Αγορές μέσω Internet

Απο τη στιγμη που ισχύουν τα παρακάτω
  1. 0-22€ πληρώνετε τέλη εκτελωνισμού 15€
  2. 22-150€ πληρώνετε τέλη εκτελωνισμού 15€ + ΦΠΑ 24%
  3. Πάνω απο 150€ πληρώνετε τέλη εκτελωνισμού 15€-50€ ανάλογα το κόστος του πακέτου, + ΦΠΑ 24% + Τελωνειακούς δασμούς
Ας μου πει καποιος τι νόημα εχει αν ανοίγεται ή δεν ανοίγεται το δέμα απο τη στιγμη που τα 15 € τελων ισχύουν σε όλες τις κατηγορίες.Τζόκερ θα παιζουμε ;
Αλλά γιατι απορούμε ........
Διαβαστε και την.... "διευκρίνηση" των ΕΛΤΑ https://www.elta.gr/Εταιρία/Γραφείο...177/1837/--------/language/el-GR/Default.aspx
 
Απο τη στιγμη που ισχύουν τα παρακάτω
  1. 0-22€ πληρώνετε τέλη εκτελωνισμού 15€
  2. 22-150€ πληρώνετε τέλη εκτελωνισμού 15€ + ΦΠΑ 24%
  3. Πάνω απο 150€ πληρώνετε τέλη εκτελωνισμού 15€-50€ ανάλογα το κόστος του πακέτου, + ΦΠΑ 24% + Τελωνειακούς δασμούς
Ας μου πει καποιος τι νόημα εχει αν ανοίγεται ή δεν ανοίγεται το δέμα απο τη στιγμη που τα 15 € τελων ισχύουν σε όλες τις κατηγορίες.Τζόκερ θα παιζουμε ;
Αλλά γιατι απορούμε ........
Διαβαστε και την.... "διευκρίνηση" των ΕΛΤΑ https://www.elta.gr/Εταιρία/ΓραφείοΤύπου/ΤελευταίαΝέα/tabid/750/newsid1177/1837/--------/language/el-GR/Default.aspx
Φίλε μου τον ξανά άλλαξε τον κατάλογο και ισχύει παλι από τα 22 ευρώ και πάνω
Αλλά με μια μικρή διαφορά όσα δέματα είναι κάτω του 22 ευρώ και θεωρούνται ύποπτα από την στιγμή που θα ανοίγονται θα χρεώνονται και το 15 ευρώ σαν έξοδα υπηρεσίας....
 
Φίλε μου τον ξανά άλλαξε τον κατάλογο και ισχύει παλι από τα 22 ευρώ και πάνω
Αλλά με μια μικρή διαφορά όσα δέματα είναι κάτω του 22 ευρώ και θεωρούνται ύποπτα από την στιγμή που θα ανοίγονται θα χρεώνονται και το 15 ευρώ σαν έξοδα υπηρεσίας....

Μπορείς να μου δείξεις Τέλη κάποια άλλη απόφαση; ενα μπάχαλο είναι..Τα πολλά λόγια ειναι μόνο για σύγχυση.
Ολοι παίζουν σύστημα αναμπουμπούλα όπως έλεγε και ο Βέγγος .
 
Last edited:
Αντί να προσπαθούν να υπερχρεωσουν για να κόψουν εισαγωγές θα μπορούσαν να βάλουν ένα Φιξ λογικό ποσοστό εκτελονισμου από το πρώτο ευρώ και έτσι και πιο πολλά λεφτά θα μάζευαν και θα πέρναγαν περισσότερα δέματα μέσο Ελλάδας για Ευρώπη .
 
Υπαρχει ενα προβλημα εδω και καιρο με την Κινα.Εκανες παραγγελια π.χ 150 ευρο και ο Κινεζος
στο εστελνε γραφοντας 5 ευρο.Τωρα σε ενα συγχρονο κρατος οπως εμεις η λυση του προβληματος
οπως παντα ειναι η "πατατα" Χαμος θα γινει οπως παντα....
 
Φίλε μου τον ξανά άλλαξε τον κατάλογο και ισχύει παλι από τα 22 ευρώ και πάνω
Αλλά με μια μικρή διαφορά όσα δέματα είναι κάτω του 22 ευρώ και θεωρούνται ύποπτα από την στιγμή που θα ανοίγονται θα χρεώνονται και το 15 ευρώ σαν έξοδα υπηρεσίας....
ΕΛΤΑ σε συνεργασία μ,ε τους ΤΕΛΩΝΕΣ !!!! Επαγγελματιες ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ! Κακό χρόνο να έχουν !!!!
 
Υπαρχει ενα προβλημα εδω και καιρο με την Κινα.Εκανες παραγγελια π.χ 150 ευρο και ο Κινεζος
στο εστελνε γραφοντας 5 ευρο.Τωρα σε ενα συγχρονο κρατος οπως εμεις η λυση του προβληματος
οπως παντα ειναι η "πατατα" Χαμος θα γινει οπως παντα....
Έκανα κάποτε παραγγελια 2500 ευρω και τα πέρασα δειγματισμο ! Αφου είναι ΛΑΜΟΓΙΑ οι ΤΕΛΩΝΕΣ .... από όπου μπορώ θα τους την κάνω την διακόρευση ! .my man.
 
Μπορείς να μου δείξεις Τέλη κάποια άλλη απόφαση; ενα μπάχαλο είναι..Τα πολλά λόγια ειναι μόνο για σύγχυση.
Ολοι παίζουν σύστημα αναμπουμπούλα όπως έλεγε και ο Βέγγος .
Εδώ ακριβώς φίλε μου το αναφέρει
https://techvalue.gr/22-ευρώ-ελτα-τελωνείο-35354/
ΕΛΤΑ σε συνεργασία μ,ε τους ΤΕΛΩΝΕΣ !!!! Επαγγελματιες ΝΤΑΒΑΤΖΗΔΕΣ ! Κακό χρόνο να έχουν !!!!
Γαμησετα ούτε μια αγορά της προκοπής δεν μας αφήνουν να κάνουμε τους φουστηδες χεχε .sarcastic.
 
Εδώ ακριβώς φίλε μου το αναφέρει
https://techvalue.gr/22-ευρώ-ελτα-τελωνείο-35354/

Γαμησετα ούτε μια αγορά της προκοπής δεν μας αφήνουν να κάνουμε τους φουστηδες χεχε .sarcastic.
Tα απλά και εύκολα ,σ αυτή τη χώρα γίνονται δύσκολα και εκ του πονηρού.
Ποια "una faccia, una razza" . Δεν πιανόμαστε με τίποτα
 
Ευτυχώς τους την έκοψαν την γλώσσα.....
Αυτο που έμεινε όμως ειναι οτι για μια ακόμη φορά φάνηκε τι μπάχαλο είμαστε και τα οποια αντανακλαστικά του συστήματος ,κι αυτά ανύπαρκτα.
Και η πλάκα ξερετε ποια ειναι ; οτι υπήρξαν πολλοί που έτρεξαν να προσκυνήσουν κατα την προσφιλή τακτική των γιουσουφάκιδων
Δε θα ισιώσεις ποτε πουτάνα !
 
Η ΑΑΔΕ ακύρωσε το χαράτσι των ΕΛΤΑ στα μικροδέματα!
elta-scaled.jpg
Μετά από εντολή της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων, ακυρώθηκε το χαράτσι των 15 ευρώ, που επέβαλαν τα ΕΛΤΑ στις αδασμολόγητες αγορές από τρίτες χώρες.

Επιτέλους και άργησαν
 
Back
Top