Καραμπίνα ή δίκαννο

Επίσης δεν συμφωνώ με την άποψη δίκαννο εεεε άρα 2 κάννες άρα 2 διαφορετικά τσοκ.. Που το λέει αυτό? Δλδ αμα κάποιος γουστάρει να κυνηγάει με το δίκαννο είναι αναγκασμένος να βάλει και 2 διαφορετικά τσοκ?
Ποιος ο λογος να κυνηγας με δικαννο αν δεν μπορεις να εκμεταλευτεις αυτο το μεγαλο προτερημα που εχει το οπλο αυτο????
Ποια η χρηστικοτητα των δυο ιδιων τσοκ σε ενα δικανο στο κυνηγι???
Με ποιο σκεπτικο ''καταργεις'' την χρηση δυο διαφορετικων τσοκαρισματων σε ενα οπλο οταν μαλιστα σου δινει τοσα πλεονεκτηματα???
Με ποιο σκεπτικο ''καταργεις'' την αμεση και διαφορετικη κατανομη με δυο διαφορετικα τσοκ με τα ιδια φυσιγγια???
Ποιο το νοημα σε ενα δικαννο να εχει τα ιδια τσοκ???
Οχι φιλε μου εισαι λαθος......ενα απλο και φτηνο διπλοσκανδαλο δικαννο εχει πολυ περισσοτερα υπερ απο την καλιτερη καραμπινα και μεσα σε αυτα τα υπερ ειναι και οι δυο καννες με τα δυο διαφορετικα τσοκαρισματα που προσφερουν μια υπεροχη στο κυνηγι με το οπλο αυτο.
 
Ποιος ο λογος να κυνηγας με δικαννο αν δεν μπορεις να εκμεταλευτεις αυτο το μεγαλο προτερημα που εχει το οπλο αυτο????
Ποια η χρηστικοτητα των δυο ιδιων τσοκ σε ενα δικανο στο κυνηγι???
Με ποιο σκεπτικο ''καταργεις'' την χρηση δυο διαφορετικων τσοκαρισματων σε ενα οπλο οταν μαλιστα σου δινει τοσα πλεονεκτηματα???
Με ποιο σκεπτικο ''καταργεις'' την αμεση και διαφορετικη κατανομη με δυο διαφορετικα τσοκ με τα ιδια φυσιγγια???
Ποιο το νοημα σε ενα δικαννο να εχει τα ιδια τσοκ???
Οχι φιλε μου εισαι λαθος......ενα απλο και φτηνο διπλοσκανδαλο δικαννο εχει πολυ περισσοτερα υπερ απο την καλιτερη καραμπινα και μεσα σε αυτα τα υπερ ειναι και οι δυο καννες με τα δυο διαφορετικα τσοκαρισματα που προσφερουν μια υπεροχη στο κυνηγι με το οπλο αυτο.

Σου απαντησα πιο πανω εγω, καθως το εχω αντιμετωπισει αρκετες φορες σε συγκεκριμενα κλειστα καρτερια. Συνηθως κυνηγαω με 4/3 τσοκαρισμα, αλλα εχει τυχει σε μερη που οι βολες ειναι στα 10 μετρα και το περιθωριο πολυ μικρο, να ριχνω με Skeet/Skeet (δεν εχω πιο ανοιχτα)
 
Πιστεύω πως το δικαννο έχει πλεονέκτημα σε σχέση με την καραμπίνα ,εκτός από το καλύτερο ζυγισμα τα δύο διαφορετικά τσοκαρισματα. Από κει και πέρα αν δεν χρησιμοποιείς διαφορετικό τσοκαρισμα μόνο το ζυγισμα στα πιο καλά δικαννα είναι αυτό που κάνει τη διαφορά, καθώς και ευκολία καθαρισμου. Στα μπασιματα αν θέλεις π.χ να τουφεκας μακριά βάζεις 1&2 άστρα. Δεν έχει και τόσο μεγάλη διαφορά από το 1&1 άστρο πιστεύω.
 
Στα δικανα ειναι οντως πλεονεκτημα το διπλο τσοκαρισμα, αλλα οπως λεω και παραπανω, πολυ κλειστα καρτερια, ή μερες με μπασιμο σε οριακες αποστασεις, μπορουν ανετα να δικαιολογησουν και ενα ιδιο τσοκαρισμα στις 2 κανες. Βασικα ειναι θεμα τι βολευει αναλογα το που κυνηγας, και η υπαρξη εναλλακτικων τσοκ, βοηθαει ακριβως αυτο
 
Στα μόνο σκανδάλα ποζε μερικοί κ καλα κάνουν, επιλέγουν 2 ίδια τσοκ. Ο λόγος ποιος;; πολλές φορές η δευτερη τουφεκια δεν είναι απομακρυνομενη. Είναι εισερχόμενη. Τότε το δεύτερο στενότερο τσοκ γίνεται μειονέκτημα. Η αλλαγή στον επιλογέα διαλύει την συγκέντρωση. Κ πάλι να υπενθυμίσω ότι το τοπικ λέγεται τσοκίτιδα. Η διαχείριση μπορεί να κάνει συστάσεις
 
Last edited:
Ποιος ο λογος να κυνηγας με δικαννο αν δεν μπορεις να εκμεταλευτεις αυτο το μεγαλο προτερημα που εχει το οπλο αυτο????
Ένα εκατομμύριο λόγοι....
Η αμεσότητα της τουφεκιάς ενός δίκαννου σε σχέση με ένα αυτογεμές.
Η διαφορετική οπτική στην εικόνα κατά την επόμιση.
Η ασύγκριτη ασφάλεια που προσφέρουν οι ξεχωριστές κάννες.
Η διαφορετική αίσθηση στην σκανδάλη που προσφέρουν τα δικαννα.
Το πλεονέκτημα για έναν σκοπευτή-κυνηγό να χρησιμοποιεί ΈΝΑ τουφέκι στα σκοπευτικά αθλήματα και στο κυνήγι.
Ποιο αξιόπιστοι και ανθεκτικοί μηχανισμοί από τα κινητά μέρη ενός αυτογεμούς.
Ποιο εύκολος καθαρισμός.
Μεγαλύτερη ευχαρίστηση και ικανοποίηση του κυνηγού με παραδοσιακές προεκτάσεις.
Ποιο sportive profile.
Ευκολότερη συλλογή των καλύκων.
Να πω και άλλα;
 
Ποια η χρηστικοτητα των δυο ιδιων τσοκ σε ενα δικανο στο κυνηγι???
Αν μετρήσουμε τους χρόνους που κάνει ένας κυνηγός να χρησιμοποιήσει την δεύτερη τουφεκιά και ταυτόχρονα μετρήσουμε την διαφορά της απόστασης από το πρώτο σημείο στο δεύτερο, θα δούμε ότι μία σύσφιξη είναι υπέρ αρκετή να καταβάλει τον στόχο και στα δύο σημεία. Επί της ουσίας και με την τεχνολογία που υπάρχει στα φυσίγγια στην εποχή μας, η διαφορετικές συσφίξεις δεν προσφέρουν τίποτα πέραν της δικής μας ψυχολογικής ικανοποιησης σε μια αυταπάτη. Αν ήταν τόσο πολύ κρίσιμη η διαφορετική σύσφιξη μεταξύ δύο βολών, τα αυτογεμή δεν θα είχαν το μερίδιο που έχουν στην κυνηγητική κοινότητα.
Από την άλλη καταργώντας τις διαφορετικές συσφίξεις απαλάσουμε το μυαλό μας από περιττές παραμέτρους που μόνο αποπροσανατολισμό στην σκόπευση προκαλούν.
Την ώρα που βλέπεις το θήραμα πρέπει το 100% των αισθήσεων να επικεντρώνονται εκεί και όχι σε επιλογείς και υπολογισμούς. Πραγματικά πριν καταργήσω στο ποζέ μου τις διαφορετικές συσφίξεις έπιανα τον εαυτό μου να ασχολείται με την απόσταση της κάθε τροχιάς και ο αντίχειρας να σπρώχνει πάνω κάτω τον επιλογέα.
Από την άλλη οι διαφορετικές συσφίξεις προκαλούν και διαφορετικές ταχύτητες. Απείρως ελάχιστες διαφορές θα μου πείτε. Απείρως η μία, απείρως η άλλη....όλα μαζί φτιάχνουν το αποτέλεσμα!
 
Last edited:
Ένα εκατομμύριο λόγοι....
Η αμεσότητα της τουφεκιάς ενός δίκαννου σε σχέση με ένα αυτογεμές.
Η διαφορετική οπτική στην εικόνα κατά την επόμιση.
Η ασύγκριτη ασφάλεια που προσφέρουν οι ξεχωριστές κάννες.
Η διαφορετική αίσθηση στην σκανδάλη που προσφέρουν τα δικαννα.
Το πλεονέκτημα για έναν σκοπευτή-κυνηγό να χρησιμοποιεί ΈΝΑ τουφέκι στα σκοπευτικά αθλήματα και στο κυνήγι.
Ποιο αξιόπιστοι και ανθεκτικοί μηχανισμοί από τα κινητά μέρη ενός αυτογεμούς.
Ποιο εύκολος καθαρισμός.
Μεγαλύτερη ευχαρίστηση και ικανοποίηση του κυνηγού με παραδοσιακές προεκτάσεις.
Ποιο sportive profile.
Ευκολότερη συλλογή των καλύκων.
Να πω και άλλα;
Εγραψα για το προτερημα των διαφορετικων συσφιξεων σε ενα δικαννο και οχι για τα προτερηματα εναντι στις καραμπινες που εχει αυτο το οπλο....αυτα τα γνωριζω και υπαρχουν και αλλα ποιο σοβαρα.
 
Αν μετρήσουμε τους χρόνους που κάνει ένας κυνηγός να χρησιμοποιήσει την δεύτερη τουφεκιά και ταυτόχρονα μετρήσουμε την διαφορά της απόστασης από το πρώτο σημείο στο δεύτερο, θα δούμε ότι μία σύσφιξη είναι υπέρ αρκετή να καταβάλει τον στόχο και στα δύο σημεία. Επί της ουσίας και με την τεχνολογία που υπάρχει στα φυσίγγια στην εποχή μας, η διαφορετικές συσφίξεις δεν προσφέρουν τίποτα πέραν της δικής μας ψυχολογικής ικανοποιησης σε μια αυταπάτη. Αν ήταν τόσο πολύ κρίσιμη η διαφορετική σύσφιξη μεταξύ δύο βολών, τα αυτογεμή δεν θα είχαν το μερίδιο που έχουν στην κυνηγητική κοινότητα.
Από την άλλη καταργώντας τις διαφορετικές συσφίξεις απαλάσουμε το μυαλό μας από περιττές παραμέτρους που μόνο αποπροσανατολισμό στην σκόπευση προκαλούν.
Την ώρα που βλέπεις το θήραμα πρέπει το 100% των αισθήσεων να επικεντρώνονται εκεί και όχι σε επιλογείς και υπολογισμούς. Πραγματικά πριν καταργήσω στο ποζέ μου τις διαφορετικές συσφίξεις έπιανα τον εαυτό μου να ασχολείται με την απόσταση της κάθε τροχιάς και ο αντίχειρας να σπρώχνει πάνω κάτω τον επιλογέα.
Από την άλλη οι διαφορετικές συσφίξεις προκαλούν και διαφορετικές ταχύτητες. Απείρως ελάχιστες διαφορές θα μου πείτε. Απείρως η μία, απείρως η άλλη....όλα μαζί φτιάχνουν το αποτέλεσμα!
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Με δύο λόγια, να άλλαζα τον επιλογεα θα το σκότωνα, ωχ ξέχασα τον επιλογέα στην ανοιχτή κάνη κ κλαμπανισα, το μυαλό στον επιλογέα κ στο τσοκ κ οχι 100% στον στοχο
 
Αν μετρήσουμε τους χρόνους που κάνει ένας κυνηγός να χρησιμοποιήσει την δεύτερη τουφεκιά και ταυτόχρονα μετρήσουμε την διαφορά της απόστασης από το πρώτο σημείο στο δεύτερο, θα δούμε ότι μία σύσφιξη είναι υπέρ αρκετή να καταβάλει τον στόχο και στα δύο σημεία. Επί της ουσίας και με την τεχνολογία που υπάρχει στα φυσίγγια στην εποχή μας, η διαφορετικές συσφίξεις δεν προσφέρουν τίποτα πέραν της δικής μας ψυχολογικής ικανοποιησης σε μια αυταπάτη. Αν ήταν τόσο πολύ κρίσιμη η διαφορετική σύσφιξη μεταξύ δύο βολών, τα αυτογεμή δεν θα είχαν το μερίδιο που έχουν στην κυνηγητική κοινότητα.
Από την άλλη καταργώντας τις διαφορετικές συσφίξεις απαλάσουμε το μυαλό μας από περιττές παραμέτρους που μόνο αποπροσανατολισμό στην σκόπευση προκαλούν.
Την ώρα που βλέπεις το θήραμα πρέπει το 100% των αισθήσεων να επικεντρώνονται εκεί και όχι σε επιλογείς και υπολογισμούς. Πραγματικά πριν καταργήσω στο ποζέ μου τις διαφορετικές συσφίξεις έπιανα τον εαυτό μου να ασχολείται με την απόσταση της κάθε τροχιάς και ο αντίχειρας να σπρώχνει πάνω κάτω τον επιλογέα.
Από την άλλη οι διαφορετικές συσφίξεις προκαλούν και διαφορετικές ταχύτητες. Απείρως ελάχιστες διαφορές θα μου πείτε. Απείρως η μία, απείρως η άλλη....όλα μαζί φτιάχνουν το αποτέλεσμα!
Αυτα ειναι θεωριες και υποθετικα...στην πραγματικοτητα απεχουν πολυ..........................Η μια αποσταση απο την αλλη που θα τουφεκισουμε μπορει να ξεπερνα και τα 20μ και τουλαχιστον εγω δεν χρησιμοποιω ιδιο νουμερο σκαγιων και στις δυο καννες......και ουτε ασχωλουμε με επιλογεα διοτι το διπλοσκανδαλο υπερεχει και εδω(στο κυνηγι)
Θα γεμισω σαν πρωτη βολη πχ 9αρι και στην δευτερη καννη θα μπει 7αρι............αναλογα την αποσταση που θα δω το θυραμα θα ριξω........και σιγουρα θα γνωριζεις τι διαφορα εχει σε κινητικη ενεργεια ενα 9αρι με ενα 7αρι......
Θα γνωριζεις βεβαια πως ακομα και οι μεγαλυτερες εταιριες σε οπλα με σταθερα τσοκαρισματα δεν τα βγαζουν ιδια αλλα με διαφορες παραλαγες με συνηθεστερη το 1-3 και 2-4 και σε καποιες περιπτωσεις 3-5...........λες να μην ξερουν τι κανουν????λες να ειναι ασχετοι αυτοι που δινουν καποιες χιλιαδες ευρω σε τετοια οπλα????
Οσο για την υπεροχη των αυτογεμων μονο αυτος δεν ειναι ο λογος υπεροχης στην αγορα του λειοκαννου οπλου....αλλοι ειναι οι λογοι που το εχουν φερει πρωτο στις προτιμησεις των κυνηγων......η τριτη νομιμη τουφεκια(ας μην αναφερουμε τι γινεται εκει)ενα καλο αυτογεμες ειναι φτηνωτερο απο ενα μετριο πλαγιοκαννο αρα το οικονομικο παιζει ρολο ......η ευκολια διορθωσης μετρων αν χρειαστει...η ελειψη ενημερωσης για την υπεροχη του δικαννου οπλου απεναντι στην καραμπινα....η ψυχολογικη αβαντα που νοιωθεις με τα περισσοτερα φυσιγγια που παιρνει η καραμπινα και καποιοι ακομα λογοι που ποικιλουν απο κυνηγο σε κυνηγο.
Εμενα προσωπικα δεν με απασχωλει τιποτα οταν κρατω το δικανο μου το διπλοσκανδαλο...νοιωθω ετοιμος να πασα στιγμη και ξερω πως θα το χειριστω...ουτε με ασφαλειες μπερδευωμαι ουτε με επιλογεα αλλα ουτε και με τσοκαρισμα.....εχει γινει συνηθεια πλεον και η μονη μου ενοια ειναι να κανω καλη επωμιση και προσκοπευση
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Με δύο λόγια, να άλλαζα τον επιλογεα θα το σκότωνα, ωχ ξέχασα τον επιλογέα στην ανοιχτή κάνη κ κλαμπανισα, το μυαλό στον επιλογέα κ στο τσοκ κ οχι 100% στον στοχο
Αυτα συμβαινουν οταν παιρνεις το δικαννο μια φορα το χρονο και τον υπολοιπο κυνηγας με καραμπινα....σε μενα γιατι δεν συμβαινει να ξεχνω η να μπερδευωμαι??
Εδω θα πω και κατι αλλο που ειναι 100% αληθινο.....να φοβασαι τον κυνηγο που κυνηγα με ενα οπλο και οχι αυτον που εχει πολλα.
 
Φυσικα κ δεν ειναι απαγορευτικο να χρησιμοποιει οποιος θελει δυο ιδια τσοκ στο δικαννο του..
Θεωρω ομως οτι το μεγαλυτερο πλεονεκτημα του δικαννου ειναι η δυο διαφορετικες τουφεκιες που προσφερει εξ αιτιας τον διαφορετικων τσοκ για αυτο κ πολυ το θεωρουν πιο "κυνηγετικο" απο μια καραμπινα..
Τωρα οσο αφορα την ταχυτητα επιλογης της καννης για τα μονοσκανδαλα με επιλογεα δεν γνωριζω..
Στα δισκανδαλα ομως γινεται αμεσα χωρις καμια μα καμια χρονοτριβη...
Δεν χρειαζετε καν να υπολογιστει η αποσταση κανοντας σκεψεις κλπ,με το που θα δει το θηραμα το ματι του κυνηγου κ θα καταλαβει οτι ειναι εντος βολης το δαχτυλο παει απο μονο του εκει που πρεπει...
Πολυ πιο πολυ καθυστερει να γινει η επωμιση παρα η σκεψη...
 
καλά πραγματικά μπερδεύεστε στο να αλλάξετε τον επιλογέα όταν δείτε το θήραμα ;

εκτός και αν έχετε δίκαννο που πρέπει να μπει ασφάλεια να αλλάξεις κάννες και να ξαναβγεί η ασφάλεια ,εκεί ναι το δέχομαι σε διαφορετική περίπτωση όχι

εννοείται πως επικεντρωνόμαστε στο θήραμα 100% δεν είπε κανείς πώς βλέπουμε το θήραμα και παίζουμε με τον επιλογέα μια πάνω μια κάτω μέχρι να τουφεκίσουμε

προσωπικά έχω πάντα διαφορετικά τσοκ σε κάθε κάννη ( δεν είμαι ψαγμένος :) ) συνήθως 4/3 4/2 ,,σε ορισμένες περιπτώσεις που καταλαβαίνω ότι η ροή γίνεται μόνο ψηλά αλλάζω σε 3/3 ή 2/2

γιατί το κάνετε τόσο δύσκολο ενώ δεν είναι ;
 
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Με δύο λόγια, να άλλαζα τον επιλογεα θα το σκότωνα, ωχ ξέχασα τον επιλογέα στην ανοιχτή κάνη κ κλαμπανισα, το μυαλό στον επιλογέα κ στο τσοκ κ οχι 100% στον στοχο

Δημήτρη με τόση εμπειρία που έχεις μπερδεύεσαι ακόμα ; αδυνατώ να το πιστέψω σοβαρά !
 
Νομίζω πως η κουβέντα είχε ξεκινήσει για την επιλογή τσοκ διαφορετικής ή ίδιας σύσφιξης στις κάννες του δίκαννου και άρμοζε στην "Τσοκίτιδα" ασχέτως αν είχε προεκτάσεις και στη σύγκριση μεταξύ Καραμπίνας & Δίκαννου. Εγώ τουλάχιστον αυτήν την αίσθηση είχα...
 
Αφου λοιπον μεταφερθηκε το τοπικ και μπηκε και ο τιτλος Καραμπινα VS Δικαννο ας ριξουμε μια ματια γιατι το δικαννο(διπλοσκανδαλο) θεωρειτε το κορυφαιο κυνηγετικο οπλο.

ΥΠΕΡ

1)Δυο καννες αρα δυο διαφορετικα τσοκαρισματα.
2)Δυο διαφορετικα φυσιγγια με αμεση επιλογη.
3)Δυο πυροδοτικοι μηχανισμοι που σε περιπτωση προβληματος του ενος συνεχιζουμε με τον αλλο
4)Δυο βελονες που σε περιπτωση θραυσης καποιας να συνεχισουμε με την αλλη
5)Ποιο ασφαλες μηχανισμο
6)Τελειως αθορυβη αλαγη φυσιγγιων
7)Πολυ καλο ζυγισμα ακομα και σε χαμηλης ποιοτητας οπλα.
8)Δεικτες οπλισεως που σε βοηθανε ακομα και με κλειστα ματια να καταλαβεις αν ειναι οπλισμενο(οχι σε ολα)
9)Ποιο γρηγορο δεσιμο-λυσιμο.
10)Σε κανει ποιο καλο σκοπευτη.

ΜΕΙΟΝ

1)Δυσκολια αλλα και ακριβη μετατροπη σε περιπτωση αλαγης κλισεων του κοντακιου.
2)Ακριβωτερη κατασκευη που αυξανει την τιμη
3)Περισσοτερο λακτισμα σε καποιες περιπτωσεις ελαφριων οπλων
Και τελευταιο θα ελεγα πως τα περισσοτερα πλαγια και ποζε εργοστασιακα δεν κανουν για βολες με μολυβια.......οι καννες εχουν μια συγκλιση που αναγκαζει τα μονοβολα να διασταυρωνονται στα 35-40 μ περιπου.

Στις καραμπινες τωρα

ΥΠΕΡ

1)Το τριτο νομιμο φυσιγγι
2)Η ευκολια ρυθμισης του κοντακιου στις περισσοτερες.
3)Λιγοτερο λακτισμα αλλα οχι παντα
4)Ποιο οικονομικες αγορες
5)Ποιο ευκολο στην συντηριση

ΜΕΙΟΝ

1)Αν μας σπασει η βελονα τελειωσε η κυνηγετικη μας εξορμηση.
2)Θορυβωδες αλαγη φυσιγγιων
3)Η μονη σιγουρη τουφεκια ειναι μονο η πρωτη...και οχι παντα.
4)Κακο ζυγισμα σε πολλες.
5)Περισσοτερες εμπλοκες απο οποιαδηποτε αλλα οπλα.
6)Η ασφαλεια ασφαλιζει μονο την σκανδαλη

Δεν ξερω αν ξεχασα κατι ακομα αλλα σε γενικες γραμμες ετσι ειναι τα πραγματα
 
Γενικα τα θετικα και τα αρνητικα ειναι αυτα που λεει ο Ηρακλής. Να προσθέσω ενα υπερ στα αυτογεμη η ευκολια στο να διαλέξουμε φυσιγγια. Δεν χρειαζεται δηλαδη να ψάχνουμε μονο χαμηλών πιέσεων και χαμηλων γραμμαρίων. Με πλαγιο δισκανδαλο ξεκινησα για τα 4 πρωτα χρονια της κυνηγετικης μου πορείας και συνεχίζω αλλα 16 με αυτογεμες
 
Back
Top