Όμορφες ορεινές διαδρομές

Όνομα
Stelios
Να χτυπά η καμπάνα άραγες στις θύελλες του χειμώνα;
Πόσους κεραυνούς άραγε να έχει τραβήξει από το 2013;
Το χειμώνα εκεί είναι ένας παγετός.

Δεν νομίζω να χτυπάει.

Το τι γίνεται εκει το καταχειμωνο μόνο Θεός μπορεί να το ξέρει.

Όνομα
Stelios
Μια και πιάσατε τις μαντινάδες θα πω και γω δυο από τις πιο αγαπημένες μου.

Εγώ δεν είμαι κιανενούς
μόνο 'μαι τ'απατού μου
ελεύθερος κι αμοναχός
εις στσι κορφές του νου μου

Εγώ 'μαι που γεννήθηκα
σε δέτες και φαράγγια
κι είχα τσ' αητούς για συγγενείς
και φίλους τα γεράκια.

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Επιστροφή πριν λιγο απο την αναβαση στις κορυφες των Τζουμερκων μετά απο 10 ωρες εξαντλητικου περπατήματος και 2 οδηγησης .
Κούραση γλυκια και εθιστική που πραγματικά με έκανε να βρω τον εαυτό μου. Ειδικα οταν έφτασα πια στις κορυφές στα 2380 που τα επίγεια γειωνονται ολα μονομιάς και μένεις ανάλαφρος απο σκέψεις και προβλήματα.

Περιοχή
Ήπειρος
Όνομα
Παναγιωτης
Επιστροφή πριν λιγο απο την αναβαση στις κορυφες των Τζουμερκων μετά απο 10 ωρες εξαντλητικου περπατήματος και 2 οδηγησης .
Κούραση γλυκια και εθιστική που πραγματικά με έκανε να βρω τον εαυτό μου. Ειδικα οταν έφτασα πια στις κορυφές στα 2380 που τα επίγεια γειωνονται ολα μονομιάς και μένεις ανάλαφρος απο σκέψεις και προβλήματα.

Φίλε μου μου μοιάζει λίγο το βουνό στους Μελισσουργούς ή κάνω λάθος?

Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Φίλε μου μου μοιάζει λίγο το βουνό στους Μελισσουργούς ή κάνω λάθος?
Οχι , η αναβαση εγινε απο καταφύγιο Καταρράκτη ,καταφίδι με μια πορεια προς Στρογγουλα.
Εχω τραβήξει πολλες φωτογραφίες αλλα το wi fi ,όσο και τα δεδομενα της cosmote ,κλαμπανιζουν και οι φωτο δεν ανεβαινουν

Περιοχή
Αχαρνές
Όνομα
Στέφανος
Μπράβο ρε @dim63, χαίρομαι που επανήλθες! Πριν από ένα μήνα ανέβηκα και εγώ στο καταφιδι. Ξεκίνησα από το χωριό μου από αρκετά απαιτητική ανάβαση. Τα χρειάστηκα αρκετές φορές και μόνο από πείσμα συνέχιζα. Κατέβηκα από το καταφύγιο.
https://el.wikiloc.com/mountaineering-diadromes/ramia-rouista-katafidi-katafugio-katarrakti-51908645
20200629_085132.jpg
20200629_102248.jpg20200629_140612.jpg20200629_145451.jpg

Last edited:
Περιοχή
Αθήνα -Τζουμέρκα
Όνομα
Δημήτρης
Μπράβο ρε @dim63, χαίρομαι που επανήλθες! Πριν από ένα μήνα ανέβηκα και εγώ στο καταφιδι. Ξεκίνησα από το χωριό μου από αρκετά απαιτητική ανάβαση. Τα χρειάστηκα αρκετές φορές και μόνο από πείσμα συνέχιζα. Κατέβηκα από το καταφύγιο.
https://el.wikiloc.com/mountaineering-diadromes/ramia-rouista-katafidi-katafugio-katarrakti-51908645
View attachment 14757
View attachment 14754View attachment 14755View attachment 14756
Αυτα ειναι. Μπραβο ρε πατρίδα.
Απ αυτη τη στάνη είχα περάσει πριν χρονια. Απεξω στη μεγάλη πέτρα επάνω,ο τσοπάνης ειχε μαζέψει ενα σωρό πέτρες που έμοιαζαν σε πουλια , ανθρώπους , βάρκες και οτι μπορείς να φανταστείς.
Ηθελα να βγω προς τους Μελισσουργούς αλλα ο γιος ζοριστηκε πολυ γιατι δεν ειχε κατάλληλα παπούτσια και το αφήσαμε

Περιοχή
Αχαρνές
Όνομα
Στέφανος
Αυτα ειναι. Μπραβο ρε πατρίδα.
Απ αυτη τη στάνη είχα περάσει πριν χρονια. Απεξω στη μεγάλη πέτρα επάνω,ο τσοπάνης ειχε μαζέψει ενα σωρό πέτρες που έμοιαζαν σε πουλια , ανθρώπους , βάρκες και οτι μπορείς να φανταστείς.
Ηθελα να βγω προς τους Μελισσουργούς αλλα ο γιος ζοριστηκε πολυ γιατι δεν ειχε κατάλληλα παπούτσια και το αφήσαμε
Έχουν κάποια χρόνια να ξανανεβασουν προβατα οι τσοπάνηδες. Και εγώ είχα να ξανανεβω από τότε. Για τον Αύγουστο σχεδιάζω ανάβαση με διανυκτέρευση.

Last edited: