Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ δεν έχω ρίξει ποτε πάνω από 36 γρ ,ούτε στις φασσες ούτε στα παπια ,και συμφωνώ ότι αυτά είναι τα ανώτερα γραμμάρια για Ελλάδα
Ίσως στον Έβρο και στις χήνες σε δυσκολες συνθήκες να έχει νόημα το μαγκνουμ, αλλού δεν βρίσκω χρησιμότητα.
 
Εγώ δεν έχω ρίξει ποτε πάνω από 36 γρ ,ούτε στις φασσες ούτε στα παπια ,και συμφωνώ ότι αυτά είναι τα ανώτερα γραμμάρια για Ελλάδα
Φίλε κ εγώ που γεμίζω τώρα δε ρίχνω πάνω από 36. Όταν έριχνα εμπορικά δε βρήκα κάποιο 34-36 που να δουλεύει στους μείον 10-15.
 
Παρακολουθησα με προσοχη σε οσα με σειρα αναφερθηκατε και χαιρομαι για το ποσο συνειδητοποιημενοι και γνωστικοι εισθε στο θεμα επιλογης γομωσεων και τη σχεση με τους αυλους των οπλων μας.Ειναι ακριβως οπως τα παρουσιασατε και χαιρομαι για αυτο.Επομενως μπορει ο καθενας μας να ταιριαξει την γομωση που επιθυμει ως ιδανικη επιλογη σε σχεση με τον αυλο του οπλου που θα επιλεξει για το συγκεκριμενο θηραμα για να εχει το επιθυμητο αποτελεσμα.Και θα αναφερθω στη συνεχεια και με συγκεκριμενη δοκιμη που εκανα εαν μπορεσω αποψε αλλιως αυριο.
 
Εβγαζε ενα ο μαπακης φιλε 34Αρι με μ92ς μπαρουτι και ελεγε μονο για ακραιες καιρικες συνθηκες ηταν φωτια αλα παει και αυτός οσο για το γουρουνι θα σου προτεινα δοκιμες και να αρχισεις να ρίχνεις μονοβολα καθαρα για την αποφυγή ατυχημάτων από εξοστρακισμους αλλα θελει πολυ ψαξιμα και δοκιμή για να βρεις σωστο μονοβολο για την κανη σου και το τσοκ που χρησιμοποιεις γιατι το το τσοκ πρεπει να ταιιριαζει με το μονοβολο και οχι το ανάποδο μεγγαλη κουβεντα και αυτη αλλα μπορω με απλα λόγια να την αναλύσω χωρις να κανω το ξύπνιο εδω ανταλασουμε αποψεις βάση γνωσεων και εμπειριών δεν ειναι κάνεις πιο ξυπνιος μη παρεξηγηθώ.
 
Εβγαζε ενα ο μαπακης φιλε 34Αρι με μ92ς μπαρουτι και ελεγε μονο για ακραιες καιρικες συνθηκες ηταν φωτια αλα παει και αυτός οσο για το γουρουνι θα σου προτεινα δοκιμες και να αρχισεις να ρίχνεις μονοβολα καθαρα για την αποφυγή ατυχημάτων από εξοστρακισμους αλλα θελει πολυ ψαξιμα και δοκιμή για να βρεις σωστο μονοβολο για την κανη σου και το τσοκ που χρησιμοποιεις γιατι το το τσοκ πρεπει να ταιιριαζει με το μονοβολο και οχι το ανάποδο μεγγαλη κουβεντα και αυτη αλλα μπορω με απλα λόγια να την αναλύσω χωρις να κανω το ξύπνιο εδω ανταλασουμε αποψεις βάση γνωσεων και εμπειριών δεν ειναι κάνεις πιο ξυπνιος μη παρεξηγηθώ.
Είχα 2 κουτιά μαπακης και στα παπιά ήταν πολύ καλά έχω κρατήσει καμία 15αρια φυσίγγια ( είναι magnum).....
 
Δεν υπάρχει λόγος να ανεβαίνουμε σε αυτά τα γραμμάρια... Απολύτως κανένας...Έχω να βάλω 36αρι φυσίγγι στο όπλο μου ούτε θυμάμαι πόσο καιρό...Το βασικό μου κυνήγι είναι το υδρόβιο, κυνηγάω τα παπιά από 30 γραμμάρια έως βαριά σε ακραίες περιπτώσεις 35 και πάλι όταν οι καταστάσεις ζορίζουν πολύ...Το βασικό μου φυσίγγι είναι στα 33 και κάποιες φορές στα 34 γραμμάρια... Κάποιοι έχουν την ιδέα ότι τα πολλά γραμμάρια σκοτώνουν...Τα πολλά γραμμάρια δημιουργούν μόνο πονοκέφαλο... Φιλικά πάντα!
 
Δεν υπάρχει λόγος να ανεβαίνουμε σε αυτά τα γραμμάρια... Απολύτως κανένας...Έχω να βάλω 36αρι φυσίγγι στο όπλο μου ούτε θυμάμαι πόσο καιρό...Το βασικό μου κυνήγι είναι το υδρόβιο, κυνηγάω τα παπιά από 30 γραμμάρια έως βαριά σε ακραίες περιπτώσεις 35 και πάλι όταν οι καταστάσεις ζορίζουν πολύ...Το βασικό μου φυσίγγι είναι στα 33 και κάποιες φορές στα 34 γραμμάρια... Κάποιοι έχουν την ιδέα ότι τα πολλά γραμμάρια σκοτώνουν...Τα πολλά γραμμάρια δημιουργούν μόνο πονοκέφαλο... Φιλικά πάντα!
Νίκο φιλικά και εγώ να σου πω ότι αν κυνηγούσα στα μέρη σου και εγώ σε αυτά τα γραμμάρια θα δούλευα απλά εδώ οι καταστάσεις ζοριζουν πολύ!
 
Νίκο φιλικά και εγώ να σου πω ότι αν κυνηγούσα στα μέρη σου και εγώ σε αυτά τα γραμμάρια θα δούλευα απλά εδώ οι καταστάσεις ζοριζουν πολύ!
Που ζορίζουν οι καταστάσεις φιλαράκι,θες να μου το εξηγήσεις λίγο να το αναλύσουμε?
 
Υπάρχουν προδιαγραφες στα όπλα όπως και στα αυτοκίνητα ανάλογα τη χώρα που προορίζονται τώρα όσον αφορά αν κόβει εγώ έχω κυνηγήσει με μειον 15 χωρίς θέμα κανένα απλά τι γίνεται επειδή σε αυτές τις θερμοκρασίες συνήθως κυνηγάς υδρόβια και λόγο μαγκουμιτιδας μπορει να ριχναν 42 46 50 γρ με τον αυλό που εχει το όπλο λογικό να μην αποδίδει και να αποδιδει καλύτερα ενα με αυλο μεγαλύτερο του 18.5 αν ριχνεις μεχρι 38 το πολύ οπως εγώ που εριχνα και 34γρ τότε θα μου πει κάποιος αν τραβάει ή όχι έτσι μου λέγανε και εμενα ότι αμα παμε στον Έβρο δεν θα σκοτώνω και τους ειπα οταν πανε να πάω παρέα με στοίχημα τα όπλα αν σκοτώνεται εσείςκαι δεν σκοτώνω εγω σας τη χαρίζω η παίρνω τη δική σας ανάλογα .Περιμένω τηλ εδω και 10 χρόνια ακόμα.Πρέπει να καταλάβουμε όλοι κανονικοί αυλοι μεχρι36 αντε 38 γρ διυρυμενοι απο 18.6 και πάνω δηλαδη οσα γρ θες έτσι εχουν κατασκευαστεί τα όπλα για μενα ιδανικος ο 18.5 Όπως τη μπραουνιγκ 2000 που έχω.Δεν μπορεις να ριχνεις 45 50 γρ και να περιμενεις αποδόσεις απο νορμάλ αυλους .
Οταν καποια στιγμη ρωτησα τον δασκαλο σκοποβολης οτι εχω την πληροφορια η SS δεν σκοτωνει στους -0 βαθμους λιγο ελειψε να με στεφανωσει με κοσμοεπιθετα.Δεν επιτρεπετε εσυ Παναγιωτη να κανεις τετοια ερωτηση μου λεει.Σημειωστε οτι εχει επισκεφθει το εργοστασιο της Benelli ως καλεσμενος τους το 2012 και ειχε ολες τις απαντησεις σε οτι αφορα στα συγκεκριμενα οπλα και μια απο τις απαντησεις ηταν και το θεμα των αστοχων βαφων οπως εχω αναφερθει ποιο πανω.Ενισχυει και τον λογο σου οσο αφορα τους -βαθμους. Η SS και για μενα ειναι ενα εξαιρετικο και ιδιαιτερο Benelli. Oσοι αποφασισαν και φορεσαν κανες στις Benelli απο Remington δεν ηταν ο λογος οτι δεν σκοτωνε στους -βαθμους αλλα ηθελα τον 18.55 αυλο που ευνοουσε γομωσεις που ειχαν επιλεξει στα βαρια θηραματα οπως και ποιο πανω αναφερθηκαμε.
 
Που ζορίζουν οι καταστάσεις φιλαράκι,θες να μου το εξηγήσεις λίγο να το αναλύσουμε?
Βόρεια Ελλάδα και όχι σε όλες τις περιοχές σε μερικές όπως και στην δικιά μου κάνει δυνατές παγωνιες με υψηλά ποσοστά υγρασίας αντίθετα κάμπος Σερρών είναι προς ήλιος μέρος με πολύ λιγότερη υγρασία αλλά κρύο στα ίδια επίπεδα περίπου.....
 
Όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από μείον 5 και βρίσκεσαι σε χαμηλό υψόμετρο ή και λίγα μέτρα από την επιφάνεια της θάλασσας ζορίζουν όντως η καταστάσεις θελεις περισσότερη μπαρούτι στα φυσίγγια όχι σκάγια.
 
Όταν η θερμοκρασία πέφτει κάτω από μείον 5 και βρίσκεσαι σε χαμηλό υψόμετρο ή και λίγα μέτρα από την επιφάνεια της θάλασσας ζορίζουν όντως η καταστάσεις θελεις περισσότερη μπαρούτι στα φυσίγγια όχι σκάγια.
Μηδενικό υψόμετρο πάνω από 80% υγρασία σταθερά .......
 
Βόρεια Ελλάδα και όχι σε όλες τις περιοχές σε μερικές όπως και στην δικιά μου κάνει δυνατές παγωνιες με υψηλά ποσοστά υγρασίας αντίθετα κάμπος Σερρών είναι προς ήλιος μέρος με πολύ λιγότερη υγρασία αλλά κρύο στα ίδια επίπεδα περίπου.....
Φιλαράκι αυτός δεν είναι λόγος για να ανεβαίνεις στα 40 γραμμάρια ή στα 50...Βρίσκεις ένα φυσιγγάκι που αγαπάει την υγρασία,λίγο φορτωμένο πρόσεξε όχι σε σκάγια αλλά σε πιέσεις και κάνεις την δουλειά σου άψογα
 
Οταν εισαι σε μεγάλα υψομετρα ειναι καλύτερα με τις ιδιες χαμηλες θερμοκρασιες πάντα γιατι εχεις μικρότερα ποσοστά υγρασίας και αραιοτερη ατμόσφαιρα το οποίο βοηθαει στο να αυξηθούν ταχυτητες και κατανομες δηλαδη θελω να πω οτι ενα φυσιγγι στο βαλτο με μειον 10 μπορει να μην τραβαει αλλα στο βουνο με την ιδια θερμοκρασια να ειναι πολύ καλύτερο
 
Φιλαράκι αυτός δεν είναι λόγος για να ανεβαίνεις στα 40 γραμμάρια ή στα 50...Βρίσκεις ένα φυσιγγάκι που αγαπάει την υγρασία,λίγο φορτωμένο πρόσεξε όχι σε σκάγια αλλά σε πιέσεις και κάνεις την δουλειά σου άψογα
Νίκο ίσως και να είμαστε λάθος έτσι αλλά οι περισσότεροι που γνωρίζω εδώ τον χειμώνα και σε φυσιολογικές για το μέρος συνθήκες ( όχι όπως φέτος που έχει καλοκαίρι) δουλεύουν σταθερα 38-42γρ όπως και εγώ μάγκνουμ βάλαμε μια φορά μόνο το 2017 που είχε τρομερά κρύα ( μέχρι -22 είχε δείξει θερμόμετρο αμαξιού)......
 
Νίκο ίσως και να είμαστε λάθος έτσι αλλά οι περισσότεροι που γνωρίζω εδώ τον χειμώνα και σε φυσιολογικές για το μέρος συνθήκες ( όχι όπως φέτος που έχει καλοκαίρι) δουλεύουν σταθερα 38-42γρ όπως και εγώ μάγκνουμ βάλαμε μια φορά μόνο το 2017 που είχε τρομερά κρύα ( μέχρι -22 είχε δείξει θερμόμετρο αμαξιού)......
Τέλη εγώ δεν κατακρίνω κανέναν...Ο καθένας μας έχει τον δικό του Θεό πάνω στο κυνήγι και το σέβομαι απόλυτα απλά την γνώμη μου σου εξέφρασα μην παρεξηγηθώ κιόλας...Αν έχεις επιτυχίες τότε καλά κάνεις και ρίχνεις αυτά που ρίχνεις!
 
Τέλη εγώ δεν κατακρίνω κανέναν...Ο καθένας μας έχει τον δικό του Θεό πάνω στο κυνήγι και το σέβομαι απόλυτα απλά την γνώμη μου σου εξέφρασα μην παρεξηγηθώ κιόλας...Αν έχεις επιτυχίες τότε καλά κάνεις και ρίχνεις αυτά που ρίχνεις!
Συμφωνώ όλες οι απόψεις πρέπει να ακούγονται και είναι καλοδεχούμενες για αυτό είμαστε εδώ!!!
 
Το θεμα πιέσεων επιτρεψε μου να σου πω οτι ειναι λαθος ολες οι μπαρουτες δουλευουν σωστά με συγκεκριμενα πατήματα ρολο παιζουν οι ταπες και οι αναλογιες μπαρουτης σκαγιων μην ξεχναμε οτι εχει φυσίγγια με ρελι οχι αστερι χαμηλών πιεσεων με αποτελεσματα απλα αψογα τωρα σαν ιδιογομωση διοτι εχω ασχοληθει και εγω αρκετά μπορεις να παιξειςκαι να σου κατσει κατι καλο και ας κλωτσαει σαν μουλαρι το οπλο αλλα αυτο δεν ειναι κανονας ειναι εξαιρεση .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top