Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Kυριοι συζητειται επανηλλημενως το κουνημα παπιας στη Μ2 αυτο ισχυει στο συνολο των οπλων η περιστασιακα σε καποια ισως κομματια ,αντιστοιχως στη Μ2 sp αυτο ισχυει κατα τον ιδιο τροπο κουναει η το οπλο αυτο εχει αλλη ποιοτητα κατασκευης;Βεβαια και αλλη τιμη εχει η Μ2sp.
Εγω μονο για την δικια μου μπορω να μιλησω...κουναει τοσο ωστε οταν την ντουφεκισε ενας μπαρμπας μου 75+ ετων νομιζε οτι ηταν η Mossberg μου και με ρωτησε γιατι δεν οπλιζει .cofee.
 
Το έχω διαβάσει από πολλους ότι η αφινυτυ είναι μπενελι, μπορεί κάποιος να μου πει συγκεκριμένα κ αναλυτικα έτσι από περιεργεια κ μόνο, τα κοινά στοιχεια της αφινυτυ με κάποιο όπλο της μπενελι ;;;;; η δική μου ταπεινή γνώμη είναι ότι δεν έχουν την παραμικρη ομοιότητα, κ φυσικά αν παμε σε ποιοτητα η μέρα με την νυχτα
Στην affinity sporting η κανη είναι benelli με 18,5 αυλό όπως και στο franchi sporting το δικανο το 76αρι
 
Αφού δεν το έχουν κόψει με μένα φιλαράκι απόλαυσε ελεύθερα , δεν έχεις φόβο :p
Εγώ τώρα θα το γυρίσω στο πιο οικολογικό άλλωστε κ θα υπάρχει περιθώριο κ για σενα...
Μπράβο ρε.αυτο ήθελα να σε ρωτήσω.μιλησε μας λίγο στο ανάλογο topic πάντα για το όπλο χωρίς υπολείμματα μηχανικής κατεργασιας την γνήσια καρυδια με τις πατέντες και τα ξύλα που θες να πάρεις χαχαχαχα
 
Σωστά, Σε μήκος γεμισμένου (κλειστού) φυσιγγίου αναφέρομαι.
Δοκίμασε να βάλεις στο γεμιστήρα της π.χ. Μ2 ένα φυσίγγι με μήκος 69χιλ ή στη SBE ένα με μήκος 79χιλ. και θα διαπιστώσεις πρόβλημα τροφοδοσίας κατά τη διαδρομή του από την αποθήκη στη θαλάμη.
Μπορεί στα φυσίγγια με σκάγια το επιπλέον μήκος να μην είναι και τόσο απαραίτητο, στα δράμια και στα μονόβολα είναι.
Μέτρησα ότι φυσίγγι αμερικάνικο έχω σε μπίλιες και μονόβολα σε 3".
Το remington 000 ήταν το πιο μακρύ στα 67mm.
Τι ρίχνεις σε 3" κλεισμένο στα >= 69mm ;;;

Πες μου με τι φυσίγγια σου εμφάνισε πρόβλημα να δοκιμάσω αν βρώ.
 
Με δικά μου μονόβολα και δράμια.
Αυτό συμβαίνει συνήθως στα Ιταλικά όπλα. Τα Αμεριάνικα δεν έχουν τέτοια θέματα.
Ούτε και ένα Baikal MP-153 που είχα (καθόσον ήταν φτιαγμένα με προδιαγραφές για την αγορά των ΗΠΑ).
 
Με δικά μου μονόβολα και δράμια.
Αυτό συμβαίνει συνήθως στα Ιταλικά όπλα. Τα Αμεριάνικα δεν έχουν τέτοια θέματα.
Ούτε και ένα Baikal MP-153 που είχα (καθόσον ήταν φτιαγμένα με προδιαγραφές για την αγορά των ΗΠΑ).
Μπορείς να στείλεις μια φωτό από το κλείσιμο που κάνεις ;

Αυτό που λες δεν το έχω ακούσει αλλά προφανώς έτσι είναι αφού έχεις κάνει δοκιμές.
Χρήσιμη πληροφορία ...

Στο manual της μ2 γράφει 66mm max.
Δεν του είχα δώσει σημασία.

000 remington στα 67mm έχω ρίξει κάμποσα. Δεν είχα ποτέ εμπλοκή.
 
Το πρόβλημα του μήκους του φυσιγγίου εμφανίζεται στα ρελιαστά φυσίγγια με δράμια ή μονόβολα και με τη χρήση αργών πυρίτιδων.
Στα αστεροειδώς κλεισμένα δεν υπάρχει (φυσικά).
Και κάποιος που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα σε 20άρι:
https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?f=248&t=430118
 
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί αν τραβήξεις πίσω το κλείστρο και πατήσεις την γλώσσα το κλείστρο μένει πίσω και χρειάζεται να το ωθήσεις προς τα μπρος για να ελευθερωθεί; Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που γίνεται αυτό;
 
Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί αν τραβήξεις πίσω το κλείστρο και πατήσεις την γλώσσα το κλείστρο μένει πίσω και χρειάζεται να το ωθήσεις προς τα μπρος για να ελευθερωθεί; Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που γίνεται αυτό;
Μαλων τροπος λειτουργειας αλλα δεν ειπαρχει θεμα εμπλοκων ολα τα μοντεφελτρο μ2 ετσι κανουν μη σκας
 
Ακούω τι σημαίνει το ΚΝΒFM για να γελάσω ...

Το FM κάτι μου λέει για το fucking manual :)
Κσεχασες
Να
Βαλεις
Fυσιγγιο
Μ...κα

Βλεπεις η Benelli σε σκεφτεται οταν η ξανθια περναει την ωρα που γεμιζεις...
Ολοι οι αλλοι με υποδυεστερα οπλα καταληγουν με αδεια θαλαμη...και στο καρτερι για γουρουνι σημαδευεις και ΚΛΑΝΚ (οχι κλικ...αλλο αυτο).
Και εκει που ησουν με αυτια οπως το λυκοσκυλο κατεληξες με αυτια οπως το κοκερ σπανιελ...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top