Φυσιγγιοθήκες, πουλιάστρες, θήκες όπλων αξεσουάρ.

Μιας και πιάσατε τις σφυρίχτρες, ας βάλω κι εγώ μια που έχω ...;)
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου την είχαμε, αλλά δεν ξέρω πώς βρέθηκε στην κατοχή μας - και δε θυμάμαι αν είχα ρωτήσει ποτέ τον πατέρα μου. :confused:
View attachment 30724
View attachment 30725
Βέβαια δεν έχω σκυλιά, και δεν ξέρω αν κάνει γι' αυτή τη δουλειά ... Πολλές φορές τη χρησιμοποιώ για να διώχνω κάποιες (αδέσποτες) αίγες που κατεβαίνουν από τα γύρω βουνά και κάνουν ζημιές στις ελιές και στους κήπους μας !!! Γιατί ποτέ δεν τα κατάφερα να σφυρίζω καλά με τα δάχτυλα, όπως κάνουν συνήθως οι βοσκοί !!! :rolleyes:
.my man..sarcastic.
Είχε μια παρομια ο παππους μου όταν ήταν Δρατης( Δραγατης) δεν θυμαμαι να έλεγε αστυνομία νομίζω ήταν εγγλέζικια.
Παιδιά πόσο έχουν αυτές οι σφυρίχτρες είναι κάποιες συγκεκριμένες που πρέπει να πάρουμε??Ήρθε η ώρα να πάρω μια και δεν ξέρω
Από Αμερική τις είχα φέρει παλιά δεν θυμαμαι τιμές οι πορτοκαλί η στρογγυλή είναι με στραγαλι roy gonia την χρησιμοποιουν πολύ οι εκπαιδευτές εκεί , την έχω για την εντολή της επιστροφής η άλλη η fox(την χρησιμοποιουν και οι διαιτητές ) την έχω για την εντολή ανοίγματος η αλλαγή κατεύθυνσης σε συνδιασμο με εντολή με το χέρι .
 
Μιας και πιάσατε τις σφυρίχτρες, ας βάλω κι εγώ μια που έχω ...;)
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου την είχαμε, αλλά δεν ξέρω πώς βρέθηκε στην κατοχή μας - και δε θυμάμαι αν είχα ρωτήσει ποτέ τον πατέρα μου. :confused:
View attachment 30724
View attachment 30725
Βέβαια δεν έχω σκυλιά, και δεν ξέρω αν κάνει γι' αυτή τη δουλειά ... Πολλές φορές τη χρησιμοποιώ για να διώχνω κάποιες (αδέσποτες) αίγες που κατεβαίνουν από τα γύρω βουνά και κάνουν ζημιές στις ελιές και στους κήπους μας !!! Γιατί ποτέ δεν τα κατάφερα να σφυρίζω καλά με τα δάχτυλα, όπως κάνουν συνήθως οι βοσκοί !!! :rolleyes:
.my man..sarcastic.
Εγω που ειμαι γεννημα θρεμα οικογενεια βοσκων δεν τα καταφερνω επισης
Οχι καθολου φυσικα αλλα ουτε με την ενταση και δυναμη που πρεπει να γινεται

Αντιθετα με την γυναικα μου που αμα σφυριξει πεζει να κανει επιστροφη το ποιντερ του μαθιοπουλου απο τα 1200 και ενω ειναι σε φερμα.sarcastic.
 
Παιδιά πόσο έχουν αυτές οι σφυρίχτρες είναι κάποιες συγκεκριμένες που πρέπει να πάρουμε??Ήρθε η ώρα να πάρω μια και δεν ξέρω
Ξέχασα να σου πω για τις μαύρες Παναγιώτη είναι οι acme νομίζω τις έχει ο καλκατζακος η ο τουρις θα σε γελάσω , η μια με στραγάλι και η πλακουτωτη με κωδικό (212 η 218 θα σε γελάσω λενε ότι είναι ιδανική για σετερ) τις χρησιμοποιώ πάλι με τον ίδιο συνδιασμο
 
Και αυτή η διπλή acme είναι.... και η μικρή που λες για σεττερ το ίδιο.. η συγκεκριμένη εταιρεία έχει πολλά μοντέλα....ο καθένας μπορεί να βρει ότι τον εξυπηρετεί. Συνήθως ακόμη και οι εκπαιδευτές έχουν δύο..... ή διαφορετικό σφύριγμα ανάλογα την εντολή.... αρκεί να την ξέρει ο σκύλος και να χρησιμοποιηθεί από την αρχή της εκπαίδευσης του.... εγώ πολλές φορές που τα σκυλιά σταματούν όταν δεν με βλέπουν..... ή όταν θέλω να τα στείλω σε μια συγκεκριμένη κατεύθυνση τους σφυρίζω με την πλευρά χωρίς στραγαλι.... όταν απομακρυνθούν και θέλω να επιστρέψουν τους σφυρίζω με αυτή με το στραγαλι.... όπως τα μάθει ο καθένας....
 
Last edited:
Σας ευχαριστώ παιδιά το κοιτάω και θα δω τι θα παραγγείλω
Εγω πήρα την 210,5 της acme απο Καλκαντζάκο για το σπρινκερ το οποίο ανταποκρίνεται πλήρως ,αναλόγως των σφυριγμάτων .Αλλωστε μετά απο ψάξιμο είδα ότι αυτή προτείναν .
Τώρα βέβαια για το σέτερ ,τι να σου πω ...
https://www.kalkantzakos.com/Product/646/210,5-sfurihtra-ekpaideusis-skulon,-acme
 
Εγω πήρα την 210,5 της acme απο Καλκαντζάκο για το σπρινκερ το οποίο ανταποκρίνεται πλήρως ,αναλόγως των σφυριγμάτων .Αλλωστε μετά απο ψάξιμο είδα ότι αυτή προτείναν .
Τώρα βέβαια για το σέτερ ,τι να σου πω ...
https://www.kalkantzakos.com/Product/646/210,5-sfurihtra-ekpaideusis-skulon,-acme
Θα την κοιτάξω και αυτήν
 
Σπρινγκερ

Παναγιώτη απο φιλο έμαθα τωρα οτι για σεττερ η acme 212 είναι η ιδανική.
Δημήτρη δεν έχω σεττερ έχω Ποιντερ....Αυτό δεν το καταλαβαίνω τι άλλαζει στην σφυριχτρα που μπορούμε να πούμε ότι αυτήν είναι για σεττερ η άλλη για Ποιντερ ???
 
Δημήτρη δεν έχω σεττερ έχω Ποιντερ....Αυτό δεν το καταλαβαίνω τι άλλαζει στην σφυριχτρα που μπορούμε να πούμε ότι αυτήν είναι για σεττερ η άλλη για Ποιντερ ???
Και εγώ δεν το κατάλαβα ποτέ ούτε το έψαξα κιόλας όταν ήθελα να πάρω πήρα αυτή που λέει και ο Δημήτρης μίας και είχα πάντα σεττερ και είχα δει στην διαφήμιση που έγραφε ιδανική για σεττερ αν ξέρει κάποιος ας μας πει να μας φύγει και η απορία
 
Η κώφωση στα σκυλιά μπορεί επίσης να είναι συγγενή, που σημαίνει ότι ήταν παρούσα κατά τη γέννηση. Μπορεί ή δεν μπορεί να είναι κληρονομική. Ορισμένες

ad

φυλές σκύλων επηρεάζονται συχνότερα από τη συγγενή κώφωση, συμπεριλαμβανομένου του Δαλματικού , του Αγγλικού Setter, του Havanese και άλλων.

Μήπως ο ήχος που βγάζει βοηθάει σκυλιά που έχουν γεννηθεί με κάποιο ποσοστό κώφωσης πρόβλημα που είναι συχνό στα σεττερ
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο
 
Από τις ποιοτικότερες που υπάρχουν κατά την γνώμη μου, το μόνο μείον είναι ότι δεν υπάρχει κρίκος για πουλιαστρα αλλά είχα βρει μια τότε και ταίριαξε γάντι .
Πολύ όμορφες οι δερμάτινες φυσίγγιοθήκες... Εγώ προσωπικά δεν τις προτιμώ λόγω του ότι ιδρώνω αρκετά και μετά από αρκετές φορές αρχίζουν να σκεβρωνουν.... προτιμώ την cordura.... στεγνώνει πιο εύκολα και φθείρεται λιγότερο από το δέρμα. Επίσης είναι πιο ελαφριά...Tο άλλο πρόβλημα είναι οι τσαμπουκαδες στο όπλο από την επαφή στη φυσίγγιοθήκη. Όταν λοιπόν φοράω πάντα κάτω από ζακέτα ή γιλέκο.... βγάζω από 2-3 φυσίγγια στις τσέπες για γρήγορο γέμισμα και έτσι πορευομαι
 
Back
Top