Μύθος ή Πραγματικότητα;

Θα πω κατι dimitris benelli ακους οταν βλεπουμε τον κυριο digweed να εχει ενα στο perazzi και ενα στο kemen ε λογικα με δεκα ευρο μπορουμε να γινουμε και μεις σαν αυτον ε δηλαδη τουλαχιστον σε αυτο το κοματι οτι εχουμε και μεις οπτικη ινα αχαχαχαχαχααχ
 
Αφού έβαλα το ερώτημα να πω και εγώ την γνώμη μου...συμφωνώ με αυτά που λέτε και εσείς. Τώρα γιατί προσφέρονται αυτά τα φωσφορούχα;; Γιατί απλά ..πωλούνται.....σε ένα μόνο θήραμα μπορώ να κατανοήσω την χρησιμότητα του...και αυτό είναι η αγριογαλοπούλα που κυνηγιέται με τον τρόπο που γίνεται στην Αμερική. Σχεδόν ακίνητη και ο κυνηγός με κάλυψη προσπαθώντας η τουφεκιά να πάει όλη στο κεφάλι της. Το βιντεάκι παρακάτω δείχνει οτι το σκόπευτρο δεν χρειάζεται απλά.

 
Θα πω κατι dimitris benelli ακους οταν βλεπουμε τον κυριο digweed να εχει ενα στο perazzi και ενα στο kemen ε λογικα με δεκα ευρο μπορουμε να γινουμε και μεις σαν αυτον ε δηλαδη τουλαχιστον σε αυτο το κοματι οτι εχουμε και μεις οπτικη ινα αχαχαχαχαχααχ
Τολη δεν εχει ο ντιζ κανενα στοχαστρο πουθενα , αλλα σε αυτα τα επιπεδα σκοπευτων 32 στοχαστρα να τους βαλεις αυτοι ρομποτ focus στο πιατο
 
Καλησπέρα εγώ πιστεύω βοηθάνε σε σκοτεινές μέρες και σέ κλειστά μέρη τώρα ο καθένας όπως έχει μάθει τό όπλο του.
Σε σκοτεινές μέρες σε κινούμενο θήραμα φίλε θα σου αποσπάσει την προσοχή αναγκαστικά. Εκτός και αν είναι κάποιος τόσο έμπειρος και δεν αποσπάται η προσοχή του.....άρα και εκεί θα είναι μη χρήσιμο.
 
ok.
εγώ μπορώ να οδηγήσω ένα αυτοκίνητο και να αλλάζω ταχύτητες χωρίς να χρειάζομαι τον συμπλέκτη.
τι σημαίνει αυτό ? ότι πρέπει να καταργηθεί ο συμπλέκτης ?
για να βάζουν συμπλέκτη τα εργοστάσια σε όλα τα αυτοκίνητα και για να βάζουν στόχαστρα σε όλα τα όπλα , κάτι σημαίνει.
Μην βάζετε σαν μέτρο την ελάχιστη μειονότητα , αλλά να κοιτάτε την πλειοψηφία.

λέω εγώ τώρα ............. ;) ;) ;)
 
ok.
εγώ μπορώ να οδηγήσω ένα αυτοκίνητο και να αλλάζω ταχύτητες χωρίς να χρειάζομαι τον συμπλέκτη.
τι σημαίνει αυτό ? ότι πρέπει να καταργηθεί ο συμπλέκτης ?
για να βάζουν συμπλέκτη τα εργοστάσια σε όλα τα αυτοκίνητα και για να βάζουν στόχαστρα σε όλα τα όπλα , κάτι σημαίνει.
Μην βάζετε σαν μέτρο την ελάχιστη μειονότητα , αλλά να κοιτάτε την πλειοψηφία.

λέω εγώ τώρα ............. ;) ;) ;)
και συμπληρώνω ....
εγώ όταν το πιάτο είναι γρήγορο ή έχει φόντο σε βουνό ( δλδ όχι το καθαρό του ουρανού ) ή έχει λίγο φώς ,
αν δεν έχω δυνατό στόχαστρο ( φωσφορούχο , έντονο άσπρο κλπ ) ζορίζομαι.

και ζορίζομαι γιατί έχω καταλάβει ότι κοιτάω - εστιάζω στο πιάτο αλλά το στόχαστρο είναι στην περιφερειακή μου όραση και μπορώ να ελέγχω έτσι την προσκόπευση.
αν λοιπόν το στόχαστρο δεν είναι εμφανές ( πόσο μάλλον να μην υπάρχει ) δεν έχω ικανοποιητική αίσθηση του που είναι η κάνη και δεν μπορώ να έχω καλή προσκόπευση.

αυτά για εμένα βέβαια που ανήκω στην πλειοψηφία ........ ;) ;) ;)
 
Στο 98% των βολων δεν το βλεπω καν.Υπαρχουν ομως και μερες στα υδροβια
για βολες πανω απο 45 μετρα που το πιανει το ματι μου σαν βοηθημα.Μιλαω
για βολες που δεν υπαρχει πια η σκανδαλη στο μαγουλο.Στοχευω και ακολουθω.
 
και συμπληρώνω ....
εγώ όταν το πιάτο είναι γρήγορο ή έχει φόντο σε βουνό ( δλδ όχι το καθαρό του ουρανού ) ή έχει λίγο φώς ,
αν δεν έχω δυνατό στόχαστρο ( φωσφορούχο , έντονο άσπρο κλπ ) ζορίζομαι.

και ζορίζομαι γιατί έχω καταλάβει ότι κοιτάω - εστιάζω στο πιάτο αλλά το στόχαστρο είναι στην περιφερειακή μου όραση και μπορώ να ελέγχω έτσι την προσκόπευση.
αν λοιπόν το στόχαστρο δεν είναι εμφανές ( πόσο μάλλον να μην υπάρχει ) δεν έχω ικανοποιητική αίσθηση του που είναι η κάνη και δεν μπορώ να έχω καλή προσκόπευση.

αυτά για εμένα βέβαια που ανήκω στην πλειοψηφία ........ ;) ;) ;)

Τα είπες όλα...
Αν και κυνηγώ ουσιαστικά χωρίς, μιας και είναι ένα λευκό μικρό πλακουτσωτο που χάνεται μέσα στη σκαφτη ρίγα του πλαγίου, καταλαβαίνω απόλυτα πως το θέτεις.
Είναι ένα σκοπευτικό βοήθημα, άρα δεν είναι πανάκεια στα σκοπευτικά μας προβλήματα και βέβαια δεν είναι απαραίτητο για όλους
 
Στο 98% των βολων δεν το βλεπω καν.Υπαρχουν ομως και μερες στα υδροβια
για βολες πανω απο 45 μετρα που το πιανει το ματι μου σαν βοηθημα.Μιλαω
για βολες που δεν υπαρχει πια η σκανδαλη στο μαγουλο.Στοχευω και ακολουθω.
Εκει αλεξ δε γινετε αλιως οτι και να κανεις μπαινεις στη διαδικασια αυτη
 
Εκει αλεξ δε γινετε αλιως οτι και να κανεις μπαινεις στη διαδικασια αυτη
Σωστα...Οταν εστιαζεις καλα πανω στην κινηση και σε τετοια αποσταση
χρειαζεσαι μια βοηθεια για να εχεις κεντρα.Οχι οτι δεν γινεται και με
μηχανικο τραβηγμα της σκανδαλης παντως....
 
Βλέποντας την φώτο του Dig προβληματίστηκα για τα μέτρα του drop στο κοντάκι o_Oo_O:D:D
Αν γνωρίζει κάποιος φιλος ....
γιατί η μύτη που κοντεύει να βγεί μπροστά από τον αντίχειρα , τι σου λέει ??

εγώ τελικά νομίζω ότι η "σωστή" λαβή και επώμιση για τον καθένα είναι διαφορετική και οι κανόνες είναι πολυυυυυυυυ γενικοί και "σηκώνουν" πολυυυυυυυυυυ τράβηγμα.
 
Αυτός με ότι μέτρα και να ρίξει καλά θα τα πάει. Ούτε εγω παντως βλέπω το στόχαστρο τις περισσότερες φορές παρά μόνο σε κάποιες μακρινές που όμως και πάλι το βλέπω μαύρο κι όχι φωσφοριζε παροτι ειναι τετοιο στην καραμπίνα μου.
 
Back
Top