Walkie talkie

Χρησιμοποιώ της Baofeng το BF-T3, πιθανον κινεζικα αλλα αρκετα καλα, η τιμη τους ειναι στα 8€ το ενα, απλα παιρνεις μια τετραδα απο επαναφορτιζομενες 3Α μπαταριες και ξεμπευρδευεις.
Τα χρησιμοποιω κυριως στο καρτερι και στο περπατητο, η εμβελια τους ειναι αρκετα καλη αφου τα εχω δοκιμασει περισσοτερο μεταξυ εμποδιων και καμπυλοτητας και ακους αρκετα καθαρα μεταξυ 1-1,5χλμ. Σε ευθεια και χωρις εμποδια εχουμε μιλησει πανω απο 2χλμ.
Μιά χαρά.....αφού την κάνει τη δουλειά του τέλεια δν παει να είναι και.....made in Albania.... .sarcastic.
Πάντος χρειάζεται ένα walkie talkie σέ όλα τα κυνήγια εκτός του ορτυκιού...
 
Παντελή επιτρέπεται η χρήση του pmr.
Μάνο σίγουρα; Το PMR δεν χρειάζεται άδεια όπως το VHF, αλλά έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται στο κυνήγι, άσχετα αν δεν εφαρμόζεται.
Και μην μου πείτε ότι είναι παράλογο...
 
Τα PMR επιτρέπονται, αν τηρούν τα παρακάτω:

Ελληνική νομοθεσία
Στην Ελλάδα η διάθεση και η χρήση συσκευών PMR446 επιτράπηκε με την ΚΥΑ 4100/2002 (ΦΕΚ 328Β/2002)[4]. Για την αγορά και χρήση των συσκευών αυτών δεν απαιτείται κανενός είδους άδεια. Σύμφωνα με την απόφαση, επιτρέπεται η λειτουργία PMR446 στην περιοχή συχνοτήτων 446,000MHz - 446,100MHz, με διαχωρισμό διαύλων (καναλιών) 12,5kHz, με μέγιστη ισχύ εκπομπής 500mW και διαμόρφωση συχνότητας (narrow FM - 16KF3E). Οι συσκευές πρέπει να είναι φορητές (τύπου walkie-talkie), με μη αποσπώμενη κεραία. Με βάση τα παραπάνω, στην Ελλάδα επιτρέπεται η χρήση των πρώτων 8 αναλογικών καναλιών PMR446, όπως φαίνεται στον πίνακα:

α.α. καναλιούΣυχνότητα (MHz)
1446.00625
2446.01875
3446.03125
4446.04375
5446.05625
6446.06875
7446.08125
8446.09375
 
Το επιβεβαίωσα, η χρηση συσκευων ραδιοεπικοινωνιας απαγορευεται κατα την ασκηση του κυνηγιου συμφωνα με την Ελληνικη νομοθεσια, άσχετα αν επιτρέπεται η κατοχή τους χωρίς άδεια.

http://www.3osks.gr/index.php/nomothesia/11-periorismoi-odigies-kata-tin-askisi-thiras
Η ελληνική νομοθεσία κοντεύει να μας απαγορεύση και την αφόδευση στην ύπεθρο.....(εκπέμπουμε ρύπους) θα μας πει......... .sarcastic. .sarcastic.
 
  • Απαγορεύεται η χρήση ασυρμάτων για το συντονισμό του κυνηγιού.
ας αποδείξει αυτός που θα θέλει να σημειώσει παράβαση ότι έκανα παράνομη χρήση.
Ου μπλέξεις!
Αφού σου πάρει το τουφέκι, τα φυσίγγια, το walkie talkie, τρέχα στα δικαστήρια να τους πεις ότι δεν το είχες γιά το κυνήγι, αλλά για να μιλάς με τη γκόμενα...
Ακόμα κι αν αθωωθείς, που είναι πολύ πιθανό, μέχρι να καθαρίσεις δεν μπορείς να ούτε να βγάλεις άδεια, ούτε άδεια αγοράς όπλου, ούτε καν στο σκοπευτήριο να πας...
 
Ου μπλέξεις!
Αφού σου πάρει το τουφέκι, τα φυσίγγια, το walkie talkie, τρέχα στα δικαστήρια να τους πεις ότι δεν το είχες γιά το κυνήγι, αλλά για να μιλάς με τη γκόμενα...
Ακόμα κι αν αθωωθείς, που είναι πολύ πιθανό, μέχρι να καθαρίσεις δεν μπορείς να ούτε να βγάλεις άδεια, ούτε άδεια αγοράς όπλου, ούτε καν στο σκοπευτήριο να πας...
με την ίδια λογική εαν σου βρει στην ζώνη μονοβολα ή 4 αρια και ειναι Τρίτη θα σε γραψει για παράνομη ασκηση κυνηγιού. Μέχρι και την δουλειά του παίζει. Τα pmr σώζουν ζωές και όλοι όσοι μπαινουν στο βουνό για οποιαδήποτε δραστηριότητα πρεπει να έχουν μαζι τους ένα και μάλιστα ακριβό και όχι κινεζικα παιχνίδια για τις αλάνες.
Εγώ το χρησιμοποιώ για να ενημερώνω για την θέση μου όταν περπατάμε, αποφεύγω τουφεκιές...
 
με την ίδια λογική εαν σου βρει στην ζώνη μονοβολα ή 4 αρια και ειναι Τρίτη θα σε γραψει για παράνομη ασκηση κυνηγιού. Μέχρι και την δουλειά του παίζει. Τα pmr σώζουν ζωές και όλοι όσοι μπαινουν στο βουνό για οποιαδήποτε δραστηριότητα πρεπει να έχουν μαζι τους ένα και μάλιστα ακριβό και όχι κινεζικα παιχνίδια για τις αλάνες.
Εγώ το χρησιμοποιώ για να ενημερώνω για την θέση μου όταν περπατάμε, αποφεύγω τουφεκιές...

Και πολύ καλά κάνεις αγαπητέ.
Και εγώ από τότε που είμαι ραδιοερασιτέχνης έχω πάντα μαζί μου ένα VHF/UHF.
Το έχω απλά στη τσέπη μου σε περίπτωση ανάγκης δικιάς μου ή άλλου θα το χρησιμοποιήσω.
Όταν όμως κυνηγάω με ένα φίλο μου που είναι και αυτός ραδιοερασιτέχνης το έχουμε πάντα ανοιχτό και μιλάμε με το χαντς-φρη συνέχεια.
Με το φίλο κυνηγάμε τσίχλες σε κοντινά καρτέρια και μιλάμε για να περνάει η ώρα όταν δεν έχει πουλιά. Δε συντονίζουμε κανένα κυνήγι με αυτό και δεν συντονίζεται με κάποιον τρόπο με ασύρματα το κυνήγι της τσίχλας, δεν είναι παγάνα.
Αν κάποιος θηροφύλακας το κάνει θέμα θα του δείξω αμέσως την άδειά που έχω από το υπουργείο μεταφορών για να το χρησιμοποιώ και θα του δώσω το διακριτικό που το υπουργείο μου έχει χορηγήσει. Αν είναι βλάκας και δύστροπος τότε ως ραδιοερασιτέχνης θα τον ταλαιπωρήσω νομικά και θα πάρω αποζημίωση για το λάθος του.

Όμως υπεύθυνες για την κακή αυτή κατάσταση είναι οι κυνηγητικές ομοσπονδίες οι οποίες είναι υποχρεωμένες να το λύσουν αυτό το θέμα με το υπουργείο και μάλιστα άμεσα.
Όχι μόνο, αλλά θα πρέπει να ορίσει το κράτος μετά από πίεση των Κυνηγητικών ομοσπονδιών κάποιες συχνότητες ειδικά για την ασφαλή άσκηση του κυνηγίου. Όπως υπάρχουν ειδικές συχνότητες για τους σκαφάτους, έτσι θα έπρεπε να υπάρχουν και για τους κυνηγούς.
 
Μαζί σας κι εγώ, συμφωνώ απόλυτα και μάλιστα χρησιμοποιούμε κι εμείς στην παρέα μας.
Ήθελα να ξεκαθαρίσω το ισχύον νομικό καθεστώς και την πιθανότητα να μπλέξεις με ανεγκέφαλο...
 
Μόλις παρέλαβα το εργαλείο γιατί το Kenwood του πατέρα μετά από 20 χρόνια εξέπνευσε χεχε
View attachment 6398

Έκανες την καλύτερη επιλογή.
10 πραγματικά βαττ, συμπαγές μηχάνημα, πολύ εύκολο μενού σε αντίθεση με τις Ιαπωνικές αηδίες τύπου yaesu, cross band repeater, και τη μεγαλύτερη μπαταρία που υπάρχει. Μπράβο!
 
Έκανες την καλύτερη επιλογή.
10 πραγματικά βαττ, συμπαγές μηχάνημα, πολύ εύκολο μενού σε αντίθεση με τις Ιαπωνικές αηδίες τύπου yaesu, cross band repeater, και τη μεγαλύτερη μπαταρία που υπάρχει. Μπράβο!
Σε ευχαριστώ φίλε μου....το πήρα για δύο λόγους πρώτον λόγο ότι χάλασε του πατέρα μου οπότε πήρα δεύτερο για εμένα και δίνω την επιλογή στον πατέρα μου να πάρει οποίο θέλει στο κυνήγι και δεύτερον πήρα το συγκεκριμένο γιατί στο βουνό έπιανε εκεί που δεν έπιανε κανένα άλλο
 
Back
Top