Σκοπευτικα οπλα μεσης κατηγοριας!

αύριο , τώρα βαριέμαι αφενός και αφετέρου θα πάω για ύπνο γιατί αύριο πρωί έχει καρτεράκι με το ................. αζύγιστο όπλο μου ........... .yel. .yel. .yel. .yel.
Για να καταλάβεις τι λέω ...
Δώσε το ζυγισμένο όπλο σου σε έναν με ύψος 1.30 (υπερβάλλω).
Το ένα χέρι του θα πιάνει την λαβή και το άλλο τον πείρο.
Είναι ζυγισμένο ή αζύγιστο το (κατά τα άλλα ζυγισμένο) όπλο σου για ΑΥΤΟΝ ;
 
λοιπόν άντε γιατί πρέπει να πάω για ύπνο , είπαμε .................... ;) ;) ;)

νομίζω , έτσι τουλάχιστον έχω αντιληφθεί , ότι ,

το όπλο με ελαφριές κάννες είναι πιό "ευκολοοδήγητο" ( είναι η πιό κατάλληλη λέξη που σκέφτηκα ) , αλλά και ταυτόχρονα πιό ευαίσθητο στην κίνηση .
ενώ αυτό με πιό βαριά κάννη , είναι πιό δύσκολο να στρίψει αλλά πιό σταθερό στην κίνηση.

δλδ .
αν ήταν να παίξω skeet θέλω πανάλαφρες και κοντές κάννες , ( λέγε με DT11 )
αν ήταν να παίξω PCSA θέλω μακρυές κάννες και λίγο βαριές ( λέγε με H/T ή K80 )

δλδ .
η κάθε περίπτωση έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα και δεν είναι το άγιο δισκοπότηρο το parcours που μας έχει "ζαλίσει" ο @leo και ο @Dimitris benelli ............yel..yel..yel..yel.

........ και μην πει κανείς .......... όσα δεν φτάνω τα κάνω κρεμαστάρια ................χεχεχε.

τέλος , πάω για ύπνο.
 
Για εμενα ζυγισμενο οπλο ειναι το οπλο που δεν μου προκαλει καποιο πονο!!πχ στη μεση η στον τενονοντα του αριστερού ωμου!!εννοειται μετα απο καποιες πουλες!!!!
Συνηθως ειναι ενα οπλο που ζυγιζει ενα με ενάμιση εκατοστο πισω απο τον πειρο!
Πιστευω πως ενα οπλο 81 εκατοστων ισως να κουράζει απο μονο του!!γιατι να ειναι και εμπροστοβαρες;;
Τουλάχιστον ετσι σκεφτομαι εγω!
Και ναι σιγουρα ενα οπλο βαρυ και εμπροσροβαρο μπορει να σε σωσει απο καποια λαθη σε μια πουλα αντε σε δυο!!
Σε ενα μεγαλο αγωνα ομως συν της προπόνησης τοτε ισως να σε κουρασει υπερβολικα!!
 
εμένα πάντως το DT11 ζυγίζει στον πείρο τέλεια.
και το select που έχω στον πείρο ζυγίζει ,
και το 687 που έχω στον πείρο ζυγίζει ,
και το f3 που είχα στον πείρο ζύγιζε

ότι και να μετρήσω αν βγάλει άλλο σημείο από τον πείρο , όλα μου τα όπλα είναι "αζύγιστα "..............

λες ??????????
Ναι φίλε λεω
 
ΟΚ, επιγραμματικά κάποια σχόλια μου "επί του θέματος" .very funny.

1. Η βαριά βάση δεν παίζει κανέναν ρόλο στο ζύγισμα (το ακούσαμε κι αυτό) Yeah, right.
2. Οι μακριές και ελαφριές κάννες είναι οι καλύτερες λόγω ενός"μύθου"; Really?
3. Το προσωπικό σημείο ζυγισματος ορίζεται ανάμεσα στους δύο μέσους. Εδώ συμφωνώ.
4. Το γενικό σημείο ζυγισματος είναι στον πιρο. Κι εδώ συμφωνώ.
5. Το DT10 μου με κάννες 81 εκ. ζυγίζει μισό εκατοστό μπροστά απ'τον πιρο. Ο Winser όταν το έπιασε μου είπε "πολύ σωστό, 10% πισωβαρο". Δεν έχω ιδέα τι εννοούσε. Δεν τον ρώτησα ποτέ. Ξέρω ότι από τότε του έχω προσθέσει έσω έξω τσοκάκια και το ζύγισμα ήρθε ένα εκατοστό από τον πιρο και το ρίχνω καλύτερα.
6. Το ζύγισμα δεν είναι από μόνο του πανάκεια. Πρέπει και το συνολικό βάρος του όπλου να συμβαδίζει με τα 'θελω' και τα 'μπορώ' του σκοπευτή. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι προτιμώ ένα αζύγιστο όπλο 3,5 κιλών από ένα ζυγισμένο 4,2 κιλών. Φυσικά από αυτά τα δύο προτιμώ ακόμα περισσότερο ένα ζυγισμένο όπλο 3,7 κιλών. Ευτυχώς το έχω.
7. Τέλος, το απόλυτο ζύγισμα, αυτό που σε κάνει να χαμογελάς, δεν μετριέται στον πιρο αλλά σε πλάτος χαμόγελου. Έχει να κάνει με τον τρόπο που κατανέμεται η μάζα σε ένα όπλο και αυτός είναι ο λόγος που τα κατόπιν εορτής ζυγισματα με βαρίδια με αφήνουν ασυγκίνητο. Έχω πιάσει ελάχιστα τέτοια σκοπευτικά όπλα με απόλυτο ζύγισμα στη ζωή μου και κάθε φορά χαμογελούσα σαν ηλίθιος. ΟΛΑ είχαν βαριά βάση και ελαφριές κάννες και ΟΛΑ είχαν κατασκευαστεί από εταιρείες θρύλους. Κανένα δεν ήταν του τριχιλιαρου, σόρρυ.
 
ΟΚ, επιγραμματικά κάποια σχόλια μου "επί του θέματος" .very funny.

1. Η βαριά βάση δεν παίζει κανέναν ρόλο στο ζύγισμα (το ακούσαμε κι αυτό) Yeah, right.
2. Οι μακριές και ελαφριές κάννες είναι οι καλύτερες λόγω ενός"μύθου"; Really?
3. Το προσωπικό σημείο ζυγισματος ορίζεται ανάμεσα στους δύο μέσους. Εδώ συμφωνώ.
4. Το γενικό σημείο ζυγισματος είναι στον πιρο. Κι εδώ συμφωνώ.
5. Το DT10 μου με κάννες 81 εκ. ζυγίζει μισό εκατοστό μπροστά απ'τον πιρο. Ο Winser όταν το έπιασε μου είπε "πολύ σωστό, 10% πισωβαρο". Δεν έχω ιδέα τι εννοούσε. Δεν τον ρώτησα ποτέ. Ξέρω ότι από τότε του έχω προσθέσει έσω έξω τσοκάκια και το ζύγισμα ήρθε ένα εκατοστό από τον πιρο και το ρίχνω καλύτερα.
6. Το ζύγισμα δεν είναι από μόνο του πανάκεια. Πρέπει και το συνολικό βάρος του όπλου να συμβαδίζει με τα 'θελω' και τα 'μπορώ' του σκοπευτή. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι προτιμώ ένα αζύγιστο όπλο 3,5 κιλών από ένα ζυγισμένο 4,2 κιλών. Φυσικά από αυτά τα δύο προτιμώ ακόμα περισσότερο ένα ζυγισμένο όπλο 3,7 κιλών. Ευτυχώς το έχω.
7. Τέλος, το απόλυτο ζύγισμα, αυτό που σε κάνει να χαμογελάς, δεν μετριέται στον πιρο αλλά σε πλάτος χαμόγελου. Έχει να κάνει με τον τρόπο που κατανέμεται η μάζα σε ένα όπλο και αυτός είναι ο λόγος που τα κατόπιν εορτής ζυγισματα με βαρίδια με αφήνουν ασυγκίνητο. Έχω πιάσει ελάχιστα τέτοια σκοπευτικά όπλα με απόλυτο ζύγισμα στη ζωή μου και κάθε φορά χαμογελούσα σαν ηλίθιος. ΟΛΑ είχαν βαριά βάση και ελαφριές κάννες και ΟΛΑ είχαν κατασκευαστεί από εταιρείες θρύλους. Κανένα δεν ήταν του τριχιλιαρου, σόρρυ.
Παιχτουρα ο Wincer, ο ορισμός του smooth , φυσικά με τι άλλο ;; με Παρκουρ
 
Παιχτουρα ο Wincer, ο ορισμός του smooth , φυσικά με τι άλλο ;; με Παρκουρ
Το Parcours ήταν το μόνο όπλο που είχα στην κατοχή μου, έστω και ως χορηγία, το οποίο πλησίαζε περισσότερο το ζύγισμα του ηλίθιου χαμόγελου που περιγράφω πιο πάνω. Το κράτησα για μία σκοπευτική σεζόν και επανέλαβα με αυτό σε αγώνα κυπέλλου Ελλάδος το προσωπικό ρεκόρ μου 191/200 που αποτελεί πανελλήνια επίδοση, έκανα 186/200 σε διεθνές γκραν πρι και πολλές άλλες καλές επιδόσεις και όλα αυτά με μαμά κοντάκι. Ίσως αν παρέμενε παραπάνω στα χέρια μου με την προσθήκη ενός custom κοντακιου να έβλεπα ακόμα πιο ωραία έργα, αλλά...
 
ΟΚ, επιγραμματικά κάποια σχόλια μου "επί του θέματος" .very funny.

1. Η βαριά βάση δεν παίζει κανέναν ρόλο στο ζύγισμα (το ακούσαμε κι αυτό) Yeah, right.
2. Οι μακριές και ελαφριές κάννες είναι οι καλύτερες λόγω ενός"μύθου"; Really?
3. Το προσωπικό σημείο ζυγισματος ορίζεται ανάμεσα στους δύο μέσους. Εδώ συμφωνώ.
4. Το γενικό σημείο ζυγισματος είναι στον πιρο. Κι εδώ συμφωνώ.
5. Το DT10 μου με κάννες 81 εκ. ζυγίζει μισό εκατοστό μπροστά απ'τον πιρο. Ο Winser όταν το έπιασε μου είπε "πολύ σωστό, 10% πισωβαρο". Δεν έχω ιδέα τι εννοούσε. Δεν τον ρώτησα ποτέ. Ξέρω ότι από τότε του έχω προσθέσει έσω έξω τσοκάκια και το ζύγισμα ήρθε ένα εκατοστό από τον πιρο και το ρίχνω καλύτερα.
6. Το ζύγισμα δεν είναι από μόνο του πανάκεια. Πρέπει και το συνολικό βάρος του όπλου να συμβαδίζει με τα 'θελω' και τα 'μπορώ' του σκοπευτή. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι προτιμώ ένα αζύγιστο όπλο 3,5 κιλών από ένα ζυγισμένο 4,2 κιλών. Φυσικά από αυτά τα δύο προτιμώ ακόμα περισσότερο ένα ζυγισμένο όπλο 3,7 κιλών. Ευτυχώς το έχω.
7. Τέλος, το απόλυτο ζύγισμα, αυτό που σε κάνει να χαμογελάς, δεν μετριέται στον πιρο αλλά σε πλάτος χαμόγελου. Έχει να κάνει με τον τρόπο που κατανέμεται η μάζα σε ένα όπλο και αυτός είναι ο λόγος που τα κατόπιν εορτής ζυγισματα με βαρίδια με αφήνουν ασυγκίνητο. Έχω πιάσει ελάχιστα τέτοια σκοπευτικά όπλα με απόλυτο ζύγισμα στη ζωή μου και κάθε φορά χαμογελούσα σαν ηλίθιος. ΟΛΑ είχαν βαριά βάση και ελαφριές κάννες και ΟΛΑ είχαν κατασκευαστεί από εταιρείες θρύλους. Κανένα δεν ήταν του τριχιλιαρου, σόρρυ.
Για την πρωτη παρατήρηση σου που μαλλον απευθύνθηκε σε εμενα θα σου θυμησω κατι!θυμασαι που μου ελεγες πως στο invictus σε 81 δε σου αρεσει το ζυγισμα του επειδη ειναι πολυ μπροστοβαρο;;;
Η βαση του invictus ειναι απο τις πιο βαριες!!
Ειναι 1050 gr αν δεν κανω λαθος!!δηλαδη σαν ενα dt11!!εχει ομως βαριες κάννες!
Αυτο εννουσα Λεωνιδα οταν ειπα πως η βαρια βαση απο μονη της δεν ζυγιζει το οπλο!!
Οι ελαφρυες καννες το ζυγιζουν!!
Ομως φυσικα μια βαρια βαση παιζει ρολο στην αισθηση του οπλου!!
Επισης ειχα πιασει ενα zoli 81 με εναλαξιμα βαρη που μπαινουν στη βαση του οπλο!!για να μπορεις δηλαδη να βαρυνεις την βαση!!!
Το επιασα με τα μεγαλα βαρίδια!!
Η διαφορα που ειδα ηταν μαλλον προς το χειροτερο!!
 
Ειναι 1050 gr αν δεν κανω λαθος!!δηλαδη σαν ενα dt11!!εχει ομως βαριες κάννες!
Δεν κάνεις λάθος.Τόσο είναι.
Δεν έχει πολύ βαριές κάννες.
Αζύγιστες κάννες έχει...
Πχ.Κάννες 682 1500γρ vs κάννες mx8 1500 γρ.
Ποιές οι διαφορές????
Μήν παιδεύεσαι,θ σου πώ εγώ.
Το μπλόκ των καννών του 682 ζυγίζει 280~γρ και του mx8 380!!!
100 +γραμμάρια κοντά στα χέρια.
Βάρος βάσης και των 2 στο κιλό.
Ποιό αισθανόμαστε καλύτερα?
 
Για την πρωτη παρατήρηση σου που μαλλον απευθύνθηκε σε εμενα θα σου θυμησω κατι!θυμασαι που μου ελεγες πως στο invictus σε 81 δε σου αρεσει το ζυγισμα του επειδη ειναι πολυ μπροστοβαρο;;;
Η βαση του invictus ειναι απο τις πιο βαριες!!
Ειναι 1050 gr αν δεν κανω λαθος!!δηλαδη σαν ενα dt11!!εχει ομως βαριες κάννες!
Αυτο εννουσα Λεωνιδα οταν ειπα πως η βαρια βαση απο μονη της δεν ζυγιζει το οπλο!!
Οι ελαφρυες καννες το ζυγιζουν!!
Ομως φυσικα μια βαρια βαση παιζει ρολο στην αισθηση του οπλου!!
Επισης ειχα πιασει ενα zoli 81 με εναλαξιμα βαρη που μπαινουν στη βαση του οπλο!!για να μπορεις δηλαδη να βαρυνεις την βαση!!!
Το επιασα με τα μεγαλα βαρίδια!!
Η διαφορα που ειδα ηταν μαλλον προς το χειροτερο!!
Συμφωνώ σε όλα. Για αυτό είπα ότι παίζει ρόλο η κατανομή των μαζών και όχι οι μάζες αυτές καθ' εαυτές. Το Invictus που αναφέρεις είναι ένα συνολικά βαρύ όπλο με βαριά αίσθηση. Προτιμώ τα όπλα πιο μανιτζεβελα. Κι εσύ που είσαι πιο γυμνασμενος, το ίδιο προτιμάς πλέον υποπτευομαι.

Και δεν θυμόμουν ότι το έγραψες εσύ για να είναι προσωπική μπηχτη... Απλά δεν έχω συναντήσει σκοπευτικό όπλο που να μου αρέσει πολύ με βάση κάτω του κιλού (ακόμα).
 
ΟΚ, επιγραμματικά κάποια σχόλια μου "επί του θέματος" .very funny.

1. Η βαριά βάση δεν παίζει κανέναν ρόλο στο ζύγισμα (το ακούσαμε κι αυτό) Yeah, right.
2. Οι μακριές και ελαφριές κάννες είναι οι καλύτερες λόγω ενός"μύθου"; Really?
3. Το προσωπικό σημείο ζυγισματος ορίζεται ανάμεσα στους δύο μέσους. Εδώ συμφωνώ.
4. Το γενικό σημείο ζυγισματος είναι στον πιρο. Κι εδώ συμφωνώ.
5. Το DT10 μου με κάννες 81 εκ. ζυγίζει μισό εκατοστό μπροστά απ'τον πιρο. Ο Winser όταν το έπιασε μου είπε "πολύ σωστό, 10% πισωβαρο". Δεν έχω ιδέα τι εννοούσε. Δεν τον ρώτησα ποτέ. Ξέρω ότι από τότε του έχω προσθέσει έσω έξω τσοκάκια και το ζύγισμα ήρθε ένα εκατοστό από τον πιρο και το ρίχνω καλύτερα.
6. Το ζύγισμα δεν είναι από μόνο του πανάκεια. Πρέπει και το συνολικό βάρος του όπλου να συμβαδίζει με τα 'θελω' και τα 'μπορώ' του σκοπευτή. Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι προτιμώ ένα αζύγιστο όπλο 3,5 κιλών από ένα ζυγισμένο 4,2 κιλών. Φυσικά από αυτά τα δύο προτιμώ ακόμα περισσότερο ένα ζυγισμένο όπλο 3,7 κιλών. Ευτυχώς το έχω.
7. Τέλος, το απόλυτο ζύγισμα, αυτό που σε κάνει να χαμογελάς, δεν μετριέται στον πιρο αλλά σε πλάτος χαμόγελου. Έχει να κάνει με τον τρόπο που κατανέμεται η μάζα σε ένα όπλο και αυτός είναι ο λόγος που τα κατόπιν εορτής ζυγισματα με βαρίδια με αφήνουν ασυγκίνητο. Έχω πιάσει ελάχιστα τέτοια σκοπευτικά όπλα με απόλυτο ζύγισμα στη ζωή μου και κάθε φορά χαμογελούσα σαν ηλίθιος. ΟΛΑ είχαν βαριά βάση και ελαφριές κάννες και ΟΛΑ είχαν κατασκευαστεί από εταιρείες θρύλους. Κανένα δεν ήταν του τριχιλιαρου, σόρρυ.
Αρα το χαμογελο οταν επωμισα το DT10 σου, ειχε ενα λογο ;)
 
  • Like
Reactions: leo
Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα πειτε κάποια όπλα μεσαίας κατηγορίας. Να μην ξεχνάμε και τις καραμπίνες όμως. Εκεί θεωρώ ότι η μεσαία κατηγορία είναι πολύ πιο προσιτή οικονομικά.
Είπαμε να μιλήσουμε για όπλα ... όχι για καραμπίνες hippo
 
Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα πειτε κάποια όπλα μεσαίας κατηγορίας. Να μην ξεχνάμε και τις καραμπίνες όμως. Εκεί θεωρώ ότι η μεσαία κατηγορία είναι πολύ πιο προσιτή οικονομικά.
Κακα τα ψεμματα Βασιλη, αν θες να ασχοληθεις εστω και χομπιστικα με το σκοπευτηριο και οχι στη χαση και στη φεξη, θα δεις οτι ενα αμιγως σκοπευτικο δικανο θα φανταζει ως η πλεον λογικη επιλογη.
 
Για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα πειτε κάποια όπλα μεσαίας κατηγορίας. Να μην ξεχνάμε και τις καραμπίνες όμως. Εκεί θεωρώ ότι η μεσαία κατηγορία είναι πολύ πιο προσιτή οικονομικά.
Μ2 . -

Αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει :)
 
Back
Top