Μύθος ή Πραγματικότητα;

Μιας και πιάσαμε τα στόχαστρα. Την τελευταία δεκαετία, ίσως λίγο περισσότερο, βλέπω οι εταιρείες εκτός από το μπροστινό σκοπευτικό, πρόσθεσαν και ένα μικρότερο και πιο διακριτικό μεσαίο. Αυτό στο κυνήγι φτερωτού κινούμενου στόχου, τι ρόλο βαράει; Θα μπορούσα να σκεφτώ μόνο χρήση σε σταθερό στόχο και σε τριχωτό για να ευθυγραμμίσεις σε βολή μονοβολου...;
 
Μιας και πιάσαμε τα στόχαστρα. Την τελευταία δεκαετία, ίσως λίγο περισσότερο, βλέπω οι εταιρείες εκτός από το μπροστινό σκοπευτικό, πρόσθεσαν και ένα μικρότερο και πιο διακριτικό μεσαίο. Αυτό στο κυνήγι φτερωτού κινούμενου στόχου, τι ρόλο βαράει; Θα μπορούσα να σκεφτώ μόνο χρήση σε σταθερό στόχο και σε τριχωτό για να ευθυγραμμίσεις σε βολή μονοβολου...;
Αν εννοείς την μέσα...πέρα από την φορά που ρυθμίζεις το κοντάκι σου...για μενα δεν έχει λόγο υπάρξεις!
 
ok.
εγώ μπορώ να οδηγήσω ένα αυτοκίνητο και να αλλάζω ταχύτητες χωρίς να χρειάζομαι τον συμπλέκτη.
τι σημαίνει αυτό ? ότι πρέπει να καταργηθεί ο συμπλέκτης ?
για να βάζουν συμπλέκτη τα εργοστάσια σε όλα τα αυτοκίνητα και για να βάζουν στόχαστρα σε όλα τα όπλα , κάτι σημαίνει.
Μην βάζετε σαν μέτρο την ελάχιστη μειονότητα , αλλά να κοιτάτε την πλειοψηφία.

λέω εγώ τώρα ............. ;) ;) ;)
Με την ιδια λογικη μηπως πρεπει να κοιταμε αναλυτικα την μειοψηφια που κερδιζει ;;;
 
Μιας και πιάσαμε τα στόχαστρα. Την τελευταία δεκαετία, ίσως λίγο περισσότερο, βλέπω οι εταιρείες εκτός από το μπροστινό σκοπευτικό, πρόσθεσαν και ένα μικρότερο και πιο διακριτικό μεσαίο. Αυτό στο κυνήγι φτερωτού κινούμενου στόχου, τι ρόλο βαράει; Θα μπορούσα να σκεφτώ μόνο χρήση σε σταθερό στόχο και σε τριχωτό για να ευθυγραμμίσεις σε βολή μονοβολου...;

Παραθέτω την απάντηση του φίλου Λεό....

https://kynigesia.gr/index.php/opla-vlitiki/376-mythoi-gia-tis-riges-kai-ta-skopeftra
 
Μιας και πιάσαμε τα στόχαστρα. Την τελευταία δεκαετία, ίσως λίγο περισσότερο, βλέπω οι εταιρείες εκτός από το μπροστινό σκοπευτικό, πρόσθεσαν και ένα μικρότερο και πιο διακριτικό μεσαίο. Αυτό στο κυνήγι φτερωτού κινούμενου στόχου, τι ρόλο βαράει; Θα μπορούσα να σκεφτώ μόνο χρήση σε σταθερό στόχο και σε τριχωτό για να ευθυγραμμίσεις σε βολή μονοβολου...;
Αμερικανιά είναι Βασίλη,νομίζω. Και είναι πολύ παραπάνω από 10ετία. Εμένα η Mossberg 9200 είναι μοντέλο του 1992 (εγώ την πήρα το '97) και την έχει ... Καμιά χρησιμότητα δεν έχει, εγώ ποτέ δεν της έδωσα σημασία. Σαν να μην υπάρχει ... :cool:
 
Κάποια στιγμή κοιτάζω την μαξους πριν από ένα κυνήγι και βλέπω είχε φύγει το στόχαστρο ούτε ξερω πόσες μέρες έλειπε ούτε και μπήκα στην διαδικασία να βάλω άλλο . Παρόλο που κλείνω λίγο μάτι ενστικτοδος σε μακρινές βολές πάλι δεν μου έλειψε ούτε έπεσε η απόδοση μου
 
Βοito 40 χρονων και εχει διπλη!
Προφανώς για ικανοποίηση των γούστων της αμερικανικής αγοράς. Αφού οι αμερικάνοι, μαθημένοι στη σκόπευση με ραβδωτά, δεν έδιναν τόσο σημασία στα μέτρα του κοντακιού, αλλά ήθελαν διπλό σκόπευτρο για να ευθυγραμμίζουν ... Κυρίως οι παλαιότερες γενιές, πριν από τη ραγδαία ανάπτυξη της σκοποβολής πήλινου στόχου (βασικά του sporting) ...
 
Μιας και πιάσαμε τα στόχαστρα. Την τελευταία δεκαετία, ίσως λίγο περισσότερο, βλέπω οι εταιρείες εκτός από το μπροστινό σκοπευτικό, πρόσθεσαν και ένα μικρότερο και πιο διακριτικό μεσαίο. Αυτό στο κυνήγι φτερωτού κινούμενου στόχου, τι ρόλο βαράει; Θα μπορούσα να σκεφτώ μόνο χρήση σε σταθερό στόχο και σε τριχωτό για να ευθυγραμμίσεις σε βολή μονοβολου...;
( Για εμένα)Αυτό το μεσαίο κάνει πολύ καλή δουλειά, γιατί το μάτι εφθιγραμιζει μεσαίο και στόχαστρο με την κάννη και είσαι κέντρο στην τουφεκιά σε μακρινές αποστάσεις!! Γιατί εάν δεν τα εφθιγραμισεις αυτά σου φεύγει η τουφεκιά και πάει το πουλί:):)
15 χρόνια που έχω την κρύο το έχει μάθει το μάτι μου καί νά μου κάτσει λιγο!!
 
Με την ιδια λογικη μηπως πρεπει να κοιταμε αναλυτικα την μειοψηφια που κερδιζει ;;;

εννοείς π.χ. την μειοψηφία σαν τον DIG ?
από ότι είδα στην φωτό ( και όχι μόνο ) έχει ένα νααααααααααααααααα φανταχτερό στόχαστρο . ;) ;) ;) ;)
 
Προφανώς για ικανοποίηση των γούστων της αμερικανικής αγοράς. Αφού οι αμερικάνοι, μαθημένοι στη σκόπευση με ραβδωτά, δεν έδιναν τόσο σημασία στα μέτρα του κοντακιού, αλλά ήθελαν διπλό σκόπευτρο για να ευθυγραμμίζουν ... Κυρίως οι παλαιότερες γενιές, πριν από τη ραγδαία ανάπτυξη της σκοποβολής πήλινου στόχου (βασικά του sporting) ...
Στα τραποντουφεκα εχει μια χρηση Στελιο , εχεις δει ποτε σε βιντεο σκοπευτη τραπ να κλεινει το αριστερο κ να τσεκαρει ευθυγραμιση με τις μοιρες πριν καλεσει το πιατο ; εκει εχει μονο μια χρηση το μεσαιο στοχαστρο , στο να εχουμε μια χοντρικη εκτιμηση αν εχουμε σωστη παρεκλιση στο κοντακι
 
εννοείς π.χ. την μειοψηφία σαν τον DIG ?
από ότι είδα στην φωτό ( και όχι μόνο ) έχει ένα νααααααααααααααααα φανταχτερό στόχαστρο . ;) ;) ;) ;)
Κοιταξε τα βιντεο στο you tube φιλε τα Digging for Gold , εκει θα δεις κ θα μαθεις πολλα αν φυσικα σε ενδιαφερει
 
Στα τραποντουφεκα εχει μια χρηση Στελιο , εχεις δει ποτε σε βιντεο σκοπευτη τραπ να κλεινει το αριστερο κ να τσεκαρει ευθυγραμιση με τις μοιρες πριν καλεσει το πιατο ; εκει εχει μονο μια χρηση το μεσαιο στοχαστρο , στο να εχουμε μια χοντρικη εκτιμηση αν εχουμε σωστη παρεκλιση στο κοντακι

Έχει δίκιο ο Δημήτρης είναι για το trap....παραπάνω έβαλα ένα link από την Κυνηγεσία του Λεωνίδα Μητσιάλη ...εάν το διαβάσετε θα δείτε οτι λέει ακριβώς τα ίδια
 
Έχει δίκιο ο Δημήτρης είναι για το trap....παραπάνω έβαλα ένα link από την Κυνηγεσία του Λεωνίδα Μητσιάλη ...εάν το διαβάσετε θα δείτε οτι λέει ακριβώς τα ίδια
Είναι περιττό το ενδιάμεσο χωρίς συζήτηση .Αντι ο κυνηγός -σκοπευτής ναχει το μυαλό στον στόχο έχεις ως προταιρεότητα την ευθυγράμμιση.
Μ'ένα σουγιά μια μέρα ΄....΄ασχημη τα΄΄κοψα κι'απο το SKB 505 κι'απο το MIROCU o_Oo_O
 
Εγώ πέρσι που πήρα την crio κατευθείαν έβγαλα το πίσω στόχαστρο.Τωρα θα αλλάξω και το μπροστά με μικροτερο
Γιατί δεν το έχει μάθει το μάτι σου, εγώ χωρίς αυτό δεν μπορώ και όχι ότι ψάχνω να βρω την εφθιγραμισει έρχεται από μόνη της!!
Και όσο για το μπροστά που λες θα συμφωνήσω μαζί σου!! και εγώ έχω ποιο μικρό μπροστά φτιαχτό κιόλας!!
 
Back
Top