"Δισκοπάθεια"

Γιώργο έχω δει τραπαδορους παλιους κ σκηταδορους με πολυ καλα σκορ να τρωνε διασκεδαστική μπάτσα στα μουτρα που τους μένει αξέχαστη, μπορεί το κομπακ για γέλια να γίνει τρομερά δυσκολο, είναι στην κρίση κ στην διάθεση του στοχοθετη το ποσο βατο θα είναι
ακριβώς αυτό.
και προς επίρρωση των λεγόμενων σου .........

1​
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΤΟΣ, Γερασιμος
4​
A1
25​
22​
22​
23​
92​
2​
ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ, Αλεξανδροσ
71​
A
25​
20​
25​
21​
91​
3​
ΣΤΑΜΟΥ, Θεοφανησ
23​
A1
22​
24​
20​
23​
89​
4​
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ, Γεωργιος
36​
A1
24​
24​
20​
20​
88​
23​
5​
ΜΙΤΑΣ, Μακησ
35​
A1
19​
23​
23​
23​
88​
22​
5​
ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, Γεωργιος
37​
A1
20​
23​
22​
23​
88​
22​

τα αποτελέσματα στα Ψαχνά 04/10/20.

Ο Μάκης Μίτας είναι πρωταθλητής Ελλάδος στο skeet . Και μαζί με τον Μαυρομμάτη θα πηγαίναν Ολυμπιάδα.
Εντάξει μπάτσα δεν το λες αλλά όπως και να το κάνουμε δείχνει ότι κάθε άλλο παρά παιχνιδάκι είναι το compak όταν έχουμε αγώνα .

λέω εγώ τώρα.
 
Νομίζω ότι μιλάμε για διαφορετικές προσεγγίσεις για διαφορετικά αθλήματα σε αυτό που θα ρίξεις βάρος θα γίνεις καλύτερος σε αυτό που θα αφήσεις πίσω θα γίνεις χειρότερος ,είναι σαν το μπιλιάρδο ένα πράγμα ο ελευθέρας είναι καλός στο ελεύθερο ο τρισποντας στο τρισποντο και οι δύο στέκα κρατάνε και οι δύο μπάλες χτυπάνε οι προσέγγιση όμως στο κάθε παιχνίδι είναι τελείως διαφορετική ,εγώ προσωπικά από όταν ξεκίνησα το skeet και άφησα πίσω το sporting στο sporting σαφέστατα και δεν ρίχνω όσο καλά εριχνα .
 
ακριβώς αυτό.
και προς επίρρωση των λεγόμενων σου .........

1​
ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΑΤΟΣ, Γερασιμος
4​
A1
25​
22​
22​
23​
92​
2​
ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ, Αλεξανδροσ
71​
A
25​
20​
25​
21​
91​
3​
ΣΤΑΜΟΥ, Θεοφανησ
23​
A1
22​
24​
20​
23​
89​
4​
ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ, Γεωργιος
36​
A1
24​
24​
20​
20​
88​
23​
5​
ΜΙΤΑΣ, Μακησ
35​
A1
19​
23​
23​
23​
88​
22​
5​
ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, Γεωργιος
37​
A1
20​
23​
22​
23​
88​
22​

τα αποτελέσματα στα Ψαχνά 04/10/20.

Ο Μάκης Μίτας είναι πρωταθλητής Ελλάδος στο skeet . Και μαζί με τον Μαυρομμάτη θα πηγαίναν Ολυμπιάδα.
Εντάξει μπάτσα δεν το λες αλλά όπως και να το κάνουμε δείχνει ότι κάθε άλλο παρά παιχνιδάκι είναι το compak όταν έχουμε αγώνα .

λέω εγώ τώρα.
Έτσι είναι φίλε και τον Γεράσιμο εάν τον βάλεις να ρίξει skeet δεν γίνεται να ρίξει όπως ο Μίτας.Η εξειδίκευση είναι αυτή που κάνει την διαφορά σε τέτοια αθλήματα .
 
Όσοι με γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν την άποψη μου για το Skeet.. Όσοι παίζουν με εικόνες (όπως εγώ) είναι αδύνατον να μην μπορούν να αποστηθίσουν 2 τροχίες από 8 διαφορετικά σημεία ενώ σε έναν αγώνα Compak 200αρι έχεις να αποστηθίσεις 48 διαφορετικές τροχιές.. ΑΛΛΑ το Skeet έχει άλλες δυσκολίες όπως είναι ο χρόνος που εχεις για να σπασεις 2 πιάτα και το ανεβασμα του κοντακιού στο μάγουλο..Για να ρίξει κάποιος skeet θέλει πολλά φυσίγγια και πολλή προπόνηση.. Μια φορά έχω ρίξει skeet σε αγώνα στην ζωή μου στο Max gear challenge 2 ωπου είχα κάνει μια προπονηση την προηγ μέρα 4 πούλες.. Έκανα αν θυμάμαι καλά 22 χάνοντας τα 2 μονα πιάτα στον τελευταίο βατήρα επειδή δεν ήξερα πως να τα σπάσω.
Ότι και να λέμε κάθε άθλημα έχει την δυσκολία του και τις απαιτήσεις του.
Συμφωνώ ότι ο Βασιλιάς της σκοποβολής είναι το όχι το Compak αλλά το Sporting.. Το είδες μια φορά το πιάτο, αναγκαστικά πρέπει να το διαβάσεις, το ντουφεκάς και δεν το ξαναβλέπεις ποτέ. ;)
 
Last edited:
Όσοι με γνωρίζουν προσωπικά ξέρουν την άποψη μου για το Skeet.. Όσοι παίζουν με εικόνες (όπως εγώ) είναι αδύνατον να μην μπορούν να αποστηθίσουν 2 τροχίες από 8 διαφορετικά σημεία ενώ σε έναν αγώνα Compak 200αρι έχεις να αποστηθίσεις 48 διαφορετικές τροχιές.. ΑΛΛΑ το Skeet έχει άλλες δυσκολίες όπως είναι ο χρόνος που εχεις για να σπασεις 2 πιάτα και το ανεβασμα του κοντακιού στο μάγουλο..Για να ρίξει κάποιος skeet θέλει πολλά φυσίγγια και πολλή προπόνηση.. Μια φορά έχω ρίξει skeet σε αγώνα στην ζωή μου στο Max gear challenge 2 ωπου είχα κάνει μια προπονηση την προηγ μέρα 4 πούλες.. Έκανα αν θυμάμαι καλά 22 χάνοντας τα 2 μονα πιάτα στον τελευταίο βατήρα επειδή δεν ήξερα πως να τα σπάσω.
Ότι και να λέμε κάθε άθλημα έχει την δυσκολία του και τις απαιτήσεις του.
Συμφωνώ ότι ο Βασιλιάς της σκοποβολής είναι το όχι το Compak αλλά το Sporting.. Το είδες μια φορά το πιάτο, αναγκαστικά πρέπει να το διαβάσεις, το ντουφεκάς και δεν το ξαναβλέπεις ποτέ. ;)
ΣΩΣΤΟΣ, ο βασιλιας του πηλινου στοχου FITASC sporting...
 
μιάς και μιλάμε για sporting για το οποίο δεν έχω ιδέα .

1.πόσο συχνή είναι μια τροχιά πάνω από 50 μ.
2.μία τέτοια τουφεκιά πόσο τύχη έχει να σπασει επανειλλημένως ένα πιατάκι και να μην προδωθεί από το patterning.
δλδ πόσο πιθανό είναι να γίνει σωστή τουφεκιά και να "περάσει" το πιάτο ανάμεσα ??
 
μιάς και μιλάμε για sporting για το οποίο δεν έχω ιδέα .

1.πόσο συχνή είναι μια τροχιά πάνω από 50 μ.
2.μία τέτοια τουφεκιά πόσο τύχη έχει να σπασει επανειλλημένως ένα πιατάκι και να μην προδωθεί από το patterning.
δλδ πόσο πιθανό είναι να γίνει σωστή τουφεκιά και να "περάσει" το πιάτο ανάμεσα ??
Αμάν όλα θέλεις να τα ξέρεις εσυ! Χαχα.. Έχοντας ρίξει σε 2 παγκόσμια μαζί με τον @leo η σωστη ερώτηση θα ήταν ποσο συχνή είναι μια τροχιά πάνω από τα 70μ και όχι 50.. Στο Sporting μπορεί να σου τύχουν τα πάντα Γιώργο.. Πρώτη ντουφεκια στα 92μ και δεύτερη στα 2μ.. Θεωρώ πως ο σωστός συνδυασμός φυσιγγίου και τσοκ σπάει το πιάτο στα 70μ απλά θέλει προπόνηση. Πχ για να ρίξεις ένα αγώνα πρέπει να χεις πάνω σου όλα τα τσοκ αλλά και 3-4 διαφορετικά είδη φυσιγγίου. Τώρα για να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου..

1. Πάνω από τα 50μ είναι αρκετά συχνή αλλά τα πιάτα είναι έτσι στημένα ώστε να φαίνονται χορταστικά δεν θα δεις ποτέ φλίδες κλπ.
2. Όπως είπα και πιο πάνω επιλέγοντας τον σωστό συνδυασμό τσοκ και φυσιγγίου δεν έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημα να σκέφτεσαι τέτοιες παράμετρους..
3. Ελπίζω να σε κάλυψα αγαπημένε!!! <3
 
Αμάν όλα θέλεις να τα ξέρεις εσυ! Χαχα.. Έχοντας ρίξει σε 2 παγκόσμια μαζί με τον @leo η σωστη ερώτηση θα ήταν ποσο συχνή είναι μια τροχιά πάνω από τα 70μ και όχι 50.. Στο Sporting μπορεί να σου τύχουν τα πάντα Γιώργο.. Πρώτη ντουφεκια στα 92μ και δεύτερη στα 2μ.. Θεωρώ πως ο σωστός συνδυασμός φυσιγγίου και τσοκ σπάει το πιάτο στα 70μ απλά θέλει προπόνηση. Πχ για να ρίξεις ένα αγώνα πρέπει να χεις πάνω σου όλα τα τσοκ αλλά και 3-4 διαφορετικά είδη φυσιγγίου. Τώρα για να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου..

1. Πάνω από τα 50μ είναι αρκετά συχνή αλλά τα πιάτα είναι έτσι στημένα ώστε να φαίνονται χορταστικά δεν θα δεις ποτέ φλίδες κλπ.
2. Όπως είπα και πιο πάνω επιλέγοντας τον σωστό συνδυασμό τσοκ και φυσιγγίου δεν έχεις κανένα μα κανένα πρόβλημα να σκέφτεσαι τέτοιες παράμετρους..
3. Ελπίζω να σε κάλυψα αγαπημένε!!! <3
όχι μόνο με κάλυψες αλλά μου άναψες φωτιές ........................:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 
Back
Top