Σκοπευτικα οπλα μεσης κατηγοριας!

1. Πλήρης επαφή του κοντακιού στον ώμο.
2. Μάγουλο στο κοντάκι
3. Μήκος κοντακιού ( πίεση σκανδάλης με την πρώτη φάλαγγα)
4. Γωνία χεριού ... επηρεάζει κάπως την περιστροφή ... Δεν κατάλαβα καλά.
5. Ζύγισμα ... αυτό που έλεγες για το μέσο των χεριών αλλά λιγάκι οπισθόβαρο

Αυτά κατάλαβα εγώ ... Οι πιο αγγλομαθείς να μας πουν λεπτομέρειες....
 
Καλημέρα είμαι νέο μέλος στο φόρουμ και λέγομαι Χρήστος ασχολουμε χρόνια με το κυνήγι και ποιο παλιά με την
σκοποβολή Sporting μου αρέσει το πτερωτό θήραμα κυρίως, κυνηγούσα Μακεδονία τρυγόνι και φασσα.
Τώρα διαβάζοντας τα παραπάνω έχω να πω τα εξής επειδή σε κάποια κυνήγια μου στο εξωτερικό είχα την τύχη να τα κάνω
μαζί με κάποιους κορυφαίους ευρωπαιους σκοπευτές δεν θα αναφέρω ονόματά για ευνόητους λόγους μου είπαν τα εξής ότι πρώτα πρέπει να πάω σε ένα σκοπευτήριο μαζί με ένα
κάλο δάσκαλο να μάθω καλά την Στάση του σώματος - Επωμιση -Αποστάσεις- Τεχνικές- Ασφάλεια και μετά θα μπορώ να πάρω ένα σκοπευτικό όπλο το οποίο θα μπορέσει να μου είναι σωστό και όσο το δυνατόν κοντά στα θέλω μου λόγω ότι θα έχω πλέον κάποιες σωστές γνώσεις και δόξα το θεό σήμερα στην Ελλάδα υπάρχουν σκοπευτήρια καλά Compak sporting
Λόγω εορτών όμως θα προτείνω και εγώ με την σειρά μου κάποια όπλα που θεωρώ καλά μεσαιας κατηγοριας
mirocu mk38
Zoli z sport
Fausti
και από το πάνω ράφι Perugini visini -Kemen km4 mk2
χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους
Μια χαρά τα λές, αλλά έχω μια μικρή ένσταση σχετικά με το αν το mk38 ανήκει στη μεσαία κατηγορία. Πώς ανήκει αυτό και όχι πχ το browning 525 που είναι ίδιο και με κάποια καλύτερα χαρακτηριστικά και πιο ακριβό. Το 525 έχει κάνες με αεριζόμενη ενδιάμεση ρήγα ενώ το mk38 δεν έχει, έρχεται σε σκληρή θήκη ενώ το mk38 έρχεται σε χαρτόνι, και έχει και το πελμα inflex 2 που και εξαιρετικό είναι και αλλάζει διάσταση το οποίο δεν το βρίσκεις στο mk38. Τέλος, από ότι διαβάζω τουλάχιστον, οι κάνες του 525 sporter one είναι πιο ελαφριές σε σχέση με το mk38 που ειναι κάπως πιο εμπροσθόβαρο.
Τυπικά και για τις λεπτομέρειες το συζητάω (κουβέντα να γίνεται). Value for money είναι και τα δύο βέβαια. Γενικά μου αρέσουν και τα δύο, εγώ ρίχνω με 525 sporter και προσφέρει περισσότερα από όσα θα περίμενα. Δεν ξέρω τι επιδόσεις βέβαια θα είχα αν έριχνα με καλύτερα όπλα, κάποια στιγμή θα γίνει και αυτό.
Στο προκείμενο πάντως, αυτή είναι η ένστασή μου. Σε σύγκριση 525 sporter με mk38 grade 1. Εκτός αν μιλάς για mk38 grade 5 που και πάλι η browning έχει ανταγωνιστές σε limited edition, το shadow με μαύρη βάση, ακόμα και τη σειρά heritage. Παντως αν έδινα 3.500 δεν θα πηγαινα σε miroku mk38 grade 5, αλλά σε άλλα όπλα.
 
Last edited:
4. Γωνία χεριού ... επηρεάζει κάπως την περιστροφή ... Δεν κατάλαβα καλά.
Η σωστή γωνία του αγκώνα είναι το σωστό κριτήριο του μήκους του κοντακιου, διότι επιτρέπει στο όπλο να κινηθεί με τον κάτω κορμό
Αυτά κατάλαβα εγώ ... Οι πιο αγγλομαθείς να μας πουν λεπτομέρειες....
Μία χαρά κατάλαβε ο Μήτσος, απλά είναι πειραχτηρι. .big smile.
 
Η σωστή γωνία του αγκώνα είναι το σωστό κριτήριο του μήκους του κοντακιου, διότι επιτρέπει στο όπλο να κινηθεί με τον κάτω κορμό
Και ποια είναι η γωνία αυτή να πιάσω το μοιρογνωμόνιο ;;
 
καλησπέρα φίλε neptune
θέλω με την σειρά μου να σε ρωτήσω και εγώ κάτι έχεις τουφεκίσει το Miroku σε 81 εκ? σε ενδιαφέρει η ποιότητα η το περιτύλιγμα μόνο?
δεύτερο πως είναι το ίδιο όταν υπάρχει διαφορετικό κοντάκι- αχρωμειωτη κάννη- TEAGUE τσοκ....
Τα ράσα δεν κάνουν τον Παπά φίλε μου και με το όπλο που έχεις που είναι ένα καλό όπλο νομίζεις ότι το έχεις ξεζουμίσει σκοπευτικά?
όπως έγραψα και παραπάνω πρέπει πρώτα να μάθουμε όλη την σκοπευτική παιδεία σωστά και μετά συζητάμε για καλύτερα όπλα
όσο αφορά δε τα χρήματα άμα αλλάζεις όπλα φθηνά κάθε λίγο πες μου για τι ποσά μαζεύονται στο τέλος?
για να σου πω τι είναι φθηνό και τι ακριβό
Δεν έχω ρίξει με miroku 81. Αλλα το αν εχω ριξει εγώ δεν αλλάζει το αν ανήκει στη μεσαία κατηγορία ή όχι. Είναι σημαντικά τα χαρακτηριστικά που λές αλλά και πάλι δεν το κατατάσσουν κατά τη γνώμη μου σε ανώτερη κατηγορία απο το 525. Εννοείται ότι δεν κάνουν τα ράσα τον παππά.
 
οκ μπορείς να το τεκμηριώσεις ότι το 525 είναι ανώτερο για να το καταλάβω ευχαριστώ
Φίλε μου αν διαβάσεις προσεκτικά εγώ δεν είπα οτι το 525 ειναι ανώτερο. Βασικα είπα ότι το mk38 δεν μου φαίνεται να ανήκει στη μέση κατηγορία.
Και ότι αν ανήκει το mk38 τοτε δεν μπορει παρά να ανήκει και το 525.
 
εν πάση περίπτωση φίλε μου εάν είναι μέση κατηγορία το 694 με 4000 ευρώ το Blaser f16 και το ΜΚ38 από 3 κάτι έως 5 χιλ δεν είναι τότε τι να πω πάω πάσο. μια ερώτηση τελευταία από σκοποβολή τι ρίχνεις Skeet η κάτι άλλο
Το mk38 sporter Teague grade one δε νομιζω να κοστιζει απο 3 ως 5 χιλιάρικα. Εκτός αν αναφέρεσαι στο grade 5 που σε αυτά τα χρήματα ναι θα επαιρνα άλλα όπλα.
Σκοποβολή ρίχνω sporting.
 
με 3200 ευρώ σε 76 εκ ΜΚ 38 grade 5 να το πάρεις τώρα του κουτιού τι λες?
Sporting η Compak εννοείς?
Εντάξει καλή περίπτωση. Απλώς ή θα έπαιρνα mk38 sporter teague grade 1 ή θα πηγαινα με 3 χιλιάρικα σε ανώτερο όπλο. Παράδειγμα μεταχειρισμένο dt10.
Στην Ελλάδα μιλάμε για compak και ίσως καποια τερέν που μοιαζουν με sporting.
 
Last edited:
Εντάξει καλή περίπτωση. Απλώς ή θα έπαιρνα mk38 sporter teague grade 1 ή θα πηγαινα με 3 χιλιάρικα σε ανώτερο όπλο. Παράδειγμα μεταχειρισμένο dt10.
Στην Ελλάδα μιλάμε για compak και ίσως καποια τερέν που μοιαζουν με sporting.
Σύμπτωση, είχα αγοράσει το mk38 sporter teague grade 1 που αναφέρεις πριν 12 χρόνια αν δεν κάνω λάθος (850€ από Κύπρο, καινούριο) και τώρα ρίχνω με DT10 που αγόρασα μεταχειρισμένο. Το ΜΚ38 στα 81 εκ ήταν εξωφρενικά μπροστόβαρο.
 
Σύμπτωση, είχα αγοράσει το mk38 sporter teague grade 1 που αναφέρεις πριν 12 χρόνια αν δεν κάνω λάθος (850€ από Κύπρο, καινούριο) και τώρα ρίχνω με DT10 που αγόρασα μεταχειρισμένο. Το ΜΚ38 στα 81 εκ ήταν εξωφρενικά μπροστόβαρο.
Αλλά οι κάνες του επιταχυντες
 
Σύμπτωση, είχα αγοράσει το mk38 sporter teague grade 1 που αναφέρεις πριν 12 χρόνια αν δεν κάνω λάθος (850€ από Κύπρο, καινούριο) και τώρα ρίχνω με DT10 που αγόρασα μεταχειρισμένο. Το ΜΚ38 στα 81 εκ ήταν εξωφρενικά μπροστόβαρο.
Δεν είναι σύμπτωση, με όποιον δάσκαλο καθίσεις, τέτοια γράμματα θα μάθεις λένε χαχα
 
Back
Top