Όμορφες ορεινές διαδρομές

Να χτυπά η καμπάνα άραγες στις θύελλες του χειμώνα;
Πόσους κεραυνούς άραγε να έχει τραβήξει από το 2013;
Το χειμώνα εκεί είναι ένας παγετός.

Δεν νομίζω να χτυπάει.

Το τι γίνεται εκει το καταχειμωνο μόνο Θεός μπορεί να το ξέρει.
 
Μια και πιάσατε τις μαντινάδες θα πω και γω δυο από τις πιο αγαπημένες μου.

Εγώ δεν είμαι κιανενούς
μόνο 'μαι τ'απατού μου
ελεύθερος κι αμοναχός
εις στσι κορφές του νου μου

Εγώ 'μαι που γεννήθηκα
σε δέτες και φαράγγια
κι είχα τσ' αητούς για συγγενείς
και φίλους τα γεράκια.

 
Επιστροφή πριν λιγο απο την αναβαση στις κορυφες των Τζουμερκων μετά απο 10 ωρες εξαντλητικου περπατήματος και 2 οδηγησης .
Κούραση γλυκια και εθιστική που πραγματικά με έκανε να βρω τον εαυτό μου. Ειδικα οταν έφτασα πια στις κορυφές στα 2380 που τα επίγεια γειωνονται ολα μονομιάς και μένεις ανάλαφρος απο σκέψεις και προβλήματα.

 
Επιστροφή πριν λιγο απο την αναβαση στις κορυφες των Τζουμερκων μετά απο 10 ωρες εξαντλητικου περπατήματος και 2 οδηγησης .
Κούραση γλυκια και εθιστική που πραγματικά με έκανε να βρω τον εαυτό μου. Ειδικα οταν έφτασα πια στις κορυφές στα 2380 που τα επίγεια γειωνονται ολα μονομιάς και μένεις ανάλαφρος απο σκέψεις και προβλήματα.

Φίλε μου μου μοιάζει λίγο το βουνό στους Μελισσουργούς ή κάνω λάθος?
 
Φίλε μου μου μοιάζει λίγο το βουνό στους Μελισσουργούς ή κάνω λάθος?
Οχι , η αναβαση εγινε απο καταφύγιο Καταρράκτη ,καταφίδι με μια πορεια προς Στρογγουλα.
Εχω τραβήξει πολλες φωτογραφίες αλλα το wi fi ,όσο και τα δεδομενα της cosmote ,κλαμπανιζουν και οι φωτο δεν ανεβαινουν
 
Μπράβο ρε @dim63, χαίρομαι που επανήλθες! Πριν από ένα μήνα ανέβηκα και εγώ στο καταφιδι. Ξεκίνησα από το χωριό μου από αρκετά απαιτητική ανάβαση. Τα χρειάστηκα αρκετές φορές και μόνο από πείσμα συνέχιζα. Κατέβηκα από το καταφύγιο.
https://el.wikiloc.com/mountaineering-diadromes/ramia-rouista-katafidi-katafugio-katarrakti-51908645
20200629_085132.jpg
20200629_102248.jpg20200629_140612.jpg20200629_145451.jpg
 
Last edited:
Μπράβο ρε @dim63, χαίρομαι που επανήλθες! Πριν από ένα μήνα ανέβηκα και εγώ στο καταφιδι. Ξεκίνησα από το χωριό μου από αρκετά απαιτητική ανάβαση. Τα χρειάστηκα αρκετές φορές και μόνο από πείσμα συνέχιζα. Κατέβηκα από το καταφύγιο.
https://el.wikiloc.com/mountaineering-diadromes/ramia-rouista-katafidi-katafugio-katarrakti-51908645
View attachment 14757
View attachment 14754View attachment 14755View attachment 14756
Αυτα ειναι. Μπραβο ρε πατρίδα.
Απ αυτη τη στάνη είχα περάσει πριν χρονια. Απεξω στη μεγάλη πέτρα επάνω,ο τσοπάνης ειχε μαζέψει ενα σωρό πέτρες που έμοιαζαν σε πουλια , ανθρώπους , βάρκες και οτι μπορείς να φανταστείς.
Ηθελα να βγω προς τους Μελισσουργούς αλλα ο γιος ζοριστηκε πολυ γιατι δεν ειχε κατάλληλα παπούτσια και το αφήσαμε
 
Αυτα ειναι. Μπραβο ρε πατρίδα.
Απ αυτη τη στάνη είχα περάσει πριν χρονια. Απεξω στη μεγάλη πέτρα επάνω,ο τσοπάνης ειχε μαζέψει ενα σωρό πέτρες που έμοιαζαν σε πουλια , ανθρώπους , βάρκες και οτι μπορείς να φανταστείς.
Ηθελα να βγω προς τους Μελισσουργούς αλλα ο γιος ζοριστηκε πολυ γιατι δεν ειχε κατάλληλα παπούτσια και το αφήσαμε
Έχουν κάποια χρόνια να ξανανεβασουν προβατα οι τσοπάνηδες. Και εγώ είχα να ξανανεβω από τότε. Για τον Αύγουστο σχεδιάζω ανάβαση με διανυκτέρευση.
 
Last edited:
Η Πάρνηθα αυτή την εποχή είναι πανέμορφη...
Σε συνδυασμό και με τον σχεδόν ανύπαρκτο κόσμο λόγω του περιορισμού, είναι απολαυστική η πεζοπορία. Δεν την περπατούσα τέτοια εποχή αφού ο ελεύθερος χρόνος πήγαινε στο κυνήγι.
Απόλυτη ησυχία/ηρεμία λοιπόν πάνω στο βουνό κάτι που έκανε την άγρια ζωή να οργιάζει...
Ξεκίνησα από Θρακομακεδόνες ανεβαίνοντας το μονοπάτι της κοψης του φλαμπουρίου αργά αργά απολαμβάνοντας θέα και βουνό..
20201117_111616.jpg
Κάποια στιγμή και αφού πέρασα το μικρό φλαμπουρι, σκαρφαλωνωντας το μεγάλο, βλέπω φρέσκια κοπριά από τα αγριοκατσικα. "Έχει γούστο.." λέω καθώς έχω ακούσει κάποιες φορές τις πέτρες που ρίχνουν προς τη χουνη αλλά δεν τα έχω πετύχει ποτέ.
...και μόλις βγαίνω πάνω στο βράχο που ανέβαινα βλέπω καμία εικοσαριά κεφαλιά γυρισμενα προς εμένα...
20201117_112959.jpg
Μερικές φωτο και βίντεο να τρέχουν στα βράχια και τις σαρες και συνέχεια για το φλαμπουρακι..
20201117_120750.jpg
Κολατσιό και αλλαγή ρούχων στην κορυφή και συνέχεια μέσα στο ελατοδασος..
Οι τσαρτσαρες ήταν εκατοντάδες! Έφευγαν κοπαδακια 5-10 ατόμων συνέχεια όπου πλησιαζα. Οι φωνές τους πραγματικά αντιλαλουσαν σε όλο το βουνό. Προσωπικά δεν έχω ξανατυχει σε τόσες πολλές.
Το δάσος ήταν στρωμένο με διάφορα μανιτάρια και ήταν όλο φρεζαρισμενο από τα γουρούνια.
20201117_132239.jpg

Κάποιος κοτσυφας έπεσε θύμα της τροφικής αλυσίδας του βουνού...
20201117_131918.jpg

Ελπίζω την Κυριακή να μη βρέχει...
 
Η Πάρνηθα αυτή την εποχή είναι πανέμορφη...
Σε συνδυασμό και με τον σχεδόν ανύπαρκτο κόσμο λόγω του περιορισμού, είναι απολαυστική η πεζοπορία. Δεν την περπατούσα τέτοια εποχή αφού ο ελεύθερος χρόνος πήγαινε στο κυνήγι.
Απόλυτη ησυχία/ηρεμία λοιπόν πάνω στο βουνό κάτι που έκανε την άγρια ζωή να οργιάζει...
Ξεκίνησα από Θρακομακεδόνες ανεβαίνοντας το μονοπάτι της κοψης του φλαμπουρίου αργά αργά απολαμβάνοντας θέα και βουνό..
View attachment 18834
Κάποια στιγμή και αφού πέρασα το μικρό φλαμπουρι, σκαρφαλωνωντας το μεγάλο, βλέπω φρέσκια κοπριά από τα αγριοκατσικα. "Έχει γούστο.." λέω καθώς έχω ακούσει κάποιες φορές τις πέτρες που ρίχνουν προς τη χουνη αλλά δεν τα έχω πετύχει ποτέ.
...και μόλις βγαίνω πάνω στο βράχο που ανέβαινα βλέπω καμία εικοσαριά κεφαλιά γυρισμενα προς εμένα...
View attachment 18835
Μερικές φωτο και βίντεο να τρέχουν στα βράχια και τις σαρες και συνέχεια για το φλαμπουρακι..
View attachment 18838
Κολατσιό και αλλαγή ρούχων στην κορυφή και συνέχεια μέσα στο ελατοδασος..
Οι τσαρτσαρες ήταν εκατοντάδες! Έφευγαν κοπαδακια 5-10 ατόμων συνέχεια όπου πλησιαζα. Οι φωνές τους πραγματικά αντιλαλουσαν σε όλο το βουνό. Προσωπικά δεν έχω ξανατυχει σε τόσες πολλές.
Το δάσος ήταν στρωμένο με διάφορα μανιτάρια και ήταν όλο φρεζαρισμενο από τα γουρούνια.
View attachment 18847

Κάποιος κοτσυφας έπεσε θύμα της τροφικής αλυσίδας του βουνού...
View attachment 18848

Ελπίζω την Κυριακή να μη βρέχει...
Ωραίος Στέφανε!
Είσαι τυχερός που είσαι τόσο κοντά και μπορεις, δεδομενης της κατάστασης , να το κάνεις.
 
Back
Top