Επιλογή φυσιγγίου για δύσκολες καιρικές συνθήκες.

Αλέξη λέμε για το παλιο maionchi, Kαι μιλάμε για πανω απο 20 χρόνια πισω...
Στα κυνηγετικά της (οσα είχαν για βυσματωση συγκεντρωτηρα) όπως κ στα σκοπευτικα χρησιμοποιουσε αυτόν....
Δεδομένου ότι ήταν κ δική της πατέντα.....
Φρόντιζε κ να το αναγράφει στα "αυτια" των κουτιων "borra maionchi" και σίγουρα ήταν πολυ περηφανη για αυτόν κ οχι άδικα!
Α οκ Τασο, εγω ελεγα για τα NSI πριν 6-7 χρονια
 
Κατάλαβα πως έλεγες για τα σημερινά για αυτό κ η διευκρίνιση......
Πεσμου ότι κυνηγουσες κ τσίχλες κάποτε? .yel.
Οι τσιχλες ειναι μεγαλο σχολειο φιλε, ασε που χορταινεις τουφεκιες, το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν μπορουσα να τις βρω, τα sipe που ελεγα παντως σε νο7 με το φουλ του οπλου εκαναν απιστευτα πραγματα καποτε...
Πηγα και φετος στα μπασιματα για τσιχλες φιλε, καλα ηταν μπορω να πω...kicks πανω και σκοπευτικα νο9 και 9.5 συν μερικα 7.5
 
Αυτό που έβγαζε η maionci ήταν με αποσπώμενο είναι σίγουρο.......έσφαξα πρόσφατα ένα αν βρω κι άλλο θα το ανεβάσω........
Ναι Βαγγελη, εγω ελεγα για τα πιο νεα της nsi που ειχαν απλο συγκ, αλλα και παλι ηταν φοβερα.
 
Μεχρι πριν 8 χρονια που επαιρνα εμποριου το biturbo 36 για μενα ηταν κορυφη ,το διασπορας 36 ,το κιτρινο της λαμπρο ,το γουλφ f-104 το ενησχημενο με 38 γρ και το λαμπρο το καφε ηταν οτι επρεπε για τον δικομας τοπο εδω με πολυ υγρασια και θερμοκρασιες μεχρι -7 -8 δουλευαν αψογα στον βαλτο ,στον λαγο και το διασπορας και στην μπεκατσα
 
Μεχρι πριν 8 χρονια που επαιρνα εμποριου το biturbo 36 για μενα ηταν κορυφη ,το διασπορας 36 ,το κιτρινο της λαμπρο ,το γουλφ f-104 το ενησχημενο με 38 γρ και το λαμπρο το καφε ηταν οτι επρεπε για τον δικομας τοπο εδω με πολυ υγρασια και θερμοκρασιες μεχρι -7 -8 δουλευαν αψογα στον βαλτο ,στον λαγο και το διασπορας και στην μπεκατσα
ειδες καμια αλλαγη στο μπιτουρμπο?
το καφε και το παραπανω σε τι νουμερα τα δουλευες?
 
ειχα ακουσει/διαβασει οτι τα δουλευει κοσμος σε νο8 στα τρυγόνια, αραγε εκει αυγουστο μηνα δεν ειναι πολυ δυνατα?
Εχουν αλλοι πυρητιδα(c7) στα ψιλα σκαγια απο ν.6 και κατο αναλαβανη η δυναμη η φουρνελο (σ4) .my man.
 
Εχουν αλλοι πυρητιδα(c7) στα ψιλα σκαγια απο ν.6 και κατο αναλαβανη η δυναμη η φουρνελο (σ4) .my man.
το ξερω, παλι ομως θεωρειται κατα την γνωμη μου αρκετα ενισχυμενο φυσιγγι για αυγουστο μηνα. για τρυγονια του σεπτ πρωινό ναι ειναι καλο.

το ριχναμε στα παπια με τα παιδια και ριχα προλαβει καποια παλιά, με την aries ημουν αρκρτα ευχαριστημενος.
 
το ξερω, παλι ομως θεωρειται κατα την γνωμη μου αρκετα ενισχυμενο φυσιγγι για αυγουστο μηνα. για τρυγονια του σεπτ πρωινό ναι ειναι καλο.

το ριχναμε στα παπια με τα παιδια και ριχα προλαβει καποια παλιά, με την aries ημουν αρκρτα ευχαριστημενος.
Ειναι βαρη για αυγουστο οντος
 
ειχα ακουσει/διαβασει οτι τα δουλευει κοσμος σε νο8 στα τρυγόνια, αραγε εκει αυγουστο μηνα δεν ειναι πολυ δυνατα?
Αν δεις στα κουτιά του όπως κ το biturbo προτείνεται και για τρυγόνια σε ν7,8...
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως επειδή το λέει ο κατασκευαστής είναι κ το ιδανικό......
Όμως σίγουρα αυτά τα γραμμάρια σκαγιων καπιοι τα ρίχνουν στα τρυγονια, ψηλωμενα και μη......

Είπαμε ότι βολευεται ο καθένας μας κ ότι του κάνει κέφι...
(Και λόγος δεν μου πεφτει......)

το ξερω, παλι ομως θεωρειται κατα την γνωμη μου αρκετα ενισχυμενο φυσιγγι για αυγουστο μηνα. για τρυγονια του σεπτ πρωινό ναι ειναι καλο.
Πλέον σε όλα τα νουμερα γεμίζετε με sipe...
Ναι για τα περασματιαρικα του Σεπτέμβρη στα πρωινα με υγρασία πιστευω θα είναι οκ...
 
Αν δεις στα κουτιά του όπως κ το biturbo προτείνεται και για τρυγόνια σε ν7,8...
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως επειδή το λέει ο κατασκευαστής είναι κ το ιδανικό......
Όμως σίγουρα αυτά τα γραμμάρια σκαγιων καπιοι τα ρίχνουν στα τρυγονια, ψηλωμενα και μη......

Είπαμε ότι βολευεται ο καθένας μας κ ότι του κάνει κέφι...
(Και λόγος δεν μου πεφτει......)


Πλέον σε όλα τα νουμερα γεμίζετε με sipe...
Ναι για τα περασματιαρικα του Σεπτέμβρη στα πρωινα με υγρασία πιστευω θα είναι οκ...
δεν ισχυει το Σ4 πλεον? αντιστοιχα εχουμε αλλαγες στα νουμερα του μπλε?
 
Ναι sipe το λέει κ στο σάιτ του, στα νουμερα δεν αλλάζει κάτι...
οχι θελω να πω και στο μπλε σε ολα τα νουμερα sipe?

τελος παντως ειναι φυσιγγαρες για εμενα το μπλε ειδικα θεριζει. σιγουρα θα εχει κυκλοφορησει κατι αναλογα καλο η καλυτερο απο αλλες ελληνικες εταιριες, αλλα οσοι επιμενουν ξερουν. οσοι ακομα δουλευουν 18,55-18,8 ακομα καλυτερα
 
ειδες καμια αλλαγη στο μπιτουρμπο?
το καφε και το παραπανω σε τι νουμερα τα δουλευες?
τωρα δεν ξερω τι κανουν εχω 8 χρονια να χρησιμοποιησω ετοιμα, φυσιγγια φτιαχνω μονος μου , τα δουλευα σε χοντρα 4,3 ολλα εκτος απο τα διασπορας που δουλευα 8 αρι ,τωρα δουλευω πολυ την s4 και την μβ 36 που ειχαν και εχουν μαλον τα γουλφ με τα μπλε δεν τα βρηκα ποτε !!δεν μου καθησαν καλα μαλιστα πριν 2-3 χρονια τα πηρε το φιλαρακι που κυνηγαμε μαζι λαγο και δεν εμεινε ουτε εκεινος ευχαριστημενος ,μαλιστα σκοτωσα 2 λαγους με φυσιγγι με σ4 ενω τους ειχε τουφεκισει εκεινος και δεν πεσανε , τωρα του φτιαχνω και φυσιγγια και ξενιασαμε !!! ;);)
 
τωρα δεν ξερω τι κανουν εχω 8 χρονια να χρησιμοποιησω ετοιμα, φυσιγγια φτιαχνω μονος μου , τα δουλευα σε χοντρα 4,3 ολλα εκτος απο τα διασπορας που δουλευα 8 αρι ,τωρα δουλευω πολυ την s4 και την μβ 36 που ειχαν και εχουν μαλον τα γουλφ με τα μπλε δεν τα βρηκα ποτε !!δεν μου καθησαν καλα μαλιστα πριν 2-3 χρονια τα πηρε το φιλαρακι που κυνηγαμε μαζι λαγο και δεν εμεινε ουτε εκεινος ευχαριστημενος ,μαλιστα σκοτωσα 2 λαγους με φυσιγγι με σ4 ενω τους ειχε τουφεκισει εκεινος και δεν πεσανε , τωρα του φτιαχνω και φυσιγγια και ξενιασαμε !!! ;);)
Το γουλφ 36 γρ.διασπορας εχει σιπε....ειναι φυσηγγαρα1618596606704.png
 
Back
Top