Αγορές μέσω Internet

Το θέμα ειναι οτι τρέχουν πολλές παραγγελίες απο προηγούμενο διάστημα και οπως φαίνεται εμπίπτουν στις νεες ρυθμίσεις οπότε εκει ειναι και το πρόβλημα.
Μπουρδελιστάν σε όλο το μεγαλείο!
 
την πάτησα και εγώ Φίλε μου έχω 3 παραγγελίες που έρχονται και δεν ξέρω τι θα γίνει :(:(

Ας τα κρατήσουν Γιάννη και αν χωράνε ας τα βάλουν εκει που ξέρουν. Έτσι ωμά και κοφτά. .sarcastic.
Πρέπει εμείς να πληρώσουμε και τα σπασμένα των ΕΛΤΑ κατάλαβες Γιάννη ;
Για πραγματάκια ακόμη και των 3 € να σου ζητάνε άλλα 15€ νταβαντζηλίδικα.
 
Δεν μπορούν να ανοίγονται όλα...Αλλά δεν ξέρεις αυτά που θα ανοίξουν αν είναι και το δικό σου....:(
Καλό χαράτσι και αυτό.....hair.
Πρέπει να βρίσκουμε μόνο με αποστολές Ευρώπης...που χρεώνεσαι επιπλέον μεταφορικά δυστυχώς....
 
Το 15 ευρώ άρχισε να ισχύει εδώ και καιρό αλλά ακόμα δεν άκουσα να το χρέωσαν σε κανέναν
Όπως και πιο παλιά για αγορές κάτω των 22 ευρώ ίσχυε το 3 ευρώ αλλά ούτε εκείνο προσωπικά μου το είχαν χρεώσει ποτέ
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παραπονιέστε για ότι επιπλέον χρεώνετε για αποστολή από Κίνα. Κανονικά θα έπρεπε να χει τόσους δασμούς και φόρους που να μας έκαναν να στραφουμε στα Ευρωπαικά - Ελληνικά προιοντα και να τα ξαναπαράγουμε.
Η κουμουνιστική Κίνα με τις δεξιές τσέπες κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό. Δεν έχει τους ιδιου κανονες με ασφαλεια εργασιων, περιβαντολογικά και παιδική εργασία με αποτελεσμα να πηδάει τις προοδευμενες χωρες σε αυτο τον τομέα. Η κυβερνηση τους πριμοδοτεί τα μεταφορικά και έχουν μαζέψει όλο το ρευστό ευρώ ευρώ...
Καλά κανει ο Τραμπ και τους πηδαει όπου μπορεί, μακαρι να το εκανε και η Ευρωπη. Εγώ πάντως αποφευγω να ψωνίζω Κινεζικο γιατί εαν θες να ειναι εφάμιλλα των ευρωπαικων προιόντων τότε η τιμή είναι Ευρωπαική.
Αυτό δεν σημαίνει ότι και εγώ δεν έχω ψωνίσει απο Κίνα αλλά η αλήθεια να λέγετε...
 
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί παραπονιέστε για ότι επιπλέον χρεώνετε για αποστολή από Κίνα. Κανονικά θα έπρεπε να χει τόσους δασμούς και φόρους που να μας έκαναν να στραφουμε στα Ευρωπαικά - Ελληνικά προιοντα και να τα ξαναπαράγουμε.
Η κουμουνιστική Κίνα με τις δεξιές τσέπες κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό. Δεν έχει τους ιδιου κανονες με ασφαλεια εργασιων, περιβαντολογικά και παιδική εργασία με αποτελεσμα να πηδάει τις προοδευμενες χωρες σε αυτο τον τομέα. Η κυβερνηση τους πριμοδοτεί τα μεταφορικά και έχουν μαζέψει όλο το ρευστό ευρώ ευρώ...
Καλά κανει ο Τραμπ και τους πηδαει όπου μπορεί, μακαρι να το εκανε και η Ευρωπη. Εγώ πάντως αποφευγω να ψωνίζω Κινεζικο γιατί εαν θες να ειναι εφάμιλλα των ευρωπαικων προιόντων τότε η τιμή είναι Ευρωπαική.
Αυτό δεν σημαίνει ότι και εγώ δεν έχω ψωνίσει απο Κίνα αλλά η αλήθεια να λέγετε...

Πάλι θα αναλύουμε τα αυτονόητα ;
Παραπονιόμαστε γιατί αυτό το επιπλέον είναι καθαρά νταβαντζηλίκι και δεν ανταποκρίνεται σε φορολογία που επιβάλλεται σε προϊόντα εκτός Ευρωπαϊκής ένωσης.Αν είχε να κάνει μ αυτό θα το καταλάβαινα.
Όσο για το κομουνιστική ή όχι , τον αθέμιτο ανταγωνισμό και το τι κάνει η κυβερνησή τους άστο καλύτερα. Ας δούμε τι έκαναν και οι δικοί μας.Απο τη μια ξεπουλήσαμε σε Κινέζους λιμάνια και ενέργεια και έπονται φυσικά κι άλλα ,είμαστε υπέρ της παγκοσμιοποίησης κι απο την άλλη μας έφταιξαν οι μικροαγορές απο ebay.
Όπως και νά χει ,τις επιλογές που έχεις από κει δεν τις έχεις απο Ευρώπη και δεν αναφέρομαι στο θέμα της τιμής ,αλλά της πληθώρας των προϊόντων.Οσο για την ντόπια αγορα ας το αφήσουμε καλύτερα. Εως και 5 φορές πάνω .
 
Εγώ περιμενω μερικά δέματα που έχω στείλει στον αδερφό μου. Αν ζητήσουν τα 15€ θα τους πάρω τηλ να τα στείλουν πίσω Κίνα. Το καλό είναι ότι μπορώ να τα παραγγείλω για Σλοβακία.
 
Last edited:
Back
Top