Φυσίγγια για τρυγόνι

O φίλος @Kostas ContraDosi που τα έχει "σφάξει" έχει βρει το 3Α ολόιδιο με το Νέο Βελοξ. Μόνο που το δεύτερο θα το βρεις κάνα ευρώ τουλάχιστον κάτω το κουτί.
Ολόιδιο μπορεί να είναι στα υλικά αλλα το 3 Α είναι πιο σκληρό στην ανάκρουση φυσίγγι.
 
Ολόιδιο μπορεί να είναι στα υλικά αλλα το 3 Α είναι πιο σκληρό στην ανάκρουση φυσίγγι.
Δεν το έχω ρίξει σε cal.12 ακόμα
Όταν λέω ολόιδιο και στις αναλογίες(setup) θυμάμαι μου είχε πει.
Πάντως καθαρά θεωρητικά με βάση τα δεδομένα της εταιρείας στο σάιτ της το 3Α θα έπρεπε να είναι ένα κλικ πιο ήπιο από το Νέο Βελοξ!
Το Βελοξ μια φορά πάντως κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει, άσχετα που κι αυτό πήρε την ανιούσα, όχι όσο το 3Α βέβαια. Κάποτε το παίρναμε προς 6,5€ σαν πιο ακριβό για το τρυγόνι, όταν τα εμπορικά τσιχλοφυσιγγα των 32γρ είχαν 5,5€ στο ράφι
 
Δε
Super+nitro+33 πωπω μάνα μου!! Φαντάζομαι για τις φασσες;; Too much πιστεύω... Για Νέο Βελοξ τι λες; Ωραίο 33αρι κάνει και για πιο ζέστη, νομίζω το έχεις ρίξει; δε θυμάμαι καλά τώρα.

Επίσης γενικά (άσχετα με την ερώτηση του Γιάννη) δώστε μια δοκιμή και στο κλασικό express 32 έχει δώσει καθαρά σκοτωματα χωρίς αίματα και περίεργα, κατακαλοκαιρο. ΑΝ... όλα πάνε καλά φέτος....θα το ξανατιμήσουμε.
Δεν πεζει ρολο που ειναι νιτρο
Εξαρτατε τι στησιμο εχει κατ εμενα
Το χρυσο ρεμικτον το ´´τραποφυσιγγό´´ στα 32 γρ το νιτρο πριν γινει φονος η τιμη- πηγαινε περιπου 17 χρονια πισω- το εριχνα στα τρυγονια και ηταν απιστευτο
Παραθαλασια μου ειχε παρουσιασει οβερκιλλιγκ λογο ταχυτητας αλλα ημιορεινα καθολου
Ηταν η πρωτη φορα μαζι του που ειδα πουλι να την τρωει ολη να κατεβαζω το οπλο να συνεχιζει κανονικα και να μενω βλητο——— και οπως το βλεπω να συνεχιζει στα 30 μετρα μετα την βολξ να πεφτει με τροπο χαρακτηριστικο οπως οταν ενα τηλεκατευθυνομενο αεροπλανακι βγαινει εκτος εμβελειας μοχλου
Ευθεια κατω!
 
Άμα το πρωί είναι μούσκεμα από την υγρασία μπορείς άνετα να το ρίξεις στα τρυγόνια για καμμία ώρα τό πρωί γιατί ξέρω κυνηγάς β.ελλαδα , μόλις ανέβει ο ήλιος και ζεστάνει ο καιρός δούλεψε το Όσκαρ μιξ σε 8/9 η σε 7/8 αν περνάνε ποιο μακριά τα πουλιά.( Άμα το πρωί τραβάνε ακόμα τα 33 και τα σηκώνει ο καιρός και το μέρος συνεχίζεις ,άμα δεις φάει την τουφεκιά και πέσει 100 μέτρα πιο κάτω άλλαξε τα στα 30 γρ).
Κάπως έτσι το σκεφτόμουνα Κώστα.
 
Δεν το έχω ρίξει σε cal.12 ακόμα
Όταν λέω ολόιδιο και στις αναλογίες(setup) θυμάμαι μου είχε πει.
Πάντως καθαρά θεωρητικά με βάση τα δεδομένα της εταιρείας στο σάιτ της το 3Α θα έπρεπε να είναι ένα κλικ πιο ήπιο από το Νέο Βελοξ!
Το Βελοξ μια φορά πάντως κάνει τη δουλειά του όπως πρέπει, άσχετα που κι αυτό πήρε την ανιούσα, όχι όσο το 3Α βέβαια. Κάποτε το παίρναμε προς 6,5€ σαν πιο ακριβό για το τρυγόνι, όταν τα εμπορικά τσιχλοφυσιγγα των 32γρ είχαν 5,5€ στο ράφι
Και τα 2 φυσίγγια είναι καλά. Το 3Α πιο χειμωνιάτικο. Το δούλευα στις φάσες παλιότερα. Το βελόξ πραγματι πολύ καλό και σε ζέστη αλλα και το χειμώνα. Αλλα θυμάμαι ξεκάθαρα πιο σκληρο το 3Α. Εκτός κι αν το χει αλλάξει τελευταία και το έκανε πιο μαλακό.
 
Με το νέο βελόξ οι δικοί μου βάραγαν μπεκάτσες,λαγούς απ' όλα.Το 3Α δεν το έχω δοκιμάσει, ο θείος έχει μία κούτα 6αρια για λαγό αλλά δεν έχει τύχει να το δει στην πράξη.Για πουλιά παλιά το χρησιμοποιούσαν με καλές εντυπώσεις αλλά η τιμή πλέον είναι στα ύψη.
 
Το 3Α
Και τα 2 φυσίγγια είναι καλά. Το 3Α πιο χειμωνιάτικο. Το δούλευα στις φάσες παλιότερα. Το βελόξ πραγματι πολύ καλό και σε ζέστη αλλα και το χειμώνα. Αλλα θυμάμαι ξεκάθαρα πιο σκληρο το 3Α. Εκτός κι αν το χει αλλάξει τελευταία και το έκανε πιο μαλακό.
op
Όπως τα λες είναι και τώρα
 
Ρουμελιώτης 34 γρ csb και 32 γρ.
34αρι??? Δεν θα κλωτσάει σαν μουλαρι? Overkill??? Εγώ έχω overkill με τα 32αρια του και ριχνω τα Hyperion compak και είμαι κομπλε. Έχω αρκετά 33Α1 και με τρώει ο κωλος μου να τα ρίξω στα τρυγόνια να δω πως θα πανε?
Το 3Α παιδιά γιατί έχει πέσει σε ανυποληψία;
Σε τρυγόνια σε διπλανό καρτερι προπερσι ΟΛΑ ζωντανα! Επίσης ακριβα...
 
Το 3α ειναι απο τα καλυτερα φυσιγγια αλλα οχι για πολλη ζεστη κενταγε και σε πολυ αντιξοες συνθηκες οπως και σε σεμι αλλα ειναι πολυ ακριβο το ατιμο και εχω να το ριξω χρονια το ριχνα με 302 με μπραουνιγκ 2000 εξωφρενικα σκοτωματα με αυτη και ενας φιλος με την πρωτη μ1 μπενελι ..Το νεο βελοξ ειναι μαλακοτερο φυσγγι ειχα ριξει και απο δαυτα μπολικα αλλα πανε χρονια
 
Όπως τα λες Γιάννη, συν η αξιοσημείωτη σταθερότητά του στη διάρκεια των χρόνων.Το θέμα της τιμής γενικότερα έχει συζητηθεί πολλές φορές, αλλά εξαρτάται και από τις εξόδους αλλά και από τις συναντήσεις που έχει με το θήραμα ο καθένας.
 
34αρι??? Δεν θα κλωτσάει σαν μουλαρι? Overkill??? Εγώ έχω overkill με τα 32αρια του και ριχνω τα Hyperion compak και είμαι κομπλε. Έχω αρκετά 33Α1 και με τρώει ο κωλος μου να τα ρίξω στα τρυγόνια να δω πως θα πανε?

Σε τρυγόνια σε διπλανό καρτερι προπερσι ΟΛΑ ζωντανα! Επίσης ακριβα...
Μου είπε κάτι σαν το 3Α για αυτό τού το πρότεινα Δημήτρη.
 
Το Βελόξ,εξέρετο...το 3Α ακριβό,με το ίδιο ακριβώς στήσιμο.
Το Βελόξ είναι σταθερό κ τήμιο φυσίγγι...το 3Α έχει μαλακώσει κ δν τσινάει όπως πρώτα.
Κάποτε που έριξα 3Α Ν7 στην έναρξη,βάρεσα 2 πουλιά κ πέσαν 50+ μέτρα πιο πέρα ξερά αλλά 5κάθαρα....
Με το Βελόξ όμως, που με κερδίζει έχω πάρει πιο πολλά τρυγόνια ανά χρονιά...
 
Το Βελόξ,εξέρετο...το 3Α ακριβό,με το ίδιο ακριβώς στήσιμο.
Το Βελόξ είναι σταθερό κ τήμιο φυσίγγι...το 3Α έχει μαλακώσει κ δν τσινάει όπως πρώτα.
Κάποτε που έριξα 3Α Ν7 στην έναρξη,βάρεσα 2 πουλιά κ πέσαν 50+ μέτρα πιο πέρα ξερά αλλά 5κάθαρα....
Με το Βελόξ όμως, που με κερδίζει έχω πάρει πιο πολλά τρυγόνια ανά χρονιά...
Βελόξ φυσίγγι θρύλος !
 
Back
Top