Φυσιγγιοθήκες, πουλιάστρες, θήκες όπλων αξεσουάρ.

Δουλειά δεν είχε ο διάολος πουλιαστρες για ορτυκοεικοσαρια ονειρεύεται.
Τη λες κ λίγο kinky με τις χάντρες....my man.
Τη θεωρούν πολύ βολική στα ορτύκια αυτή... Μόνο το σχοινί θα άλλαζα σε μαύρο εγώ, ωραίος...
 
Εαν εχεια το ντι βι ντι του Χριστογιαννη με το μπαρμπα Νικο για ορτυκια στην Μανη θα δεις οτι ειχε παρομοια
Αν θυμαμαι καλα δειχνει και πως περναει μεσα τα πουλια για να καταλαβεις
Δεν το έχω δει θα το ψάξω. Προσωπικά πουλιαστρα χρησιμοποιώ μόνο στα ορτύκια και την κρεμάω στην πλάτη εξωτερικά του γιλέκου για να μη σκαλωνουν τα πουλιά στα χόρτα κτλ και να αερίζονται καλύτερα
 
Έχω δύο τρεις αυτοσχέδιες με αρτανη ή λεπτότερο νήμα που σε περίπτωση ανάγκης μπορεί να χρησιμοποιηθεί για δέσιμο.... Είναι δηλαδή ένα ενιαίο κομμάτι αρτανης τρία-τεσσερα μέτρα διπλωμένα ώστε να σχηματίζουν 10-12 θηλιές με ένα κρίκο στο τέλος για να κρεμαστεί
 
Εαν εχεια το ντι βι ντι του Χριστογιαννη με το μπαρμπα Νικο για ορτυκια στην Μανη θα δεις οτι ειχε παρομοια
Αν θυμαμαι καλα δειχνει και πως περναει μεσα τα πουλια για να καταλαβεις
Και δεν περναγε μόνο το κεφάλι του ορτυκιου αλλά μαζι "αγγαλιαζε" κ την μια φτερουγα.. Καλυτερο κ ασφαλέστερο δεσιμο......
 
Εαν εχεια το ντι βι ντι του Χριστογιαννη με το μπαρμπα Νικο για ορτυκια στην Μανη θα δεις οτι ειχε παρομοια
Αν θυμαμαι καλα δειχνει και πως περναει μεσα τα πουλια για να καταλαβεις
Το έχω μάθει απέξω αυτό το DVD
 
Εαν εχεια το ντι βι ντι του Χριστογιαννη με το μπαρμπα Νικο για ορτυκια στην Μανη θα δεις οτι ειχε παρομοια
Αν θυμαμαι καλα δειχνει και πως περναει μεσα τα πουλια για να καταλαβεις
Στο 5:20 φαίνεται ο άρχοντας με την πουλιάστρα του!
 
Αυτή είναι μια από τις δικές μου... προτιμώ πάντα διπλή....μια με στραγαλι για μακριά,μια όταν ο σκύλος είναι κοντά. Χωρίς κρίκους για να μην κάνουν θόρυβο. Πάντα μαγνητακι για τα μπιπερ αν και κουβαλαω πάντα εφεδρική και μαγνήτη....IMG_20210812_155142.jpg
 
Τα βάζω εδώ μην ανοίγω άλλο θέμα .
Αυτή είναι μια από τις δικές μου... προτιμώ πάντα διπλή....μια με στραγαλι για μακριά,μια όταν ο σκύλος είναι κοντά. Χωρίς κρίκους για να μην κάνουν θόρυβο. Πάντα μαγνητακι για τα μπιπερ αν και κουβαλαω πάντα εφεδρική και μαγνήτη....View attachment 30723
Παιδιά πόσο έχουν αυτές οι σφυρίχτρες είναι κάποιες συγκεκριμένες που πρέπει να πάρουμε??Ήρθε η ώρα να πάρω μια και δεν ξέρω
 
Πριν δυο μερες μου ηρθε μια απο αμαζον γερμανιας με υπερηχους γιατι δεν μιυ αρεσει στο βουνο το φουρ φουρ
Ηταν γυρω ατα 6 ευρω και αλλα τοσα να ερθει
 

Attachments

  • D46EB109-EB35-456E-BEBC-3EF28385BB4D.png
    D46EB109-EB35-456E-BEBC-3EF28385BB4D.png
    1,5 MB · Προβολές: 16
Τα βάζω εδώ μην ανοίγω άλλο θέμα .

Μιας και πιάσατε τις σφυρίχτρες, ας βάλω κι εγώ μια που έχω ...;)
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου την είχαμε, αλλά δεν ξέρω πώς βρέθηκε στην κατοχή μας - και δε θυμάμαι αν είχα ρωτήσει ποτέ τον πατέρα μου. :confused:
IMG_20181125_141045.jpg
IMG_20181125_141103.jpg
Βέβαια δεν έχω σκυλιά, και δεν ξέρω αν κάνει γι' αυτή τη δουλειά ... Πολλές φορές τη χρησιμοποιώ για να διώχνω κάποιες (αδέσποτες) αίγες που κατεβαίνουν από τα γύρω βουνά και κάνουν ζημιές στις ελιές και στους κήπους μας !!! Γιατί ποτέ δεν τα κατάφερα να σφυρίζω καλά με τα δάχτυλα, όπως κάνουν συνήθως οι βοσκοί !!! :rolleyes:
.my man..sarcastic.
 
Παιδιά πόσο έχουν αυτές οι σφυρίχτρες είναι κάποιες συγκεκριμένες που πρέπει να πάρουμε??Ήρθε η ώρα να πάρω μια και δεν ξέρω
Τη σφυρίχτρα μου την έμαθε ένας μεγάλος μπεκατσας....η σφυρίχτρα ακούγεται μακρύτερα από το σφύριγμα του ανθρώπου μου έλεγε.... τον ήχο της δεν τον ξέρουν οι μπεκάτσες....οι σκύλοι από την άλλη.... ακούν καλύτερα την σφυρίχτρα.... ειδικά όταν δεν φορούν κουδούνια να κτυπουν συνέχεια μέσα στ αυτιά τους.....τη χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια ίσως και περισσότερα.... στραγαλι για μεγαλύτερη απόσταση, χωρίς για ποιο μικρές..... αυτή η διπλή έχει γύρω στα 13-15 ευρώ. Οι υπόλοιπες γύρω στα 8-10 ευρώ οι απλές..... μπορεί να χρησιμοποιηθεί η αθλητική χωρίς στραγαλι για μακριά.... ότι μάθει ο καθένας.... κάνει δουλειά όμως.
 
Back
Top