Μύθος ή Πραγματικότητα;

Απλά και πρακτικά ναι, αξιόπιστα;
Εξηγούμαι...
Πρέπει να βάλουμε κάποιες προϋποθέσεις. Κοινό κράμα κάννης, ίδιο ακριβώς αυλό και κώνο, ίδιο τσοκ και φτιαγμένο με ακρίβεια στο χέρι ολόιδιο φυσίγγι. Το δύσκολο (ίσως ακατόρθωτο; ) σ όλο αυτό είναι να βρεις τρεις πανομοιότυπες κάννες σε τρία διαφορετικά όπλα ;)
Η δικη σου γνωμη ποια ειναι ; ισχυει ο μυθος ;
 
Παραθέτω από την ιστοσελίδα του κ. Κυπρίδημου...

Χάνεται ώθηση σε μια καραμπίνα αερίων, αφού ένα μέρος των αερίων πάει προς την λειτουργία του μηχανισμού;

Πρώτη παρατήρηση είναι η ανομοιομορφία ταχυτήτων σε φυσίγγια από το ΙΔΙΟ ΚΟΥΤΙ, όταν ρίχνονται σε απόλυτα κλειστό και σταθερό κανόνι δοκιμών. Το κανόνι δοκιμών δεν έχει αδράνεια, ελατήρια ή οπές αερίων για να χάσει ώθηση. Στις δοκιμές φυσιγγίων που είχαμε κάνει στην Τράπεζα Δοκιμών του Μπέρμιγχαμ, όπου δέκα φυσίγγια από το ίδιο κουτί, ρίχτηκαν σε κανόνι δοκιμών, άρα κλειστή κάννη χωρίς καμία διαφυγή, οι διακυμάνσεις ταχυτήτων κυμαίνονταν από 15 μέτρα ανά δευτερόλεπτο σε μια παρτίδα δέκα φυσιγγίων, μέχρι και 100 μέτρα σε μιαν άλλη παρτίδα.
Το σύστημα αερίων χρησιμοποιεί λιγότερο από ένα κυβικό εκατοστό αερίων για να ανοίξει το κλείστρο. Μέχρι να διογκωθεί αυτό το ένα κυβικό εκατοστό στο πιστόνι η γόμωση έχει ήδη φύγει από την κάννη.

Η απάντηση λοιπόν είναι ότι η διαφορά στο είδος μηχανισμού μιας καραμπίνας δεν επηρεάζει την ταχύτητα, άρα ούτε την διατρητικότητα, των σκαγίων. Η διακύμανση ταχυτήτων ανάμεσα σε ίδια φυσίγγια υπερκαλύπτει την όποια διαφορά και την καθιστά μη μετρήσιμη.

Εννοείται πώς συμφωνώ με την πιο πάνω απάντηση. Τώρα για το θέμα βλητικής απόδοσης πιστεύω οτι είναι καθαρά θέμα κάνης - φυσιγγίου και όχι λόγω μηχανισμού λειτουργίας.
 
Η δικη σου γνωμη ποια ειναι ; ισχυει ο μυθος ;
Με πολύ πειραματικό ψείρισμα μπορεί και να ισχύει, αλλά δεν πιστεύω ότι ο μπάρμπα Τάκης που το ισχυριζόταν στον καφενέ το είχε πράγματι διαπιστώσει στα κυνήγια του.

Να πω επίσης ότι οι οπές των αερίων στην κάννη είναι σε απόσταση (Περ. 30εκ.) Όπου η πυρίτιδα έχει δώσει ήδη την περισσότερη ώθηση (εξαρτάται κι απ' την προοδευτικότητα της πυρίτιδας).
Τώρα για το θέμα βλητικής απόδοσης πιστεύω οτι είναι καθαρά θέμα κάνης - φυσιγγίου και όχι λόγω μηχανισμού λειτουργίας.
Αυτό...
 
Μύθος;;;;
Για μένα Ναι.

Όπως και τα χρωμιομενη και αχρωμιοτη κτλ.

Όπως και η θεοποίηση διαφόρων φυσιγγιων ή τσοκ κτλ.

Είναι τόσο μη μετρήσιμα αυτά στο κυνήγι που όλα είναι τόσο διαφορετικά σαν περιπτώσεις που σχεδόν γελάω με τις αναλύσεις που διαβάζω.

Και δεν γελάω κακοπροαιρετα.

Μου κάνει εντυπωση η τελειομανία που έχουμε σαν πλάσμα εμείς οι άνθρωποι.

Και γι αυτό έχουμε φτάσει εδώ.

Τις πιο πολλές φορές τσάμπα βασανιζεστε.

Αυτές οι αναλύσεις αφορούν πρωταθλητές και οπλοβιομιχανιες ή βιομηχανίες φυσιγγιων.

Καλο είναι πάντως να ψάχνεται κάνεις.
Έτσι φτάσαμε εδώ.

Στο κυνήγι όμως τίποτα δεν είναι ίδιο κι έτσι οι πολλές αναλύσεις πάνε περίπατο.
 
Για μένα Ναι.

Όπως και τα χρωμιομενη και αχρωμιοτη κτλ.

Όπως και η θεοποίηση διαφόρων φυσιγγιων ή τσοκ κτλ.

Είναι τόσο μη μετρήσιμα αυτά στο κυνήγι που όλα είναι τόσο διαφορετικά σαν περιπτώσεις που σχεδόν γελάω με τις αναλύσεις που διαβάζω.

Και δεν γελάω κακοπροαιρετα.

Μου κάνει εντυπωση η τελειομανία που έχουμε σαν πλάσμα εμείς οι άνθρωποι.

Και γι αυτό έχουμε φτάσει εδώ.

Τις πιο πολλές φορές τσάμπα βασανιζεστε.

Αυτές οι αναλύσεις αφορούν πρωταθλητές και οπλοβιομιχανιες ή βιομηχανίες φυσιγγιων.

Καλο είναι πάντως να ψάχνεται κάνεις.
Έτσι φτάσαμε εδώ.

Στο κυνήγι όμως τίποτα δεν είναι ίδιο κι έτσι οι πολλές αναλύσεις πάνε περίπατο.

Στέλιο..ποιος είναι ο μύθος εννοώ;;; Ποια δηλαδή είναι η συζήτηση γύρω από τις θαλάμες πέραν από το προφανές της χρησιμότητας τους;;
 
Στέλιο..ποιος είναι ο μύθος εννοώ;;; Ποια δηλαδή είναι η συζήτηση γύρω από τις θαλάμες πέραν από το προφανές της χρησιμότητας τους;;
Και καλά ότι τα απλά φυσίγγια αποδίδουν καλύτερα στις 70 θάλαμες από ότι στις 76.

Δεν το έχεις ακούσει ποτε;
 
Και καλά ότι τα απλά φυσίγγια αποδίδουν καλύτερα στις 70 θάλαμες από ότι στις 76.

Δεν το έχεις ακούσει ποτε;
Στελιο ολα μυθος ειναι , το Μιροκου το αχρωμιωτο του Παυλου με τις 70 χιλ θαλαμες κ με 81 εκ κανες ειδες στο βιντεο τι εκανε ;; συμπτωση
 
Στελιο ολα μυθος ειναι , το Μιροκου το αχρωμιωτο του Παυλου με τις 70 χιλ θαλαμες κ με 81 εκ κανες ειδες στο βιντεο τι εκανε ;; συμπτωση
Δεν το είδα.....Αλλά εγώ το ξέρω ότι είναι μύθος.

Μύθος δεν είναι το κοντακι και ο Σκοπευτής.

Τα άλλα όλα είναι να χουμε να ασχολούμαστε.

Δε σου λέω τώρα να ρίχνεις το λαγό με 24 γραμμάρια 8αρι.

Οι βασικοί κανόνες ισχύουν τα υπόλοιπα που αναρωτιόμαστε αν ισχύουν απλώς δεν ισχύουν.

Αν ίσχυαν θα ήταν κανόνες και όχι θέματα προβληματισμού.
 
Σε λίγο θα ακούσεις πολλά.

Ήδη ξεκίνησε.

Προσωπικά δεν ....χρειάζομαι τις 76 mm θαλάμες...δεν ρίχνω φυσίγγια magnum και δεν θα έριχνα ποτέ για κανένα λόγο....τώρα το ότι προσφέρονται όλα τα όπλα σχεδόν με αυτές ακόμα και όπλα που διαφημίζονται για μπεκάτσα....είναι από αυτά που δεν καταλαβαίνω... ή μάλλον καταλαβαίνω αλλά απλά χαμογελάω...
 
Προσωπικά δεν ....χρειάζομαι τις 76 mm θαλάμες...δεν ρίχνω φυσίγγια magnum και δεν θα έριχνα ποτέ για κανένα λόγο....τώρα το ότι προσφέρονται όλα τα όπλα σχεδόν με αυτές ακόμα και όπλα που διαφημίζονται για μπεκάτσα....είναι από αυτά που δεν καταλαβαίνω... ή μάλλον καταλαβαίνω αλλά απλά χαμογελάω...
Τα 3 όπλα που έχω αγοράσει ήταν 76 θάλαμες για αν ποτέ χρειαστεί να έριχνα μαγκνουμ φυσιγγι.

Στα κυνηγια που κάνω δεν χρειάζεται....οπότε δεν έχω ρίξει ποτέ.
 
Θα παραθέσω ως συνέχεια της συζήτησης, αυτούσιο ένα κομμάτι ενός άρθρου του Χρ. Χατζιώτη περί των magnum φυσιγγίων και όπλων, από ένα παλιό About του 2001-2.

Απλά φυσίγγια σε Magnum θαλάμες

Είναι γεγονός ότι στο παρελθόν πολλοί έχουν ισχυριστεί ότι οι κατανομές που δίνει ένα απλό φυσίγγι σε magnum θαλάμη, παρουσιάζουν σημαντική έκπτωση στην ποιότητά τους. Άλλοι πάλι έχουν ισχυριστεί ότι η ποιότητα των κατανομών ελάχιστα επηρεάζεται από το μήκος της θαλάμης.
Ποια είναι η αλήθεια; Στις μέρες μας έχει πειραματικά αποδειχθεί ότι στο εξαιρετικά μικρό κενό που μεσολαβεί ανάμεσα στο τελείωμα του ανοιχτού κάλυκα και στο σημείο που αρχίζει ο κώνος συναρμογής από τη θαλάμη στην κάννη, στις magnum κάννες, λαμβάνουν χώρα μη ομαλά φαινόμενα απότομης "εκτόνωσης" της δέσμης των σκαγίων αλλά και των αερίων της έκρηξης (από κάποιο σημείο και μετά) που έχουν ως αποτέλεσμα την εξαιρετική συμπίεση των σκαγίων κατά την είσοδό τους στον κώνο συναρμογής και τη συνακόλουθη παραμόρφωσή τους.
Η παραμόρφωση αυτή συμβάλλει στην υποβάθμιση της ποιότητας της κατανομής της τουφεκιάς. Ωστόσο, μια ολοκληρωμένη εικόνα αυτού του φαινομένου μπορούμε να έχουμε μόνον όταν η διαφορά του ύψους του κάλυκα από το μήκος της θαλάμης είναι μεγαλύτερη των 7 έως 8 χιλιοστών. Σε κάθε άλλη περίπτωση τα φαινόμενα αυτά επιδρούν σε αμελητέο βαθμό και δεν συντελούν στη συγκρότηση ουσιαστικού μειονεκτήματος για το όπλο.
Συμπερασματικά, λοιπόν, μπορούμε να πούμε ότι, ενώ η χρήση κανονικών φυσιγγίων με ύψος 70 χιλιοστών δεν παρουσιάζει σημαντικά μειονεκτήματα αν βληθούν από κάννες με θαλάμη 76 χιλιοστών, υπάρχουν σοβαρά μειονεκτήματα όταν αυτό συμβεί με κάλυκες των 65 χιλιοστών στις ίδιες θαλάμες ή πολύ περισσότερο, αν δοκιμάσουμε να χρησιμοποιήσουμε φυσίγγια με κάλυκα 70 χιλιοστών σε όπλα που διαθέτουν θαλάμη super magnum (θαλάμη 3,5 ιντσών δηλαδή περίπου 89 χιλιοστών). Σ' αυτή την τελευταία περίπτωση τα βλητικά φαινόμενα που παρατηρούνται είναι τόσο έντονα, που έχουν οδηγήσει πολλούς βλητικούς της γειτονικής Ιταλίας να απαγορεύουν ρητά στα άρθρα τους και τα συγγράμματά τους έναν τέτοιο συνδυασμό.
 
Όσον αφορά τη σύγκριση αδράνεια/αέρια, η διαφυγή αερίων αν δεν κάνω λάθος γίνεται από τις οπές που υπάρχουν στην κάννη.Η απόσταση είναι τόσο μεγάλη που τα σκάγια έχουν πάρει την ταχύτητά τους. Επομένως αν δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που να εξηγηθεί κατ'εμέ όσον αφορά την τουφεκιά ο μηχανισμός δεν παίζει ρόλο.
 
Όσον αφορά τη σύγκριση αδράνεια/αέρια, η διαφυγή αερίων αν δεν κάνω λάθος γίνεται από τις οπές που υπάρχουν στην κάννη.Η απόσταση είναι τόσο μεγάλη που τα σκάγια έχουν πάρει την ταχύτητά τους. Επομένως αν δεν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος που να εξηγηθεί κατ'εμέ όσον αφορά την τουφεκιά ο μηχανισμός δεν παίζει ρόλο.
Διαβάζοντας το ποστ σου, το μυαλό μου πέταξε και κάπου αλλού... Στις καραμπίνες κατά τη δεύτερη και τρίτη τουφεκιά, παίρνουμε καλύτερες ή χειρότερες βλητικα τουφεκιές; Ο μύθος λέει ότι επειδή ζεστάθηκε η κάννη η 2η και η 3η τουφεκιά"πάνε" καλύτερα. Εγώ θα πω όμως ότι η γόμωση βρίσκει μετά μπροστά της και τα λίγα εναπομείναντα αέρια της προηγουμένης εντός κάννης... Αυτό θα μπορούσε να επηρεάσει αρνητικά την τουφεκιά; (Πχ συσσωμάτωση σκαγίων; )


Αλήθεια είναι τελικά όλα!!!

Να γιατί αστοχεί τόσος κόσμος.

Επειδή βάζει απλά φυσίγγια σε σούπερ μαγκνουμ θάλαμες.
Άλλο η βλητική και άλλο η σκόπευση...
 
Άλλο λέω εγώ Κώστα.

Είπα ότι και να ισχύει κάτι από αυτά οι διαφορές δεν είναι μετρήσιμες.

Ούτε φαίνονται με το μάτι.

Και ότι οι περισσότεροι τα ψάχνουν αυτά και κουβεντιάζουν με τις ώρες από τελειομανία.

Και απ την άλλη καλό είναι που το ανθρώπινο είδος ψάχνεται διότι έτσι φτάσαμε εδώ.

Αλλά οι περισσότεροι που ήμαστε κάτω του μετρίου σκοπευτικα να κάνουμε τους επιστήμονες και ότι φταίει το χρώμιο και η 76 Θαλαμη που κάποιο θήραμα δεν έπεσε με ξεπερνάει.

Και όλο το τσοκ φταίει και όλο το φυσιγγι.

Τέλοσπαντων κουβέντα κάνουμε.

Είπα και γω τι πιστεύω.

Άμα έχω λάθος να με συγχωρείται.

Αλλά πριν να κατανοουμε τι λέει ο άλλος οχι να τον ακυρωνουμε με χιούμορ.

Εμένα μου άρεσε το κείμενο που ανέβασε ο Dr v που μιλάει για τις θάλαμες.

όμως πείτε μου ότι κάποιος το είδε στο κυνήγι του να τρελαθούμε τελείως.
Dr v συμφωνώ άλλο η βλητικη και άλλο η σκόπευση.

Όταν λοιπόν κάποιοι αστοχουν λόγο σκοπευσης γιατί κατηγορούν τη βλητικη του οπλου ή φταίει το φυσιγγι και όλα τα άλλα εκτός τους ίδιους.

Γιατί αυτο συμβαίνει 90% μην πω και παραπάνω.

Ας γίνουμε τέλειοι σκοπευτές και μετά φταίει ο αυλος,το χρώμιο,η θαλαμη και το φυσιγγι που συνδυάστηκε και μετά το τσοκ.

Αυτό προσπαθώ να πω.

Και εντάξει καλό είναι να προσδοκά κανείς το καλύτερο που μπορεί και να ψάχνεται.

Αλλά οι πιο πολυ το πάνε ανάποδα.

Κοίτα τι κανει η 70αρα θαλαμη γαμαει.

Το μέτρησε με το μάτι ο άλλος.

Μέτρησε και τη διαφορά από χρώμιο με αχρωμιοτο.

Τέλοσπαντων.
Καταλαβαίνω τι λες, αλλά ο σκοπός του παρόντος θέματος δεν είναι αυτός.
Εδώ θα αναλύουμε όσο μπορεί ο καθένας με βάσει τις γνώσεις και τις εμπειρίες του καθαρά πιο τεχνικά ή θεωρητικά κομμάτια.
Αυτό δε σημαίνει ότι απ' το επόμενο κυνήγι όταν θα έχω διαβάσει το τοπικ τις 5 τσίχλες που παίρνω θα τις κάνω 15, αλλά σε βάθος χρόνου και αν καταλάβω και μάθω πέντε πράγματα περισσότερα, κέρδος μου θα είναι, ακόμα και το ίδιο ατζαμής να παραμείνω.
 
Back
Top