Μάλλινη τάπα

Όνομα
Σωτηρης
σε τι κυνηγια το δουλευεις σωτηρη?
Κωστα ως επι το πλειστον,κανα πονηρο πρωινο (μπεκατσοκαιρος) σε περπατητο τσιχλας...για τον φοβο των...Ιουδαιων σε πυκνα μερη;).Το εχω χρησιμοποιησει ομως και στα τρυγονια στα περασματα τον Σεπτεμβρη και στα αγριοπεριστερα στα περασματα τον Οκτωβρη,με 2* η 3*

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
@MiltosL μιας κ ανέφερες στο προηγούμενο θέμα τη μάλλινη, έχω παρατηρήσει από δοκιμές μου, είναι πως η μάλλινη τάπα με τν κύλινδρο (5*) δίνει μέτρα πέρα ακόμη κ λίγο μετά τα 15m.......
Προφανώς υπακούει στο τσοκάρισμα;;;;

@MiltosL μιας κ ανέφερες στο προηγούμενο θέμα τη μάλλινη, έχω παρατηρήσει από δοκιμές μου, είναι πως η μάλλινη τάπα με τν κύλινδρο (5*) δίνει μέτρα πέρα ακόμη κ λίγο μετά τα 15m.......
Προφανώς υπακούει στο τσοκάρισμα;;;;
Η μαλλινη ειναι το μοναδικο βυσμα που υπακουει ακριβως στο τσοκαρισμα..με το 5αρη μια χαρα τουφεκας και στα 20-25 μετρα με ανοιχτη μεν αλλα καλη κατανομη..εγω περσυ με το bell εκανα φανταστικες τουφεκιες με μαλλινες

Περιοχή
Χανιά
Μιλτ
Να και η τουφεκια με την f2 και μαλλινη και διαχωρισμενη στηλη σκαγιων..φανταδου με το bell πιανει ολο το χαρτονι
View attachment 12605
Μίλτο τι εννοείς διαχωρισμένη στήλη σκαγιών ;; Κάθετα με ενδιάμεση τάπα (χαρτονάκι / φελλό) ή κατά μήκος με κάποιο τύπου σταυρό ;;;

konstantinos

Moderator
Περιοχή
ΚΑΣΟΣ
Καθετα Στελιο με ενα χαρτακι στη μεση ακριβως της στηλης ειναι
Πήγα να σου απαντήσω εδώ και έγραψα σε άλλο θέμα .sarcastic. ωραία πατέντα πάντως μπορείς να κάνεις και στρώσεις με διαφορετικά νούμερά σκαγιων.

Περιοχή
Ήπειρος
Όνομα
Παναγιωτης
Η μαλλινη ειναι το μοναδικο βυσμα που υπακουει ακριβως στο τσοκαρισμα..με το 5αρη μια χαρα τουφεκας και στα 20-25 μετρα με ανοιχτη μεν αλλα καλη κατανομη..εγω περσυ με το bell εκανα φανταστικες τουφεκιες με μαλλινες
Σε τι κυνηγια φίλε μου το χρησιμοποίησες το bell με μάλλινη?

Πήγα να σου απαντήσω εδώ και έγραψα σε άλλο θέμα .sarcastic. ωραία πατέντα πάντως μπορείς να κάνεις και στρώσεις με διαφορετικά νούμερά σκαγιων.
Οντως κανεις οτι θελεις με αυτη την πατεντα..χωριζεις αν θες στα 3 την στηλη βαζεις 2-3 διαφορετικα νουμερα σκαγιων και γενικα ελεγχεις το ποσο γεματη θες να ειναι ή το κεντρο ή η περιφερεια της τουφεκιας σου

Όνομα
Νίκος
Κανω ενα στησιμο με την μαλλινη....που ειναι αρκετα μπελαλιδικο....και προυποθετει δυο νουμερα
σκαγιων δλδ 5 - 7 η 6 - 8 ή 7 - 9 αλλιως τα σκαγια θα γινουν αχταρμας. Το στησιμο κολωνας δλδ τα
χοντρα στο κεντρο μεχρι επανω και ψιλα περιφεριακα. Αυτο το στησιμο δινει εντονο κεντρο και πολυ
ωραια κατανομη στην περιφερεια.

Κανω ενα στησιμο με την μαλλινη....που ειναι αρκετα μπελαλιδικο....και προυποθετει δυο νουμερα
σκαγιων δλδ 5 - 7 η 6 - 8 ή 7 - 9 αλλιως τα σκαγια θα γινουν αχταρμας. Το στησιμο κολωνας δλδ τα
χοντρα στο κεντρο μεχρι επανω και ψιλα περιφεριακα. Αυτο το στησιμο δινει εντονο κεντρο και πολυ
ωραια κατανομη στην περιφερεια.
Νίκο πως το καταφέρνεις αυτό?

Όνομα
Νίκος
Νίκο πως το καταφέρνεις αυτό?

Καλημερα Βαγγελη και καλο μηνα φιλε!!! Εχω φτιαξει ενα σωληνακι απο ακτινογραφια. Το τοποθετω πανω
στην μαλλινη στο κεντρο. Ριχνω τα σκαγια πρωτα στο κεντρο και γεμιζω το σωληνακι. Κτυπαω απαλα τον
καλυκα πανω στον παγκο εργασιας ωστε να κατσουν τα σκαγια. Στην συνεχεια ριχνω τα περιφεριακα σκαγια
Κανω την ιδια διαδικασια δλδ κτυπαω παλι τον καλυκα ωστε να κατσουν και αυτα. Στο τελος αφαιρω σιγα
σιγα και προσεκτικα το σωληνακι.. :)

konstantinos

Moderator
Περιοχή
ΚΑΣΟΣ
Θέλουν δουλειά τα 20 του Λάμπρου ...πολύ χαλι και το 26 και το 28
Τα παλιά έχω ρίξει μόνο προ Ναυπλιωτη νο 7 σε κόκκινο καλυκα ούτε αυτά μαρεσαν , άσε που στο 20αρι ποιο πολύ ιδιογομωση θα ριχνω αλλά μαρεσει να δοκιμάζω και εμπορικά.