Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Για όσους κάνουν παρεμβάσεις στις κάνες τους να ξέρουν ότι οι σφραγίδες δοκιμής δεν ισχύουν.
Ας ζητήσουν από τον οπλουργό τους βεβαίωση ότι οι μέγιστες πιέσεις παραμένουν οι ίδιες με αυτές που αναφέρουν οι σφραγίδες του όπλου τους.
Για να έχουν και κάποιον να μηνύσουν όταν χάσουν κανένα δάχτυλο του χεριού τους.
 
Για όσους κάνουν παρεμβάσεις στις κάνες τους να ξέρουν ότι οι σφραγίδες δοκιμής δεν ισχύουν.
Ας ζητήσουν από τον οπλουργό τους βεβαίωση ότι οι μέγιστες πιέσεις παραμένουν οι ίδιες με αυτές που αναφέρουν οι σφραγίδες του όπλου τους.
Για να έχουν και κάποιον να μηνύσουν όταν χάσουν κανένα δάχτυλο του χεριού τους.
Οι ακραίες απόψεις καλό είναι να λέγονται με περισσότερη σκέψη.Καλό είναι να μην παρεμβαίνουμε στα ζητήματα που αφορούν βασικές λειτουργίες του όπλου. αλλά άλλο αυτό και άλλο να χάσουν κάνα δάχτυλο επειδή έκαναν κώνο η πορτινκ.Εργασιες επιτρεπόμενες και δοκιμασμένες από χιλιάδες κυνηγούς. Επικυνδινο είναι να παρέμβεις σε όπλο κάνοντας πατέντες αμφιβόλου αποτελέσματος και γνώσης και όχι κάνοντας κώνο πορτινκ τα οποία θεωρούνται εργασίες ρουτίνας
 
Η δική μου ταπεινή γνώμη είναι ότι η μόνη ανώτερα βλητικα κανη, κ όταν γράφω ανώτερη εννοώ σε μεγαλυτερα ποσοστα συγκέντρωσης, σε κατανομές αλατιερες κ μέγιστη διάτρηση, επίσης σε μηδαμινή αναπηδηση του στομιου κ φυσικα μηδαμινή ανάκρουση, αυτή θεωρώ ανώτερη βλητικα κανη εγώ, κ αυτή είναι μόνο η μέγιστα βελτιωμένη κανη, καμιά εργοστασιακή κανη δεν προσφερει τα παραπανω
 
Όπως κακό είναι να παροτρυνεις έναν συνάδελφο κυνηγό που είναι σε απόγνωση λόγο αστοχιών να κάνει μετατροπές χωρίς να ξέρεις πραγματικά αν φταίει αυτός η το όπλο.Προς αποφυγειν παρεξηγήσεων δεν αναφέρομαι σε κανέναν.
Παναγιωτη συμφωνώ απόλυτα! Και καμια παρεξηγηση δεν προκειται να δημιουργηθεί με έναν καλοπροαίρετο συνομιλητή! Μόνο κακό θα του κάνει ένας κώνος ή ένα φρενατο τσοκ!
 
Η δική μου ταπεινή γνώμη είναι ότι η μόνη ανώτερα βλητικα κανη, κ όταν γράφω ανώτερη εννοώ σε μεγαλυτερα ποσοστα συγκέντρωσης, σε κατανομές αλατιερες κ μέγιστη διάτρηση, επίσης σε μηδαμινή αναπηδηση του στομιου κ φυσικα μηδαμινή ανάκρουση, αυτή θεωρώ ανώτερη βλητικα κανη εγώ, κ αυτή είναι μόνο η μέγιστα βελτιωμένη κανη, καμιά εργοστασιακή κανη δεν προσφερει τα παραπανω
Δημήτρη κι εγώ θέλω μια πέρδικα ψητή, σε κέρινο σουβλί και να κελαηδεί, όπως μου έλεγε ο πατέρας μου άμα ζητούσα τίποτα παράλογο.
Ποιο σωλήνας χάλυβα, με ποια χαρακτηριστικά κράματος και εσωτερικής διαμόρφωσης θα πετύχει όλα αυτά ταυτόχρονα και στο μέγιστο βαθμό; Θεωρώ ότι για να κερδίσεις ένα απ'αυτά, κάπου αλλού θα χάσεις. Και συγκέντρωση και αλατιερα και διάτρηση ταυτόχρονα; Έχεις φτάσει σε τέτοια κάννη με το οποιοδήποτε συνδυασμό"γαργαληματος"; Έχει φτιάξει ποτέ κανείς τέτοια;
Συν του ότι η αναπήδηση στομίου πχ ή η ανάκρουση το ξέρεις κι εσύ πολύ καλά ότι δεν εξαρτώνται μόνο απ' την κάννη.
Κάποιος πιο πάνω νομίζω έφτασε πιο κοντά στην πραγματικότητα, καλή κάννη μάλλον είναι υποκειμενικό, γιατί ούτε όλοι κάνουμε τα ίδια κυνήγια, ούτε στις ίδιες συνθήκες, ούτε με τα ίδια φυσίγγια, ούτε με την ίδια σκοπευτική ικανότητα
 
Δημήτρη κι εγώ θέλω μια πέρδικα ψητή, σε κέρινο σουβλί και να κελαηδεί, όπως μου έλεγε ο πατέρας μου άμα ζητούσα τίποτα παράλογο.
Ποιο σωλήνας χάλυβα, με ποια χαρακτηριστικά κράματος και εσωτερικής διαμόρφωσης θα πετύχει όλα αυτά ταυτόχρονα και στο μέγιστο βαθμό; Θεωρώ ότι για να κερδίσεις ένα απ'αυτά, κάπου αλλού θα χάσεις. Και συγκέντρωση και αλατιερα και διάτρηση ταυτόχρονα; Έχεις φτάσει σε τέτοια κάννη με το οποιοδήποτε συνδυασμό"γαργαληματος"; Έχει φτιάξει ποτέ κανείς τέτοια;
Συν του ότι η αναπήδηση στομίου πχ ή η ανάκρουση το ξέρεις κι εσύ πολύ καλά ότι δεν εξαρτώνται μόνο απ' την κάννη.
Κάποιος πιο πάνω νομίζω έφτασε πιο κοντά στην πραγματικότητα, καλή κάννη μάλλον είναι υποκειμενικό, γιατί ούτε όλοι κάνουμε τα ίδια κυνήγια, ούτε στις ίδιες συνθήκες, ούτε με τα ίδια φυσίγγια, ούτε με την ίδια σκοπευτική ικανότητα
Δεν προσπαθω να πεισω κανέναν, θα ξαναπω ότι όταν γράφω ανώτερη κανη μόνο οποια προσφερει τα παραπανω είναι κ φυσικά υπάρχει, μόνο μια φουλ φτιαγμένη κανη μπορεί να τα προσφερει αυτά, καμια εργοστασιακή δεν μπορεί να κοντράρει μια τέτοια κανη φίλε Βασίλη, ακόμα κ από πανακριβα όπλα
 
Δεν προσπαθω να πεισω κανέναν, θα ξαναπω ότι όταν γράφω ανώτερη κανη μόνο οποια προσφερει τα παραπανω είναι κ φυσικά υπάρχει, μόνο μια φουλ φτιαγμένη κανη μπορεί να τα προσφερει αυτά, καμια εργοστασιακή δεν μπορεί να κοντράρει μια τέτοια κανη φίλε Βασίλη, ακόμα κ από πανακριβα όπλα
Στο διά ταύτα, αν το οικονομικό δεν ήταν θέμα, πας στον Αλεσάντρο Μπεντιβόλιο και τι ζητάς;
 
Στο διά ταύτα, αν το οικονομικό δεν ήταν θέμα, πας στον Αλεσάντρο Μπεντιβόλιο και τι ζητάς;
18.55 αυλό,5-6 πόντουςΤΕΡΜΑ γυαλισμένο κώνο και ΤΕΡΜΑ γυαλισμένη γενικά μέσα (το βασικότερο).
Τσοκάρισμα 5/10 ΣΤΑΘΕΡΟ.
Αυτό θα ζητούσα εγώ.
Βασικά το γυάλισμα πληρώνεις...
 
Οι ακραίες απόψεις καλό είναι να λέγονται με περισσότερη σκέψη.Καλό είναι να μην παρεμβαίνουμε στα ζητήματα που αφορούν βασικές λειτουργίες του όπλου. αλλά άλλο αυτό και άλλο να χάσουν κάνα δάχτυλο επειδή έκαναν κώνο η πορτινκ.Εργασιες επιτρεπόμενες και δοκιμασμένες από χιλιάδες κυνηγούς. Επικυνδινο είναι να παρέμβεις σε όπλο κάνοντας πατέντες αμφιβόλου αποτελέσματος και γνώσης και όχι κάνοντας κώνο πορτινκ τα οποία θεωρούνται εργασίες ρουτίνας
Πολλές εγχειρήσεις θεωρούνται ρουτίνας.
Εκατομύρια άνθρωποι τις έχουν κάνει.
Πού και πού όμως κάποιος πεθαίνει.
Και αναζητούνται ευθύνες.

Να υποθέσω οτι συμφωνείς στο οτι δεν ισχύουν οι σφραγίδες δοκιμής.

Με την δική σου λογική δεν χρειάζεται να δοκιμάζεται κάθε όπλο ξεχωριστά μιας και το ελάχιστο επιτρεπτό πάχος κάνης είναι γνωστό, έχουν κατασκευαστεί και δοκιμαστεί εκατομύρια όπλα και οι εταιρίες κατασκευής δεν κάνουν πατέντες.
Επίσεις υπάρχουν αυτοματοποιημένοι τρόποι να ελέγχονται κατασκευαστικές ατέλειες στις κάνες. Δεν ισχύει όμως αυτό !!! Δοκιμάζεται κάθε μια κάνη ξεχωριστά και σφραγίζεται. Σε κάθε μετατροπή πρέπει να υπάρχει σφραγίδα επανελέχγου, ... Υπάρχει αν πληρώσεις....
Μπορείς να μου εξηγήσεις το γιατί δοκιμάζεται κάθε κάνη ξεχωριστά και όχι πχ δειγματοληπτικά ;

Να υποθέσω επίσης πως συμφωνείς ότι κανένας δεν θα σου υπογράψει μετά από οποιαδήποτε παρέμβαση στην κάνη ότι ισχύουν οι αρχικές σφραγίδες δοκιμής.

Τα παραπάνω θεωρώ ότι τα ξέρουν όσοι παρεμβαίνουν στις κάνες αλλά καλό είναι να τα γνωρίζουν όλοι πριν προχωρήσουν στην επέμβαση.

Ας μην πιάσουμε καθόλου το θέμα της πιστοποιημένης τεχνικής επάρκειας των "οπλουργών" ανά την Ελλάδα.

Οι εργασίες ρουτίνας που αναφέρεις έχουν εγγυημένο αποτέλεσμα ;
Ποιός το εγγυάται, και τί εγγυάται ;
Κανένας και τίποτα.

Ακούστε παιδιά για να μην παρεξηγούμαστε ... ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει στο όπλο του.

Η διαφωνία μου είναι στο να θεωρούνται οι επεμβάσεις στην κάνη πανάκεια δια πάσαν φανταστική ή πραγματική βλητικήν νόσον. Τόσο απλά.
 
Last edited:
18.55 αυλό,5-6 πόντουςΤΕΡΜΑ γυαλισμένο κώνο και ΤΕΡΜΑ γυαλισμένη γενικά μέσα (το βασικότερο).
Τσοκάρισμα 5/10 ΣΤΑΘΕΡΟ.
Αυτό θα ζητούσα εγώ.
Βασικά το γυάλισμα πληρώνεις...
Μήκος κάννης φαντάζομαι 71+
Δηλαδή αυτή η κάννη επί του πρακτεου θα πληροί τις προϋποθέσεις του Δημήτρη.
Κι αν εγώ κυνηγώ υδρόβια, θα τις πληροί και με ατσάλινα σκάγια;
Κι αν εγώ κυνηγώ μπεκάτσες και ορτύκια, με αυτή την κάννη που θα τα πηγαίνει "μπάλα" τι ακριβώς θα πετυχαίνω;
Κι αν κυνηγώ γουρουνια; Που θα γκρουπαρει τα μονοβολα;
Εν τέλει επειδή είμαστε κυνηγοί, μήπως ψάχνουμε λίγο άλλα 'ντ' άλλων;
Και μήπως η καλύτερη κάννη είναι υποκειμενικά για τον καθένα, καθώς δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια;
Και μήπως εν τέλει γουστάρουμε αυτές τις συζητήσεις, γιατί θέλουμε να έχουμε την κάννη πιο χοντρή, πιο μακριά και με τις περισσότερες φλέβες;:cool:fgr2
 
Μήκος κάννης φαντάζομαι 71+
Δηλαδή αυτή η κάννη επί του πρακτεου θα πληροί τις προϋποθέσεις του Δημήτρη.
Κι αν εγώ κυνηγώ υδρόβια, θα τις πληροί και με ατσάλινα σκάγια;
Κι αν εγώ κυνηγώ μπεκάτσες και ορτύκια, με αυτή την κάννη που θα τα πηγαίνει "μπάλα" τι ακριβώς θα πετυχαίνω;
Κι αν κυνηγώ γουρουνια; Που θα γκρουπαρει τα μονοβολα;
Εν τέλει επειδή είμαστε κυνηγοί, μήπως ψάχνουμε λίγο άλλα 'ντ' άλλων;
Και μήπως η καλύτερη κάννη είναι υποκειμενικά για τον καθένα, καθώς δεν έχουμε όλοι τα ίδια κριτήρια;
Και μήπως εν τέλει γουστάρουμε αυτές τις συζητήσεις, γιατί θέλουμε να έχουμε την κάννη πιο χοντρή, πιο μακριά και με τις περισσότερες φλέβες;:cool:fgr2
Παίζει μωρε μπιλ αλλά έχει και κόσμο με κριτήριο που ψάχνει το κάτι παραπάνω!
 
Παίζει μωρε μπιλ αλλά έχει και κόσμο με κριτήριο που ψάχνει το κάτι παραπάνω!
Μην κολλάει το μυαλό σας ρε.
Όλοι ψάχνουν το κάτι παραπάνω, γι αυτό υπάρχει αυτή η πλειάδα αφτερμαρκετ τσοκ για όλες τις συσφιγξεις πχ.
Το θέμα είναι ότι η "τέλεια" κάννη για τον ορτυκα δεν είναι η τέλεια για όλους, η τέλεια για τον βαλτοκυνηγο δεν είναι για όλους, η τέλεια για τον γουρονοκυνηγο δεν είναι για όλους κ.ο.κ.
Άρα το να ψάχνουμε τη μία κι μοναδική τέλεια κάννη για όλα τα κυνήγια θεωρώ πως δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αλλά μόνο στην ικανοποίηση του εγωισμού μας να πούμε ότι το όπλο μας .sex hard.εναντι όλων των άλλων
 
Μπορεί. Αν πει ότι έχει την καλύτερη κάννη για όλα τα κυνήγια επειδή τα πάει γαζί τα ορτύκια κάνει οικτρό λάθος
Αν ερθει μαζι για φασσες και εχει τα ιδια αποτελεσματα με εμενα
του δινω τα κλειδια απο σπιτι και αυτοκινητο....
 
Μην κολλάει το μυαλό σας ρε.
Όλοι ψάχνουν το κάτι παραπάνω, γι αυτό υπάρχει αυτή η πλειάδα αφτερμαρκετ τσοκ για όλες τις συσφιγξεις πχ.
Το θέμα είναι ότι η "τέλεια" κάννη για τον ορτυκα δεν είναι η τέλεια για όλους, η τέλεια για τον βαλτοκυνηγο δεν είναι για όλους, η τέλεια για τον γουρονοκυνηγο δεν είναι για όλους κ.ο.κ.
Άρα το να ψάχνουμε τη μία κι μοναδική τέλεια κάννη για όλα τα κυνήγια θεωρώ πως δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αλλά μόνο στην ικανοποίηση του εγωισμού μας να πούμε ότι το όπλο μας .sex hard.εναντι όλων των άλλων
Γι'αυτό έχουν επικρατήσει οι κάννες με τα εναλλασσόμενα τσοκ
 
Γι'αυτό έχουν επικρατήσει οι κάννες με τα εναλλασσόμενα τσοκ
Αυτό που λένε"όπλα για γενικό κυνήγι".
Κάνουν λίγο απ'όλα καλά, ικανοποιητικά για το μέσο χρήστη που ευκαιριακά θα κυνηγήσει και περπατητο και καρτέρι και λαγό και κλπ αλλά δε θα κάνει κάτι συγκεκριμένο τέλεια για κάποιον που ψάχνει το εξειδικευμένο
 
Αυτό που λένε"όπλα για γενικό κυνήγι".
Κάνουν λίγο απ'όλα καλά, ικανοποιητικά για το μέσο χρήστη που ευκαιριακά θα κυνηγήσει και περπατητο και καρτέρι και λαγό και κλπ αλλά δε θα κάνει κάτι συγκεκριμένο τέλεια για κάποιον που ψάχνει το εξειδικευμένο
Τέλειος είναι μόνο ο Θεός!!!
 
για κάποιον που ψάχνει το εξειδικευμένο
Το εξειδικευμενο για την πλειονότητα των ψαγμένων είναι το ακαριαίο και επανειλημένο σκότωμα λαγού, παπιού, και φάσας στα 50-60-70μ ... διαλέξτε απόσταση.
Αυτό είναι σχεδόν αδύνατο με οποιαδήποτε εξειδικευμένη κάνη και φυσίγγια για γενικό κυνήγι.
Είναι πολύ ευκολότερο να το πλησιάσεις με εξειδικευμένα φυσίγγια και κάνες για γενικό κυνήγι.

Στα μετρα αυτά με μη εξειδικευμένα εργαλεία το όπλο δεν πρέπει ούτε να σηκώνεται.
 
Last edited:
Back
Top