Αγριόχοιρος

Είναι και που θα το πετύχουμε σημαντικός παράγοντας. δεν υπάρχει περίπτωση να την φάει σε καρδιά και να πάει 100 μέτρα. Θες φυσίγγι να τρυπάει καλά. Πάντα έχω το άγχος με τα δράμια αν το κάνουν αυτό. Αλλά είμαι πολύ αρχάριος σε αυτό το κυνήγι και δεν έχω ασχοληθεί να κάνω τις απαραίτητες δοκιμές.
Τα δραμια εχουν την διατρηση που χρειαζεται σε αποστασεις 40μ. (εννοειται θελει δοκιμες και δεν εχουν ολα τα φυσιγγια την ιδια διατρηση) απλα η κατανομη τους ειναι ακανονιστη και το που θα παει το καθενα δυστυχως δεν το οριζουμε....!! Οντως αν το παρει σε καιρια σημεια (καρδια, σπονδυλικη στηλη κλπ..) θα εχει ακαριαια ακινητοποιηση!
 
Επειδή κυνηγάω γουρουνια και έχω τουφεκισει πολλά έτσι και έχω πάθει το ίδιο με κάποια φυσιγγια και όταν τα γδερναμε οι μπίλιες δεν είχαν περάσει καν μέσα στο κεφάλι.. Μερικοί λέγανε φταιει το όπλο όχι το όπλο σε τέτοια απόσταση δεν φταίει ποτέ μόνο το φυσιγγι
Άμα σου "κάτσει" ο ...Λάζαρος .big smile. βάρα όσο θες.
Με φίλο σε λαγό, δεν τον πήραμε τελικά και απο τότε την περιοχή την βγάλαμε
"Του Αθάνατου".sarcastic.
 
σε κυνηγι λαγου φαιτως φιλαρακιμου γυρω στα 30 και κατι μετρα ξαπλωσε ενα καπρακι με 3αρια 35 γρ .sarcastic. με δυο τουφεκιεςςς,, το καπρακι ειτανε καθαρο γυρο στα 30 κιλααα,,η τουφεκιες το γεμισανε λαιμο και κεφαλι :oops: αμα την παρη την τουφεκια εκη που πρεπη τι να λεμεεε θα πεσηηη
 
οντως υπαρχουν καποια που δεν ψοφανε με τιποτα, αλλα να λαβουμε υπ οψη οτι για το τελειωμα πολλοι χρησιμοποιουν παλια ή και φτηνα μονοβολα (για να μην χτυπησουν τα σκυλια και χαλασουν και το κρεας). Προσπαθωντας δε να ριξουν πισω απο το αυτι αστοχουν.
 
οντως υπαρχουν καποια που δεν ψοφανε με τιποτα, αλλα να λαβουμε υπ οψη οτι για το τελειωμα πολλοι χρησιμοποιουν παλια ή και φτηνα μονοβολα (για να μην χτυπησουν τα σκυλια και χαλασουν και το κρεας). Προσπαθωντας δε να ριξουν πισω απο το αυτι αστοχουν.
Ναι έτσι κάνουν και μετά έχουμε χειρότερα για βλακείες το θυραμα αυτό δεν έχει αστεία και το θυραμα αυτό αξιζει να πληρώσεις κάτι πολύ παραπάνω
 
σε κυνηγι λαγου φαιτως φιλαρακιμου γυρω στα 30 και κατι μετρα ξαπλωσε ενα καπρακι με 3αρια 35 γρ .sarcastic. με δυο τουφεκιεςςς,, το καπρακι ειτανε καθαρο γυρο στα 30 κιλααα,,η τουφεκιες το γεμισανε λαιμο και κεφαλι :oops: αμα την παρη την τουφεκια εκη που πρεπη τι να λεμεεε θα πεσηηη
Τα μικρα μια χαρα πεφτουν με τα 3αρια Σακη..γι αυτο και τα περισσοτερα παγανοφυσιγγα ειναι με σκαγια ν 1 για την παγανα να κοβουν λιγο το ζωο
 
Για την κουβεντα που ειχαμε τις προηγουμενες ημερες για την ανθεκτικοτητα ορισμενων αγριογουρουνων.....στο 5.54"
Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ που τέτοια τύχη, αλλά φαντάζομαι πόσο σκληρό είναι το δέρμα στην περιοχή της ωμοπλατης οπου γινονται και οι βολες ,ειδικά στα μεγάλα αρσενικά για να αποφεύγουν τραυματισμούς από τις λεπίδες που κουβαλάνε στο στόμα τούς.
 
Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ που τέτοια τύχη, αλλά φαντάζομαι πόσο σκληρό είναι το δέρμα στην περιοχή της ωμοπλατης οπου γινονται και οι βολες ,ειδικά στα μεγάλα αρσενικά για να αποφεύγουν τραυματισμούς από τις λεπίδες που κουβαλάνε στο στόμα τούς.
Ειναι απο τα πιο σκληρα του κομματια η ωμοπλατη γιατι εχει την μακρια τριχα και μπολικο λιπος εκει στο καλκανι που λεμε...μονο μια φορα εχω δει βολη να το ριχνει κατω αλλα το ειχε πετυχει με μονοβολο ψηλα και του εσπασε την σπονδυλικη στηλη και ετσι το κρατησε
 
Δεν έχω κυνηγήσει ποτέ που τέτοια τύχη, αλλά φαντάζομαι πόσο σκληρό είναι το δέρμα στην περιοχή της ωμοπλατης οπου γινονται και οι βολες ,ειδικά στα μεγάλα αρσενικά για να αποφεύγουν τραυματισμούς από τις λεπίδες που κουβαλάνε στο στόμα τούς.
Οπως λεει και ο Μιλτος ειναι το πιο σκληρο κομματι....φαντασου το γδερνεις και το τομαρι μενει ορθιο.....κ εγω μια φορα εχω κανει βολη με winchester 12βολο magnum και εχω βρει μια απο τις μπαλες να το εχει τρυπησει κ να εχει σπασει την σπονδυλικη στηλη...εννοειται του εριξα και 2η!!
 
View attachment 12480Εδώ μπορεί να καταλάβει κάποιος πόσο πάχος έχει αυτό το σαμάρι σε ένα καλό καπρί. Το άσπρο που φαίνεται δεν είναι λίπος το τονίζω
Παντα το πανω μερος στη ραχοκοκαλια το τομαρι εχει το πιο μεγαλο παχος..σε ολα τα ζωα αυτο..ειδικα στο γουρουνι ειναι το κατι αλλο
 
Είναι και που θα το πετύχουμε σημαντικός παράγοντας. δεν υπάρχει περίπτωση να την φάει σε καρδιά και να πάει 100 μέτρα. Θες φυσίγγι να τρυπάει καλά. Πάντα έχω το άγχος με τα δράμια αν το κάνουν αυτό. Αλλά είμαι πολύ αρχάριος σε αυτό το κυνήγι και δεν έχω ασχοληθεί να κάνω τις απαραίτητες δοκιμές.
Δημητριος Υψιλος η διατρηση αυτοπροσωπος στα δραμια
 
Δημητριος Υψιλος η διατρηση αυτοπροσωπος στα δραμια

Έχω διαβάσει καλά λόγια στο νετ αλλά δεν έχω πετύχει κανέναν κυνηγό που να τα έριχνε. Είναι και πολύ τσιμπημένα τα φυσίγγια του πάντως. Οκ για το γουρούνι δεν πειράζει το έξτρα κόστος αν σου εξασφαλίζει άριστη τουφεκιά.
 
Σαν τη βολη πισω απ το αυτι δεν εχει παιδια οσο μαπα και να νε τα δραμια τελος το τερας
Οντως φιλε σαν την βοκη πισω απ τ αυτι δεν υπαρχει..μενει κοκκαλο επιτοπου..εγω λιγες φορες την εχω καταφερει ο πατερας μου την εχει για πλακα λες και παει μαγνητης η τουφεκια εκει
 
Δημητριος Υψιλος η διατρηση αυτοπροσωπος στα δραμια
Ειχε ο συγχωρεμενος καλα δραμια και τα εριχνα τα 2 πρωτα χρονια που εβγαλα αδεια αλλα μετα απο μια φορα που εφαγα με τα 6βολα του σε εμα κοπαδι να ναι καλα ανθρωπος εκει ψηλα που με κανε να ξεκινησω την ιδιογομωση και σε συζητησεις που χα μαζι του με εμαθε τι να περιμενω απο την κατανομη μου στα δραμια
 
Έχω διαβάσει καλά λόγια στο νετ αλλά δεν έχω πετύχει κανέναν κυνηγό που να τα έριχνε. Είναι και πολύ τσιμπημένα τα φυσίγγια του πάντως. Οκ για το γουρούνι δεν πειράζει το έξτρα κόστος αν σου εξασφαλίζει άριστη τουφεκιά.
Μανο τωρα δεν ξερω τι κανουν αλλα οταν τα εριχνα 2 χρονιες ειχα καλουτσικα αποτελεσματα..καλυτερα να παιζεις μονοβολο κοντα μακρια..το χειροτερο μονοβολο τα καλυτερα δραμια
 
Back
Top