Φυσιγγιοθήκες, πουλιάστρες, θήκες όπλων αξεσουάρ.

Πολύ όμορφες οι δερμάτινες φυσίγγιοθήκες... Εγώ προσωπικά δεν τις προτιμώ λόγω του ότι ιδρώνω αρκετά και μετά από αρκετές φορές αρχίζουν να σκεβρωνουν.... προτιμώ την cordura.... στεγνώνει πιο εύκολα και φθείρεται λιγότερο από το δέρμα. Επίσης είναι πιο ελαφριά...Tο άλλο πρόβλημα είναι οι τσαμπουκαδες στο όπλο από την επαφή στη φυσίγγιοθήκη. Όταν λοιπόν φοράω πάντα κάτω από ζακέτα ή γιλέκο.... βγάζω από 2-3 φυσίγγια στις τσέπες για γρήγορο γέμισμα και έτσι πορευομαι
Έχω και τέτοιες και όπως πολύ σωστά λες σημαντική η διαφορά στο βάρος.
 
Παιδιά μια εταιρία Ζαρκάδι που έβγαζε εξοπλισμό κυνηγιού ξέρετε αν υπάρχει ακόμη; Έχω ακόμη κάποιον εξοπλισμό από παππούδες μου και θυμάμαι και μια κυνηγετική τσάντα που έβγαζε που ήταν πολύ ποιοτική.
Μανωλη τα zarkadi ήταν μια από τις πρωτες Ελληνικές βιοτεχνίες κατασκευής ενδυμάτων κ αξεσουάρ κυνηγίου, μεγάλη ιστορία για δεκαετίες...
Και επειδη έχω δει τέτοια παλια γιλέκα μιλάμε για ποιοτητα κ μακάρι να έβρισκα κάπου κανα καινουργιο ξεχασμένο, καπιοι που τα έχουν τα χρησιμοποιουν ακόμα...
Εδώ κ χρονια έχει μετονομαστεί σε Ζark hellas......
 
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Ναι και εγώ έχω ακόμη φυσιγγιοθήκη και πουλιάστρα καθώς και αορτήρα. Και νομίζω ότι ο παππούς μου έχει ακόμη μία τσάντα κυνηγετική με δυχτάκι απο πίσω για τα θηράματα. Αλλά από ότι βλέπω πλέον η ποιότητα τους δεν ειναι ίδια.
 
Μια που λεμε για zark hellas..
Δερμάτινη οπλοθηκη με εσωτερική γουνα κ τσεπακι για την άδεια κ καλα.... Αγορασμενη το 2000 κ πλυμμμενη πολλες φορές..
ποτε το φερμουάρ της δεν έχει "κολλήσει".......
Για τα χρόνια της εξαιρετικη..........

IMG_20211020_131611.jpg
 
Μια που λεμε για zark hellas..
Δερμάτινη οπλοθηκη με εσωτερική γουνα κ τσεπακι για την άδεια κ καλα.... Αγορασμενη το 2000 κ πλυμμμενη πολλες φορές..
ποτε το φερμουάρ της δεν έχει "κολλήσει".......
Για τα χρόνια της εξαιρετικη..........

View attachment 34480
'Εχω την ίδια ακριβώς σε λαδί χρώμα...Αθάνατη!!!
 
Μια που λεμε για zark hellas..
Δερμάτινη οπλοθηκη με εσωτερική γουνα κ τσεπακι για την άδεια κ καλα.... Αγορασμενη το 2000 κ πλυμμμενη πολλες φορές..
ποτε το φερμουάρ της δεν έχει "κολλήσει".......
Για τα χρόνια της εξαιρετικη..........

View attachment 34480
Και κατα ένα μεγάλο ποσοστό η γούνα δεν είναι τεχνητή!!
 
Μια που λεμε για zark hellas..
Δερμάτινη οπλοθηκη με εσωτερική γουνα κ τσεπακι για την άδεια κ καλα.... Αγορασμενη το 2000 κ πλυμμμενη πολλες φορές..
ποτε το φερμουάρ της δεν έχει "κολλήσει".......
Για τα χρόνια της εξαιρετικη..........

View attachment 34480
ZARK και η δική μου, από το 1997 (για τη μεταφορά της Mossberg), αλλά υφασμάτινη (νάυλον), με παχιά γούνα μέσα. Την είχα πάρει κοντή για να μην πιάνει πολύ χώρο στο αυτοκίνητο (αγροτικό με μονή καμπίνα)... Μετά από κάμποσο καιρό άρχισα να βαριέμαι το λύσε-δέσε, και πήρα μια φτηνή μονομόμματη, no name, από Cordura, κι έτσι αυτή τη χρησιμοποιώ σπανίως, και μόνο για το Baikal, (που λύνεται και δένεται εύκολα) !!! .yel. ... γι' αυτό είναι ακόμη σαν καινούρια ...;)
1634761607239.jpg 1634761607235.jpg :cool:
 
Παιδιά τώρα στην καραντίνα που είχα άπλετο χρόνο ψάχτικα λίγο με την δερματοτεχνία πιο πολύ γιατί ήθελα να φτιάξω 2-3 πραγματάκια τα οποία δεν έβρισκα εύκολα. Οπότε ψάχνοντας βρήκα και κάποια ετοιμα patterns για διάφορα ήδη κυνηγιού. Αν έχετε λίγο μεράκι και όρεξη και πιάνουν λίγο και τα χέρια σας μπορείτε να φτιάξετε πολύ ωραία πράγματα και μόνοι σας.
πχ δείτε το παρακάτω Link https://www.etsy.com/listing/869188617/pdf-pattern-set-3-in-1?ref=shop_home_active_8&crt=1
Από αυτό έχω φτιάξει ήδη τον αορτήρα και τώρα φτιάχνω και την φυσιγγιοθήκη.

Βέβαια χρειάζεται αρκετός χρόνος υπομονή και 2-3 ειδικά εργαλεία οπότε ίσως να μην αξίζει εντέλη κάποιος να ασχοληθεί αλλά πιστεψτε με αν βρείτε καλό δέρμα να τα φτιάξετε θα είναι 10 φορές καλύτερα σε ποιότητα από τα καλύτερα έτοιμα που μπορείτε να βρείτε στην αγορά. Για αυτό και μόνο ίσως αξίζει να ασχοληθεί κάποιος.
 
Μόλις τελειώσα το καινούριο μου φυσεκλικι από το pattern πιο πάνω συν κάποιες προσθήκες που έκανα εγώ όπως η πουλιαστρα
View attachment 35489
μπραβωσουυυ ζωναρααα και θιλιαστρα , βλεπω εχης και τα καταληλα εργαλια στον μπαγκοσου εισαι μαστωρας;;; διωτι εγω κατεχω το θεμα πριν πωλλλααααααα χρονια στα δερματα επανω ;)
;)
 
Και επειδή οταν φτιάχνεις κάτι μόνος σου μπορείς να το φτιάξεις όπως πραγματικά θέλεις με βάση τις δικές σου ανάγκες ορίστε και μερικες φωτογραφίες με περισσοτερες λεπτομέρειες όπου φαίνονται οι προσθήκες που έκανα εγώ οπως το double d ring για να μπορείς να βάλεις και δεύτερη πουλιαστρα ή αν θέλεις να σφίξεις και να δέσεις κάτι με ιμάντα καθώς και την θηλιά σαν μικρό ζωνάρι που επειδή είναι πιασμένη πανω στο φυσεκλικι μπορείς να κρεμάσεις εκεί εκτός από πουλιαστρα και τσάντα η ότι άλλο θέλεις. Επίσης τα πιρτσινια είναι βιδωτά ώστε σε περίπτωση που χαλάσει κάτι να μπορείς να τα βγάλεις και να τα επισκευάσει εύκολα. Τέλος και ο αορτηρας που έφτιαξα επίσης από το ίδιο pattern πιο πάνω καθώς και η θήκη του δικανου μου που έφτιαξα αντιγραφή από μια παλιά θήκη από Ζαρκάδι η οποία ήταν από δερματινη και με τα χρόνια είχε αρχίσει και διαλυόταν. Πρόσθεσα και έξτρα θηλιές με ιμάντες για να μπορω να την δένω στην μοτοσυκλετα για να ειναι διπλή η απόλαυση. IMG_20211108_103243__03.jpgIMG_20211108_103540.jpgIMG_20211108_103159.jpgIMG_20211108_103941.jpgIMG_20211108_104200.jpg
 
Και επειδή οταν φτιάχνεις κάτι μόνος σου μπορείς να το φτιάξεις όπως πραγματικά θέλεις με βάση τις δικές σου ανάγκες ορίστε και μερικες φωτογραφίες με περισσοτερες λεπτομέρειες όπου φαίνονται οι προσθήκες που έκανα εγώ οπως το double d ring για να μπορείς να βάλεις και δεύτερη πουλιαστρα ή αν θέλεις να σφίξεις και να δέσεις κάτι με ιμάντα καθώς και την θηλιά σαν μικρό ζωνάρι που επειδή είναι πιασμένη πανω στο φυσεκλικι μπορείς να κρεμάσεις εκεί εκτός από πουλιαστρα και τσάντα η ότι άλλο θέλεις. Επίσης τα πιρτσινια είναι βιδωτά ώστε σε περίπτωση που χαλάσει κάτι να μπορείς να τα βγάλεις και να τα επισκευάσει εύκολα. Τέλος και ο αορτηρας που έφτιαξα επίσης από το ίδιο pattern πιο πάνω καθώς και η θήκη του δικανου μου που έφτιαξα αντιγραφή από μια παλιά θήκη από Ζαρκάδι η οποία ήταν από δερματινη και με τα χρόνια είχε αρχίσει και διαλυόταν. Πρόσθεσα και έξτρα θηλιές με ιμάντες για να μπορω να την δένω στην μοτοσυκλετα για να ειναι διπλή η απόλαυση. View attachment 35600View attachment 35601View attachment 35602View attachment 35603View attachment 35604
Πολύ ωραία!!Στην θήκη του όπλου τι επενδυση έβαλες?
 
Πολύ ωραία!!Στην θήκη του όπλου τι επενδυση έβαλες?
Από την μέσα πλευρά δεν έβαλα επένδυση. Η εσωτερική πλευρά του δέρματος έχει ένα χνουδάκι οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποια επένδυση και δεν θα εξυπηρετούσε και κάπου πέρα από την αυξηση του πάχους και κατα συνέπεια και του μεγέθους της θήκης που ήθελα να ειναι όσο πιο μαζεμένη γίνεται. Εξάλλου ούτε η παλιά θήκη που χρησιμοποίησα σαν pattern είχε επένδυση. Αν θέλεις προστασία απο χτυπήματα κατα την γνώμη μου μόνο σκληρή θήκη τυπου βαλίτσας κάνει δουλειά ή πάρα πολύ σκληρό δέρμα εξωτερικά πάνω απο 4 χιλιοστά πάχους που μετά θα ήταν πάρα πολύ σκληρή και ακαμπτη και ασφαλώς και πιο ογκώδης.
 
Από την μέσα πλευρά δεν έβαλα επένδυση. Η εσωτερική πλευρά του δέρματος έχει ένα χνουδάκι οπότε δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποια επένδυση και δεν θα εξυπηρετούσε και κάπου πέρα από την αυξηση του πάχους και κατα συνέπεια και του μεγέθους της θήκης που ήθελα να ειναι όσο πιο μαζεμένη γίνεται. Εξάλλου ούτε η παλιά θήκη που χρησιμοποίησα σαν pattern είχε επένδυση. Αν θέλεις προστασία απο χτυπήματα κατα την γνώμη μου μόνο σκληρή θήκη τυπου βαλίτσας κάνει δουλειά ή πάρα πολύ σκληρό δέρμα εξωτερικά πάνω απο 4 χιλιοστά πάχους που μετά θα ήταν πάρα πολύ σκληρή και ακαμπτη και ασφαλώς και πιο ογκώδης.
Συνήθως στις καλές θήκες βάζουν αυτό το υλικό μέσα.

 
Μόλις τελειώσα το καινούριο μου φυσεκλικι από το pattern πιο πάνω συν κάποιες προσθήκες που έκανα εγώ όπως η πουλιαστρα
View attachment 35489
Μπράβο
Πολύ ωραία δουλειά.
Εγώ έχω μια ζώνη χειροποίητη όλο δέρμα του συγχωρεμένου του παππού μου.
Άντεχει ακόμα και με αυτήν πάω για κυνήγι.
 
Back
Top