Αεροβόλα σκοποβολής

Αφου καταφερες και το πουλησες παλι καλα......ηταν οτι ποιο ''αχρηστο'' ειχε βγαλει η εταιρια αυτη........οσο για το Stoeger δεν ειναι και απο αυτα που εχουν δωσει καλες εντυπωσεις...στο λεω οσο ποιο κομψα μπορω....και να προσεχεις τον μικρο οταν οπλιζει για να γεμισει....δεν ειναι προτακουστο να μην αγκιστρωσει σωστα το εμβολο με τραγικα επακολουθα...προσοχη μεγαλη!!!
Δεν οπλίζει αυτός.
Εγώ του οπλιζω και ο μικρός μόνο απασφαλιζει και ρίχνει.

Δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα.
Θα είμαι πιο προσεκτικός με αυτό που αναφερεις.
 
Ναι stoeger είναι.
Το πήρα δώρο γενεθλίων του γιου μου.

Την πρώτη φορά που έριξε ο γιος μου η βολή του έπεσε ακριβώς εκεί που έριξα εγώ δείχνοντας του πως να ρίξει.

Δηλαδή ή βολή του στο στόχο άνοιξε λίγο παραπάνω την τρύπα που είχε κάνει η δική μου βολή.
Και ένιωσα υπέροχα γι αυτό.
Είπα το μήλο πεφτει κάτω απ τη μηλιά!

Έχουν ακρίβεια διότι δεν έχουν μεγάλο κραδασμο λόγω του ότι δεν έχουν μεγάλη δύναμη.

Εννοείται ότι ερίξε με ακρίβεια μετά που το ρύθμισα.
Βρήκα και τη φωτο για την παραπάνω ιστορία!!!

Πραγματικά πόσες πιθανότητες υπάρχουν να συμβεί αυτό!!!!FB_IMG_1586381021729.jpgFB_IMG_1586381041128.jpg
 
Στα 10 μέτρα περίπου.
Οι πιθανοτητες οντως ειναι πολυ μικρες οταν μαλιστα μιλαμε για τετοιας ποιοτητας οπλα.......σε καποια αλλα ομως που εχουν την απαιτουμενη ποιοτητα..τα καταλληλα σφαιρακια...με την εμπειρια επισεις και του σκοπευτη αυτα γινωνται στα διπλασια και τριπλασια μετρα!!!
 
Οι πιθανοτητες οντως ειναι πολυ μικρες οταν μαλιστα μιλαμε για τετοιας ποιοτητας οπλα.......σε καποια αλλα ομως που εχουν την απαιτουμενη ποιοτητα..τα καταλληλα σφαιρακια...με την εμπειρια επισεις και του σκοπευτη αυτα γινωνται στα διπλασια και τριπλασια μετρα!!!
Φίλε τη μια βολή την έριξα εγώ για να δείξω στο δεκάχρονο γιο μου να ρίχνει.....Και την άλλη την εριξε ο μικρός πρώτη φορά στη ζωή του και πήγε πάνω στη δική μου.

Αυτό πόσες πιθανότητες έχει λέω....οχι με καλά αεροβόλο ή σκοπευτές.
 
Φίλε τη μια βολή την έριξα εγώ για να δείξω στο δεκάχρονο γιο μου να ρίχνει.....Και την άλλη την εριξε ο μικρός πρώτη φορά στη ζωή του και πήγε πάνω στη δική μου.

Αυτό πόσες πιθανότητες έχει λέω....οχι με καλά αεροβόλο ή σκοπευτές.
Όπως βλέπεις το χαρτί δεν έχει πολλές βολές και έπεσε η μια πάνω στην άλλη.
Ήταν οι δυο πρώτες βολές.

Μια εγώ και μια ο μικρός η πρώτη του.

Τι φάση ε;

Χαχαχ
 
Weihrauch 80 η 95❓4.5 η 5.5❓
Για την μαρκα ειμαι απολυτα συμφωνος......αλλο ομως το ενα οπλο και αλλο το αλλο.....αλλη δουλεια το ενα και αλλη δουλεια το αλλο........επισεις 80αρι=5,5 και 95αρι=4,5.....ειναι οι ποιο σωστες επιλογες.....
Και αντιστροφα μπορουν να δουλεψουν αλλα θελει ψαξιμο η επιλογη αυτη.
 
Παιδιά επειδη δεν βρισκω αλλο topic θα κανω εδώ την ερώτηση ξέρουμε τι προβλέπει η νομοθεσία για τα αεροβόλα οπλα;;;
Πχ που μπορει να γινεται η χρήση τους (απόσταση απο κατοικημένα σπίτια κλπ. ; )
Κανονικα σκοπευτηριο εκτος αν εχεις καποιο χωρο δικο σου που ειναι ασφαλη.
 
Παιδιά επειδη δεν βρισκω αλλο topic θα κανω εδώ την ερώτηση ξέρουμε τι προβλέπει η νομοθεσία για τα αεροβόλα οπλα;;;
Πχ που μπορει να γινεται η χρήση τους (απόσταση απο κατοικημένα σπίτια κλπ. ; )

Φίλε Δημήτρη,

Επίσημα (αυτό που προβλέπει ο νόμος δηλαδή), μπορείς να χρησιμοποιείς το αεροβόλο σου αυστηρά και μόνο εντός σκοπευτηρίου....το κυνήγι εξάλλου με αεροβόλα (οποιουδήποτε τύπου ή διαμετρήματος) στην Ελλάδα απαγορεύεται. Με βάση το γράμμα του νόμου, ακόμα και μια βόλτα στο βουνό για να "παίξεις", τυπικά είσαι παράνομος! Με άλλα λόγια, η αγορά επιτρέπεται ελεύθερα (18+ ετών), αλλά η χρήση μόνο εντός σκοπευτηρίου.

Και στο λέω εγώ που ήδη έχω ένα Benjamin Marauder P-Rod (PCP) 5.5mm των 40 ft/lbs (54 joule) και δεν μπορώ να το χαρώ όσο θα θελα....κ ας του χω ακουμπήσει ένα σκασμό χρήματα και ατέλειωτες ώρες προσωπικής εργασίας (porting etc) για να το φέρω στη δύναμη/ακρίβεια που θέλω.....κ βλέπω τους φίλους στο Αμέρικα να κηνηγάνε μια χαρά με τα pcp τους και τις διοπτρίτσες τους και σκάω από ζήλια!

Αυτά!
 
Back
Top