Τι σημαίνει "καλή κάννη";

Ενδιαφέρον θα είχε μια σύγκριση perazzi (από αυτούς που έχουν) με μια beretta. Παραδόξως δεν έχω βρει ούτε μια τουφεκιά σε χαρτί από perazzi στο internet. Εντύπωση μου έκανε ... μόνο ποσοστά βρίσκω.
Eχω κάνει εγώ. Μάντεψε. mxs 81 full με 686s 75 σταθερο full
 
Γιαννη και η Ρεμι 1100 και το boito με αχρωμιωτες καννες....την αποδοση της beretta με χρωμιο καννη
την ''ψαχνουν'' με τα κυαλια φιλε!!! Μου εφεραν και αλλη μια 1100....ηταν χειροτερη απο την πρωτη που
δοκιμασα....Μπορει η αχρωμιωτη να εχει αλλα πλεονεκτηματα.......βλητικα ομως απο αυτο που ειδα δεν εχει.!!!
στον πινακα τα ειδες αυτα?
 
Eχω κάνει εγώ. Μάντεψε. mxs 81 full με 686s 75 σταθερο full
εσένα περίμενα ... θα πω beretta γιατί σήμερα αισθάνομαι τυχερός ...

Θα πεις όμως και φυσίγγι, νούμερο σκαγιών, μέτρα, και ποσοστά ...
Για να έχουμε έναν μπούσουλα ...
 
Τότε ρε παιδια έχετε δίκιο, Cosmi , Perazzi, Krieghoff, Holland &Holland, Merkel, κ η ταπεινή Remington δεν ξέρουν από κάνες που τις φτιάχνουν αχρωμιωτες, μόνο η μπερετα ξέρει από κάνες
Δημήτρη η χρωμιωση δεν αλλαζει την κανη , είναι ενα πολύ λεπτό φιλμ απο χρώμιο τοποθετημένα ηλεκτρολυτικα. Ο σκοπός του είναι να προστατευει απο οξείδωση και επιλεον μια ελάχιστη προστασία στην αποτριβη. Ουτε στην αχρωμιωτη ουτε στην χρωμιομενη έχουμε καποιου είδους χημικη αντίδραση με τα σκάγια , μονο τριβη και οσο λιγότερη τοσο το καλύτερο. Τα περι ελαστικης και σκληρής κανης είναι αβάσιμα, κανενα πειραμα με λειοκανα δεν απέδειξε κατι τετοιο. Οσο για Cosmi και αλλες ακριβές φιρμες χρησιμοποιουν ατσαλια ανοξειδωτα ή σχεδον, ασε που ορισμενες οπως οι μεγάλες Αγγλικές δεν χρωμιωνουν για να δικαιολογήσουν το υπερβολικο κοστος με την σχολαστική λειανση. Αντιθετα απο παλιά οι Ισπανικες ακριβες φιρμες χρωμιωναν και τελευταία και η Perrazzi .
 
θα πω beretta γιατί σήμερα αισθάνομαι τυχερός ...
Kαλή αισθηση έχεις.
Θα πεις όμως και φυσίγγι, νούμερο σκαγιών, μέτρα, και ποσοστά ...
Πολλά ζητάς.Αυτά δεν τα ξανακάνω.βαρέθηκα.
με φαλκοτσι 8.5 μπάρα μπάρα.με λαμπρο πράσινο 8ν μπροστά το beretta.AΛΛΑ το 686 γενικά δεν το έχει κεράσει τσαι παρα μόνο με u4 μια 930. Θα δοκιμάσω και με το 692.
Λογικά ο 18,7 αγαπάει το βυσμα του καρδαρά? και ο 18.3 όχι? δεν ξέρω.
 
Ευχαριστώ Άρη .
===========
Δείτε από 7.48

Για δείτε οι πιο ειδικοί στα χαρτιά ... είναι αυτή καλή τουφεκιά στα 27,5 μ ?
όπλο benelli SBE3 καραφτιαγμένη ...
Τσοκ μάλλον MOD (Τ2)
145 σκάγια η γόμωση (νούμερο δεν ξέρω 3-4 ????)

Untitled 1.jpg
 
Το χρώμιο έχει διαφορετικό συντελεστή διαστολής από το μέταλλο της κάνης.
Άρα σε συχνές μεγάλες αλλαγές της θερμοκρασίας της κάνης (συνεχόμενες τουφεκιές βλέπε γάμοι) υπάρχει πιθανότητα να σπάσει ή να ξεκολλήσει το χρώμιο.
Το πάχος του χρωμίου δεν είναι παντού το ίδιο (κανονικά θα έπρεπε να είναι). Αποτέλεσμα πάλι σε θέρμανση ίσως η κάνη να πάρει κλίση.
Ελάχιστη και θεωρώ άνευ ουσίας για κυνηγούς αλλά τα σκοπευτικά είναι αλλιώς. Οι σκοπευτές έχουν χρήματα ... :)
Σκεφτείτε γιατί οι τραπίστες ενώ έχουν χτυπήσει το πιάτο με την πρώτη τουφεκιά ρίχνουν και την δεύτερη.

Υπάρχουν καλές χρωμιώσεις και μάπα χρωμιώσεις.
Η κρυογονική επεξεργασία αφαιρεί τις τάσεις από το μέταλλο της κάνης.
Δεν την σκληραίνει ούτε την μαλακώνει.
Ουσιαστικά και πάλι η κάνη παραμένει ευθύγραμμη όταν ζεσταίνεται.
Αν θεωρήσουμε ότι τα σημεία συγκέντρωσης τάσεων είναι και τα πιο πιθανά για εμφάνιση ρωγμών, μειώνει και την πιθανότητα εμφάνισής τους.
Μπορεί να βελτιώνει λίγο και το θέμα αντοχής σε οξείδωση.
Μπορεί να κάνει επίσης άλλα 10 πράγματα τα παραπάνω όμως θεωρώ σημαντικότερα.

Επειδή όλοι ξέρουν να φτιάχνουν κάνες και όλοι πουλάνε μικρή σημασία έχει η χρωμίωση.
Ενδιαφέρον θα είχε μια σύγκριση perazzi (από αυτούς που έχουν) με μια beretta. Παραδόξως δεν έχω βρει ούτε μια τουφεκιά σε χαρτί από perazzi στο internet. Εντύπωση μου έκανε ... μόνο ποσοστά βρίσκω. Ψάξτε και θα δείτε ...

Η χρωμίωση επίσης συγχωρεί λάθη συντήρησης (με μονοβασικές κυρίως) αλλά στις επεξεργασίες εσωτερικού είναι πιο δύσκολη.

Πάνω κάτω αυτά είναι.
Δεν την σκληραίνει ούτε την μαλακώνει αναφέρεις η κρύογονικη κατεργασία, το χρώμιο όμως την σκληραίνει και της αφαιρεί ελαστικότητα, οπότε τελικά μήπως η αχρωμιωτες υπερτερούν αυτό το πολύ η λίγο που λέμε λόγω της ελαστικότητας; εγω πιστεύω ότι το συν στης αχρωμιωτες είναι η ελαστικότητα του μετάλλου. Για να πιάσει το χρώμιο νομίζω ότι βάζουν και ένα άλλο χημικό στοιχείο που και αυτό αφαιρεί ελαστικότητα. Η κρύογονικη Κατεργασία πιστεύω ότι τελικά απλά αυξάνει την συγκέντρωση της τουφεκιά, τώρα εάν αυτό είναι καλό ή κακό πιστεύω ότι εξαρτάται από το τι ζητάει ο καθένας, εγώ δεν είμαι υπέρμαχος της σφιχτής τουφεκιάς μιας και στα κυνήγια μου δεν μου χρειάζονται, και λίγες φορές που θα πάω κάνα καρτέρι προτιμώ να τουφεκαω σε λογικά μέτρα,αλλος του αρέσει το αντίθετο.
 
Δεν την σκληραίνει ούτε την μαλακώνει αναφέρεις η κρύογονικη κατεργασία, το χρώμιο όμως την σκληραίνει και της αφαιρεί ελαστικότητα, οπότε τελικά μήπως η αχρωμιωτες υπερτερούν αυτό το πολύ η λίγο που λέμε λόγω της ελαστικότητας; εγω πιστεύω ότι το συν στης αχρωμιωτες είναι η ελαστικότητα του μετάλλου. Για να πιάσει το χρώμιο νομίζω ότι βάζουν και ένα άλλο χημικό στοιχείο που και αυτό αφαιρεί ελαστικότητα. Η κρύογονικη Κατεργασία πιστεύω ότι τελικά απλά αυξάνει την συγκέντρωση της τουφεκιά, τώρα εάν αυτό είναι καλό ή κακό πιστεύω ότι εξαρτάται από το τι ζητάει ο καθένας, εγώ δεν είμαι υπέρμαχος της σφιχτής τουφεκιάς μιας και στα κυνήγια μου δεν μου χρειάζονται, και λίγες φορές που θα πάω κάνα καρτέρι προτιμώ να τουφεκαω σε λογικά μέτρα,αλλος του αρέσει το αντίθετο.
Για μένα όσο το οποιοδήποτε όπλο πιάσω στα χέρια μου σκοτώνει στα μέτρα που θεωρώ φυσιολογικά με καλά φυσίγγια δεν κάθομαι να το ψάξω περισσότερο.
Πήρα καινούργιο όπλο και έριξα ένα 4άρι Rem, 3-4 δράμια και 2-3 μονόβολα.
Αυτές ήταν οι δοκιμές.

Για να δω αν τουφεκάει ίσια, αν ψηλοτουφεκάει και αν μου κάθεται καλά έριξα πολύ περισσότερα φυσίγγια ...

Καλά κάνεις και δεν είσαι υπέρμαχος της σφιχτής τουφεκιάς ... βασικά μόνο στα παπιά χρειάζεται ... και πάλι εξαρτάται την ημέρα και το μέρος

ps
και στα χηνάρια ... ξέχασα
Το ότι μου αρέσει να διαβάζω για τα όπλα δεν έχει καμία σχέση με το τι κάνω στο πεδίο.
Εδώ διυλίζουμε τον κώνωπα ...
 
Last edited:
Για μένα όσο το οποιοδήποτε όπλο πιάσω στα χέρια μου σκοτώνει στα μέτρα που θεωρώ φυσιολογικά με καλά φυσίγγια δεν κάθομαι να το ψάξω περισσότερο.
Πήρα καινούργιο όπλο και έριξα ένα 4άρι Rem, 3-4 δράμια και 2-3 μονόβολα.
Αυτές ήταν οι δοκιμές.

Για να δω αν τουφεκάει ίσια, αν ψηλοτουφεκάει και αν μου κάθεται καλά έριξα πολύ περισσότερα φυσίγγια ...

Καλά κάνεις και δεν είσαι υπέρμαχος της σφιχτής τουφεκιάς ... μόνο στα παπιά χρειάζεται ...

ps
και στα χηνάρια ... ξέχασα
Δεν είναι θέμα εάν κάνω καλά η όχι εγώ ή εάν κάνει καλά ο άλλος που ψάχνει το αντίθετο, και οι δύο πλευρές κάνουν και επιλέγουν αυτό που θέλουν και τους ευχαριστεί, και οι δύο σίγουρα πράτουν αυτό που πιστεύουν ότι είναι σωστό ανάλογα με το τι και το που κυνηγάνε άσχετα που πολλές φορές η επιλογή μας μπορεί να είναι λάθος.
 
Ευχαριστώ Άρη .
===========
Δείτε από 7.48

Για δείτε οι πιο ειδικοί στα χαρτιά ... είναι αυτή καλή τουφεκιά στα 27,5 μ ?
όπλο benelli SBE3 καραφτιαγμένη ...
Τσοκ μάλλον MOD (Τ2)
145 σκάγια η γόμωση (νούμερο δεν ξέρω 3-4 ????)

View attachment 25367
Το γραφει βρε shot 1 ,τώρα τι θα ρίξεις με σιατ 1 στα 27.5 ααααααλλο αυτό....αν ήταν μάγκας ,να το ρίξει στα 45 μέτρα όπως ο Ντέιβιντ καρι
 
Το γραφει βρε shot 1 ,τώρα τι θα ρίξεις με σιατ 1 στα 27.5 ααααααλλο αυτό....αν ήταν μάγκας ,να το ρίξει στα 45 μέτρα όπως ο Ντέιβιντ καρι
Γκαβάνας τελείως ... :)
Δεν το είδα ... Γράφει και την απόσταση, εσύ που βλέπεις καλύτερα ;;;; :)
Στο βίντεο λέει 30 yards

145 σκάγια #1 είναι 55gr μολύβι ή 40gr ατσάλι ή μπορεί απλά να είναι η πρώτη τουφεκιά ...

Αυτό το federal 1.25 2 τι ιερογλυφικό είναι ;
 
Last edited:
αν ήταν μάγκας ,να το ρίξει στα 45 μέτρα όπως ο Ντέιβιντ καρι
Άμα την έβλεπε την φωτό ο ξάδερφος θα έλεγε: Κάτσε να βγάλω το μυδράλιο και στήστο στα 100 :) :) :) αχαχαχαχα

Μια φορά είχαμε πάει για παπιά με το ξαδέρφι.
Τζίφος.
Σκάει μύτη ένας τύπος σενιαρισμένος με μιά cosmi.
Άρχισε να μιλάει σε εμένα για το όπλο του, τι ωραίο είναι και τα σχετικά .... οπότε λέει ο ξάδερφος.
Τι μ@λακία όπλο είναι αυτό. Πόσο βαράει ; Να τα ξεμετρήσουμε.
Ωραία λέει ο άλλος ... Στα πόσα μέτρα.
Στα 100 με δυάρια λέει το ξαδέρφι.
Ο άλλος γούρλωσε τα μάτια.
Στα 100;;;;;
Ναι, γιατί δεν βαράει τόσο το δικό σου;
Δεν έχω δυάρια ...
Για τσίχλες ήρθες;;;, ωραία πάρε ένα από εμένα.
Του δίνει ένα Remington.
Ο άλλος έκανε το μοιραίο λάθος και το πήρε !!!!

Για να μην στα πολυλογώ βαράει πρώτα ο cosmi σε έναν τενεκέ στα 100 μεγάλα βήματα αποτέλεσμα μηδέν.
Βαράει ο ξάδερφος με την Rem 1100 76 full και έβαλε 2 σκάγια.
Πήρε την cosmi ο άλλος και την έκανε.
Ούτε γειά δεν είπε :)

ps
Ο ξάδερφος είναι μεγάλος κλέφτης όταν συγκρίνει όπλα.
Από αυτόν έχω μάθει όλες τις π@@στιές.
Το πιθανότερο είναι να βρήκε κανένα καρφί στον χωματόδρομο και να άνοιξε μόνος του τις τρύπες στον τενεκέ :)
Ποτέ δεν το παραδέχθηκε, ούτε μου είπε τι έκανε ...
 
Last edited:
Για όσους αναρωτηθούν για θεμα ασφαλειας μια κανη δοκιμασμένη για ατσαλινα (1370 bar), με θαλαμη 70 χιλιοστά, μπορεί με απολυτη ασφάλεια να ριξει και 76 .
Παρότι σε έχω διαβάσει και έχεις γράψει σωστές παρατηρήσεις σε αυτό το θέμα, θα ήθελα να βρεις και να ποστάρεις που βρήκες αυτόν τον ισχυρισμό!! Ότι μπορεί να με ασφάλεια να ρίξει 76άρι φυσίγγιο σε σε 70άρα θαλάμη!!!
Άλλο αν μία 70χιλ θαλάμη να έχει δοκιμαστεί στα 1370 μπαρ πίεση και άλλο ένα μάγκνουμ φυσίγγιο να παράγει αυτήν την πίεση σε 76χιλ θαλάμη!!!
Ξέρεις πόσα μπαρ θα ανεβάσει το μαγκνουμ φυσίγγιο σε 70άρα θαλάμη?
Ξέρεις οτι δεν θα περάσουν από την θαλάμη των 70χιλ ατσάλινα σκάγια από μάγκνουμ φυσίγγιο 76χιλ?
Αυτά να βρεις και να ποστάρεις εδώ!
 
Άμα την έβλεπε την φωτό ο ξάδερφος θα έλεγε: Κάτσε να βγάλω το μυδράλιο και στήστο στα 100 :) :) :) αχαχαχαχα

Μια φορά είχαμε πάει για παπιά με το ξαδέρφι.
Τζίφος.
Σκάει μύτη ένας τύπος σενιαρισμένος με μιά cosmi.
Άρχισε να μιλάει σε εμένα για το όπλο του, τι ωραίο είναι και τα σχετικά .... οπότε λέει ο ξάδερφος.
Τι μ@λακία όπλο είναι αυτό. Πόσο βαράει ; Να τα ξεμετρήσουμε.
Ωραία λέει ο άλλος ... Στα πόσα μέτρα.
Στα 100 με δυάρια λέει το ξαδέρφι.
Ο άλλος γούρλωσε τα μάτια.
Στα 100;;;;;
Ναι, γιατί δεν βαράει τόσο το δικό σου;
Δεν έχω δυάρια ...
Για τσίχλες ήρθες;;;, ωραία πάρε ένα από εμένα.
Του δίνει ένα Remington.
Ο άλλος έκανε το μοιραίο λάθος και το πήρε !!!!

Για να μην στα πολυλογώ βαράει πρώτα ο cosmi σε έναν τενεκέ στα 100 μεγάλα βήματα αποτέλεσμα μηδέν.
Βαράει ο ξάδερφος με την Rem 1100 76 full και έβαλε 2 σκάγια.
Πήρε την cosmi ο άλλος και την έκανε.
Ούτε γειά δεν είπε :)

ps
Ο ξάδερφος είναι μεγάλος κλέφτης όταν συγκρίνει όπλα.
Από αυτόν έχω μάθει όλες τις π@@στιές.
Το πιθανότερο είναι να βρήκε κανένα καρφί στον χωματόδρομο και να άνοιξε μόνος του τις τρύπες στον τενεκέ :)
Ποτέ δεν το παραδέχθηκε, ούτε μου είπε τι έκανε ...
Ααααααθανατη Καρδίτσα‼️
Πι,ες.οντως πολύ άσχημο όπλο η cosmi,ψιλοαλιεν‼️
 
Παρότι σε έχω διαβάσει και έχεις γράψει σωστές παρατηρήσεις σε αυτό το θέμα, θα ήθελα να βρεις και να ποστάρεις που βρήκες αυτόν τον ισχυρισμό!! Ότι μπορεί να με ασφάλεια να ρίξει 76άρι φυσίγγιο σε σε 70άρα θαλάμη!!!
Άλλο αν μία 70χιλ θαλάμη να έχει δοκιμαστεί στα 1370 μπαρ πίεση και άλλο ένα μάγκνουμ φυσίγγιο να παράγει αυτήν την πίεση σε 76χιλ θαλάμη!!!
Ξέρεις πόσα μπαρ θα ανεβάσει το μαγκνουμ φυσίγγιο σε 70άρα θαλάμη?
Ξέρεις οτι δεν θα περάσουν από την θαλάμη των 70χιλ ατσάλινα σκάγια από μάγκνουμ φυσίγγιο 76χιλ?
Αυτά να βρεις και να ποστάρεις εδώ!
Η μεγιστη πίεση αναπτύσσεται μεσα στο φυσιγγιο οχι μετά την εξοδο του βύσματος απο τον καλυκα . Δηλαδη ενα φυσιγγιο 76 mm θα ανεβάσει την pmax , πριν η ταπα φτάσει στα τελευταία 5 με 6 χιλιοστά του καλυκα, αρα περίπου ιδια μέγιστη πίεση και σε θαλαμη 70 και σε 76 mm. Σε μια κανη με θαλαμη 70 mm , ακομα και αν έχει κωνο αποτομο για παράδειγμα 20 χιλιοστά και αυλο στενό 18,3 , στα 76 χιλιοστά η διάμετρος της είναι 19, 7 χιλιοστά. Αν τωρα δούμε ενα φυσιγγιο 76 mm, τα 3 mm στο τελείωμα του είναι φρεζαρισμενα ( λεπτενουν δηλαδή με κλίση 30° πολύ πιο μεγάλη απο τον πιο αποτομο κωνο που είναι 10°), Ο ξεδιπλωμενος καλυκας δηλαδή μεχρι τα 73 mm. (στα 3 πρωτα χιλιοστά μετα τα 70 της θαλαμης), στενεύει. Στα 73 χιλιοστά η κανη με 70αρα θαλαμη έχει διάμετρο 20 χιλιοστά, μειον 1 χιλιοστο ο καλυκας μενουν 19 χιλιοστά. Η γομωση λοιπόν θα περάσει πολύ άνετα Δεν συνεχιζω για τα βλητικα πλεονεκτήματα που έχει η βολη φυσιγγιου λιγο μεγαλύτερου μήκους (3mm), απο το μήκος της θαλαμης γιατί είναι αλλο θεμα.
 
Γκαβάνας τελείως ... :)
Δεν το είδα ... Γράφει και την απόσταση, εσύ που βλέπεις καλύτερα ;;;; :)
Στο βίντεο λέει 30 yards

145 σκάγια #1 είναι 55gr μολύβι ή 40gr ατσάλι ή μπορεί απλά να είναι η πρώτη τουφεκιά ...

Αυτό το federal 1.25 2 τι ιερογλυφικό είναι ;
Τελικά νούμερο 2 είναι,το 1.25 ίσως είναι η σύσφιξη του τσοκ...αυτό που σου μένει είναι το "γουι Αρ τραίνγκ του ιξπαντ"το "20 24 Ιντσες ιζ γιορ κιλινγκ πατέρν"....Κ το" u r not gonna shoot duck over 25 yards",
ο τύπος εν τέλει, μετά τις οποίες μετατροπές ,ψάχνει να βρει ποια φυσίγγια πάνε στο υβριδικό....οπλο.
Συμπέρασμα:ένας σκασμός από ευτυχείς ιδιοκτήτες benelli ,του στέλνει το όπλο του‼️που σημαίνει ότι το μάρκετινγκ της benelli καθως κ το δικό του καλά κρατεί ‼️Ναι 30 γιαρντς
 
Δεν γνωρίζω αν η διαστολή της κάννης επιδρά αρνητικά στην επιχρωμίωση, αλλά στις κολλήσεις της ρίγας μάλλον επιδρά γιατί σε ένα όπλο μου (Benelli) η ρίγα ξεκόλλησε λίγο πιο μπροστά από τη θαλάμη σε 2 σημεία (ποδαράκια).
Μπορεί, όμως, να ήταν "κατασκευαστική αστοχία".
Ποιός ξέρει...
 
Back
Top