Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Δεν υπαρχει κατι εξειδικευμενο στο κυνηγι που οι μεταβλητες πανε γονατο.
Στο σκοπευτηριο που μπορεις να ριχνεις πουλιες κρατοντας το οπλο πισω
απο την καφετερια ζητας δεδομενα σε σταθερες αποστασεις και τροχιες.
 
Έχουμε παρεκτραπει λιγάκι και η πραγματικότητα μας προσγειωνει όλους κανονικά ακούω εξιδικευμενα τσοκ οπλα ,βλητικη απόδοση του τάδε όπλου. Οι κυνηγοί και οι ψαράδες λένε τα μεγαλύτερα ψέματα και τις ποιό ωραίες μυθοπλασίες. Έχω επανειλημμένα θηρευσει στα 40 και ίσως και 50 μέτρα αλλά δεν είναι κανόνας,έχω όμως τραυματίσει και στερήσει από την φύση και εμένα εκατοντάδες πολαπλασια θηράματα σε αυτά τα μέτρα.Και ερωτώ αξίζει η εξειδίκευση για να βελτιώσω την κατανομή μου στα όρια της ντουφεκιας μου που είναι τα 35 μέτρα, η να έχω καρπωθεί 10 θηράματα που θα τα θυμάμαι αιωνίως και θα έχω ξεχάσει τη καταστροφή θα έχω προκαλέσει στη φύση.Αυτα τα γνωρίζουν όλοι οι κυνηγοί και πρωτίστως εγώ που πιτσιρικάς έκανα τα ίδια τώρα όμως οφείλω να σεβαστώ το λίγο που μου προσφέρει η φύση και να το παραδώσω στους επόμενους,χωρίς να προσπαθώ να επηρεασω κάποιους περί του αντίθετου όπως κάνουν μερικοί
 
Το εξειδικευμενο για την πλειονότητα των ψαγμένων είναι το ακαριαίο και επανειλημένο σκότωμα λαγού, παπιού, και φάσας στα 50-60-70μ ... διαλέξτε απόσταση.
Αυτό δεν γίνεται με καμία εξειδικευμένη κάνη και φυσίγγια για γενικό κυνήγι.
Μόνο με εξειδικευμένα φυσίγγια και κάνες για γενικό κυνήγι.

Στα μετρα αυτά με μη εξειδικευμένα εργαλεία το όπλο δεν πρέπει ούτε να σηκώνεται.
Φίλε gvp9000 να καταθέσω την εμπειρία μου και μόνο, αλλά στα 50 μέτρα με Remington nitro magnum Νο 4 έχω πάρει πολλές φορές παπιά "σακατεμένα". Τα 50 μέτρα τα έχω τσεκαρισμένα. Το επαναλαμβανόμενα δεν ξέρω τι εννοείς. Επίσης δεν ξέρω αν τα συγκεκριμένα φυσίγγια θεωρούνται εξειδικευμένα εργαλεία. Απλά λέω αυτά που έχω δει.
 
Εννοώ ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν στα 35μ αν η τουφεκιά πάει στο θήραμα και τα φυσίγγια είναι δοκιμασμένα και σταθερής ποιότητας και συνταγής.
Δεν χρειάζεται κάποιος βελτιώσεις και παρεμβάσεις στήν κάνη του για αυτές τις αποστάσεις.
Με αυτό σαν δεδομένο και σε αποστάσεις από 10-30 μ εννοείται ότι πάλι δεν χρειάζονται παρεμβάσεις. Μόνο κοινή λογική και σωστή σκόπευση.
Άρα λοιπόν τι μένει. Οι πολύ μακρινές τουφεκιές που το μακρυά για καθέναν είναι διαφορετικό.

Πριν 40 χρόνια στο χωριό μου το μακρυά ήταν 45 βήματα.
Μαζεύονταν λοιπόν οι κυνηγοί και "ξεμετρούσαν" τα όπλα τους σε αυτές τις αποστάσεις. Όποιος είχε την μεγαλύτερη συγκέντρωση στον τενεκέ, έπαιρνε αυτόματα και το βραβείο κατοχής του καλύτερου όπλου. !!! Είχα βρεθεί σε πολλούς τέτοιους "διαγωνισμούς" σαν παιδί με φυσίγγια του εμπορίου ή ιδιογωμομένα.
Ο ξαδερφός μου ο οποίος κυνηγούσε μια ζωή με remington 1100 76cm full σταθερό τσόκ από μπεκάτσες και ορτύκια μέχρι παπιά και λαγούς προσφατα ανακάλυψε την χρησιμότητα των εναλασσόμενων τσόκ.
40 χρόνια μετά !!!
Remington nitro magnum Νο 4 σε παπιά ο ξάδερφος πρέπει να έχει ρίξει καμιά καραβιά. Σε αποστάσεις από 10-100μ ... αδιάφορο ... μιας και η δική του Remington είναι μυδράλιο.
Έχει πάρει παπιά πολύ μακρυά αλλά έχει τραυματίσει τα 50 πλάσια απ'ότι έχει πάρει.

Αν ποτέ χρειαστεί να τουφεκίσω σε πολύ μεγάλες αποστάσεις θα προτιμήσω να βρώ φυσίγγι κράματος βολφραμίου και να το πληρώσω 10 € παρά να κάνω επέμβαση στην κάνη.

Δεν νομίζω όμως ότι θα το χρειαστώ ποτέ.
Έχουν σταματήσει επίσης και οι διαγωνισμοί στο χωριό ... .terror.
 
Μην κολλάει το μυαλό σας ρε.
Όλοι ψάχνουν το κάτι παραπάνω, γι αυτό υπάρχει αυτή η πλειάδα αφτερμαρκετ τσοκ για όλες τις συσφιγξεις πχ.
Το θέμα είναι ότι η "τέλεια" κάννη για τον ορτυκα δεν είναι η τέλεια για όλους, η τέλεια για τον βαλτοκυνηγο δεν είναι για όλους, η τέλεια για τον γουρονοκυνηγο δεν είναι για όλους κ.ο.κ.
Άρα το να ψάχνουμε τη μία κι μοναδική τέλεια κάννη για όλα τα κυνήγια θεωρώ πως δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αλλά μόνο στην ικανοποίηση του εγωισμού μας να πούμε ότι το όπλο μας .sex hard.εναντι όλων των άλλων
Βασιλη είσαι επιστήμονας, εχεις την νοημοσυνη να καταλάβεις ότι ανάλογα τι ζητάς αναλογα φτιάχνεις
 
ΑΥΤΗΝ την κάννη της 1100 που αναφέρθηκε ποιό πάνω θα ήθελα να έχω κ υπόσχομαι να μην την "πειράξω".
Εχει στρώσει ο κώνος της μετά από τόσο τουφεκίδι!
Αν είναι και καθαρή μέσα χωρίς κρατήρες,ανεκτίμητη αξία..
 
Εννοώ ότι όλα τα όπλα σκοτώνουν στα 35μ αν η τουφεκιά πάει στο θήραμα και τα φυσίγγια είναι δοκιμασμένα και σταθερής ποιότητας και συνταγής.
Δεν χρειάζεται κάποιος βελτιώσεις και παρεμβάσεις στήν κάνη του για αυτές τις αποστάσεις.
Με αυτό σαν δεδομένο και σε αποστάσεις από 10-30 μ εννοείται ότι πάλι δεν χρειάζονται παρεμβάσεις. Μόνο κοινή λογική και σωστή σκόπευση.
Άρα λοιπόν τι μένει. Οι πολύ μακρινές τουφεκιές που το μακρυά για καθέναν είναι διαφορετικό.

Πριν 40 χρόνια στο χωριό μου το μακρυά ήταν 45 βήματα.
Μαζεύονταν λοιπόν οι κυνηγοί και "ξεμετρούσαν" τα όπλα τους σε αυτές τις αποστάσεις. Όποιος είχε την μεγαλύτερη συγκέντρωση στον τενεκέ, έπαιρνε αυτόματα και το βραβείο κατοχής του καλύτερου όπλου. !!! Είχα βρεθεί σε πολλούς τέτοιους "διαγωνισμούς" σαν παιδί με φυσίγγια του εμπορίου ή ιδιογωμομένα.
Ο ξαδερφός μου ο οποίος κυνηγούσε μια ζωή με remington 1100 76cm full σταθερό τσόκ από μπεκάτσες και ορτύκια μέχρι παπιά και λαγούς προσφατα ανακάλυψε την χρησιμότητα των εναλασσόμενων τσόκ.
40 χρόνια μετά !!!
Remington nitro magnum Νο 4 σε παπιά ο ξάδερφος πρέπει να έχει ρίξει καμιά καραβιά. Σε αποστάσεις από 10-100μ ... αδιάφορο ... μιας και η δική του Remington είναι μυδράλιο.
Έχει πάρει παπιά πολύ μακρυά αλλά έχει τραυματίσει τα 50 πλάσια απ'ότι έχει πάρει.

Αν ποτέ χρειαστεί να τουφεκίσω σε πολύ μεγάλες αποστάσεις θα προτιμήσω να βρώ φυσίγγι κράματος βολφραμίου και να το πληρώσω 10 € παρά να κάνω επέμβαση στην κάνη.

Δεν νομίζω όμως ότι θα το χρειαστώ ποτέ.
Έχουν σταματήσει επίσης και οι διαγωνισμοί στο χωριό ... .terror.
Φίλε gvp9000 τα 30 μέτρα τα θεωρώ κοντά για τα νο 4. Τραυματισμένα πουλιά έχουν και αυτοί που δεν σηκώνουν όπλο, όπως λένε, μετά από τα 35 μέτρα. Οι κάνες μου είναι απείραχτες και παλιές (auto5 και 121 sl80). Όσον αφορά τους διαγωνισμούς, τους ξέρω αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τους ανέφερες. Εγώ έγραψα, επειδή μίλησες για εξειδικευμένα φυσίγγια και κάνες, θέλοντας να πω ότι για τα 50 μέτρα γίνεται και χωρίς πείραγμα. Για πειραγμένες κάνες δεν ξέρω να σου πω.
 
Τα 50 μέτρα τα έχω τσεκαρισμένα. Το επαναλαμβανόμενα δεν ξέρω τι εννοείς.
Εννοώ ποσοστά άμεσης καταβολής μεγαλύτερα πχ του 90%.
Ουσιαστικά, σχεδόν ότι τουφεκάς να πέφτει στα 50μ.

Τα remington nitro ήταν καλά για την εποχή τους. Έριξα ελάχιστα.
Δεν θεωρώ ότι είχαν τα παραπάνω ποσοστά στα 50μ.

Περισσότερο έριχνα τα remington express 2 3/4 , 35.5gr το οποίο θεωρώ φυσίγγι θρύλο.
Ακόμα αυτά χρησιμοποιώ σε μεγάλα θηράματα και δεν τα αλλάζω ούτε ψάχνομαι για άλλο φυσίγγι αφού είμαι ευχαριστημένος.
Φυσικά μιλάμε για νορμάλ αποστάσεις πάντα.

Για τα 50 μ υπάρχει σήμερα η τεχνολογία στα φυσίγγια να τα έχεις χωρίς πείραγμα κανών.
Δεν είμαι υπέρ των πειραγματων των κανών.
Σε όλα τα άλλα πειράγματα δεν έχω θέμα.
 
ΑΥΤΗΝ την κάννη της 1100 που αναφέρθηκε ποιό πάνω θα ήθελα να έχω κ υπόσχομαι να μην την "πειράξω".
Εχει στρώσει ο κώνος της μετά από τόσο τουφεκίδι!
Αν είναι και καθαρή μέσα χωρίς κρατήρες,ανεκτίμητη αξία..
Μπορεί και να την αποκτήσεις.
Του έχει σπάσει η βάση της 1100 και περιμένει το τελικό crack για να την παροπλίσει. .hair.
 
Μπορεί και να την αποκτήσεις.
Του έχει σπάσει η βάση της 1100 και περιμένει το τελικό crack για να την παροπλίσει. .hair.
πραγματικα αναρωτιεμαι πως γινεται να ραγισει μια ατσαλινη βαση και να μην ραγιζουν οι αλουμινιου
 
Ρε μάγκες μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ειλικρινά όμως πόσες φορές έχει πάρει παπί η φασα στην ζωή του με οποιοδήποτε όπλο και οποιοδήποτε φυσιγγι στα 50 μέτρα? Κυνηγάω ανελλιπώς 30 χρόνια και στις αποστάσεις αυτές τα μεγάλα θηράματα είναι μετρημένα στα δάχτυλα.Οποιος έχει 40, 80, 90,%επιτυχια στις αποστάσεις αυτές ας αλλάξει πλευρό να ακούσει και λίγο Πάριο.Συγκεκριμενα το έχω ξαναγράψει την προηγούμενη βδομάδα σε ένα θερισμενο καλαμπόκι ειμασταν καμία 20 αξημερωτο και περιμέναμε για περιστέρια και φάσες , Άλλος είχε 91ποντους κάννη ( μέχρι τότε δεν πίστευα πως υπάρχει), άλλος τσοκακια τερκι για τις φάσες.Οταν μπήκαν τα πουλιά έπεσε το γέλιο της αρκούδας σε όσους πέρασαν 25 ,30 μέτρα κάτι έκαναν οι υπόλοιποι ούτε που έκατσαν να μας δικαιολογήσουν το κλαμπανισμα σύννεφο
 
Last edited:
Αν και ξεφευγουμε απο το θεμα . Το φυσιγγι αυτο ηταν αυτο που θελει να φτιαξει ο ιδιογομωτης σήμερα.
Και γιατί δεν το αγοράζει ;

https://www.skroutz.gr/s/17497123/Remington-Nitro-Magnum-53gr-25τμχ.html

Δεν ξέρω τώρα με το κανόνι της remington αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν.
Ο σοβαρός, ψαγμένος ιδιογωμοτής σήμερα προσπαθεί να φτιάξει για μεγάλες αποστάσεις πολύ καλύτερα φυσίγγια από το nitro.
Υπάρχουν τα υλικά και η τεχνολογία.
Αν προσπαθεί να φτιαξει φυσίγγι που το βρίσκει στο εμπόριο τότε το κάνει είτε για λόγους οικονομίας ή από (όμορφη) λόξα ή γιατί έχει χρόνο για χάσιμο.
Θα ήθελα να ασχοληθώ απο λόξα αλλά δεν υπάρχει χρόνος.
Sorry για το off topic.
 
πραγματικα αναρωτιεμαι πως γινεται να ραγισει μια ατσαλινη βαση και να μην ραγιζουν οι αλουμινιου
Είναι από τις κλασικές μπαρούφες που τσαμπουνάνε οι κατασκευαστές όταν κάνουν διαφήμηση ή οι πωλητές όταν θέλουν να πουλήσουν όπλο με μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
Γενικά
Το σκληρότερο σπάζει ευκολότερα από το λιγότερο σκληρό υλικό.
Δεν σημαίνει αυτό ότι όλες οι ατσάλινες θα σπάσουν και οι αλουμινίου όχι.
Υπάρχουν πολλοί λόγοι αλλά οι βασικότεροι είναι σχεδιαστικές ή κατασκευαστικές ατέλειες, καταπονήσεις κατά την εκπυρσοκρότηση, χαλαρότητα ελατηρίων με το πέρασμα του χρόνου κτλ
 
Γιατί είναι μπαμ και διφραγκο.
Εμ έτσι είναι φίλε μου.
Τι θες, να κατεβάζεις τζάμπα παπιά από τον θεό :)
Υπάρχει μπάμ και τάληρο όμως πχ
https://airgunshop.gr/45.-fusiggia-kunigiou/fob-jordan/fob-12-76-sphero-tungsten-42-gr./

Όπως μπαμ και δεκάρικο πχ
https://www.cabelas.com/shop/en/federal-premium-heavyweight-tss-turkey-shotshells


Ότι δώσεις θα πάρεις.
 
Last edited:
Ρε μάγκες μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ειλικρινά όμως πόσες φορές έχει πάρει παπί η φασα στην ζωή του με οποιοδήποτε όπλο και οποιοδήποτε φυσιγγι στα 50 μέτρα?

Ηλία, εγώ στα νιάτα μου πολλές φορές.
Όχι όμως με οποιοδήποτε φυσίγγι.

Οποιος έχει 40, 80, 90,%επιτυχια στις αποστάσεις αυτές ας αλλάξει πλευρό να ακούσει και λίγο Πάριο.

Κανένας δεν έχει ούτε κατά διάνεια αυτά τα ποσοστά στο κυνήγι.
Ίσως να μην το διατύπωσα σωστά.
90% επιτυχία ΑΝ Η ΤΟΥΦΕΚΙΑ ΠΑΕΙ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΗΡΑΜΑ.
Πχ αν το φυσίγγι - όπλο δίνει κατανομές στα 50 παρόμοιες με τα 30 τότε το 90% είναι λογικό να το υποθέσει κανείς.
Ή αν θες αγοράζεις 10 κουνέλια και τα τουφεκάς στα 50 καθιστά. Αν τα 9 μείνουν στον τόπο, το 90% ειναι αληθές o_O

Άλλος είχε 91ποντους κάννη ( μέχρι τότε δεν πίστευα πως υπάρχει), άλλος τσοκακια τερκι για τις φάσες.
Remington 870 επαναληπτική 97cm κάνη.
Την είχε ο παππούς μου, την θυμάται ο πατέρας μου μάλιστα πριν πολλά χρόνια έψαχνε να την αγοράσει :cool:
Και για να μην είμαστε τελείως εκτός θέματος ο πατέρας μου θυμάται ότι στο συγκεκριμένο όπλο όταν έβαζες μάλλινη τάπα μέσα και την πίεζες με την βέργα λίγο πριν το τσόκ υπήρχε μια περιοχή που η δύναμη που έβαζες στην βέργα χαλάρωνε πολύ και μετά για να περάσει από το τσόκ ήθελε πολύ μεγάλη δύναμη (το δεύτερο λογικό).
Μου θυμίζει τα brain choke τα οποία είναι και τα μοναδικά τσόκ που μου κεντρίζουν το ενδιαφέρον.
Δεν δινω όμως 100 ευρώ για δοκιμές.
Αν βρω θα τα δοκιμάσω.

Ίσως βέβαια και είχε φουσκώσει η κάνη σε αυτό το σημείο (το πιο πιθανό) και ο παππούς μου να νόμιζε ότι είναι κατασκευαστικό επίτευγμα.

Παλιότερα είχα διαβάσει για κάτι ρώσικα όπλα με αυτή την ιδιαιτερότητα στον αυλό.
Οι πιο ειδικοί να μας δώσουν τα φώτα τους.
 
Back
Top