Μάλλινη τάπα

χουμε φυσεκια που ταιριαζουν στο οπλο μας
Νικολα γιατι τα λες φυσεκια , εμεις εδω στην Σαμο και ειδικα στο ανω Βαθυ ,φυσεκια , ελεγαν , γιατι τωρα πλεον δεν φτιαχνει κανεις , αυτα που εφτιαχναν το Πασχα και εριχναν , που επερναν τσιμεντοσακουλα ,και εβαζαν μεσα μαυρο μπαρουτι , που το εσφιγκαν σφικτα , και τα ερηχναν , εδω τα λεμε σφαιρες , ουτε φυσιγγια , ουτε φυσεκια , και οι ποιο παλοι τα ελεγαν χαρτουτσες
 
Νικολα γιατι τα λες φυσεκια , εμεις εδω στην Σαμο και ειδικα στο ανω Βαθυ ,φυσεκια , ελεγαν , γιατι τωρα πλεον δεν φτιαχνει κανεις , αυτα που εφτιαχναν το Πασχα και εριχναν , που επερναν τσιμεντοσακουλα ,και εβαζαν μεσα μαυρο μπαρουτι , που το εσφιγκαν σφικτα , και τα ερηχναν , εδω τα λεμε σφαιρες , ουτε φυσιγγια , ουτε φυσεκια , και οι ποιο παλοι τα ελεγαν χαρτουτσες


Εσεις εδω στην Σαμο....με λετε Αθηνιωτη....επειδη ειμαι Αθηναιος....για τα φυσιγγια που λεω φυσεκια
απορησες ?? .sarcastic.
 
Πες τα κ φυσεγγλίκια!! .sarcastic. .sarcastic.


Κωστα εαν πεσεις πανω σε γέρους.....παλιους Σαμιωτες που δεν εχουν βγει εξω απο την Σαμο......και πιασεις
συζητηση μαζι τους , για να καταλαβεις τι σου λενε , θελεις διερμηνεα ξενων γλωσσων για να τα καταλαβεις
ολα.....παρ'ολη την συμπαθεια που τους εχω ( ειναι γνησιοι και καλοι ανθρωποι ) αυτο ισχυει φιλε!!! :) :cool:
 
Κωστα εαν πεσεις πανω σε γέρους.....παλιους Σαμιωτες που δεν εχουν βγει εξω απο την Σαμο......και πιασεις
συζητηση μαζι τους , για να καταλαβεις τι σου λενε , θελεις διερμηνεα ξενων γλωσσων για να τα καταλαβεις
ολα.....παρ'ολη την συμπαθεια που τους εχω ( ειναι γνησιοι και καλοι ανθρωποι ) αυτο ισχυει φιλε!!! :) :cool:
Συμφωνώ!!!!!!!!
Κάθε τόπος κ κάθε γενιά παλαιότερη χρήζη τη δική της ορολογία!!
Ο παππούς μου κ ο προπάππους μου που γέμιζαν φυσέκια...:p τα ονόμαζαν Σκαομπάρτα.....sarcastic.
 
Τελευταια φυσιγγια για τσεκαρισμα...mythos mg2 fiber no4 που μου αρεσε και νο5 να δω τι λεει κι αυτο και mythos 40gr no3 αυτη φορα, που πιστευω θα ειναι φωτια, δεν εχει βεβαια μαλλινη ταπα το 40αρι απλα τα εβγαλα ολα μαζι φωτο...
View attachment 9705
Καταπληκτικά φυσιγγια. Αν θυμάμαι καλά τα σκάγια είναι super nikel υπερβολικά σκληρά. Στην Ελλάδα τέτοια σκάγια δεν έχουμε. Έχω κλαμπανισει λαγούς με αυτά και σηκώνουν σύννεφο σκόνης πέτρες το μάλλινο το οποίο είναι αρκετά μαλακο.το θηρίο των 40γρ φοράει ζ3μ σκληρό μην το ρίξεις πάνω από 10C.
 
Καταπληκτικά φυσιγγια. Αν θυμάμαι καλά τα σκάγια είναι super nikel υπερβολικά σκληρά. Στην Ελλάδα τέτοια σκάγια δεν έχουμε. Έχω κλαμπανισει λαγούς με αυτά και σηκώνουν σύννεφο σκόνης πέτρες το μάλλινο το οποίο είναι αρκετά μαλακο.το θηρίο των 40γρ φοράει ζ3μ σκληρό μην το ρίξεις πάνω από 10C.
Λεει για κρυο μεχρι Κυριακη φιλε αν και το προηγουμενο 40 νο2 δεν το ειχα ριξει με κρυο, ειχε αρκετα ζεστο καιρο εκεινη την μερα, λογικα το ΣΚ θα κανω τια δοκιμες.
 
MB GIGANTE (CARTONE) - LIMITED EDITION
Σε χάρτινο κάλυκα 65χιλ, 33γρ σκάγια, 580bars σύμφωνα με την εταιρεία κατάλληλο και για παλιά όπλα με θαλάμες 65χιλ.
"Limited edition of the historical shotshell with paper case and felt wad. It is recommended for prize hunting and medium-distance shooting."
Για ευγενή θηράματα σε μεσαίες αποστάσεις
 
MB GIGANTE (CARTONE) - LIMITED EDITION
Σε χάρτινο κάλυκα 65χιλ, 33γρ σκάγια, 580bars σύμφωνα με την εταιρεία κατάλληλο και για παλιά όπλα με θαλάμες 65χιλ.
"Limited edition of the historical shotshell with paper case and felt wad. It is recommended for prize hunting and medium-distance shooting."
Για ευγενή θηράματα σε μεσαίες αποστάσεις
αμα ειναι οπως το αδερφακι του λογικα πρεπει να ειναι καλο.
 
σε τι κυνηγια το δουλευεις σωτηρη?
Κωστα ως επι το πλειστον,κανα πονηρο πρωινο (μπεκατσοκαιρος) σε περπατητο τσιχλας...για τον φοβο των...Ιουδαιων σε πυκνα μερη;).Το εχω χρησιμοποιησει ομως και στα τρυγονια στα περασματα τον Σεπτεμβρη και στα αγριοπεριστερα στα περασματα τον Οκτωβρη,με 2* η 3*
 
@MiltosL μιας κ ανέφερες στο προηγούμενο θέμα τη μάλλινη, έχω παρατηρήσει από δοκιμές μου, είναι πως η μάλλινη τάπα με τν κύλινδρο (5*) δίνει μέτρα πέρα ακόμη κ λίγο μετά τα 15m.......
Προφανώς υπακούει στο τσοκάρισμα;;;;
 
@MiltosL μιας κ ανέφερες στο προηγούμενο θέμα τη μάλλινη, έχω παρατηρήσει από δοκιμές μου, είναι πως η μάλλινη τάπα με τν κύλινδρο (5*) δίνει μέτρα πέρα ακόμη κ λίγο μετά τα 15m.......
Προφανώς υπακούει στο τσοκάρισμα;;;;
Η μαλλινη ειναι το μοναδικο βυσμα που υπακουει ακριβως στο τσοκαρισμα..με το 5αρη μια χαρα τουφεκας και στα 20-25 μετρα με ανοιχτη μεν αλλα καλη κατανομη..εγω περσυ με το bell εκανα φανταστικες τουφεκιες με μαλλινες
 
Μιλτ
Να και η τουφεκια με την f2 και μαλλινη και διαχωρισμενη στηλη σκαγιων..φανταδου με το bell πιανει ολο το χαρτονι
View attachment 12605
Μίλτο τι εννοείς διαχωρισμένη στήλη σκαγιών ;; Κάθετα με ενδιάμεση τάπα (χαρτονάκι / φελλό) ή κατά μήκος με κάποιο τύπου σταυρό ;;;
 
Back
Top