Βελτιώσεις - παρεμβάσεις σε κυνηγετικά όπλα

Και γιατί δεν το αγοράζει ;

https://www.skroutz.gr/s/17497123/Remington-Nitro-Magnum-53gr-25τμχ.html

Δεν ξέρω τώρα με το κανόνι της remington αν θα συνεχίσουν να βγαίνουν.
Ο σοβαρός, ψαγμένος ιδιογωμοτής σήμερα προσπαθεί να φτιάξει για μεγάλες αποστάσεις πολύ καλύτερα φυσίγγια από το nitro.
Υπάρχουν τα υλικά και η τεχνολογία.
Αν προσπαθεί να φτιαξει φυσίγγι που το βρίσκει στο εμπόριο τότε το κάνει είτε για λόγους οικονομίας ή από (όμορφη) λόξα ή γιατί έχει χρόνο για χάσιμο.
Θα ήθελα να ασχοληθώ απο λόξα αλλά δεν υπάρχει χρόνος.
Sorry για το off topic.
Εχει σταματησει η παραγωγη του εδω και αρκετα χρονια μιας και επικρατησαν τα ατσαλινα στα υδρόβια. Οπως ειπε ο Σταματης στην Ελλάδα ειναι πανακριβα σε κυνηγια που δεν απαιτουν πολλες τουφεκιες οκ σε αλλα ομως ? Σιγουρα ενας ιδιογομωτης μπορει να φτιαξει οτι γουστάρει, για το συγκεκριμένο δεν ξερω , τι πυριτιδα ? σκάγια? Ακομα και ο συγκεντρωτηρας σε αρκετα αλλα τις ρεμι που εχω ανοιξει δεν ειναι ιδιος στα εμπορικα με αυτους που προσφερει για ιδιογομωση.
 
Ρε μάγκες μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ειλικρινά όμως πόσες φορές έχει πάρει παπί η φασα στην ζωή του με οποιοδήποτε όπλο και οποιοδήποτε φυσιγγι στα 50 μέτρα? Κυνηγάω ανελλιπώς 30 χρόνια και στις αποστάσεις αυτές τα μεγάλα θηράματα είναι μετρημένα στα δάχτυλα.Οποιος έχει 40, 80, 90,%επιτυχια στις αποστάσεις αυτές ας αλλάξει πλευρό να ακούσει και λίγο Πάριο.Συγκεκριμενα το έχω ξαναγράψει την προηγούμενη βδομάδα σε ένα θερισμενο καλαμπόκι ειμασταν καμία 20 αξημερωτο και περιμέναμε για περιστέρια και φάσες , Άλλος είχε 91ποντους κάννη ( μέχρι τότε δεν πίστευα πως υπάρχει), άλλος τσοκακια τερκι για τις φάσες.Οταν μπήκαν τα πουλιά έπεσε το γέλιο της αρκούδας σε όσους πέρασαν 25 ,30 μέτρα κάτι έκαναν οι υπόλοιποι ούτε που έκατσαν να μας δικαιολογήσουν το κλαμπανισμα σύννεφο
Στα 25/30 μετρα η φασα και το παπι πευτει ανετα και με ενα 7αρακι 34γρ.. ...
 
Μην βάζετε παλι τα μέτρα κ τα γνωστά σε αυτό το τοπικ, βελτιώσεις μιλάμε, οποίος θέλει τα βάζει τα όπλα βιτρίνα κ μπιμπελό, άλλος τα φτιάχνει τέρμα ότι παιρνει, άλλο θέμα η βελτίωση κ άλλο η καρπωση σε οποιαδήποτε απόσταση, μην ξεχνάτε ολοι ότι τα πολυ κοντινά έχουν προκαλεσει πολυ κλάμα σε παρα πολλους
 
άλλος τα φτιάχνει τέρμα ότι παιρνει
Τι δηλαδή άλλο μπορεί να φτιάξει κάποιος σε ένα κυνηγετικό όπλο για να το "τερματίσει" εκτός από
Κώνο
Διευρύνσεις αυλών
Λειάνσεις κάνης
Χρωμιώσεις αποχρωμιώσεις
Πόρτινγκ
Τσόκ
Προσαρμογή κάνης άλλου όπλου
Κοψίματα κάνης
Σπειροτομήσεις μούφες για εξ. εσ. τσοκ
Εξωτ. Βάψιμο Cerakote
Ευαισθησία σκανδάλης
Κοντάκι - ξύλα
Αλλαγές ελατηρίων

Υπαρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον για να ασχοληθούμε στο lock down;

Συμπληρώστε μετατροπές και βελτιώσεις στην παραπάνω λίστα, για το απόλυτα τερματισμένο όπλο.
 
Τι δηλαδή άλλο μπορεί να φτιάξει κάποιος σε ένα κυνηγετικό όπλο για να το "τερματίσει" εκτός από
Κώνο
Διευρύνσεις αυλών
Λειάνσεις κάνης
Χρωμιώσεις αποχρωμιώσεις
Πόρτινγκ
Τσόκ
Προσαρμογή κάνης άλλου όπλου
Κοψίματα κάνης
Σπειροτομήσεις μούφες για εξ. εσ. τσοκ
Εξωτ. Βάψιμο Cerakote
Ευαισθησία σκανδάλης
Κοντάκι - ξύλα
Αλλαγές ελατηρίων

Υπαρχει κάτι άλλο ενδιαφέρον για να ασχοληθούμε στο lock down;

Συμπληρώστε μετατροπές και βελτιώσεις στην παραπάνω λίστα, για το απόλυτα τερματισμένο όπλο.
Όλα τα παραπάνω είναι πράξεις επισκευής από έναν οπλουργο ,αλλά όταν το όπλο δεν είναι χαλασμένο ονομάζονται βελτιώσεις.
 
Ηλία η τάδε κανη είναι ανώτερη βλητικα λέει ο ένας φίλος, ο άλλος γράφει η τάδε είναι ασυγκριτη βλητικα, ο άλλος γράφει η τάδε ειναι μυθος βλητικα, ο άλλος η τάδε είναι χαρος βλητικα κ ο τόλης η μπενελι είναι μπου ρουχα βλητικα, με ποιο κριτήριο ο καθένας βαθμολογεί κρίνει την κάθε κανη ;;;ποιος ο τρόπος αξιολόγησης κ ποια τα κριτήρια, μπορεί κάποιος να μου τα πει αναλυτικά ;
Αφου σκορπαει ρε Μητσαρα αχαχαχαχαχα
 
Ηλία η τάδε κανη είναι ανώτερη βλητικα λέει ο ένας φίλος, ο άλλος γράφει η τάδε είναι ασυγκριτη βλητικα, ο άλλος γράφει η τάδε ειναι μυθος βλητικα, ο άλλος η τάδε είναι χαρος βλητικα κ ο τόλης η μπενελι είναι μπου ρουχα βλητικα, με ποιο κριτήριο ο καθένας βαθμολογεί κρίνει την κάθε κανη ;;;ποιος ο τρόπος αξιολόγησης κ ποια τα κριτήρια, μπορεί κάποιος να μου τα πει αναλυτικά ;
Ακου τι ειδα εγω μεχρι τα 25-30 μετρα μια χαρα παει η μπενελλι μη σου πω και καλυτερα μετα η μερεττα φευγει σε αλλο επιπεδο τις οτι και να λες μαμα οπλα
 
Η δική μου ταπεινή γνώμη είναι ότι η μόνη ανώτερα βλητικα κανη, κ όταν γράφω ανώτερη εννοώ σε μεγαλυτερα ποσοστα συγκέντρωσης, σε κατανομές αλατιερες κ μέγιστη διάτρηση, επίσης σε μηδαμινή αναπηδηση του στομιου κ φυσικα μηδαμινή ανάκρουση, αυτή θεωρώ ανώτερη βλητικα κανη εγώ, κ αυτή είναι μόνο η μέγιστα βελτιωμένη κανη, καμιά εργοστασιακή κανη δεν προσφερει τα παραπανω
Δηλαδη αυτη η κανη σε 2700 κιλα οπλο δε θα εχει αναπηδηση
 
Ρε μάγκες μπορεί να μου απαντήσει κάποιος ειλικρινά όμως πόσες φορές έχει πάρει παπί η φασα στην ζωή του με οποιοδήποτε όπλο και οποιοδήποτε φυσιγγι στα 50 μέτρα? Κυνηγάω ανελλιπώς 30 χρόνια και στις αποστάσεις αυτές τα μεγάλα θηράματα είναι μετρημένα στα δάχτυλα.Οποιος έχει 40, 80, 90,%επιτυχια στις αποστάσεις αυτές ας αλλάξει πλευρό να ακούσει και λίγο Πάριο.Συγκεκριμενα το έχω ξαναγράψει την προηγούμενη βδομάδα σε ένα θερισμενο καλαμπόκι ειμασταν καμία 20 αξημερωτο και περιμέναμε για περιστέρια και φάσες , Άλλος είχε 91ποντους κάννη ( μέχρι τότε δεν πίστευα πως υπάρχει), άλλος τσοκακια τερκι για τις φάσες.Οταν μπήκαν τα πουλιά έπεσε το γέλιο της αρκούδας σε όσους πέρασαν 25 ,30 μέτρα κάτι έκαναν οι υπόλοιποι ούτε που έκατσαν να μας δικαιολογήσουν το κλαμπανισμα σύννεφο
Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γενικεύουμε και να λέμε ότι δεν μπορώ να κάνω εγώ δεν το κάνει κανένας...Με χοντρά σκάγια μια χαρά σκοτώνουν και φάσσα και παπί στα 50 μέτρα με ένα όπλο στημένο για long range βολές και με βασική προϋπόθεση σκοπευτή που θα βάλει το θήραμα στην ντουφέκια...
 
Δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να γενικεύουμε και να λέμε ότι δεν μπορώ να κάνω εγώ δεν το κάνει κανένας...Με χοντρά σκάγια μια χαρά σκοτώνουν και φάσσα και παπί στα 50 μέτρα με ένα όπλο στημένο για long range βολές και με βασική προϋπόθεση σκοπευτή που θα βάλει το θήραμα στην ντουφέκια...
Εγώ κυνηγώ 30 χρόνια ανελλιπώς αυτό που λες δεν το έχω δει επανειλημμένα πουθενά, εκτός αν πέσει βάπτιση στα μέτρα, έχω δει μακρινές βολες ίσως και πάνω από 50 μέτρα, αλλά αυτά τα στημένα και τα υπερτσοκακια και σουπερ ντουπερ μαγκνουμ φυσίγγια είναι καφενειακα αποφθέγματα.Οταν βρεθούν όλοι στο δια ταύτα βάζουν την ουρά στα σκέλια
 
Εγώ κυνηγώ 30 χρόνια ανελλιπώς αυτό που λες δεν το έχω δει επανειλημμένα πουθενά, εκτός αν πέσει βάπτιση στα μέτρα, έχω δει μακρινές βολες ίσως και πάνω από 50 μέτρα, αλλά αυτά τα στημένα και τα υπερτσοκακια και σουπερ ντουπερ μαγκνουμ φυσίγγια είναι καφενειακα αποφθέγματα.Οταν βρεθούν όλοι στο δια ταύτα βάζουν την ουρά στα σκέλια

Εγώ κυνηγώ 30 χρόνια ανελλιπώς αυτό που λες δεν το έχω δει επανειλημμένα πουθενά, εκτός αν πέσει βάπτιση στα μέτρα, έχω δει μακρινές βολες ίσως και πάνω από 50 μέτρα, αλλά αυτά τα στημένα και τα υπερτσοκακια και σουπερ ντουπερ μαγκνουμ φυσίγγια είναι καφενειακα αποφθέγματα.Οταν βρεθούν όλοι στο δια ταύτα βάζουν την ουρά στα σκέλια
Προφανώς και έχεις διαμορφώσει γνώμη σύμφωνα με αυτά που έχεις δει...Το θέμα είναι ότι δεν είναι δυνατόν να έχει δει τα πάντα κανένας μας εδώ μέσα...Και όρος θεού μη παρεξηγηθω και μην πιστέψεις κανείς ότι είμαι εγώ ο ικανός σκοπευτής κλπ κλπ ...Είδα άνθρωπο όμως που είχε σε τέτοιες αποστάσεις 60-70% επιτυχίες...τώρα θες ιδιογομωση....θες όπλο ...θες ικανότητα ...θες όλα μαζι?Το σίγουρο ήταν αυτά που κάνουμε εμείς οι μέτριοι στα 30 μέτρα αυτός το έκανε στα 50 στα παπιά χαλαρός και σίγουρος...
 
Ακου τι ειδα εγω μεχρι τα 25-30 μετρα μια χαρα παει η μπενελλι μη σου πω και καλυτερα μετα η μερεττα φευγει σε αλλο επιπεδο τις οτι και να λες μαμα οπλα
Ότι πεις Τόλη συμφωνώ, ο γιατρος μου έχει πει να λέω παντα ναι
 
Ότι πεις Τόλη συμφωνώ, ο γιατρος μου έχει πει να λέω παντα ναι
Και μενα φιλε μου εβγαλε τρελοχαρτο να στο στειλω να του κανεις μια τουφεκια ρε συ να το χω να το βλεπω που ξερεις και πως βαρανε τα οπλα μου σκωτωσε κανα πινακα και κανα χαρτονι και ασε τις ειρωνειες
 
Back
Top