Winchester Team

Σήμερα το πρωί έπιασα θέση στη βεράντα και αφου άπλωσα ολα τα απαραίτητα ,ειπα να κάνω το καθιερωμένο σχολαστικό καθάρισμα στην sx3.
Αφού έχω τελειώσει τα πάντα ,καθαρίζω και την σκανδαλοθήκη αφου πρώτα την εχω βγάλει βέβαια.
Επειδή την εχω ξαναπατήσει με ενα ελατηριάκι ,το ξεκουμπώνω και κάνω τον καθαρισμό .Την ώρα που παω να το βάλω με ενα μυτοστσίμπηδο και πάνω που σκέφτομαι μη μου πεταχτεί,μου φεύγει και εξεσφενδονίστηκε στον δρόμο .sarcastic..
Το γαmimενο... μου είχε φύγει και πριν 4 χρόνια και το βρήκα.Απο τότε πάντα το πρόσεχα ,αλλά σήμερα ............ε ,ήταν η κακιά η ώρα ! .yel.

https://www.gunpartscorp.com/products/1308500B
 
Last edited:
Δεν νομιζω να χρειαζοταν να βγαζεις το ελατηριακι... η σκανδαλη καθαριζεται
καλα με πινελακι και καθαρη βενζινη , η με κοφλερακι με αερα και βενζινη και γινεται τζαμι,
και μετα την περνας και με λιγο λαδακι, δεν χρειαζεται να λυθη η σκανδαλη.
Τζαμπα εχασες το ελατηριακι και μπηκες σε μπελαδες.
 
Δεν νομιζω να χρειαζεται να το βγαζεις το ελατηριακι... η σκανδαλη καθαριζεται
καλα με πινελακι και καθαρη βενζινη , η με κοφλερακι με αερα και βενζινη και γινεται τζαμι,
δεν χρειαζεται να λυθη.
Τζαμπα εχασες το ελατηριακι και μπηκες σε μπελαδες.
Το εβγαλα για να σιγουρευτώ οτι δεν θα πεταχτεί οπως έγινε άλλη μια φορά. Εν τω μεταξυ σε ενα περπατητό το φθινόπωρο ,ξεκούμπωσε οπότε αναγκάστηκα να βγάλω σκανδαλοθήκη. Πηρα την Καλκο και τοχει 10€.
 
Σήμερα το πρωί έπιασα θέση στη βεράντα και αφου άπλωσα ολα τα απαραίτητα ,ειπα να κάνω το καθιερωμένο σχολαστικό καθάρισμα στην sx3.
Αφού έχω τελειώσει τα πάντα ,καθαρίζω και την σκανδαλοθήκη αφου πρώτα την εχω βγάλει βέβαια.
Επειδή την εχω ξαναπατήσει με ενα ελατηριάκι ,το ξεκουμπώνω και κάνω τον καθαρισμό .Την ώρα που παω να το βάλω με ενα μυτοστσίμπηδο και πάνω που σκέφτομαι μη μου πεταχτεί,μου φεύγει και εξεσφενδονίστηκε στον δρόμο .sarcastic..
Το γαmimενο... μου είχε φύγει και πριν 4 χρόνια και το βρήκα.Απο τότε πάντα το πρόσεχα ,αλλά σήμερα ............ε ,ήταν η κακιά η ώρα ! .yel.

https://www.gunpartscorp.com/products/1308500B
Τώρα που το βλέπω, είναι ελατήριο έλξης και όχι συμπίεσης, πως διάολο τα κατάφερες να σου πεταχτεί και να το χάσεις ??? Αν ήταν από τα άλλα (συμπίεσης) το καταλαβαίνω, αυτά πράγματι τινάζονται μακριά και "πηδάνε" και είναι εύκολο να τα χάσεις ... αλλά αυτό, μάλλον πρέπει να "προσπαθήσεις" για να εκσφενδονιστεί μακριά !!! :oops: :rolleyes:.sarcastic.
 
Τώρα που το βλέπω, είναι ελατήριο έλξης και όχι συμπίεσης, πως διάολο τα κατάφερες να σου πεταχτεί και να το χάσεις ??? Αν ήταν από τα άλλα (συμπίεσης) το καταλαβαίνω, αυτά πράγματι τινάζονται μακριά και "πηδάνε" και είναι εύκολο να τα χάσεις ... αλλά αυτό, μάλλον πρέπει να "προσπαθήσεις" για να εκσφενδονιστεί μακριά !!! :oops: :rolleyes:.sarcastic.
Καθώς το ειχα περάσει απο τη μια και προσπαθούσα να το περάσω κι απο την άλλη ,κανει το γνωστό ήχο ..."κλικ" .sarcastic. και φεύγει απο το μυτοτσίμπηδο και το έχασα.
 
Καλησπερα σας. Φετος ειχα ενα προβληματακι με την καραμπινα. Με το που εριξα το πρωτο φισιγγι δεν πηρε το δευτερο φισιγγι κ εμεινε πισω το κλειστο σαν να εριξα ολα τα φισιγγια κ αδειασε το οπλο. Τι μπορει να φταιει καθαριζω τακτικα το οπλο μηπως θελει λιγο λαδακι κ το πιστονι πριν να βγω κινηγι η θελει βαθυς καθαρισμο το πιστονι οι τρυπες δηλαδη. Ριχνω γενικα βαριες γομωσεις παπιες πιο πολυ
 
Καλησπερα σας. Φετος ειχα ενα προβληματακι με την καραμπινα. Με το που εριξα το πρωτο φισιγγι δεν πηρε το δευτερο φισιγγι κ εμεινε πισω το κλειστο σαν να εριξα ολα τα φισιγγια κ αδειασε το οπλο. Τι μπορει να φταιει καθαριζω τακτικα το οπλο μηπως θελει λιγο λαδακι κ το πιστονι πριν να βγω κινηγι η θελει βαθυς καθαρισμο το πιστονι οι τρυπες δηλαδη. Ριχνω γενικα βαριες γομωσεις παπιες πιο πολυ
Κώστα την τελευταία φορά που την έλυσες είχες αποσυναρμολογίσει πλήρως κ το κλείστρο;;;
 
Καλησπερα σας. Φετος ειχα ενα προβληματακι με την καραμπινα. Με το που εριξα το πρωτο φισιγγι δεν πηρε το δευτερο φισιγγι κ εμεινε πισω το κλειστο σαν να εριξα ολα τα φισιγγια κ αδειασε το οπλο. Τι μπορει να φταιει καθαριζω τακτικα το οπλο μηπως θελει λιγο λαδακι κ το πιστονι πριν να βγω κινηγι η θελει βαθυς καθαρισμο το πιστονι οι τρυπες δηλαδη. Ριχνω γενικα βαριες γομωσεις παπιες πιο πολυ
Ποσα γρ εριξες?
 
μηπως θελει λιγο λαδακι κ το πιστονι
Το πιστόνι δν θέλει λάδια Κωστή.
Εγώ το βούταγα 5' σε ένα κουτάκι με βενζίνη κ λάδι μίξης (από αλυσοπρίονο) κ με ένα πινελάκι έφευγαν όλες οι κάπνες...
Το άφηνα 10' να στεγνώση η βενζίνη κ το κούμπωνα....
 
Μιας κ μιλούσαμε στο θέμα της Beretta για την Upland.....μήπως κάποιος έχει δει και επομίσει τη νέα Winchester SX4 UpLand να μας πει αν είδε κάποια διαφορά στη στιβαρότητα του όπλου ή αν έχουν βελτιώσει το εργοστασιακό κοντάκι της σε σχέση με τα πρώτα SX4 που κυκλοφόρισαν...;;;

https://www.kalkantzakos.com/Product/6536/sx4-upland-field,-karampina-winchester
 
Καλησπερα σας. Φετος ειχα ενα προβληματακι με την καραμπινα. Με το που εριξα το πρωτο φισιγγι δεν πηρε το δευτερο φισιγγι κ εμεινε πισω το κλειστο σαν να εριξα ολα τα φισιγγια κ αδειασε το οπλο. Τι μπορει να φταιει καθαριζω τακτικα το οπλο μηπως θελει λιγο λαδακι κ το πιστονι πριν να βγω κινηγι η θελει βαθυς καθαρισμο το πιστονι οι τρυπες δηλαδη. Ριχνω γενικα βαριες γομωσεις παπιες πιο πολυ
Ο αναστολέας του κλείστρου( το λαμάκι με το κουμπι απο διπλα) δουλευει καλα; Το ελατηριο του εχει καλή επαναφορα;
 
Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο πολύ πιο στηβαρο το Μπερέτα το sx4 μου φάνηκε πολύ ψεύτικο το κοντάκι μου φάνηκε κοντό αλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί φορούσα μπουφάν
Συμφωνώ Θοδωρή όσον αφορά την sx4 . Φέτος έφερα στο χωριό από την Θεσσαλονίκη μια καινούργια sx4 για λογαριασμό ενός φίλου. Ήταν σε προσφορά η πιο φτηνή έκδοση. Αυτός, πολυάσχολος με τις δουλειές του εκείνη την εποχή, μ' άφησε να την ξεπακετάρω και να την ρίξω πρώτος. Η συσκευασία ήταν σε ένα κόκκινο χαρτοκούτι και το όπλο πίτα στο χοντρό λάδι συντήρησης, οπότε το καθάρισα κιόλας. Η αλήθεια είναι ότι,αν η μισή χαρά σε κάτι καινούργιο που παίρνεις, είναι το ξεπακετάρισμα και αν πρόκειται για όπλο, η άλλη μισή οι πρώτες τουφεκιές, πήρα όλη την χαρά σαν να είχα πάρει εγώ καινούργιο όπλο και το ευχαριστήθηκα αλλά ... μέχρι εκεί.

Έρριξα δυο κουτιά σκοπευτικά 28 γρ. χωρίς πρόβλημα (για μένα ήθελε κι άλλο cast off) , αλλά όντας κάτοχος μιας sx3 η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη. Καμιά σχέση. Το κοντάκι συνθετικό αλλά με φέτες προέκτασης για να το φέρεις στα μέτρα σου, όμως χωρίς φλάντζες , η κάννη έγραφε απάνω made in Portugal, η κίνηση του κλείστρου με μια αίσθηση αόριστη ( σε καμία περίπτωση ο σιδηρόδρομος της sx3) , η γενική εικόνα ήταν πολύ κατώτερη της sx3. Αυτό που λες κι εσύ πολύ ψεύτικη.

Το Beretta δεν το δοκίμασα και δεν ξέρω.
 
Κώστα την τελευταία φορά που την έλυσες είχες αποσυναρμολογίσει πλήρως κ το κλείστρο;;;
Ναι εκτος απ τον κοντακι ολα ( το κλειστο σε δυο κομματια γενικη καθαρισμα δηλ. οχι την βελονα κτλ)
 
Το πιστόνι δν θέλει λάδια Κωστή.
Εγώ το βούταγα 5' σε ένα κουτάκι με βενζίνη κ λάδι μίξης (από αλυσοπρίονο) κ με ένα πινελάκι έφευγαν όλες οι κάπνες...
Το άφηνα 10' να στεγνώση η βενζίνη κ το κούμπωνα....
Πριν 10 χρονια περιπου αγορασα το sx3 κ εγω πιστευω οτι φταιει το πιστονι. Δεν το εχω βουτιξει μεσα σε απολιμαντικο, βενζινη μονο εξωτερικο καθαρισμα πιστονιου τρυπες με την οδονδοβουρτσα κτλ. Λες να την αφισω μεσα σε ενα ποτιρακι με απολιμαντικο( για το οπλο δηλ. Tetra, baliston κτλ.)?
 
Ο αναστολέας του κλείστρου( το λαμάκι με το κουμπι απο διπλα) δουλευει καλα; Το ελατηριο του εχει καλή επαναφορα;
Το κλειστρο ειναι πολυ γερο δεν ειναι σαν της αδρανειας οπλα. Το δευτερο φισιγγι γιατι δεν περνει καποιες φορες αυτο δεν καταλαβαινω. Τον αδειο καλυκα του πρωτου φισιγγι πεταει εξω αλλα το δευτερο φισιγγι δεν περνει στην θαλαμη επειδη μενει πισω το κλειστρο
 
Τα έχω δοκιμάσει και τα δύο πολύ πιο στηβαρο το Μπερέτα το sx4 μου φάνηκε πολύ ψεύτικο το κοντάκι μου φάνηκε κοντό αλά δεν είμαι και σίγουρος γιατί φορούσα μπουφάν
Εγω λεω μην περνεις beretta αυτογεμεις( ποζε, δικαννο μια χαρα). Επειδη τα νεα μοντελα α350 α400 εχουν πολλα ανταλακτικα μεσα ( μεσα στην παπια χαμος, μεσα στο κοντακι χαμος) δυσκολο το καθαρισμα και θελει περισσοτερο καθαρισμα. Εγω που εχω sx3 ειμαι πο
Μιας κ μιλούσαμε στο θέμα της Beretta για την Upland.....μήπως κάποιος έχει δει και επομίσει τη νέα Winchester SX4 UpLand να μας πει αν είδε κάποια διαφορά στη στιβαρότητα του όπλου ή αν έχουν βελτιώσει το εργοστασιακό κοντάκι της σε σχέση με τα πρώτα SX4 που κυκλοφόρισαν...;;;

https://www.kalkantzakos.com/Product/6536/sx4-upland-field,-karampina-winchester
Εγω θα σου προτεινα να μην αγορασεις αυτογεμες beretta( ποζε, δικαννο ειναι απ τα best) . Τα νεα μοντελα α350,α400 εχουν πολλα ανταλακτικα λυσε-δεσε( πχ μεσα στη παπια γινεται χαμος, μεσα στο κοντακι χαμος). Εγω που εχω το winchester sx3 ειμαι πολυ ευχαριστιμενος( μονο θα ηθελα κ ενα cutt-off). Δηλ. Θελω να πω οσο πιο απλο μηχανισμο τοσο καλυτερα.( π.χ το ΑΚ 47 καλασνικοφ γιαυτο ειναι το πιο απροβληματισμο οπλο στην κατηγορια του).
 
Εγω λεω μην περνεις beretta αυτογεμεις( ποζε, δικαννο μια χαρα). Επειδη τα νεα μοντελα α350 α400 εχουν πολλα ανταλακτικα μεσα ( μεσα στην παπια χαμος, μεσα στο κοντακι χαμος) δυσκολο το καθαρισμα και θελει περισσοτερο καθαρισμα. Εγω που εχω sx3 ειμαι πο

Εγω θα σου προτεινα να μην αγορασεις αυτογεμες beretta( ποζε, δικαννο ειναι απ τα best) . Τα νεα μοντελα α350,α400 εχουν πολλα ανταλακτικα λυσε-δεσε( πχ μεσα στη παπια γινεται χαμος, μεσα στο κοντακι χαμος). Εγω που εχω το winchester sx3 ειμαι πολυ ευχαριστιμενος( μονο θα ηθελα κ ενα cutt-off). Δηλ. Θελω να πω οσο πιο απλο μηχανισμο τοσο καλυτερα.( π.χ το ΑΚ 47 καλασνικοφ γιαυτο ειναι το πιο απροβληματισμο οπλο στην κατηγορια του).
Τσέκαρε αυτό το πιράκι Κωστή.
Μου το είχε κάνει κ εμένα κ το έλεισα επιτόπου στν κυνηγότοπο κ είδα πως είχε βγει κάποια χιλιοστά προς τα μέσα κ ακουμπούσε στην πλάκα κ δν έκανε επαναφορά το κλείστρο.
Αν σου έχει κ τν παραμικρό τζόγο άλλαξέ το.

20200424_132248.jpg
 
Back
Top