Φυσίγγια για Λαγό

Βρε παιδιά του gorilla. Τα over max τα έχει κάνει κανείς δοκιμή; να δούμε κ αν δουλεύει η πατέντα τους !
Πια πατέντα εννοείς tolisr1;δεν τα ξερω καινούρια ειναι;
 
τα ρεμινγκτον για τους λαγαδες ειναι σαν το ιερο δισκοποτηρο. ενας φιλος στην ομαδα μου ριχνει και γουιντσεστερ και ειναι ικανοποιημενος. δεν νομιζω οτι υστερουν καπου
 
Και εγω αυτό πιστεύω.Απλα ειναι ένα φυσίγγι που παλιά το έριχναν αρκετοί..Τωρα ολοι ρεμινγκτον και πίστευα οτι ίσως να εχει αλλάξει κατι
στο φυσίγγι αυτό..
 
Φίλοι λαγοκυνηγοι απο οτι βλέπω δεν ρίχνει κανείς winchester γιατι
αραγε....xm.
Το WINCHESTER SUPER X 35,5 γρ είναι και αυτό φυσίγγι θρύλος και αντίπαλο δέος του REMINGTON EXPRESS LONG RANGE, ήταν μάλιστα η επιλογή του πατέρα μου σε Νο 4 μαζί με το RWS WAIDMANNSHEIL No 3 (3,5 xιλ.-Νο 2 Ιταλικό) στα λίγα λαγοκυνήγια που έκανε.
Και εγω αυτό πιστεύω.Απλα ειναι ένα φυσίγγι που παλιά το έριχναν αρκετοί..Τωρα ολοι ρεμινγκτον και πίστευα οτι ίσως να εχει αλλάξει κατι
στο φυσίγγι αυτό..
Τα τελευταία χρόνια έχει αλλάξει η βυσματωση. Παλαιότερα αποτελούνταν από ένα χάρτινο εμφρακτήρα πάνω από την πυρίτιδα, μιά τάπα από χαρτοπολτό και μια προστατευτικη μεμβρανη σαν από πολυαιθυλένιο γύρω απο τα σκάγια και βέβαια είχαν (όπως και τα REMINGTON) 8άρι κλείσιμο με κεντρική σύντηξη.
 
Βρε παιδιά βρήκα στα Ζαγοροχώρια σε περπατητο που έκανα το φυσίγγια που επισυνάπτω. Λογικά για λαγό θα είναι μιας κ τους κυνηγανε εδώ πολύ. Δεν τα βρισκω ούτε στο ίντερνετ ...τι μάρκα είναι αυτά;


Μαγαζί στα Γιάννενα είναι. Αν και νομίζω πως έχει κλείσει πια.
Τα συγκεκριμένα πρέπει να είναι παγάνας.
 
Λες εεεε;;;αλλά Νο2 για παγάνα;;

Ναι παιδιά σίγουρα είναι παγάνας. τα χαν πάρει κάποτε κάτι φίλοι Έτσι βγαίνουν συνήθως τα παγανοφύσιγγα. Τα συγκεκριμένα μάλιστα έκαναν και πολλές εμπλοκές μου είχαν πει..
 
Γεια σας παδια χαιρομαι που μπηκα στην παρεα σας!Έχω ένα Baikal ij-12 σουπερ ποζε περίπου 35 ετών 12/70. Η απορία μου είναι ότι με βάση όσα έχω διαβάσει είναι δοκιμασμένο σε 900bar και 650barκαθημερινής χρήσης. Το ερώτημα είναι με βάση ότι τα καλα φυσίγγια για λαγό πχ(lampro) έχουν πιέσεις από 680barέως και 740. Μπορώ να ρίξω τέτοιο φυσίγγιο στις 680 πιεσεις ας πουμε? Δεν λεω να ριξω μια κουτα...αλλα εστω 2 φυσιγγια σε καθε κυνηγι!o_O
 
Καλως ηρθες!
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=2175
Ριξε μια ματια εδω.το federal το ριχνει με το δικανο ο αδελφος μου και ειναι πολυ μαλακο και πολυ καλο φυσιγγι.εισαι πολυ κατω απο τα ορια με αυτο.γνωμη μου να ακολουθησεις πιστα τα ορια του κατασκευαστη.
http://old.kynigesia.gr/article.asp?AID=971
Και εδω το βγαζει κατω απο 600 bar.
 
Last edited:
Back
Top