Αγγλικό Σέττερ

Πολύ δύσκολη ερώτηση, κυρίως γιατί δεν έχω δει στο κυνήγι σκύλους από πολλές διαφορετικές εκτροφές.
Εντωμεταξύ έχουν ανταλλάξει σκύλους όλοι με όλους! και δεν διακρίνονται πραγματικές διαφορές πλέον μεταξύ των διαφορετικών γραμμών, περισσότερο θα εμπιστευόμουν αν γνώριζα πατέρα και μητέρα πως κυνηγούν!
Έχω εντυπωσιαστεί εκτός της αντοχής και του πάθους ορισμένων σκύλων, από την ευκολία που μερικά βρίσκουν θήραμα! και έχω την εντύπωση ότι αυτό το χάρισμα δεν εξαρτάται μόνο από την μύτη τους , αλλά από το πόσο σωστά περνάνε τα πονηρά σημεία και πόσο συγκεντρωμένα είναι στη μύτη τους! (μυαλό).
Επίσης μου αρέσουν σκύλοι που επιβάλλονται στο θήραμα και στην τελική το χειρίζονται! αυτά είναι χαρίσματα που δεν είναι χαρακτηριστικά μιας γραμμής! αλλά κάποια άτομα τα έχουν. Αν οπωσδήποτε έπρεπε να απάνταγα στην ερώτησή σου τα di Crocedomini ως γραμμή ποιό ανόθευτη και εξειδικευμένη ίσως να την ξεχώριζα, αλλά στο κυνήγι δεν τα ξέρω!!! μόνο από video.
Παρομοίως φιλε και εγω απο βιντεακια εχω ξεχωρισει δύο.
Ο πρωτος απο ανεκαθεν μαρεσαν τα σκυλια του .

Και ο δεύτερος.


Ειναι ακριβως οπως μαρεσουν ουτε με βαρυ σκελετο ,χοντροκομμένα, (αρκουδιαρικα τα λεω εγω) ουτε σαν αλεπούδες. Ακριβως στο μεσο με παράλληλες κατασκευες και ωραια κεφάλια.
 
Παρομοίως φιλε και εγω απο βιντεακια εχω ξεχωρισει δύο.
Ο πρωτος απο ανεκαθεν μαρεσαν τα σκυλια του .

Και ο δεύτερος.


Ειναι ακριβως οπως μαρεσουν ουτε με βαρυ σκελετο ,χοντροκομμένα, (αρκουδιαρικα τα λεω εγω) ουτε σαν αλεπούδες. Ακριβως στο μεσο με παράλληλες κατασκευες και ωραια κεφάλια.

Παρόμοια γούστα έχουμε! ... σε εμφάνιση τουλάχιστον, γιατί στο κυνήγι αν δεν δω πως κυνηγάνε σε γνωστό μου τόπο, σε διαφορετικούς καιρούς, διαφορετικά θηράματα, περισσότερες από 2-3 φορές, και κυρίως μετά από 3-4 ώρες, άκρη δεν βγάζω! Ελάχιστους σκύλους έχω παρακολουθήσει έτσι (εκτός των δικών μου) του πατέρα μου, των φίλων μου και κάποιων λίγων που κυνηγάμε τα ίδια μέρη...
Κακές αναλογίες μήκους ύψους, υπερβολές στο μέγεθος, στο τρίχωμα, στα χείλη, κεφάλες, αυτιά σαν κόκκερ!, πατουσάρες, ουρές τεράστιες, σγουρό τρίχωμα κ.λ.π. δεν τα βλέπω με καλό μάτι.
 
Παρόμοια γούστα έχουμε! ... σε εμφάνιση τουλάχιστον, γιατί στο κυνήγι αν δεν δω πως κυνηγάνε σε γνωστό μου τόπο, σε διαφορετικούς καιρούς, διαφορετικά θηράματα, περισσότερες από 2-3 φορές, και κυρίως μετά από 3-4 ώρες, άκρη δεν βγάζω! Ελάχιστους σκύλους έχω παρακολουθήσει έτσι (εκτός των δικών μου) του πατέρα μου, των φίλων μου και κάποιων λίγων που κυνηγάμε τα ίδια μέρη...
Κακές αναλογίες μήκους ύψους, υπερβολές στο μέγεθος, στο τρίχωμα, στα χείλη, κεφάλες, αυτιά σαν κόκκερ!, πατουσάρες, ουρές τεράστιες, σγουρό τρίχωμα κ.λ.π. δεν τα βλέπω με καλό μάτι.
Ετσι φιλε μου, εμενα μαρεσει να το παρω κουταβι λαχειο βεβαια αλλα υπαρχει αλλο δέσιμο.
 
Ετσι φιλε μου, εμενα μαρεσει να το παρω κουταβι λαχειο βεβαια αλλα υπαρχει αλλο δέσιμο.
Καλησπέρα Κωνσταντίνε, μεγάλο κεφάλαιο αυτό, το άριστο και για εμένα είναι να είναι κουτάβι 50-60 ημερών το σκυλάκι και να το εκπαιδεύσει σε όλα ο κυνηγός! γενικά αν γίνει με οποιονδήποτε άλλο τρόπο κάτι θα έχει "χαθεί" από τη σχέση τους.
 
Στο site που έστειλες έχει την γενεαλογία του ARDILLEY DILL ήταν και αυτό ένα SHARNBERRY !
Βάλε επίσης το WHITE SPRAY να δεις στην Ελλάδα ποιος έφερε σκύλους από Αγγλία από το εκτροφείο SHARNBERRY
Κωνσταντίνε, Τα είδες αυτά τα δύο στο αρχείο των pedigree είδες ότι είναι SHARNBERRY?

Κάποτε που είχα πολύ κέφι, είχα σχεδιάσει όλες τις γέννες του Laverack για να δω πόσο κλειστή αναπαραγωγή είχε κάνει αν εδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλω ένα δείγμα ...
 
Κωνσταντίνε, Τα είδες αυτά τα δύο στο αρχείο των pedigree είδες ότι είναι SHARNBERRY?

Κάποτε που είχα πολύ κέφι, είχα σχεδιάσει όλες τις γέννες του Laverack για να δω πόσο κλειστή αναπαραγωγή είχε κάνει αν εδιαφέρεσαι μπορώ να σου στείλω ένα δείγμα ...
Δεν τα ψαξα Γιώργο θα κοιταξω με πρωτη ευκαιρία, οποτε θελεις.
 
Είχες φανταστεί κάτι τέτοιο;
Πριν λίγες μέρες γινόταν μεγάλη κουβέντα για το πόσο συγγενικά μπορεί να είναι τα σκυλιά που ζευγαρώνουν.
Όταν λοιπόν ξεκίνησε η αυτή η διαδικασία η συγγένεια ήταν πολύ στενή.
(Τη 1η φωτό τη βάζω όρθια και βγαίνει ξαπλωτή! :) )
 

Attachments

  • έναρξη εκτροφής.jpg
    έναρξη εκτροφής.jpg
    375,9 KB · Προβολές: 21
  • DSC00323.JPG
    DSC00323.JPG
    620,6 KB · Προβολές: 20
  • DSC00324.JPG
    DSC00324.JPG
    444 KB · Προβολές: 16
  • DSC00325.JPG
    DSC00325.JPG
    633,5 KB · Προβολές: 14
  • DSC00326.JPG
    DSC00326.JPG
    500,3 KB · Προβολές: 21
Είχες φανταστεί κάτι τέτοιο;
Πριν λίγες μέρες γινόταν μεγάλη κουβέντα για το πόσο συγγενικά μπορεί να είναι τα σκυλιά που ζευγαρώνουν.
Όταν λοιπόν ξεκίνησε η αυτή η διαδικασία η συγγένεια ήταν πολύ στενή.
(Τη 1η φωτό τη βάζω όρθια και βγαίνει ξαπλωτή! :) )
.RESPECT.
 
Δεν τα ψαξα Γιώργο θα κοιταξω με πρωτη ευκαιρία, οποτε θελεις.
Κάποια από τα πρώτα Llwellin ξεκινώντας από τους σκύλους του Statter (μπλέ) και οι διασταυρώσεις με σκύλους Laverack (χωρίς χρώμα)
Βλέπουμε ότι κάποιοι σκύλοι διασταυρώσεις σκύλων του Statter και του Laverack δεν είχαν γίνει από τον Llwellin αλλά από τον Statter ...
 

Attachments

  • DSC00339.JPG
    DSC00339.JPG
    369 KB · Προβολές: 11
  • DSC00340.JPG
    DSC00340.JPG
    568,9 KB · Προβολές: 9
  • DSC00341.JPG
    DSC00341.JPG
    603,9 KB · Προβολές: 10
  • DSC00342.JPG
    DSC00342.JPG
    545,7 KB · Προβολές: 8
  • DSC00343.JPG
    DSC00343.JPG
    488,3 KB · Προβολές: 10
Είχες φανταστεί κάτι τέτοιο;
Πριν λίγες μέρες γινόταν μεγάλη κουβέντα για το πόσο συγγενικά μπορεί να είναι τα σκυλιά που ζευγαρώνουν.
Όταν λοιπόν ξεκίνησε η αυτή η διαδικασία η συγγένεια ήταν πολύ στενή.
(Τη 1η φωτό τη βάζω όρθια και βγαίνει ξαπλωτή! :) )
Κάποια από τα πρώτα Llwellin ξεκινώντας από τους σκύλους του Statter (μπλέ) και οι διασταυρώσεις με σκύλους Laverack (χωρίς χρώμα)
Βλέπουμε ότι κάποιοι σκύλοι διασταυρώσεις σκύλων του Statter και του Laverack δεν είχαν γίνει από τον Llwellin αλλά από τον Statter ...
Γιωργο ευχαριστω για τις πληροφορίες .
 
Για να μην σε ταλαιπωρώ το όνομα του Ardilley Dill πριν ήταν Gwendolyn's Garry Of Sharnberry και είναι παππούς της White Spray που είναι μητέρα του Borgy tou Petrochilou

https://pedigree.setter-anglais.fr/...id=25859&fn=pedigree&rq=BORGY+TOU+PETROCHILOU
Εψαξα και για την Umea νομιζω (αν θυμαμαι καλα) ειχε γραψει γιαυτην αρθρο ο Φουτρης στο Κυνηγοσκυλα και Κυνηγι του Φωτακοπουλου . Για μενα μακραν το καλυτερο περιοδικο για κυνηγόσκυλα που υπηρχε και θα υπαρξει ποτέ.
https://pedigree.setter-anglais.fr/genealogie/arbre.php?id=1625
 
Εψαξα και για την Umea νομιζω (αν θυμαμαι καλα) ειχε γραψει γιαυτην αρθρο ο Φουτρης στο Κυνηγοσκυλα και Κυνηγι του Φωτακοπουλου . Για μενα μακραν το καλυτερο περιοδικο για κυνηγόσκυλα που υπηρχε και θα υπαρξει ποτέ.
https://pedigree.setter-anglais.fr/genealogie/arbre.php?id=1625
Το συγκεκριμένο άρθρο το έχω. :)
 
Το συγκεκριμένο άρθρο το έχω. :)
Και γω (ευτυχως την γλίτωσαν αυτά) . Μαρεσε και ο Giancarlo Manchini που αρθρογραφουσε παλια στην κυνηγεσια ,εκτροφεας και ο ιδιος με την επωνυμια MAGIS (αυτα τα περιοδικα δυστηχως πηγαν άδοξα ).
 
Εψαξα και για την Umea νομιζω (αν θυμαμαι καλα) ειχε γραψει γιαυτην αρθρο ο Φουτρης στο Κυνηγοσκυλα και Κυνηγι του Φωτακοπουλου . Για μενα μακραν το καλυτερο περιοδικο για κυνηγόσκυλα που υπηρχε και θα υπαρξει ποτέ.
https://pedigree.setter-anglais.fr/genealogie/arbre.php?id=1625
Παρατηρείς βέβαια ότι από την πλευρά του πατέρα της ήταν Sharnberry ... :)
Η τεράστια ψυχή και η ευφυία εκεί κρύβεται !!!
 
Back
Top