Σκοπευτικα οπλα μεσης κατηγοριας!

Λεωνιδα πλεον έχω τα παντα , μένει να δω τι κάνει αυτή η θρυλική κανη της 1100 , αν κ αμφιβάλω αν περναει την κάνη της Φοινιξ
Μητσο τοσο καλη η φοινιξ??? Και το σκεφτομουνα να την παρω τοτε που ητανε προσφορα μλκ μου
 
Να μην γράψω για ένα Holland & Holland Sporter που είχα περιεργαστεί κάποτε στο εξωτερικό δηλαδή; .cofee. .very funny.
Ειναι μεσης κατηγοριας οποτε ναι. Αν ηταν φτιαγμενο εντελως custom για σενα, και ενα απο τα 2 ιδια που θα ειχε η θηκη απο δερμα και ξυλο τριανταφυλλιας, θα ηταν υπερβολη
 
Κ ποιος λέει ότι το ζύγισμα στον πειρο είναι το σωστό ;; ζύγισμα στον πειρο = τελείως μπροστοβαρο οπλο
ζύγισμα ισορροπιας στον πείρο σημαίνει ουδέτερο όπλο.
το μπροστόβαρο πέφτει μπροστά αν το κρατήσεις στον πείρο
το πισώβαρο πέφτει πίσω αν το κρατήσεις στον πείρο.

μην αρχίζουμε από τα στοιχειώδη , είπαμε να πάμε παρακάτω.
 
ζύγισμα ισορροπιας στον πείρο σημαίνει ουδέτερο όπλο.
το μπροστόβαρο πέφτει μπροστά αν το κρατήσεις στον πείρο
το πισώβαρο πέφτει πίσω αν το κρατήσεις στον πείρο.

μην αρχίζουμε από τα στοιχειώδη , είπαμε να πάμε παρακάτω.
Γιώργο το σημείο που πρεπει ιδανικά να ζυγίζει το κάθε όπλο είναι ένα, είναι το κέντρο της απόστασης από τα σημεία που τα μεγαλα δάχτυλα του κάθε χεριου πιανουν παπια κ κοντακι, για να είναι ο πειρος το σημείο αυτό πρεπει το εμπρός χέρι να πιασει τέρμα μπροστά την παπια , δεν ισχυει απλά το ζύγισμα στον πειρο , θέλω κ την γνώμη του Λέο σε αυτό που εγραψα
 
Γιώργο το σημείο που πρεπει ιδανικά να ζυγίζει το κάθε όπλο είναι ένα, είναι το κέντρο της απόστασης από τα σημεία που τα μεγαλα δάχτυλα του κάθε χεριου πιανουν παπια κ κοντακι, για να είναι ο πειρος το σημείο αυτό πρεπει το εμπρός χέρι να πιασει τέρμα μπροστά την παπια , δεν ισχυει απλά το ζύγισμα στον πειρο
και που πιάνουν τα δικά σου χέρια ?
πιάνουν ίδια με τα δικά μου ?
ίδια με του @leo ?
ίδια με του @Caesar ?

δεν νομίζω , εδώ υπάρχει η τεχνική που λέει πως να αλλάζεις το πιάσιμο ανάλογα με την βολή.
το ζύγισμα ( νομίζω , μπορεί να κάνω και λάθος ) είναι στον πείρο για να υπάρχει μία "γενική" ρύθμιση και τα βαράκια για να εξατομικεύει ο καθένας ανάλογα με την ιδιοτροπία του.
 
Γιώργο το σημείο που πρεπει ιδανικά να ζυγίζει το κάθε όπλο είναι ένα, είναι το κέντρο της απόστασης από τα σημεία που τα μεγαλα δάχτυλα του κάθε χεριου πιανουν παπια κ κοντακι, για να είναι ο πειρος το σημείο αυτό πρεπει το εμπρός χέρι να πιασει τέρμα μπροστά την παπια , δεν ισχυει απλά το ζύγισμα στον πειρο , θέλω κ την γνώμη του Λέο σε αυτό που εγραψα
Δεν είμαι ο Λεό αλλά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτό που γράφεις.
 
και που πιάνουν τα δικά σου χέρια ?
πιάνουν ίδια με τα δικά μου ?
ίδια με του @leo ?
ίδια με του @Caesar ?

δεν νομίζω , εδώ υπάρχει η τεχνική που λέει πως να αλλάζεις το πιάσιμο ανάλογα με την βολή.
το ζύγισμα ( νομίζω , μπορεί να κάνω και λάθος ) είναι στον πείρο για να υπάρχει μία "γενική" ρύθμιση και τα βαράκια για να εξατομικεύει ο καθένας ανάλογα με την ιδιοτροπία του.
Πιάσε λοιπόν το δικό σου όπλο όπως το πιανεις συνήθως , κάνε με μολυβι τα σημεία που τα μεγάλα δάχτυλα πιανουν τα ξυλα, μέτρησε την απόσταση κ κάνε μετά στο κέντρο της απόστασης με το μολυβι ένα σημάδι στην βάση, μέτρησε από την σκανδάλη την απόσταση κ πες μας, είναι ο πειρος ;;
 
αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο εδώ ,
αν δεν το έχετε καταλάβει , αυτό που προσπαθώ να "διερευνήσω" είναι ο μύθος της ελαφριάς και μακρυάς κάννης ....
Ποιός μύθος είναι αυτός ... Δεν κατάλαβα.
 
εμένα πάντως το DT11 ζυγίζει στον πείρο τέλεια.
και το select που έχω στον πείρο ζυγίζει ,
και το 687 που έχω στον πείρο ζυγίζει ,
και το f3 που είχα στον πείρο ζύγιζε

ότι και να μετρήσω αν βγάλει άλλο σημείο από τον πείρο , όλα μου τα όπλα είναι "αζύγιστα "..............

λες ??????????
 
εμένα πάντως το DT11 ζυγίζει στον πείρο τέλεια.
και το select που έχω στον πείρο ζυγίζει ,
και το 687 που έχω στον πείρο ζυγίζει ,
και το f3 που είχα στον πείρο ζύγιζε

ότι και να μετρήσω αν βγάλει άλλο σημείο από τον πείρο , όλα μου τα όπλα είναι "αζύγιστα "..............

λες ??????????
Όχι δεν είναι αζύγιστα. Όλα κάπου ζυγίζουν. :)

Και 3cm μπροστά ή πίσω απο τον πείρο να ήταν το κέντρο βάρους πάλι ζυγισμένα θα ήταν :) :)

Κάνε αυτό που λέει ο Δημήτρης.
 
Όχι δεν είναι αζύγιστα. Όλα κάπου ζυγίζουν. :)

Και 3cm μπροστά ή πίσω απο τον πείρο να ήταν το κέντρο βάρους πάλι ζυγισμένα θα ήταν :) :)

Κάνε αυτό που λέει ο Δημήτρης.
αύριο , τώρα βαριέμαι αφενός και αφετέρου θα πάω για ύπνο γιατί αύριο πρωί έχει καρτεράκι με το ................. αζύγιστο όπλο μου ........... .yel. .yel. .yel. .yel.
 
ότι όσο πιό ελαφριά και μακρυά η κάννη τόσο καλλίτερα.
Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο στις κάνες.
Είναι πολλοί οι παράγοντες για την επιλογή του μήκους.

Τον μύθο δεν κατάλαβα.
Ισχυρίζεσαι ότι οι κοντές και βαριές έχουν κάποια πλεονεκτήματα κοινά για όλους ;
 
και πάω στο σχήμα που φαντάζομαι εννοεί ο φίλος μου ο @Caesar .

View attachment 20784


ίδιο βάρος , ζύγισμα στο Μ
ποιό "γυρνάει" πιό εύκολα ?
μαθήματα τριγωνομετρίας κάνουμε απόψε! :p φυσικά το κάτω από τα δύο αλλά εγώ με βάση το ζύγισμα που είναι στο κέντρο στα δυο προηγούμενα, εννοούσα το παραλληλόγραμμο.
 
Back
Top