Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πιστεύω ότι δν είναι τα φυσίγγια το θέμα αλλά το τσοκ που είναι ανεπαρκές για τα μέτρα που θέλω εγώ (50). Έχει κάποιος φίλος με beretta 391 δοκιμη σε αυτά τα μέτρα με το εργοστασιακό φουλ?Θα δοκιμάσω κάποιο αφτερμαρκετ τσοκ φουλ μιας και στα συγκεκριμένα φυσιγγια (περκορσο κ.α) έχω καταλήξει μετά από δοκιμές, εμπειριες στα κυνήγια σε διαφορετικούς καιρούς, ποιότητα καταβολων κτλ κτλ.
μονο το kicks full θα σε βοηθηση και ν4 για αυτα τα μετρα απο 36 γρ και πανω.
 
Πιστεύω ότι δν είναι τα φυσίγγια το θέμα αλλά το τσοκ που είναι ανεπαρκές για τα μέτρα που θέλω εγώ (50). Έχει κάποιος φίλος με beretta 391 δοκιμη σε αυτά τα μέτρα με το εργοστασιακό φουλ?Θα δοκιμάσω κάποιο αφτερμαρκετ τσοκ φουλ μιας και στα συγκεκριμένα φυσιγγια (περκορσο κ.α) έχω καταλήξει μετά από δοκιμές, εμπειριες στα κυνήγια σε διαφορετικούς καιρούς, ποιότητα καταβολων κτλ κτλ.
Αν έχεις αυλό 18,3 πρέπει να δεις δοκιμές με τον ίδιο αυλό σε άλλη μπερετα .όχι με αυλό 18,6
 
Aκριβως αυτό Κώστα. Έχεις κάποια πρόταση που να κάνει αυτό που ψάχνω?
Η εύκολη απάντηση-πρόταση θα ήταν να σου πω πάρε ένα Kicks (LF-F) ......αλλά για ποιό λόγο ?
Η αποτύπωση που έβγαλες στο χαρτί σε ποσοστά (70% στα 35μ, 56%-64% στα 40μ) είναι επαρκής αλλά και η κατανομή είναι καλή.
Η πρόταση μου είναι να μην ψαχτείς για παραπάνω μέτρα.....βάλε Ρουμελιώτης 34 ή Percorso 36 σε νο.6 και σε πιο κρύο κατέβα σε νο.5...πάρε τα πουλιά που θα σου περάσουν μέχρι 30μ και οριακά έως τα 45μ και θα είσαι ευτυχισμένος !!!
 
μονο το kicks full θα σε βοηθηση και ν4 για αυτα τα μετρα απο 36 γρ και πανω.
Και το νο5 μέχρι τα 50μ επαρκεί για την φασσα. Νο4 δν έχω ρίξει ποτέ σε αυτό το θήραμα. Σε παπια ναι. Την αυστηρότητα του Kicks Full σκέφτομαι και δν το έχω πάρει ακόμα. Ένα gemini full δν θα μου έσφιγγε κι άλλο τις τουφεκιες???
 
Και το νο5 μέχρι τα 50μ επαρκεί για την φασσα. Νο4 δν έχω ρίξει ποτέ σε αυτό το θήραμα. Σε παπια ναι. Την αυστηρότητα του Kicks Full σκέφτομαι και δν το έχω πάρει ακόμα. Ένα gemini full δν θα μου έσφιγγε κι άλλο τις τουφεκιες???
Εγώ έριξα χθές στα 40 μέτρα αλλά επειδή μου έφυγε πολύ αριστερά δεν έβγαλα φοτο αλλά μου άρεσε η τουφεκιά του ......και εγώ για τα 50 το πήρα τώρα προσπαθώ λίγο να το φέρω το όπλο στα μέτρα μου και θα ξανά ρίξω μέσα στην εβδομάδα
 
Αν έχεις αυλό 18,3 πρέπει να δεις δοκιμές με τον ίδιο αυλό σε άλλη μπερετα .όχι με αυλό 18,6
Ναι Ευρυπιδη εννοείται αλλά που να βρω? Εχτές με το φουλ εκανα ντουμπλε σε δύο τσίχλες που μου βγήκαν ξαφνικά απτά έλατα στα 15 μέτρα βαρια. Κι όμως με το ανακοντα που έβαλα μετά ζορίστηκα σε πουλιά των 25 μέτρων .big smile.
 
Η εύκολη απάντηση-πρόταση θα ήταν να σου πω πάρε ένα Kicks (LF-F) ......αλλά για ποιό λόγο ?
Η αποτύπωση που έβγαλες στο χαρτί σε ποσοστά (70% στα 35μ, 56%-64% στα 40μ) είναι επαρκής αλλά και η κατανομή είναι καλή.
Η πρόταση μου είναι να μην ψαχτείς για παραπάνω μέτρα.....βάλε Ρουμελιώτης 34 ή Percorso 36 σε νο.6 και σε πιο κρύο κατέβα σε νο.5...πάρε τα πουλιά που θα σου περάσουν μέχρι 30μ και οριακά έως τα 45μ και θα είσαι ευτυχισμένος !!!
Πολύ πιθανό να καταλήξουμε έτσι και με τη προσθήκη ενός gemini σφιχτουτσικου έτσι για να γίνεται παιχνίδι και με το δικανο (συνδυασμός anaconda long range και gemini ported ** ή LF) έτσι για το παιχνίδι
 
Εγώ έριξα χθές στα 40 μέτρα αλλά επειδή μου έφυγε πολύ αριστερά δεν έβγαλα φοτο αλλά μου άρεσε η τουφεκιά του ......και εγώ για τα 50 το πήρα τώρα προσπαθώ λίγο να το φέρω το όπλο στα μέτρα μου και θα ξανά ρίξω μέσα στην εβδομάδα
Με τι τσοκ/φυσιγγιο??
 
Καλη σου μερα Κωστα!!! Αυτο που λεει ο Νικολας εχει δικιο. Με 18,3 αυλο το φουλ και 5* ''αφησε τα σπιτι''
18,3 αυλο εχει το οπλο μου , Περισσοτερες επιτυχιες και αποτελεσματα θα εχεις με 2* στα 34 γραμ. και πανω
σε χοντρα σκαγια.....ψαξου οπως λες για καποιο αφτερμαρκετ φουλ τσοκ φιλε!!!
Κι όμως ο κύλινδρος του μου αρέσει πολύ, δν έχω κανένα παράπονο. Θεωρείς ότι το εργοστασιακό **αρι μπορεί να μου σφίξει περισσότερο την τουφεκιά από το εργοστασιακό φουλ δλδ??? Θα το δοκιμάσω...
 
Θα περιμένω τις δοκιμές σου, μην με ξεχάσεις...
Εννοείται σου λέω θα πάω να ξανά ρίξω αλλά το gemini απο ότι είδα κάνει ωραία πράγματα έριξα και κοντά γιατί έβαλα την C κατέβηκα σχετικά καλά το αριστερα παραμένει τώρα έκανα μια πατέντα και μπορεί ίσως και αύριο να ξανά ρίξω
 
Αυτό ψάχνω να βρω το κάτι καλύτερο για να μπορώ να ρίχνω μέχρι τα 50μ με αξιώσεις από πλευράς κατανομων (50%χοντρικά)

Αν και ειμαι μανιακός με τα percorso ,και κατα κύριο λόγο αυτά δουλευω ,παρε μια δοκιμή αναλογη αυτού που ψάχνεις .
Την έχω απο περυσι και την εχω ξαναβάλει .

Gorilla 34gr , κυκλος 76εκ ,300/194σκάγια ,ποσοστό συγκέντρωσης περίπου 60%
Τσοκ carlson ported F ,αλλά πραγματικής σύσφιξης ΙΜ

4817
 
Αν και ειμαι μανιακός με τα percorso ,και κατα κύριο λόγο αυτά δουλευω ,παρε μια δοκιμή αναλογη αυτού που ψάχνεις .
Την έχω απο περυσι και την εχω ξαναβάλει .

Gorilla 34gr , κυκλος 76εκ ,300/194σκάγια ,ποσοστό συγκέντρωσης περίπου 60%
Τσοκ carlson ported F ,αλλά πραγματικής σύσφιξης ΙΜ

View attachment 4817
Αν είναι στα 50 μετρα απλά είναι κορυφή!!! Για δώσε λεπτομέρειες: Αποσταση, μέγεθος κύκλου κτλ. Το περκορσο στα ίδια μέτρα με αυτό το τσοκ τι συγκέντρωση σου βγάζει? Αντικατοπτριζεται αυτή η εικόνα του χαρτιού και στο κυνήγι? Και εμένα το αγαπημένο μου φασσοφυσιγγο το περκορσο είναι.
 
Αντικατοπτριζεται αυτή η εικόνα του χαρτιού και στο κυνήγι?
Ναι το κανει....το κυνηγησα περυσι απο 15 Σεπτέμβρη μεχρι 28 φλεβαρη.....οπου τραβηξε το percorso τραβηξε και αυτο....τα υπολοιπα θα στα αναλυσει ο Δημητρης που ζητας :)
Αν δεν ειχα πιαστει να γεμισω μονος μου παλι τα ιδια θα εριχνα ..... οχι γιατι ειναι απο εδω Γιαννιωτης ο κατασκευαστης....σκοτωνει πολυ καλα το φυσιγγι αυτο! Απο τιμη όλο και τα τσιμπαει :mad:
 
Αν είναι στα 50 μετρα απλά είναι κορυφή!!! Για δώσε λεπτομέρειες: Αποσταση, μέγεθος κύκλου κτλ. Το περκορσο στα ίδια μέτρα με αυτό το τσοκ τι συγκέντρωση σου βγάζει? Αντικατοπτριζεται αυτή η εικόνα του χαρτιού και στο κυνήγι? Και εμένα το αγαπημένο μου φασσοφυσιγγο το περκορσο είναι.
Συγνώμη που δεν το έγραψα ,ειναι ακριβώς στα 47μ. γιατι δεν μπορούσα να πάω άλλο πίσω ώστε να τα στρογγυλέψω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top