Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Screenshot_20210126-135527.png
Εδω φιλε μου @outlander βλεπεις τις affinity στο συγκεκριμενο στιγμηιοτυπο στον οπλοβαστο με το F στη σκανδαλοθηκη μεσα στο εργοστασιο της benelli urbino οπου πλεων παραγοντε και τα affinity το λεει και απ εξω μαλιστα δες ολο το βιντεακι τις ξαναδειχνει και σε μαυρο συνθετικο
 
View attachment 22115
Εδω φιλε μου @outlander βλεπεις τις affinity στο συγκεκριμενο στιγμηιοτυπο στον οπλοβαστο με το F στη σκανδαλοθηκη μεσα στο εργοστασιο της benelli urbino οπου πλεων παραγοντε και τα affinity το λεει και απ εξω μαλιστα δες ολο το βιντεακι τις ξαναδειχνει και σε μαυρο συνθετικο
Toλη εγραψες .fff.
 
Η affinity το γράφει επάνω το ίδιο το όπλο Benelli Urbino. Όπως και λίγο παλιότερες Φράνκι με την "μπροστινή" αδράνεια.
Κατά τα άλλα φίλε, όποιο και να πάρεις, Μ2 ή Μοντεφελτρο δεν έχουν διαφορά απολύτως καμία, σε μηχανισμό και εσωτερικό καννων.
Η Μ2 με τη ματ βαφή νομίζω είναι κατώτερη ποιοτικά σε αντοχή στην οξείδωση απ' τη Μοντεφελτρο με την κλασική βαφή πρώτον και δεύτερον δεν ξέρω αν σε βολεύει η υπερυψωμένη ρίγα της Μ2. Εμένα προσωπικά όχι.
 
Η affinity το γράφει επάνω το ίδιο το όπλο Benelli Urbino. Όπως και λίγο παλιότερες Φράνκι με την "μπροστινή" αδράνεια.
Κατά τα άλλα φίλε, όποιο και να πάρεις, Μ2 ή Μοντεφελτρο δεν έχουν διαφορά απολύτως καμία, σε μηχανισμό και εσωτερικό καννων.
Η Μ2 με τη ματ βαφή νομίζω είναι κατώτερη ποιοτικά σε αντοχή στην οξείδωση απ' τη Μοντεφελτρο με την κλασική βαφή πρώτον και δεύτερον δεν ξέρω αν σε βολεύει η υπερυψωμένη ρίγα της Μ2. Εμένα προσωπικά όχι.
Σωστά μιλάς
 
Ο σωληνας της κανης με την ουρα της και η κεφαλη του κλειστρου ολοιδια
Τολη το όπλο αυτό καμια σχεση δεν έχει με τα μπενελι όπλα, κ σε μηχανισμό λειτουργίας κ σε ποιοτητα υλικών , πολυ πιο φθηνή κατασκευή, εμένα μου θυμίζει Stoeger M3k στα πάντα
 
Εγχειρίδιο χρήσης Benelli SBE III (σελίδα 59).
Το μέγιστο μήκος φυσιγγίου που μπορεί να δουλέψει στο όπλο είναι 58, 66 και 78χιλ. αντίστοιχα σε απλό, magnum και super magnum. Από που έβγαλαν αυτές τις προδιαγραφές όταν σύμφωνα με την SAAMI (η CIP δεν καθορίζει) τα μήκη είναι 62.23, 70.10 και 80.14χιλ.;
Τα νούμερα που δίνει η benelli είναι σωστά.
Τα μήκη 70, 76 και 88 χιλ αναλογούν σε ανοιχτούς κάλυκες (πριν γεμίσουν το φυσίγγιο).
Κλειστοί οι κάλυκες αναλογούν σε μηκος όπως τους δίνει η Benelli. (Βάλε βγάλε)
 
Τολη το όπλο αυτό καμια σχεση δεν έχει με τα μπενελι όπλα, κ σε μηχανισμό λειτουργίας κ σε ποιοτητα υλικών , πολυ πιο φθηνή κατασκευή, εμένα μου θυμίζει Stoeger M3k στα πάντα
Μητσο ενωειτε οτι θα τανε κατωτερη γινετε να παρεις κατι φθηνοτερο ιδιας πιοτητας εδω εχουν εκπτωση σε πιοτητα αλλα κι αλλα σχεδιαστηκα μιλοντας εχουν ιδια κανη κλειδωμα μονο αυτα εγω αυτο ιφα
 
Κλειστοί οι κάλυκες αναλογούν σε μηκος όπως τους δίνει η Benelli. (Βάλε βγάλε)
Πως είναι σωστά τα νούμερα αφού είναι κοντύτερα από τις προδιαγραφές της SAAMI? (Μιλάμε πάντα για το μήκος γεμισμένου φυσιγγίου, όχι μήκος ανοιχτού κάλυκα).
 
Πως είναι σωστά τα νούμερα αφού είναι κοντύτερα από τις προδιαγραφές της SAAMI? (Μιλάμε πάντα για το μήκος γεμισμένου φυσιγγίου, όχι μήκος ανοιχτού κάλυκα).
Ενα φυσιγγι 70χιλ ειναι 70χιλ οταν ειναι αδειο η οταν ειναι γεματο?
Αν εχεις κανενα εκει σε παρακαλω μετρησε το για να μου φυγει και μενα η απορια!:)
 
Ενα φυσιγγι 70χιλ ειναι 70χιλ οταν ειναι αδειο η οταν ειναι γεματο?
Αν εχεις κανενα εκει σε παρακαλω μετρησε το για να μου φυγει και μενα η απορια!:)
Παντα μιλαμε για αδειο μηκος καληκα αλλα ο @elvas μιλαει για τις διαφορες των αμερικανικων με των ευροπαικων οταν αυτα ειναι κλεισμενα γτ τα αμερικανικα ειναι πιο μακρυα λογο απατητου ρελιασματος
 
Παντα μιλαμε για αδειο μηκος καληκα αλλα ο @elvas μιλαει για τις διαφορες των αμερικανικων με των ευροπαικων οταν αυτα ειναι κλεισμενα γτ τα αμερικανικα ειναι πιο μακρυα λογο απατητου ρελιασματος
Δεν θα ανησυχουσα τι γραφει η εταιρεια.
Αυτα ειναι Disclaimers για να ειναι καλυμμενοι νομικα.
Και μην ξεχναμαι οτι οι Αμερικανοι ειναι πανεξυπνοι αλλα πολλοι ειναι κοκκινολαιμηδες...οποτε η Benelli μαλλον ειναι επιφυλακτικοι με τα νουμερα!
Τις σκεψεις μου λεω, μην με παρεις για τον λογο μου.
 
Μάριε,
Λυπάμει που δεν γίνομαι κατανοητός αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο επεξηγηματικός απ' όσα έχω ήδη γράψει.
Δες το παρακάτω link και θα καταλάβεις τι εννοώ, (σελίδες 20-24).
https://saami.wpengine.com/wp-conte...-Shotshell-2015-R2019-Approved-2019-04-23.pdf
Παντα μιλαμε για αδειο μηκος καληκα αλλα ο @elvas μιλαει για τις διαφορες των αμερικανικων με των ευροπαικων οταν αυτα ειναι κλεισμενα γτ τα αμερικανικα ειναι πιο μακρυα λογο απατητου ρελιασματος
Δεν είναι θέμα πατημένου ή απάτητου, απλά η CIP δεν προβλέπει προδιαγραφές μήκους γεμισμένου φυσιγγίου.
 
Μάριε,
Λυπάμει που δεν γίνομαι κατανοητός αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο επεξηγηματικός απ' όσα έχω ήδη γράψει.
Δες το παρακάτω link και θα καταλάβεις τι εννοώ, (σελίδες 20-24).
https://saami.wpengine.com/wp-conte...-Shotshell-2015-R2019-Approved-2019-04-23.pdf

Δεν είναι θέμα πατημένου ή απάτητου, απλά η CIP δεν προβλέπει προδιαγραφές μήκους γεμισμένου φυσιγγίου.
Τοτε Η Benelli το γραφει σαν Disclaimer.
Ολες οι μεγαλες εταιριες εχουν Compliance Dept. Το εγραψαν γιατι τυχον κοκκινολαιμηδες μην κανουν καμμια μαμακια και τιναχτουν στον αερα και μετα μυνησουν την Benelli.
Τις σκεψεις μου λεω οπως παντα.
 
Μάριε,
Λυπάμει που δεν γίνομαι κατανοητός αλλά δεν μπορώ να γίνω πιο επεξηγηματικός απ' όσα έχω ήδη γράψει.
Δες το παρακάτω link και θα καταλάβεις τι εννοώ, (σελίδες 20-24).
https://saami.wpengine.com/wp-conte...-Shotshell-2015-R2019-Approved-2019-04-23.pdf

Δεν είναι θέμα πατημένου ή απάτητου, απλά η CIP δεν προβλέπει προδιαγραφές μήκους γεμισμένου φυσιγγίου.
Η ιστοσελιδα λεει...
Voluntary Industry Performance Standards for Pressure and Velocity of Shotshell Ammunition for the Use of Commercial Manufacturers.
Αυτο ειναι για τους κατασκευαστες.
Η Benelli γραφει στους καταναλωτες...με τετοια νουμερα ωστε να καλυφθει νομικα?
Βαλε πραμα πολυ να εχεις και περισσεμα που λενε οι παλιοι.
Ετσι το καταλαβαινω εγω.cofee.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top