Αγορές μέσω Internet

Η ΑΑΔΕ ακύρωσε το χαράτσι των ΕΛΤΑ στα μικροδέματα!
elta-scaled.jpg
Μετά από εντολή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων, ακυρώθηκε το χαράτσι των 15 ευρώ, που επέβαλαν τα ΕΛΤΑ στις αδασμολόγητες αγορές από τρίτες χώρες.

Επιτέλους και άργησαν
Το θέμα δεν είναι αν άργησαν η οχι . Δεν θα τους πω κι ευχαριστώ.Ο τροπος που λειτουργει αυτη η πουτάνα η μηχανή εχει σημασια. Με ρεκτιφιέ δεν διορθώνεται. Θελει αλλαγή
 
ειπαν και προσυπογράφω περι μικροδεμάτων από Κίνα:
Απίστευτο και κρίμα που ο Έλληνας κράζει για τα ασήμαντα και σιωπά εκκωφαντικά για τα σημαντικά...
Aυτά ειναι τα σημαντικά για τον νεοέλληνα. Να μπορεί να αγοράζει φτηνά Κινέζικα προιόντα και να βρίσκει δωρεάν πακέτα ιντερνετ για να αποχαυνώνεται στα social media..
Θέματα όπως η έξαρση της βίας, η εγκληματικότητα, η βρωμιά και τα σκουπίδια στις περισσότερες πόλεις της Ελλάδος, η κατάρρευση των αξιών, και η γενική κατάντια μας σαν χώρα είναι δευτερεύοντα ..
Ζώ για την μέρα που θα ξεκινήσουμε ανάλογες μαζικές κινήσεις για οποιοδήποτε από αυτά τα (πραγματικά) σοβαρά θέματα
 
ειπαν και προσυπογράφω περι μικροδεμάτων από Κίνα:

Aυτά ειναι τα σημαντικά για τον νεοέλληνα. Να μπορεί να αγοράζει φτηνά Κινέζικα προιόντα και να βρίσκει δωρεάν πακέτα ιντερνετ για να αποχαυνώνεται στα social media..
Θέματα όπως η έξαρση της βίας, η εγκληματικότητα, η βρωμιά και τα σκουπίδια στις περισσότερες πόλεις της Ελλάδος, η κατάρρευση των αξιών, και η γενική κατάντια μας σαν χώρα είναι δευτερεύοντα ..
Ζώ για την μέρα που θα ξεκινήσουμε ανάλογες μαζικές κινήσεις για οποιοδήποτε από αυτά τα (πραγματικά) σοβαρά θέματα

Και τι επρεπε δηλαδη ,να πληρώσουμε 15€ φόρο μαλακίας που το αποφάσισε καποιος ενα βραδυ ;
Και στο κατω κατω ποιος ειναι αυτος ποιός είπε οτι είναι μόνο αυτα που διαμαρτυρονται κάποιοι ;
Αυτοι που έκαναν αυτά τα σχόλια και που μπορει να περνούν τη μισή μερα τους στο φατσοβιβλίο; γιατι αυτη η ισοπεδωση ;
Αυτοί που ζουν για το πότε θαρθει εκείνη η μερα που θα ξεκινήσουν οι κινητοποιήσεις ;
Αυτοι άραγε απο το να κατηγουρουν τους υπόλοιπους απο τα μέσα δικτύωσης εχουν κάνει τίποτα ή τα περιμένουν όλα απο άλλους ; Τι κινητοποιησεις περιμενουν ;
Μήπως περιμένουν κινητοποιήσεις σαν αυτες των διοδιων ; τοτε που όλοι μαζεύονταν στις Αφίδνες γιατί τους βόλευε που ηταν κοντά, διπλα απ την Αθηνα; ; δεν ειδα το ιδιο ενδιαφερον για τα διόδια στη Κορίνθου Πατρών που ηταν δρομος σκοτώστρα και πληρωναμε διοδια για τον δρομο που ΘΑ γινοταν . Και πολλά άλλα .
Επαναστάτες του κώλου και του Facebook.
 
15 ευρώ ήταν χαζό εξ αρχής

Ωραία θέλεις να βγάλεις κάτι σαν κράτος αποδεκτό και θεμιτό... Βάλε σε μικροδεματα 1 η 1.5 ευρώ

Και λεφτά θα μάζευαν και δεν θα ένοιαζε κανέναν από 20 αν πλήρωνε 21

Όλοι 3 ευρώ αντικαταβολή για δέματα εντός Ελλάδας έτσι και αλλιώς πληρώνουμε
 
Έχει γίνει μόδα πλέον...για όλα φταίει ο "νεοέλληνας".....λες και οι παλιοί ήταν γνωστικοί,πνευματικά ολοκληρωμένοι και τα πράξανε όλα ορθά!!!!
κλεφτοκοτάδες ήμασταν πάντα, απλά κάθε εποχή είχε τον "ήρωά" της τον ηγέτη της, λόγο χαμηλού επιπέδου μεγάλου ποσοστού του πληθυσμού. (όποιος είχε βγάλει εξατάξιο γυμνάσιο ήταν σούπερ.) Σήμερα που το μεγαλύτερο ποσοστό έχει μάστερ κάπου δεν μπορείς να το ταίσεις κουτόχορτο εύκολα... οπότε δύσκολα θα βρεις και ηγέτη... Το θέμα είναι εαν θα γινουμε ευρωπαίοι ή θα κυριαρχήσει το ανατολίτικο στοιχείο... με ότι αυτό συνεπάγεται...
 
κλεφτοκοτάδες ήμασταν πάντα, απλά κάθε εποχή είχε τον "ήρωά" της τον ηγέτη της, λόγο χαμηλού επιπέδου μεγάλου ποσοστού του πληθυσμού. (όποιος είχε βγάλει εξατάξιο γυμνάσιο ήταν σούπερ.) Σήμερα που το μεγαλύτερο ποσοστό έχει μάστερ κάπου δεν μπορείς να το ταίσεις κουτόχορτο εύκολα... οπότε δύσκολα θα βρεις και ηγέτη... Το θέμα είναι εαν θα γινουμε ευρωπαίοι ή θα κυριαρχήσει το ανατολίτικο στοιχείο... με ότι αυτό συνεπάγεται...
Δεν θέλω να γίνω Ευρωπαίος....ποτέ δεν ανήκε και δεν ανήκει η Ελλάδα στην Ευρώπη......Βαλκάνια είμαστε αν το χωνευαμε σαν λαός και δεν επιτρέπαμε στον κάθε "ηγέτη" να μας ξεπουλαγε ο καθ' ένας για δικό του οφελος τώρα θα ήμασταν πολύ ποιο καλά.
 
Τι σημαίνει να είμαστε ευρωπαίοι άραγε; Είμαστε άνθρωποι που μας έχει δωθεί μια ευκαιρία για ζωή και πρέπει να περάσουμε όσο καλύτερα μπορούμε στον χρόνο αυτό σεβόμενοι τους γύρω μας. Αυτό που θα έλεγα ότι πρέπει να κάνουμε είναι να προστατέψουμε τον τρόπο ζωής μας και να μην βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας. Δυστυχώς όμως δεν λειτουργούμε έτσι όλοι πλέον. Πολλοί είναι της άποψης ο θάνατος σου η ζωή μου. Στο θέμα μας τωρα να πω πως το πρόβλημα για εμενα δεν είναι τα 15€ αλλά το ότι αντί να βρουν μια λύση κερδοφόρα για όλους, προτίμησαν να τιμωρήσουν όσους αγοράζουν από Κίνα και μάλιστα το έκαναν με τόσο χάλια τροπο δίχως να πάρουν άδεια από κανέναν δείχνοντας για ακόμα μια φορά ποσο ανοργάνωτη είναι η χώρα. Αναρωτιέμαι την βλακεία αυτή θα την πληρώσει κανεις ή δεν θα ανοίξει ούτε μια μύτη πάλι;
 
Last edited:
Ευρωπαίοι δεν θα γίνουμε ποτέ γιατί στα σχολεία μαθαίνουμε την ιστορία σαν η Ελλάδα (που κατά καιρούς ήταν σημαντικός παράγοντας) να είναι το κέντρο του κόσμου. (Δεν είμαι πολύ σίγουρος αν αυτό είναι και πολύ λάθος) αλλά δεν μπορώ τις εξ ανατολών επιρροές.... Η γεωγραφική μας θέση είναι αυτή που μας πάει μια μπρος και μια πίσω.
 
Καλησπερα στην παρεα....
Σκεπτωμε μια αγορα απο aliexpres
Ξερει καποιος φιλος τη χρεωσεις θα εχω και τη μεταφορικα...
Η αγορα θα ειναι περιπου 15- 20 € επι 3 ιδια πραγματα....
Συμφερει σε ενα δεμα η να τα κανω 3 διαφορετικα....???
 
Καλησπερα στην παρεα....
Σκεπτωμε μια αγορα απο aliexpres
Ξερει καποιος φιλος τη χρεωσεις θα εχω και τη μεταφορικα...
Η αγορα θα ειναι περιπου 15- 20 € επι 3 ιδια πραγματα....
Συμφερει σε ενα δεμα η να τα κανω 3 διαφορετικα....???
Αν έχουν 15-20 ευρώ το καθένα Καντά διαφορετικά αλλιώς θα χρεωθείς τελωνείο
15 ευρώ εκτελωνισμος +24%φπα
 
Καλησπερα στην παρεα....
Σκεπτωμε μια αγορα απο aliexpres
Ξερει καποιος φιλος τη χρεωσεις θα εχω και τη μεταφορικα...
Η αγορα θα ειναι περιπου 15- 20 € επι 3 ιδια πραγματα....
Συμφερει σε ενα δεμα η να τα κανω 3 διαφορετικα....???
Ότι σου λέει ο Τέλης. Τα μεταφορικά θα τα δεις στο προϊόν πριν το πληρώσεις και δεν έχει σχέση με τελωνεία κλπ.
 
Καλησπερα στην παρεα....
Σκεπτωμε μια αγορα απο aliexpres
Ξερει καποιος φιλος τη χρεωσεις θα εχω και τη μεταφορικα...
Η αγορα θα ειναι περιπου 15- 20 € επι 3 ιδια πραγματα....
Συμφερει σε ενα δεμα η να τα κανω 3 διαφορετικα....???
Οπως σου ειπαν και οι άλλοι ,ξεχωριστα.
Ομως καποια παραγγελία απο Aliexpres που έκανα εγω πριν απι 10 μερες ,αλλά και κανα δυο φίλοι , έβγαζε μήνυμα που έλεγε οτι η αποστολη θα γινει μετα απο 16 μέρες καθως οτι ο ιος δεν μεταδίδεται μεσα απο προϊόντα.
Εγω την ακύρωσα για αλλο λόγο ,οπότε δεν ξανασχολήθηκα.
 
Back
Top