Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εγώ πιστεύω πως το θέμα κανης είναι τύχη ,πιο παλιά στο Σχιστο ερχόταν ένα παιδί νομίζω Στάθη τον έλεγαν και δούλευε σε γνωστό μαγαζί κυνηγετικών ειδών ,βλέποντας λοιπόν τη καραμπίνα μόλις την είχα λύσει να την καθαρίσω μου λέει :αθάνατες μπενελι ,να δω λίγο τη κάνη ;
Του απαντάω ναι δες την ,κοιτάει μέσα ,βλέπει τα γράμματα και μου λέει :τυχερός είσαι έχεις όπλο που προοριζόταν για την αμερικανική αγορά γιατί έχει και μεγάλο αυλο και πιο μακρύ κώνο ,τα είπαμε λίγο και μετά έφυγε ,τώρα δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά και κατά ποσο μπορεί μια εταιρεία να κατασκευάζει κάννες ανάλογα τη χώρα
 
Εγώ πιστεύω πως το θέμα κανης είναι τύχη ,πιο παλιά στο Σχιστο ερχόταν ένα παιδί νομίζω Στάθη τον έλεγαν και δούλευε σε γνωστό μαγαζί κυνηγετικών ειδών ,βλέποντας λοιπόν τη καραμπίνα μόλις την είχα λύσει να την καθαρίσω μου λέει :αθάνατες μπενελι ,να δω λίγο τη κάνη ;
Του απαντάω ναι δες την ,κοιτάει μέσα ,βλέπει τα γράμματα και μου λέει :τυχερός είσαι έχεις όπλο που προοριζόταν για την αμερικανική αγορά γιατί έχει και μεγάλο αυλο και πιο μακρύ κώνο ,τα είπαμε λίγο και μετά έφυγε ,τώρα δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά και κατά ποσο μπορεί μια εταιρεία να κατασκευάζει κάννες ανάλογα τη χώρα
Στάθη τον έλεγαν και ισχύει,συνήθως γίνεται ότι γίνεται με τα πάντα, αυτοκίνητα ,ανταλλακτικά, όπλα. Καθε αγορα εχει την δικη της δυναμική και πανω εκει οι εταιρείες κάνουν Πολιτική.
 
Στάθη τον έλεγαν και ισχύει,συνήθως γίνεται ότι γίνεται με τα πάντα, αυτοκίνητα ,ανταλλακτικά, όπλα. Καθε αγορα εχει την δικη της δυναμική και πανω εκει οι εταιρείες κάνουν Πολιτική.
Απλά δε θα ήταν πιο εύκολα να φτιάξουν πχ όλα τα όπλα σαν αυτά που προορίζονται για Αμερική ας πούμε και έτσι να μην είχαν διαφορετικές παρτίδες ;;;νομίζω θα ήταν και για τις εταιρείες καλύτερα
 
Απλά δε θα ήταν πιο εύκολα να φτιάξουν πχ όλα τα όπλα σαν αυτά που προορίζονται για Αμερική ας πούμε και έτσι να μην είχαν διαφορετικές παρτίδες ;;;νομίζω θα ήταν και για τις εταιρείες καλύτερα
Η κάθε χώρα έχει τα δικά της στάνταρ και απαιτήσεις δεν μπορεί πχ ένα ποιοτικό προϊόν να προχωρήσει το ίδιο στην Αμερική και το ίδιο και στην Ινδία.Γιατι πολύ απλά στις αναπτυσσόμενες οικονομίες μην πω τίποτε άλλο και παρεξηγηθώ πρέπει να πέσουν τα στάνταρ και το κόστος για να προχωρήσει. Η αμερικάνικη αγορά είναι η ποιό απαιτητική και η ποιό δύσκολη, όταν πήρα την M1 της προσφοράς μου τα εξήγησε όλα αυτά ο Στάθης και κάποια άλλα ακόμη που δεν είναι του παρόντος.(αυτα εις γνώση μερικών που βιάστηκαν να βγάλουν την συγκεκριμένη καραμπίνα ληψης ποιότητας και φτηνιαρα απομίμηση άλλων μοντέλων).
 
Η κάθε χώρα έχει τα δικά της στάνταρ και απαιτήσεις δεν μπορεί πχ ένα ποιοτικό προϊόν να προχωρήσει το ίδιο στην Αμερική και το ίδιο και στην Ινδία.Γιατι πολύ απλά στις αναπτυσσόμενες οικονομίες μην πω τίποτε άλλο και παρεξηγηθώ πρέπει να πέσουν τα στάνταρ και το κόστος για να προχωρήσει. Η αμερικάνικη αγορά είναι η ποιό απαιτητική και η ποιό δύσκολη, όταν πήρα την M1 της προσφοράς μου τα εξήγησε όλα αυτά ο Στάθης και κάποια άλλα ακόμη που δεν είναι του παρόντος.(αυτα εις γνώση μερικών που βιάστηκαν να βγάλουν την συγκεκριμένη καραμπίνα ληψης ποιότητας και φτηνιαρα απομίμηση άλλων μοντέλων).
Για πες μας να μάθουμε για πιο λόγο τότε είναι πιο φθηνή από τα υπόλοιπα μοντέλα ;;;
 
Για πες μας να μάθουμε για πιο λόγο τότε είναι πιο φθηνή από τα υπόλοιπα μοντέλα ;;;
Γιατί αυτό το όπλο προοριζόταν για την αμερικανική αγορά.δεν προχώρησε η κορεστηκε η αγορά και μετά έπρεπε να φύγει μέσω κάποια προσφοράς όπως η montefeltro.
 
Για να πω κάτι για τους φίλους παραπάνω μπορει και ναι ίδιες οι κανες στις μπενελι κριο και απλά να διαφερει το πορτινγκ η ριγα τα τσοκ κτλ δεν στεκει λογικά ομως μια πολυ μεγάλη εταιρια να σου βγαζει το ακριβοτερο οπλο της και με προδιαγραφές σκοπευτηριου και να ειναι κατώτερο βλητικα από τα απλά μοντέλα γιατί στην ςς δεν πληρώνεις ούτε ξύλα κατηγορίας ούτε σκαλίσματα πληρώνεις τη βλητικη υπεροχή .Οποτε μάλλον ή εμείς κανουμε λάθος ή αυτοί μας κοροϊδεύουν άβυσσος και η μπενελι σα τη ψυχή της γυναίκας.
Δεν ειπα κατωτερη φιλε Γιαννη το πορτινγκ και τα τσοκ ειναι βελτιωση
 
Υπάρχουν προδιαγραφες στα όπλα όπως και στα αυτοκίνητα ανάλογα τη χώρα που προορίζονται τώρα όσον αφορά αν κόβει εγώ έχω κυνηγήσει με μειον 15 χωρίς θέμα κανένα απλά τι γίνεται επειδή σε αυτές τις θερμοκρασίες συνήθως κυνηγάς υδρόβια και λόγο μαγκουμιτιδας μπορει να ριχναν 42 46 50 γρ με τον αυλό που εχει το όπλο λογικό να μην αποδίδει και να αποδιδει καλύτερα ενα με αυλο μεγαλύτερο του 18.5 αν ριχνεις μεχρι 38 το πολύ οπως εγώ που εριχνα και 34γρ τότε θα μου πει κάποιος αν τραβάει ή όχι έτσι μου λέγανε και εμενα ότι αμα παμε στον Έβρο δεν θα σκοτώνω και τους ειπα οταν πανε να πάω παρέα με στοίχημα τα όπλα αν σκοτώνεται εσείςκαι δεν σκοτώνω εγω σας τη χαρίζω η παίρνω τη δική σας ανάλογα .Περιμένω τηλ εδω και 10 χρόνια ακόμα.Πρέπει να καταλάβουμε όλοι κανονικοί αυλοι μεχρι36 αντε 38 γρ διυρυμενοι απο 18.6 και πάνω δηλαδη οσα γρ θες έτσι εχουν κατασκευαστεί τα όπλα για μενα ιδανικος ο 18.5 Όπως τη μπραουνιγκ 2000 που έχω.Δεν μπορεις να ριχνεις 45 50 γρ και να περιμενεις αποδόσεις απο νορμάλ αυλους .
 
Γιια όλα υπάρχει λογική εξήγηση να ξέρετε δηλ η μπενελι που πουλάει κάργα στην Αμερική που κυνηγάνε ολοι υδρόβια σε ακραιες συνθήκες δεν θα πρεπε να κανει σεφτέ αφου κατω του μηδενός δε κόβει .Δεν έχει καμία σχέση η σκοπευτικη ικανότητα με το να γνωρίζεις προδιαγραφές και να χρησιμοποιεις το κατάλληλο φυσιγγι γι'αυτό που έχεις και τις συνθήκες που κυνηγάς.Ειναι σαν να βαλεις τους σκοπευτες του τραπ με 24 να ρχνουν με οπλα 18.8 και να λενε δε παει μα και γιαυτο δεν κατασκευαζεται σκοπευτικο με αυτο τον αυλο νομιζω δεν χρειάζεται άλλη ανάλυση το θέμα τα υπόλοιπα στους κληρικούς που δεν εχουμε σε αυτή τη χώρα δυστυχώς για τα λειοκανα για τα ραβδωτα εχουμε πάντως.
 
Υπάρχουν προδιαγραφες στα όπλα όπως και στα αυτοκίνητα ανάλογα τη χώρα που προορίζονται τώρα όσον αφορά αν κόβει εγώ έχω κυνηγήσει με μειον 15 χωρίς θέμα κανένα απλά τι γίνεται επειδή σε αυτές τις θερμοκρασίες συνήθως κυνηγάς υδρόβια και λόγο μαγκουμιτιδας μπορει να ριχναν 42 46 50 γρ με τον αυλό που εχει το όπλο λογικό να μην αποδίδει και να αποδιδει καλύτερα ενα με αυλο μεγαλύτερο του 18.5 αν ριχνεις μεχρι 38 το πολύ οπως εγώ που εριχνα και 34γρ τότε θα μου πει κάποιος αν τραβάει ή όχι έτσι μου λέγανε και εμενα ότι αμα παμε στον Έβρο δεν θα σκοτώνω και τους ειπα οταν πανε να πάω παρέα με στοίχημα τα όπλα αν σκοτώνεται εσείςκαι δεν σκοτώνω εγω σας τη χαρίζω η παίρνω τη δική σας ανάλογα .Περιμένω τηλ εδω και 10 χρόνια ακόμα.Πρέπει να καταλάβουμε όλοι κανονικοί αυλοι μεχρι36 αντε 38 γρ διυρυμενοι απο 18.6 και πάνω δηλαδη οσα γρ θες έτσι εχουν κατασκευαστεί τα όπλα για μενα ιδανικος ο 18.5 Όπως τη μπραουνιγκ 2000 που έχω.Δεν μπορεις να ριχνεις 45 50 γρ και να περιμενεις αποδόσεις απο νορμάλ αυλους .
Ακρυβος Γιαννη με πολλα γραμαρια και.μενα η.μπενελλα κλαφτα στα χαμηλα κενταει γτ ομως νανα βαλουμε 50 αφου κανουμε τη δουλεια μας με 34 στο βαλτο και θα πω οτι 57 γραμαρια και καμπανα τσοκ μπας και πετυχουμε τπτ δε σωνετε η σποπευση με ανοιτο τσοκ και γραμαρια
 
Μαγκουμιτιδα η οποια χρειαζεται μονο σε χηνες και με επιφυλαξη στο γουρουνι προσωπικη άποψη πάντα που αν κυνηγουσα τετοια μπορει να εριχνα και σουπερ μαγκουμ τα υπολοιπα τα σκοτωνεις ολα μεχρι 36 γρ
Μονο.απλα και στο γουρουνι 8 βολα παντα
 
Έχω δει και το ξαναειπαμε ότι Οκτώβρη πολλοί ρίχνουν στις φάσσες σεμι και μαγκνουμ. Αλήθεια πιστεύει κανείς ότι εκτός σε πολύ ακραίες θερμοκρασίες μπορεί να χρησιμοποιηθούν αυτά τα φυσίγγια. Προσωπικά πιστεύω ότι οι κλιματολογικές συνθήκες στην Ελλάδα δεν ενδείκνυται για φυσίγγια μαγκνουμ
 
Το χειμώνα του 2001-02 δούλευα lambro demi 40 και Rio magnum 50 με τη fabarm και αυλο 18.2 με άριστα αποτελέσματα στο πολύ κρύο. Με την crio πέρσι δοκίμασα 40 και 42 γρ πάλι στο πολύ κρύο με πολύ καλά αποτελέσματα. Πιστεύω ότι ο στενός αυλός στα πολλά γραμμάρια είναι ποιο δύσκολος να ταιριάξεις φυσίγγι από ένα διευρυμένο που χωνεύει ποιο εύκολα τα πολλά γραμμάρια.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top