Όμορφες ορεινές διαδρομές

Να είσαι καλά να ξαναρθεις βικ, μια στάση όμως δεν έκανες να πιούμε ένα καφέ :)
φίλε Κώστα δεν είπες κάτι από που να θυμάμαι από που είναι ο καθένας, δυο βραδιά Γιάννενα κοιμήθηκα στην νέα ζωή ξενοδοχείο essen
 
φίλε Κώστα δεν είπες κάτι από που να θυμάμαι από που είναι ο καθένας, δυο βραδιά Γιάννενα κοιμήθηκα στην νέα ζωή ξενοδοχείο essen
Όλο το χειμώνα ανταπόκριση από Γιάννενα σου κάνω βρε .yelling.
Την άλλη φορά αγορίνα εδώ είμαστε ;)
 
Να ευχαριστήσω από εδώ τον θείο ζωλ για τις αξεχαστες όμορφες διαδρομές που μου πρωτεινε και έκανα με την μηχανή μου στο Ζαγόρι και την Θεσσαλία που θα μου μείνουν αξέχαστες συνολικά έκανα 1400 χιλιόμετρα τα 800 σε ορεινό επαρχιακό δρόμο
Χαίρομαι που το ευχαριστήθηκες και χόρτασες εικόνες .Άγρια ομορφιά που αν δεν την ζήσεις δεν ξέρεις τι χάνεις .
Εδω να σημειώσω ότι πέρα απο τα μέρη που ανέφερες , .my man.ξεχάσεις να πεις ότι κινήθηκες μεταξύ Κόζιακα και Τζουμέρκων .yel. ,κινήθηκες στην ακρη των Τζουμέρκων και πήρες γεύση ,αφου πέρασες απο Καλαρρύτες κλπ. και από κει πήγες Γιάννενα.
Να σαι καλά ρε φίλε και να το ξανακάνεις πιο χαλαρά .
 
Καλά τα ηλεκτρονικά μέσα και οι καταγραφές ,αλλά δεν μας λέτε και καμιά ωραία ορεινή διαδρομή ;
Δημητρη την Πάρνηθα την έχω γαζωσει κυριολεκτικά. Πες τι διαδρομή θες και φύγαμε μόλις χαλαρώσουν τα πράγματα...

Από βδομάδα σχεδιάζω και μια undercover κυκλική διαδρομή που μάλλον θα βγει πολλά χλμ για να αποφύγω τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο...:cool:
 
Δημητρη την Πάρνηθα την έχω γαζωσει κυριολεκτικά. Πες τι διαδρομή θες και φύγαμε μόλις χαλαρώσουν τα πράγματα...

Από βδομάδα σχεδιάζω και μια undercover κυκλική διαδρομή που μάλλον θα βγει πολλά χλμ για να αποφύγω τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο...:cool:
Μπράβο ρε πατριωτη και χαίρομαι που είσαι καλά μετά την περιπέτειά σου και μπορείς και απολαμβάνεις ξανά τέτοιες διαδρομές.
Εγω μετα τα τελευταία που είχα εχω χάσει "επεισόδια" .
Την παρνηθα δεν την εχω περπατήσει και το σκεφτόμουνα απο πέρυσι .Με πρόλαβε το γονάτο και δυστυχώς τίποτα .Τωρα ήμουνα έτοιμος να διορθώσω και το πρόβλημα με τη ρήξη του δίσκου ώστε από καλοκαίρι να είμαι άνετος να κανω και πανω στην πατριδα δυο τρεις που ήθελα ,αλλα με πρόλαβε αυτή η μαλακία του ιου.
Οταν επανέλεθει η "κανονικότητα " πάμε μια ολοήμερη να το ευχαριστηθούμε. .sarcastic.
 
Θα προσπαθήσω να παρουσιάσω μερικές από τις ορεινές διαδρομές που μου αρέσουν κοντά στην Αθήνα και κυρίως στην Πάρνηθα την οποία έχω δίπλα μου. Γενικά προτιμώ όπως είναι φυσικό τις δασωμενες διαδρομές και αποφεύγω τα καμμένα σημεία. Φέτος λόγω της πρωτόγνωρης χιονόπτωσης για τα δεδομένα της Πάρνηθας έχουν σπάσει και ξεριζωθεί εκατοντάδες δεντρα πολλά από τα οποία έχουν πέσει μέσα στα μονοπάτια και έχουν κάνει δύσκολη την πορεία. Είναι απίστευτο το να βλέπεις μεγάλα και δυνατά δέντρα κομμένα σαν σπιρτοξυλα. Το χιόνι σε κάποιες ρεματιές είχε περάσει τα 6 μέτρα...
Γενικά τα μονοπάτια της Πάρνηθας, με την προσπάθεια των ορειβατικων συλλόγων, είναι πολύ καλά σηματοδοτημενα και προσφέρονται για συνδυασμούς σε κυκλικές διαδρομές.

Χούνη-Φλαμπούρι-Θρακομακεδόνες

Screenshot_20200327-092029.jpg
Η χουνη και τα σκαλάκια είναι ίσως τα πιο γνωστά και πολυσύχναστα μονοπάτια στην Πάρνηθα λογω του οτι και τα δύο ξεκινάνε από το τελεφερίκ.
Αφήνουμε το αυτοκίνητο στο χωματόδρομο ακριβώς μετά την είσοδο του τελεφερίκ.
Ξεκίνημα λοιπόν στα 530μ υψόμετρο. Το πρώτο χιλιόμετρο της διαδρομής είναι flat μέχρι να φτάσουμε στο ρεμα της χουνης. Από εκεί και μετά αρχίζει η ανάβαση.
Λίγο μετά τα 3.5χλμ πεζοπορίας περίπου στα 870μ υψόμετρο συναντούμε διασταύρωση με ταμπελακι Φλαμπούρι δεξιά. Τα επόμενα 2χλμ είναι πιστεύω και τα ομορφότερα της διαδρομής.
1.5χλμ μετά τη διασταύρωση στη χουνη και περίπου 5 στο σύνολο (~1.000μ υψόμετρο) βρίσκουμε διχάλα που γράφει αριστερά Φλαμπούρι εύκολη διαδρομή και δεξιά Φλαμπούρι δύσκολη διαδρομή. Η δυσκολία έχει να κάνει με την ανάβαση και όχι με την πρόσβαση. Η εύκολη διαδρομή κάνει ένα μικρό κύκλο και ενώνεται με το μονοπάτι που έρχεται από το μπαφι.
Προσωπικά πάντα πηγαίνω από τη "δύσκολη" διαδρομή και μετά από 1χλμ φτάνουμε στο καταφύγιο Φλαμπούρι Στα 1.160μ . www.flabouri.gr
Το καταφύγιο έχει χώρο με τζάκι το χειμώνα και έξω τραπέζια το καλοκαίρι με self service κουζίνα για τσαι, καφε, φαγητο κλπ ενώ με πριν επικοινωνία μπορείς να κλείσεις και διανυκτέρευση.
Κατάβαση από το μονοπάτι των Θρακομακεδόνων ξεκινώντας νότια του καταφυγίου με θέα όλο το λεκανοπέδιο και αφήνοντας δεξιά μας την κορυφή φλαμπουρακι. Περίπου 3.5χλμ από το καταφύγιο φτάνουμε στα τελευταία σπίτια των Θρακομακεδόνων. Ακολουθούμε τον ασφαλτοδρομο και στη διασταύρωση των οδών Ημαθίας και Βέροιας δεξιά από το τοιχειο κατεβαίνουμε στο μονοπάτι που περνάει το ρεμα της χουνης και μας ξαναβγαζει 1χλμ πριν το τελεφερίκ. Λίγο άχαρο το κομμάτι στους Θρακομακεδόνες αλλά το προτιμώ από το να γυρίσω από την ίδια διαδρομή.

Συνολική διαδρομή 11.5χλμ
 
Παπάγου-διάσελο ΟΤΕ

Screenshot_20200328-233548.jpg
Είναι η μόνη διαδρομή που έχω κάνει στον Υμηττό. Ο Υμηττός έχει όμορφα σημεία αλλά δεν μου άρεσαν πολλά πράγματα. Καταρχήν δεν ξεφεύγεις από τη βουή της πόλης. Στα χαμηλά ακούγεται πολύ η Αττική Οδός και στα ψηλότερα ανεβοκατεβαίνουν πολλοί με θορυβώδεις μηχανές και αυτοκίνητα. Πολλά από τα μονοπάτια χρησιμοποιούνται και από όσους κάνουν downhill οπότε πρέπει να έχεις το νου σου συνέχεια. Επίσης τα μονοπάτια είναι αριθμημένα αλλά δεν έχουν τόσο καλή σηματοδότηση.

Ξεκινάμε λοιπόν πάνω από τον Άγιο Γεώργιο Παπάγου στο τέλος της οδού Αδερφών Διδασκάλου με υψόμετρο 290μ. Περνάμε από την κλειστή γέφυρα πάνω από την Αττική Οδό και πάμε αριστερά στο χωματόδρομο. Σε περίπου 200μ βρίσκουμε δεξιά μας την αρχή του μονοπατιού 7. Μετά από 1χλμ ήπιας ανάβασης φτάνουμε στο μεσαιωνικό πύργο Ανθούσας.
Στη στροφή του ασφαλτόδρομου δεξιά μας έχουμε τον πύργο και αριστερά ξεκινάει το μονοπάτι 10 που θα ακολουθήσουμε (500μ υψόμετρο).
Σε 700μ φτάνουμε στη Μονή Αστερίου και στη ρεματιά απέναντι από την είσοδο της μονής συνεχίζουμε την ανάβαση. Αυτό το κομμάτι περίπου 1χλμ μέχρι να ξαναβγεί το μονοπάτι στην άσφαλτο είναι και το πιο ωραίο της διαδρομής.
Ξαναβγαινουμε λοιπόν στην άσφαλτο (730μ υψόμετρο) σε ένα σημείο όπου μαζεύει πολλούς downhillάδες και ακολουθούμε το δρόμο δεξιά για 300μ. Στο σημείο που στρίβει δεξιά ο δρόμος βρίσκουμε στα αριστερά μονοπάτι που γράφει Διάσελο ΟΤΕ.
Σε 450μ με αρκετά έντονο ανέβασμα φτάνουμε στο διάσελο κάτω από τις κεραίες (870μ υψόμετρο) όπου από τη μια βλέπουμε όλο το λεκανοπέδιο και από την άλλη τα Μεσόγεια. Το σημείο σηκώνει πολλές φωτογραφίες...
Επιστροφή από την ίδια διαδρομή και φτάνοντας στον πύργο ακολουθούμε το μονοπάτι 7 που είναι κυκλικό, απο την πλευρά του πύργου για αλλαγή...

Συνολική διαδρομή 7.5χλμ.
Αρχείο gpx διαθέσιμο για όποιον το θέλει.
 
@Stelios montefeltro τι υψομετρικες διαφορές έχουν οι πορείες σου; Κάνεις αναβάσεις ή απλη πεζοπορία;
Αυτές που ανεβάζω τώρα τελευταία έχουν πολύ μικρες υψομετρικες διάφορες.
Ξεκινάω σχεδόν από το επίπεδο της θάλασσας μια που μένω δίπλα.
Αργότερα σκοπεύω σε άλλες διαδρομές που θα έχουν 500 μέτρα υψομετρική διαφορά.

Έχω βάλει στο προγραμα και μια που θα έχει περίπου 800μετρα.

Θα ξεκινήσω από τα 1600 και θα φτάσω στα 2456.
 
Μπράβο σας παλικάρια!!Μια ερώτηση ως προς το λύκο που γνωρίζουμε την παρουσία του ακόμη και στην Πάρνηθα!Έχετε μαζί σας κάτι για άμυνα??Μόνοι σίγουρα πιστεύω δεν πάτε,στα 2-4 άτομα η παρέα έχετε κάποιο φόβο!?
 
Μπράβο σας παλικάρια!!Μια ερώτηση ως προς το λύκο που γνωρίζουμε την παρουσία του ακόμη και στην Πάρνηθα!Έχετε μαζί σας κάτι για άμυνα??Μόνοι σίγουρα πιστεύω δεν πάτε,στα 2-4 άτομα η παρέα έχετε κάποιο φόβο!?
Συνήθως περπατάω μονός μου αλλά ξέρω καλά ότι ο λύκος φοβάται εμένα περισσότερο από ότι εγώ το λύκο... Όπως και να έχει συνήθως στις πεζοπορίες μου έχω τα μπατον μου που από μόνα τους είναι σουβλια και πάντα στην τσέπη έχω τον opinel.
Στο τελευταίο χιόνι που έριξε περπάτησα στο φρέσκο χιόνι τη διαδρομή ανάμεσα σε μπαφι και φλαμπουρι και εκτός από τους αμέτρητους λαγοντορους που συναντούσα βρήκα και μεγάλο ντορο που είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ήταν από λύκο. Υπάρχουν κάποια αδέσποτα και στην Πάρνηθα αλλά λίγο δύσκολο να ήταν κάποιο τόσο μεγαλόσωμο εκεί στο μέσο του βουνού με χιονόπτωση.
20200223_113413.jpg
 
Αυτές που ανεβάζω τώρα τελευταία έχουν πολύ μικρες υψομετρικες διάφορες.
Ξεκινάω σχεδόν από το επίπεδο της θάλασσας μια που μένω δίπλα.
Αργότερα σκοπεύω σε άλλες διαδρομές που θα έχουν 500 μέτρα υψομετρική διαφορά.

Έχω βάλει στο προγραμα και μια που θα έχει περίπου 800μετρα.

Θα ξεκινήσω από τα 1600 και θα φτάσω στα 2456.
Λογικά εννοείς τον Ψηλορείτη αν κρίνω από το υψόμετρο. Τυχαία πριν λίγο καιρό διάβασα το παρακάτω άρθρο και μπήκε ως τρίτος στόχος μου μετά τον Όλυμπο και τον Άθω...
https://www.google.com/amp/s/www.oneman.gr/originals/sthn-korfh-toy-pshloreith/?amp
 
Λογικά εννοείς τον Ψηλορείτη αν κρίνω από το υψόμετρο. Τυχαία πριν λίγο καιρό διάβασα το παρακάτω άρθρο και μπήκε ως τρίτος στόχος μου μετά τον Όλυμπο και τον Άθω...
https://www.google.com/amp/s/www.oneman.gr/originals/sthn-korfh-toy-pshloreith/?amp
Ναι εννοώ την πιο ψηλή κορφή(τίμιος στ του Ψηλορείτη.
Λογικά εννοείς τον Ψηλορείτη αν κρίνω από το υψόμετρο. Τυχαία πριν λίγο καιρό διάβασα το παρακάτω άρθρο και μπήκε ως τρίτος στόχος μου μετά τον Όλυμπο και τον Άθω...
https://www.google.com/amp/s/www.oneman.gr/originals/sthn-korfh-toy-pshloreith/?amp
Ναι εννοώ την πιο ψηλή κορφή(τίμιος σταυρος) του Ψηλορείτη.

Μου χάλασαν τα σχέδια καραντινες κτλ...Και δεν είμαστε τώρα για προστιμα.
 
Λογικά εννοείς τον Ψηλορείτη αν κρίνω από το υψόμετρο. Τυχαία πριν λίγο καιρό διάβασα το παρακάτω άρθρο και μπήκε ως τρίτος στόχος μου μετά τον Όλυμπο και τον Άθω...
https://www.google.com/amp/s/www.oneman.gr/originals/sthn-korfh-toy-pshloreith/?amp
Έχω να πάω εκεί από όταν ήμουν παιδί.

Το σπήλαιο που γεννήθηκε ο Δίας το έχω επισκεφτεί πρόσφατα.

Πριν δύο χρόνια νομίζω.
 
Όση ώρα έχω τα πόδια μέσα σε κρύο νερό είπα να παρουσιάσω τη σημερινή μου παράνοια...
Την διαδρομή την ονομασα πρεζα γιατί ξεκίνησα από το σπίτι για ξεχαρμανιασμα από την κλεισουρα και κατέληξε σε εθισμό να ακολουθώ τα μονοπάτια που έβρισκα.
Στην πορεία πέτυχα και αρκετούς τσαλαπετεινους σήμερα.
Screenshot_20200402-183510.jpg
Ξεκίνημα λοιπόν από το σπίτι στα 205μ υψομετρικης. Ανέβασμα στο κανάλι του Μόρνου, ανέβασμα τη ράχη δίπλα στο σκοπευτήριο Πάρνηθας και ακολούθησα το χωματόδρομο μέχρι το σημείο που αρχίζει το μονοπάτι του αη Γιώργη Κεραμιδιου.
Το μονοπάτι ξεκινά στα 450μ υψόμετρο. Σε 500μ βγαίνει μπροστά στο μοναστήρι Θεοτόκου στην Νταρδιζα. Περνάμε το δρόμο και συνεχίζουμε την ανάβαση η οποία για το επόμενο 1χλμ είναι αρκετά έντονη και έχει πολλά πεσμένα δέντρα μέσα στο μονοπάτι.
Σε περίπου 2.5 χλμ από το μοναστήρι φτάνουμε στο δρόμο κάτω από την κορυφή κεραμίδι στα 910μ υψόμετρο.
Ακολουθώντας το δρόμο προς τον αη Γιώργη συνάντησα δεξιά μου μονοπάτι το οποίο ακολούθησα καθώς δεν το γνώριζα. Αποδείχθηκε προσεγμένο μονοπάτι καθαρισμένο από τα πεσμένα δέντρα το οποίο με έβγαλε στο πλατανορεμα. Πολυ όμορφο μέρος με αρκετές εναλλαγές τοπίου και μετά από 3.5χλμ με ξαναβγαλε στον "πολιτισμο".
Και μια φωτο από το πλατανορεμα.
20200402_161724.jpg
 
Back
Top