Πάλι κουβά πήγαμε

Status
Not open for further replies.
Θα παραθέσω ως συνέχεια της συζήτησης, αυτούσιο ένα κομμάτι ενός άρθρου του Χρ. Χατζιώτη περί των magnum φυσιγγίων και όπλων, από ένα παλιό About του 2001-2.

Απλά φυσίγγια σε Magnum θαλάμες

Είναι γεγονός ότι στο παρελθόν πολλοί έχουν ισχυριστεί ότι οι κατανομές που δίνει ένα απλό φυσίγγι σε magnum θαλάμη, παρουσιάζουν σημαντική έκπτωση στην ποιότητά τους. Άλλοι πάλι έχουν ισχυριστεί ότι η ποιότητα των κατανομών ελάχιστα επηρεάζεται από το μήκος της θαλάμης.
Ποια είναι η αλήθεια; Στις μέρες μας έχει πειραματικά αποδειχθεί ότι στο εξαιρετικά μικρό κενό που μεσολαβεί ανάμεσα στο τελείωμα του ανοιχτού κάλυκα και στο σημείο που αρχίζει ο κώνος συναρμογής από τη θαλάμη στην κάννη, στις magnum κάννες, λαμβάνουν χώρα μη ομαλά φαινόμενα απότομης "εκτόνωσης" της δέσμης των σκαγίων αλλά και των αερίων της έκρηξης (από κάποιο σημείο και μετά) που έχουν ως αποτέλεσμα την εξαιρετική συμπίεση των σκαγίων κατά την είσοδό τους στον κώνο συναρμογής και τη συνακόλουθη παραμόρφωσή τους.
Η παραμόρφωση αυτή συμβάλλει στην υποβάθμιση της ποιότητας της κατανομής της τουφεκιάς. Ωστόσο, μια ολοκληρωμένη εικόνα αυτού του φαινομένου μπορούμε να έχουμε μόνον όταν η διαφορά του ύψους του κάλυκα από το μήκος της θαλάμης είναι μεγαλύτερη των 7 έως 8 χιλιοστών. Σε κάθε άλλη περίπτωση τα φαινόμενα αυτά επιδρούν σε αμελητέο βαθμό και δεν συντελούν στη συγκρότηση ουσιαστικού μειονεκτήματος για το όπλο.
Συμπερασματικά, λοιπόν, μπορούμε να πούμε ότι, ενώ η χρήση κανονικών φυσιγγίων με ύψος 70 χιλιοστών δεν παρουσιάζει σημαντικά μειονεκτήματα αν βληθούν από κάννες με θαλάμη 76 χιλιοστών, υπάρχουν σοβαρά μειονεκτήματα όταν αυτό συμβεί με κάλυκες των 65 χιλιοστών στις ίδιες θαλάμες ή πολύ περισσότερο, αν δοκιμάσουμε να χρησιμοποιήσουμε φυσίγγια με κάλυκα 70 χιλιοστών σε όπλα που διαθέτουν θαλάμη super magnum (θαλάμη 3,5 ιντσών δηλαδή περίπου 89 χιλιοστών). Σ' αυτή την τελευταία περίπτωση τα βλητικά φαινόμενα που παρατηρούνται είναι τόσο έντονα, που έχουν οδηγήσει πολλούς βλητικούς της γειτονικής Ιταλίας να απαγορεύουν ρητά στα άρθρα τους και τα συγγράμματά τους έναν τέτοιο συνδυασμό.
Δεν ισχυουν φιλε αυτα , μυθος , ολα ιδια ειναι
 
Αλήθεια είναι τελικά όλα!!!

Να γιατί αστοχεί τόσος κόσμος.

Επειδή βάζει απλά φυσίγγια σε σούπερ μαγκνουμ θάλαμες.
Δν είναι έτσι Στέλιο....ίσως υπάρχει κάποια διαφορά στα απλά φυσίγγια όταν ρίχνονται σε magnum θαλάμες....δηλαδή αν έπαιζε ΤΟΣΟ μεγάλο ρόλο αυτό που λες, τότε τα όπλα Super Magnum δν θα έριχναν magnum....;;;
Η κάλυκες 12/65 δν θα τους έβαζαν
σε θαλάμες 2 3/4....;;;;
 
Δν είναι έτσι Στέλιο....ίσως υπάρχει κάποια διαφορά στα απλά φυσίγγια όταν ρίχνονται σε magnum θαλάμες....δηλαδή αν έπαιζε ΤΟΣΟ μεγάλο ρόλο αυτό που λες, τότε τα όπλα Super Magnum δν θα έριχναν magnum....;;;
Η κάλυκες 12/65 δν θα τους έβαζαν
σε θαλάμες 2 3/4....;;;;
Άλλο λέω εγώ Κώστα.

Είπα ότι και να ισχύει κάτι από αυτά οι διαφορές δεν είναι μετρήσιμες.

Ούτε φαίνονται με το μάτι.

Και ότι οι περισσότεροι τα ψάχνουν αυτά και κουβεντιάζουν με τις ώρες από τελειομανία.

Και απ την άλλη καλό είναι που το ανθρώπινο είδος ψάχνεται διότι έτσι φτάσαμε εδώ.

Αλλά οι περισσότεροι που ήμαστε κάτω του μετρίου σκοπευτικα να κάνουμε τους επιστήμονες και ότι φταίει το χρώμιο και η 76 Θαλαμη που κάποιο θήραμα δεν έπεσε με ξεπερνάει.

Και όλο το τσοκ φταίει και όλο το φυσιγγι.

Τέλοσπαντων κουβέντα κάνουμε.

Είπα και γω τι πιστεύω.

Άμα έχω λάθος να με συγχωρείται.

Αλλά πριν να κατανοουμε τι λέει ο άλλος οχι να τον ακυρωνουμε με χιούμορ.

Εμένα μου άρεσε το κείμενο που ανέβασε ο Dr v που μιλάει για τις θάλαμες.

όμως πείτε μου ότι κάποιος το είδε στο κυνήγι του να τρελαθούμε τελείως.
 
Dr v συμφωνώ άλλο η βλητικη και άλλο η σκόπευση.

Όταν λοιπόν κάποιοι αστοχουν λόγο σκοπευσης γιατί κατηγορούν τη βλητικη του οπλου ή φταίει το φυσιγγι και όλα τα άλλα εκτός τους ίδιους.

Γιατί αυτο συμβαίνει 90% μην πω και παραπάνω.

Ας γίνουμε τέλειοι σκοπευτές και μετά φταίει ο αυλος,το χρώμιο,η θαλαμη και το φυσιγγι που συνδυάστηκε και μετά το τσοκ.

Αυτό προσπαθώ να πω.

Και εντάξει καλό είναι να προσδοκά κανείς το καλύτερο που μπορεί και να ψάχνεται.

Αλλά οι πιο πολυ το πάνε ανάποδα.

Κοίτα τι κανει η 70αρα θαλαμη γαμαει.

Το μέτρησε με το μάτι ο άλλος.

Μέτρησε και τη διαφορά από χρώμιο με αχρωμιοτο.

Τέλοσπαντων.
 
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά ο σκοπός του παρόντος θέματος δεν είναι αυτός.
Εδώ θα αναλύουμε όσο μπορεί ο καθένας με βάσει τις γνώσεις και τις εμπειρίες του καθαρά πιο τεχνικά ή θεωρητικά κομμάτια.
Αυτό δε σημαίνει ότι απ' το επόμενο κυνήγι όταν θα έχω διαβάσει το τοπικ τις 5 τσίχλες που παίρνω θα τις κάνω 15, αλλά σε βάθος χρόνου και αν καταλάβω και μάθω πέντε πράγματα περισσότερα, κέρδος μου θα είναι, ακόμα και το ίδιο ατζαμής να παραμείνω.
Κέρδος θα είναι να καταλάβει κάποιος τι φταίει.

Για να πάμε στα θέματα αυτά που αναλύουμε εδώ θα έπρεπε να είχαμε επίπεδο πρωταθλητή.

Είναι σαν να συζητάω τι σύστημα εξάτμισης θα ήταν καλυτερο στην f1 ενώ οδηγώ ένα ενα οπελ κορσα.

Και δεν είναι η ένσταση μου στο θέμα τις γνώσης.

Διάβασα πολύ ευχάριστα το κείμενο που ανέβασες πάνω στο σχόλιο μου και έμαθα κάτι παραπάνω.
Και το έμαθα χάρη σε αυτή την κουβέντα.

Αλλά ο κάθενας χρησιμοποιεί τη γνώση κατά το δοκούν....Και βγάζει άχρηστα όπλα που έχουν πολλές παραπάνω δυνατότητες από αυτόν που στέκεται πίσω από αυτά.

Και τα λέω για όλους αυτούς που ξέρουν τόσα πολλά που το βλέπουν ξεκάθαρα και με το μάτι τι υπερέχει.

Να τα λέμε λοιπόν κι Αυτά.

Γιατί διαβάζει και κόσμος που δεν ξέρει.....Και αναπαράγει ότι διαβάζει.

Αααααα....καλύτερο το αχρομιωτο.

Καλύτερη η 70 Θαλαμη.

Άντε τώρα να του πεις τι ακριβώς συμβαίνει να το εννοήσει.

Τα λέω γιατί θα μπουν όπλα για πούλημα να φταίνε αυτά που λέμε.

Χαχαχαχα
 
Καποτε στα καφενεια τους κυνηγαραδες τους καταλαβαινες απο
τα σκαρπινια με αγκραφα...Οχι απο τα οπλα και τα φυσιγγια .sarcastic.

άσχετο αλλά ..............

............Κάποτε στα καφενεία .................... ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!:(:(:(
 
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά ο σκοπός του παρόντος θέματος δεν είναι αυτός.
Εδώ θα αναλύουμε όσο μπορεί ο καθένας με βάσει τις γνώσεις και τις εμπειρίες του καθαρά πιο τεχνικά ή θεωρητικά κομμάτια.
Αυτό δε σημαίνει ότι απ' το επόμενο κυνήγι όταν θα έχω διαβάσει το τοπικ τις 5 τσίχλες που παίρνω θα τις κάνω 15, αλλά σε βάθος χρόνου και αν καταλάβω και μάθω πέντε πράγματα περισσότερα, κέρδος μου θα είναι, ακόμα και το ίδιο ατζαμής να παραμείνω.

το κέρδος είναι ,

ότι σε αυτή τη γ@μ!μ#νη φάση που είμαστε τώρα αντί να τσακωνόμαστε με την γυναίκα κλεισμένοι μέσα ,
μπορούμε να γράφουμε και να διαβάζουμε αμπελοφιλοσοφίες για κάτι που μας ενδιαφέρει....................yel..yel..yel..yel.
 
Τα λέω γιατί θα μπουν όπλα για πούλημα να φταίνε αυτά που λέμε.

Χαχαχαχα

καλό για αυτούς που ξέρουν.....................;););)
και για εμάς που δεν ξέρουμε , έτσι είναι η ρημαδοζωή , για να μάθεις πρέπει να πλερώσεις ........... νομίζω ?????;);););)
 
Αν ίσχυαν θα ήταν κανόνες και όχι θέματα προβληματισμού.
εσύ το έχεις βάλει σκοπό να χαλάσεις την κουβέντα ............
μπαααααααα σε καλό σου ,

άσε ρε συ κάτι να λέμε , τι δλδ , με το τσακώμο με την γυναίκα θα μείνουμε ???????????? .yel. .yel. .yel.
 
Εγω φιλε με benelli sbe1 σε φυσιγγια με70 καλυκα ειχα εντονα φαινομενα σκορποσκαγιας τοσο που για να παρει πουλι σκαγια ενω ειμαι κεντρο επρεπε να εχω κανει ταμα τορα εαν αυτο ειναι μη μετρησιμο τι να πω το πρασινο και η φασσα δε πεφτουν με ενα σκαγι θελουν μια κατανομη να βαζει τρια τεσερα πεντε σκαγια οποτε για εμενα εχει μεγαλη σημασια οπιον δε τον ενωχλει ας ριχνει με κυλυνδρο στα 40 τι να πω οτι θελει κανει ο καθενας
Αυτά τα πάθαινες γιατί είχες Benelli φίλε Tolis SBE1.
 
Καλησπέρα συνάδελφοι νά κάνω μία παρατήρηση καθόμαστε και ασχολούμαστε με τουρκικά όπλα και υπάρχει και ενότητα γι'αυτα καί συγκρίσεις με ευρωπαϊκά και αν είναι φτηνά η όχι θα τό ξαναπώ και ας γίνομαι γραφικός και ας πει ο καθένας ότι θέλει κάθε ένα ευρώ πού ενισχύει την οικονομία της Τουρκίας είναι μια σφαίρα για εμάς .
 
Καλησπέρα συνάδελφοι νά κάνω μία παρατήρηση καθόμαστε και ασχολούμαστε με τουρκικά όπλα και υπάρχει και ενότητα γι'αυτα καί συγκρίσεις με ευρωπαϊκά και αν είναι φτηνά η όχι θα τό ξαναπώ και ας γίνομαι γραφικός και ας πει ο καθένας ότι θέλει κάθε ένα ευρώ πού ενισχύει την οικονομία της Τουρκίας είναι μια σφαίρα για εμάς .
Σταύρο εδώ σχολιάζουμε τα όπλα σαν όπλα και δεν κάνουμε πολιτική!Οποιος με ξερει,ξερει τις αντιλήψεις μου!Ας μείνουμε στα όπλα σαν όπλα!
 
Κανονικά τα Τουρκικά όπλα δεν θα έπρεπε καν να τα κοιτάζουμε σε μια εποχή που η πολεμική εμπλοκή είναι πιο κοντά από ποτέ.Εγω τσάμπα να μου το δίναν δεν θα κυνηγούσα με Τουρκικό τουφέκι όχι να τουs δώσω και λεφτά.
 
Κανονικά τα Τουρκικά όπλα δεν θα έπρεπε καν να τα κοιτάζουμε σε μια εποχή που η πολεμική εμπλοκή είναι πιο κοντά από ποτέ.Εγω τσάμπα να μου το δίναν δεν θα κυνηγούσα με Τουρκικό τουφέκι όχι να τουs δώσω και λεφτά.
Αυτά θα τα έλεγαν ίσως οι παππούδες μας αλλά δυστυχώς ζούμε την εποχή της παγκοσμιοποίησης της διαφήμισης και του ωχαδερφισμού, προπάντων μιας κοινωνίας που μας ωθεί να μην γνωρίζουμε ιστορία ,τις ρίζες μας και γενικά να (αγομαι και φερομαι)τα κορμιά μας δίχως να ενδιαφερόμαστε για τίποτα μόνο για την πάρτη μας πως να περάσουμε καλά εμείς και όλοι οι υπόλοιποι να παν να πνιγούν
 
Αυτά θα τα έλεγαν ίσως οι παππούδες μας αλλά δυστυχώς ζούμε την εποχή της παγκοσμιοποίησης της διαφήμισης και του ωχαδερφισμού, προπάντων μιας κοινωνίας που μας ωθεί να μην γνωρίζουμε ιστορία ,τις ρίζες μας και γενικά να (αγομαι και φερομαι)τα κορμιά μας δίχως να ενδιαφερόμαστε για τίποτα μόνο για την πάρτη μας πως να περάσουμε καλά εμείς και όλοι οι υπόλοιποι να παν να πνιγούν
Tα λέω ομωs εγώ και τα πιστεύω ελπίζω ότι δεν είμαι μονοs. Kαι για να το κάνω πιο λιανα αγοράζετε Τουρκικά όπλα και πηγαίνετε διακοπές εκεί για να τουs αφήνετε λεφτά να αγοράζουν υπερσύγχρονα οπλικά συστήματα να μαs επιτεθούν. Όσο για την δικαιολογία του φθηνού τα Ρωσσικα και τα Ισπανικά με την αξεπέραστη σκοπευτικη γραμμή είναι στιs ιδιεs τιμεs. Δικαιολογια δεν υπάρχει
 
Tα λέω ομωs εγώ και τα πιστεύω ελπίζω ότι δεν είμαι μονοs. Kαι για να το κάνω πιο λιανα αγοράζετε Τουρκικά όπλα και πηγαίνετε διακοπές εκεί για να τουs αφήνετε λεφτά να αγοράζουν υπερσύγχρονα οπλικά συστήματα να μαs επιτεθούν. Όσο για την δικαιολογία του φθηνού τα Ρωσσικα και τα Ισπανικά με την αξεπέραστη σκοπευτικη γραμμή είναι στιs ιδιεs τιμεs. Δικαιολογια δεν υπάρχει
Είχα ποιο παλιά να καταργηθεί η ενότητα με τα τουρκικά ....προτείνω να τεθεί σε ψηφοφορία το θέμα!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top