Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Τελικά νούμερο 2 είναι,το 1.25 ίσως είναι η σύσφιξη του τσοκ...αυτό που σου μένει είναι το "γουι Αρ τραίνγκ του ιξπαντ"το "20 24 Ιντσες ιζ γιορ κιλινγκ πατέρν"....Κ το" u r not gonna shoot duck over 25 yards",
ο τύπος εν τέλει, μετά τις οποίες μετατροπές ,ψάχνει να βρει ποια φυσίγγια πάνε στο υβριδικό....οπλο.
Συμπέρασμα:ένας σκασμός από ευτυχείς ιδιοκτήτες benelli ,του στέλνει το όπλο του‼️που σημαίνει ότι το μάρκετινγκ της benelli καθως κ το δικό του καλά κρατεί ‼️Ναι 30 γιαρντς
Άκου 30 yards ...
Στα 100 μέτρα ρεεεε
Τσόνια κυνηγάμε ;;;;
 
Δεν γνωρίζω αν η διαστολή της κάννης επιδρά αρνητικά στην επιχρωμίωση, αλλά στις κολλήσεις της ρίγας μάλλον επιδρά γιατί σε ένα όπλο μου (Benelli) η ρίγα ξεκόλλησε λίγο πιο μπροστά από τη θαλάμη σε 2 σημεία (ποδαράκια).
Μπορεί, όμως, να ήταν "κατασκευαστική αστοχία".
Ποιός ξέρει...
Λευτέρη μάλλον αστοχία οπως λες , δεν ξεκολλάει ριγα απο διαστολή αλλά απο υπερθέρμανση της κάνης.
 
Δεν γνωρίζω αν η διαστολή της κάννης επιδρά αρνητικά στην επιχρωμίωση, αλλά στις κολλήσεις της ρίγας μάλλον επιδρά γιατί σε ένα όπλο μου (Benelli) η ρίγα ξεκόλλησε λίγο πιο μπροστά από τη θαλάμη σε 2 σημεία (ποδαράκια).
Μπορεί, όμως, να ήταν "κατασκευαστική αστοχία".
Ποιός ξέρει...
Είσαι τυχερός ...γνωστός μου την έφαγε κατακεφαλα
 
Απάντηση σε μαιιλ απο την μπενελι τους ρωτησα ποια ειναι τα λιγοτερα παραγομενα μπαρ φυσιγγιου με τα οποια μπορεί να δουλεψει χωρις προβλημα η ςς .Απαντηση το οπλο σας ειναι κατασκευασμενο για να λειτουργει με φυσιγγια απο 28 εως 56 γρ και ενοειται εργαστασιου οχι ιδιογομωσης .Πια στο αυγό και κουρευτο..Ως αναφορά χρωμιωμενη αχρωμιωτη ο μονος ενδοιασμος που εχω ειναι οτι μπορει να φτιαχνονται οι αχρωμιωτες απο καλυτερης ποιοτητας μεταλο με οτι αυτο συνεπαγεται Γιατί το μεταλο σιγουρα παίζει ρολο η χρωμιωση μολις παω στο χωριο και κανω το τεστ θα μαθουμε
 
Καλησπέρα. 36 και 48 εκατοστά κωνοι εχουν κλίση μικρότερη και απο 0,5° . Ετσι φτάνουμε στον αντίποδα του κοντού κωνου , απο σκαλοπάτι παμε σε σχεδόν ανύπαρκτο κωνο. Αυτό είναι επιθυμητό σε ενα σκοπευτικο όπλο αλλα οχι σε ενα κυνηγετικό, οπου επιδιώκουμε μέγιστο βλητικο αποτελέσμα και οχι μονο μειωση ανακρουσης.
 
Άσχετο αλλά ενδιαφέρον. Ξεκινησα να διαβάσω ενα βιβλιο ενος Ιταλού απο τους πρώτους ειδικούς στα εκρηκτικά. Στα πρώτα κεφάλαια στα ιστορικά στοιχεία για την ανακαλυψη των καθε είδους εκρηκτικών αφου αναφέρει απιθανες ιστορικές αναφορές ( για κινεζους , άραβες κλπ), καταλήγει πως οι πρωτες αναφορές σε παγκόσμια κλίμακα εγιναν απο εναν Ρωμαιο ονόματι Vitruvio στην αποτυχημένη πολιορκία των Συρακουσών που γράφει πως ο Αρχιμήδης ειχε ανακαλυψει ενα ευλεκτο υλικό που έκανε πολύ θορυβο και εριχνε σε απόσταση απο τα τειχη φωτιά. Δεν ζουσε οταν αργότερα κατέλαβαν την πόλη οι Ρωμαίοι και πηρε το μυστικό στον ταφο του.
 
Γκαβάνας τελείως ... :)
Δεν το είδα ... Γράφει και την απόσταση, εσύ που βλέπεις καλύτερα ;;;; :)
Στο βίντεο λέει 30 yards

145 σκάγια #1 είναι 55gr μολύβι ή 40gr ατσάλι ή μπορεί απλά να είναι η πρώτη τουφεκιά ...

Αυτό το federal 1.25 2 τι ιερογλυφικό είναι ;
εγω που ειδα στενη την τουφεκια , θεωρησα οτι ειναι γαλοπουλας που το ιδανικο ειναι Ν7 και επειδη τα σκαγια ηταν πολυ λιγα , κλειδωσε στο μυαλο μου οτι ηταν 28αρι ή 410 mag. Επιβεβαιωση προκαταληψης λεγεται στην ψυχολογια. Τελικα ηταν Ν1. Μαλλον για χηνες , με ομοιωματα . 30-35 μετρα τις τουφεκανε
 
Τελικά νούμερο 2 είναι,το 1.25 ίσως είναι η σύσφιξη του τσοκ...αυτό που σου μένει είναι το "γουι Αρ τραίνγκ του ιξπαντ"το "20 24 Ιντσες ιζ γιορ κιλινγκ πατέρν"....Κ το" u r not gonna shoot duck over 25 yards",
ο τύπος εν τέλει, μετά τις οποίες μετατροπές ,ψάχνει να βρει ποια φυσίγγια πάνε στο υβριδικό....οπλο.
Συμπέρασμα:ένας σκασμός από ευτυχείς ιδιοκτήτες benelli ,του στέλνει το όπλο του‼️που σημαίνει ότι το μάρκετινγκ της benelli καθως κ το δικό του καλά κρατεί ‼️Ναι 30 γιαρντς

Μας ''παραμυθιαζουν'' Γιαννη μου.....Και το κανουν γιατι το 95% των κυνηγων δεν ξερουν τι
δυνατοτητες εχουν οι καννες τους και τα οπλα τους.΄Εκει πανω πατανε.....και το μαρκετινγκ παει
συνεφο!!!!
Σημερινη δοκιμη.....στα 30 πραγματικα μετρα 3*** μαμα 90% συγκεντρωση με 9 βαθμους και 92%
υγρασια. Ποσο παρα πανω δλδ χρειαζεται ενας κυνηγος ????
Για τον λογο του αληθες....εχουν φωτο της δοκιμης καποιοι φιλοι μου!!!
 
Η μεγιστη πίεση αναπτύσσεται μεσα στο φυσιγγιο οχι μετά την εξοδο του βύσματος απο τον καλυκα . Δηλαδη ενα φυσιγγιο 76 mm θα ανεβάσει την pmax , πριν η ταπα φτάσει στα τελευταία 5 με 6 χιλιοστά του καλυκα, αρα περίπου ιδια μέγιστη πίεση και σε θαλαμη 70 και σε 76 mm. Σε μια κανη με θαλαμη 70 mm , ακομα και αν έχει κωνο αποτομο για παράδειγμα 20 χιλιοστά και αυλο στενό 18,3 , στα 76 χιλιοστά η διάμετρος της είναι 19, 7 χιλιοστά. Αν τωρα δούμε ενα φυσιγγιο 76 mm, τα 3 mm στο τελείωμα του είναι φρεζαρισμενα ( λεπτενουν δηλαδή με κλίση 30° πολύ πιο μεγάλη απο τον πιο αποτομο κωνο που είναι 10°), Ο ξεδιπλωμενος καλυκας δηλαδή μεχρι τα 73 mm. (στα 3 πρωτα χιλιοστά μετα τα 70 της θαλαμης), στενεύει. Στα 73 χιλιοστά η κανη με 70αρα θαλαμη έχει διάμετρο 20 χιλιοστά, μειον 1 χιλιοστο ο καλυκας μενουν 19 χιλιοστά. Η γομωση λοιπόν θα περάσει πολύ άνετα Δεν συνεχιζω για τα βλητικα πλεονεκτήματα που έχει η βολη φυσιγγιου λιγο μεγαλύτερου μήκους (3mm), απο το μήκος της θαλαμης γιατί είναι αλλο θεμα
ωραια θεωρεια, σε εξασφαλιζει στο 50% των περιπτωσεων , αλλα δεν ξερεις ποιο 50 ειναι αυτο.
Αν ειναι 800-850 το φυσιγγι, θα σε παει στα 1100-1200 , αν ομως ειναι 950 οπως πολλα 76 mag ;;;;
Ριξε μια ζαρια καλη, και για μενα βρε ζωη
Αν επρεπε με το ζορι να ριξω , θα εριχνα μονο ρελιαστο 76 σε 70 θαλ, και ελαφρυ
 
ωραια θεωρεια, σε εξασφαλιζει στο 50% των περιπτωσεων , αλλα δεν ξερεις ποιο 50 ειναι αυτο.
Αν ειναι 800-850 το φυσιγγι, θα σε παει στα 1100-1200 , αν ομως ειναι 950 οπως πολλα 76 mag ;;;;
Ριξε μια ζαρια καλη, και για μενα βρε ζωη
Αν επρεπε με το ζορι να ριξω , θα εριχνα μονο ρελιαστο 76 σε 70 θαλ, και ελαφρυ
Δεν διαβασες προσεκτικά, αν ειναι 850 θα πάει παλι 850 οχι 1200 . Μονο ρελιαστο 76 mm σε θαλαμη 70mm οπως γραφεις θα ανεβάσει την pmax αλλα οχι τοσο οσο νομίζεις.
 
Back
Top