Hunter Passion

Οχι ακομα δυστυχως...
Αρη εγω που ειχα τηλ πριν 1 βδομαδα, η κοπελα ειπε απλα-ξερα, οτι λογο της καταστασης ΔΕΝ , θα δουμε κλπ κλπ ..... αρα δεν ειναι θεμα τυπογραφειου πιστευω, μιας και επρεπε να βγει μεσα Αυγουστου και τελος Σεπτεμβριου να βγει το επομενο!
Εσυ που γραφεις εκει το βλεπεις να γινετε ... εγω χλωμο το κοβω παντως!
 
Οπως ολες οι επιχειρησεις ετσι κ το περιοδικο αντιμετωπιζει θεματα ειδικα απο τη στιγμη που η επιβιωση τους δυστυχως δεν εξαρταται μονο απο τους αναγνωστες αλλα κ απο τους διαφημιζομενους κ τις οικονομικες υποχρεωσεις αυτων απεναντι του... Απο εκει κ περα εγω αυτα που ξερω σου λεω, ο λογος που δεν βγηκε το περιοδικο στο τελος Ιουλιου ηταν οτι ενω ηταν ετοιμο λογω της καταστασης "παγωσαν" καποιες προγραμματισμενες εκτυπωσεις κ θα εβγαινε καπου μετα την εναρξη... Αυτη ηταν η τελευταια επισημη θεση του περιοδικου. Οταν μου ανακοινωθει κατι αλλο θα ενημερωσω...
 
Σε μια προσπαθεια να ανταπεξελθει τα αρκετα οικονομικα προβληματα, την στασιμοτητα των διαφημιζομενων προιοντων κ την αρνηση πιστωσης λογω της γενικης οικονομικης καταστασης για την εκτυπωση του, το τευχος θα καθυστερησει μερικες μερες ακομα... Στοχος της δοικησης κ των συντελεστων ειναι να ξεπεραστει το προβλημα με καθε δυνατη θυσια κ να ειναι πολυ συντομα στα περιπτερα...
Απο τη μερια μου κ μιλωντας απο τη θεση του αναγνωστη που περιμενει πως κ πως να δει το περιοδικο στα περιπτερα για να το ξεφυλισει οπως κανω παντα με τον κυνηγετικο τυπο, ελπιζω να το εχω συντομα στα χερια μου κ αυτο κ πολλα ακομα τευχη γιατι θεωρω οτι ειναι κριμα να παει χαμμενη μια τετοια προσπαθεια οχι λογω της απηχησης του κοσμου, αλλα λογω ολων των υπολοιπων οικονομικων συνθηκων...
 
φιλε Αρη κανα νεοτερο? λογικα το τευχος Αυγουστου χαθηκε ... το θεμα ειναι μην χαθει κ του Σεπτεμβριου ..... θα κλαιω και την συνδρομη .. οχι τιποτα αλλο αλλα εχω παρει 1 μονο τευχος , δεν εγινε αποσβεση αχαχα
 
Αρη πεσ μαε επισης εαν υπαρχει συνδρομη για κυπρο να δω εαν συμφερει γιατι εδω είναι πανακριβο κ δεν το περνω.
 
Κύριο ό,τ χρειαζεστε μπορείτε να απευθύνεστε στον κο Τσαμαντάκη ο οποίος είναι ο υπεύθυνος του περιοδικού και με χαρά απαντά στις όποιες απορίες μας.
Η πληροφόρηση που έχω από το fb και τον ίδιο είναι ότι πρώτα ο Θεός τον Οκτώβριο το περιοδικό θα είναι και πάλι στα ραφια..
 
Τολη μου επειδη εγω οτι ξερω το γραφω κ καμια φορα αμφισβητειται καλυτερα να παρεις ενα τηλ απευθειας στο περιοδικο για να ενημερωθεις τοσο για το ποτε θα κυκλοφορησει το τευχος, οσο κ για το θεμα με την συνδρομη που σε απασχολει...

Χρυσανθε, δεν γνωριζω τι γινεται με την Κυπρο, υπαρχει συνδρομη εξωτερικου αλλα ειναι λιγο υψηλη φανταζομαι λογω μεταφορικων...
Τασο, ο Γ.Τσαμαντακης ειναι αρχισυντακτης στο Hunter Passion, παλιαοτερα ηταν στο Ψαρεμα και στο Αρτεμις...
 
Συγνώμη για το πρήξιμο αλλά μήπως έχουμε κάποιο νεότερο από το περιοδικό;
Γιατί ούτε στο Facebook υπάρχει κάποια ενημέρωση.
 
Αρη το αντιπαλο περιοδικο Κ&Φ κυκλοφορησε με 3 ευρω!
Βεβαια δεν το επιασα στα χερια μου να δω που εχει χτυπησει αυτη η μειωση αλλα το θεωρω πολυ θετικο βημα.
 
  • Like
Reactions: jnp
Αρη το αντιπαλο περιοδικο Κ&Φ κυκλοφορησε με 3 ευρω!
Βεβαια δεν το επιασα στα χερια μου να δω που εχει χτυπησει αυτη η μειωση αλλα το θεωρω πολυ θετικο βημα.
Και το Αρτεμις μόνο 1,95.€!
Μείωσε σελίδες και ποιοτητα χαρτιού.
 
Οσο και αν δεν μας αρεσει, ο εντυπος τυπος εχει πτωτικη πορεια, οχι μονο στην Ελλαδα αλλα και παγκοσμιως. Εδω βλεπουμε περιοδικα κολοσσους και κλεινουν ή γυρνανε το μοντελο σε συνδρομητικο μεσω Internet, τα εξειδικευμενα περιοδικα θα γλυτωναν; Δυστυχως εκει παει το πραμα, και οσο και αν ειμαι οπαδος της εντυπης δημοσιευσης, δε βλεπω αλλη λυση. Ισως βεβαια και αυτα τα περιοδικα να επιβιωναν καπως καλυτερα (συχνα ομως εις βαρος καποιων εργαζομενων) στηριζομενα στο συνδρομητικο μοντελο μεσω Ιντερνετ.
 
Μην ξεχνάμε ότι και τα περιοδικά είναι μια επιχείρηση.
Όσοι έχουν δική τους επιχείρηση ξέρουν πολύ καλά.Πλέον είναι αδύνατον -κυριολεκτικά- να κρατηθεί μια επιχείρηση , τα έξοδα είναι τεράστια και τα έσοδα πολύ μικρά.
 
Επιτέλους καινούριο τεύχος ...

«Δεν είναι τόσο φοβερό το να πέσεις. Φοβερό είναι να μην προσπαθήσεις να ξανασηκωθείς.»

Πραγματικά, θα ήθελα να ξεκινήσω τούτα εδώ τα γραφόμενα με τη χαρά που προσφέρει αυτός ο μήνας που διανύουμε. Αυτός ο γλυκός Νοέμβρης, με τις ιδανικές συνθήκες για όλων των λογιών τα κυνήγια. Μια πανδαισία χρωμάτων, μυρωδιών και εικόνων εκεί έξω, στην ύπαιθρο, περιμένουν τον τυχερό, που θα τολμήσει να απαρνηθεί τη ρουτίνα της καθημερινότητας και θα βαλθεί να γεμίσει εμπειρίες το μυαλό και καθαρό αέρα τα πνευμόνια. Εμπειρίες κυνηγετικές, σε απόλυτη αρμονία με το φυσικό περιβάλλον, εμπειρίες ζωής. Για όλα αυτά τα συναισθήματα θα ήθελα να κουβεντιάζαμε και για «κυνηγοσύνες» τρανές, όχι απαραίτητα με γεμάτες θηράματα τις αρμαθιές, αλλά από κείνες τις ξεχωριστές, που έκαναν την καρδιά να σκιρτήσει και τον νου να ταξιδέψει σαν να ήταν η πρώτη φορά· και, κάπως έτσι, να γίνουμε όλοι μαζί μια παρέα. Να κάτσουμε γύρω από το τζάκι της καλύβας του βλάχου στο βουνό και να πούμε αλήθειες, ξορκίζοντας στη φωτιά τα ψέματα…
Και θα κάνω την αρχή πρώτος εγώ, λέγοντας πως τον τελευταίο καιρό δεν καταφέραμε να σταθούμε στο ύψος των περιστάσεων. Δικαιολογίες υπάρχουν πολλές. Οικονομική κρίση, capital controls, χτυπήματα κάτω από τη μέση. Το αποτέλεσμα, όμως, είναι ένα: το περιοδικό HUNTER PASSION δεν κυκλοφόρησε τους τρεις τελευταίους μήνες. Σταθήκαμε ανέγκυροι απέναντί σας, ναι, αλλά έπρεπε να πάρουμε αποφάσεις για τη βιωσιμότητά του. Άρα, ή έπρεπε να ρίξουμε νερό στο κρασί μας και την ποιότητα του περιοδικού και να το κάνουμε (και αυτό) «φυλλάδα» ή έπρεπε να ανασυγκροτηθούμε και να «παίξουμε» άμυνα, ώστε να έρθουμε πιο δυνατοί για να αντιμετωπίσουμε αυτή τη νέα τάξη πραγμάτων. Η απόφαση πάρθηκε με τη δεύτερη εκδοχή να κερδίζει. Η σύνθεση ίδια, η τακτική αλλάζει…
Το «HUNTER PASSION», λοιπόν, από εδώ και στο εξής θα κυκλοφορεί κάθε μήνα, αποκλειστικά μέσα στην κυνηγετική περίοδο, με την ίδια ποιότητα που το γνωρίσατε και το αγκαλιάσατε από το πρώτο τεύχος. Θα υπάρχουν, δηλαδή, κάθε χρόνο έξι τεύχη μηνιαία, από Αύγουστο μέχρι Ιανουάριο, και στο υπόλοιπο διάστημα, δηλαδή τους έξι ("νεκρούς") μήνες, από Φεβρουάριο μέχρι και Ιούλιο, θα κυκλοφορούν κάποιες σπέσιαλ ειδικές εκδόσεις.
Και το αποτέλεσμα της προσπάθειας αυτής φαντάζει πιο ενθαρρυντικό, όταν δίπλα σου έχεις ανθρώπους και συνεργάτες που βάζουν «πλάτη» για να ξαναπιαστείς με το όνειρο ακριβώς από εκεί που το άφησες… «Από εκδοτική διαστροφή όλα αυτά;», θα μπορούσε αλήθεια να αναρωτηθεί, εύλογα, κανείς. Ίσως να μπορεί να ειπωθεί και έτσι η αγάπη και το μεράκι τού να θες να προάγεις το κυνήγι σε όλες του τις διαστάσεις!
Τελικά, συζητώντας τα προβλήματά σου με φίλους καλούς, φεύγει ένα μεγάλο βάρος από μέσα σου και συνειδητοποιείς πως, εν τέλει, φοβερό δεν είναι το να πέσεις. Το φοβερό είναι να μην προσπαθήσεις να ξανασηκωθείς.

Γιώργος Τσαμαντάκης- Υπεύθυνος Έκδοσης

*Το ολοκαίνουργιο τεύχος του HUNTER PASSION κυκλοφορεί στις 17 Νοέμβρίου 2015, ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!!

 
Back
Top