Φυσίγγια για την Φάσσα

Τα ROTTWEIL SPECIAL έχουν δοκιμαστεί απο κανέναν να μας πει εντυπώσεις ; Τα βλέπω και λίγο αργά.......
http://www.kalkantzakos.com/Product/2063/rottweil-special,-fusiggia-rottweil
Το εχω ριξει παλαιοτερα στο βαλτο Δημητρη, δεν ηταν κακο αλλα δεν το ξαναπηρα κιολας... Στην ιδια τιμη υπαρχουν κ καλυτερα για μενα...
 
Το εχω ριξει παλαιοτερα στο βαλτο Δημητρη, δεν ηταν κακο αλλα δεν το ξαναπηρα κιολας... Στην ιδια τιμη υπαρχουν κ καλυτερα για μενα...
Σίγουρα Αρη με τέτοια τιμή δεν είναι ελκυστικό. Επειδή δίνει ταχύτητα 380 m/s στην πράξη σου φάνηκε για αργό ; θυμάσαι ;
 
Δεν θυμαμαι ρε Μητσο, θυμαμαι μονο οτι αν κ τα ειχα βρει σε πολυ καλη τιμη απο ενα γνωστο δεν τα ξαναπηρα...
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
είναι το πρώτο μου post στο forum, και διάβασα όλο το θέμα για το φυσίγγι της φάσσας,
Εγώ προσωπικά στην αρχή έριχνα condor 36gr σε 4αρι με το δίκανο, δυνατό φυσίγγι, τα πουλιά όλα ξερά, και σε μεγάλες αποστάσεις, δυστυχώς όμως
δεν το κυνηγούσα σε πολλές διαφορετικές συνθήκες για να εχω ολοκληρωμένη άποψη μιάς και απο το 2010 που άρχισα τις σπουδές
έφυγα απο τα Γρεβενά όπου μεγάλωσα και ερχόμουν μόνο για τις γιορτές, με αποτέλεσμα οι φορές που έβγαινα για κυνήγι να ειναι
μετρημένες στα δάχτυλα..
Πέρσι που τελειωσα τη σχολή και απο οκτώβρη άρχισα τις εξόδους με τις γαλάζιες...μετά απο λίγες τουφεκιές με Condor εβγαλα 2 συμπεράσματα,
1. δεν κανουν για αποστάσεις 25 και λιγότερων μέτρων(περισσοτερο πιστεύω πως έφταιγε το νουμερο των σκαγιών και το τσοκ του όπλου(δίκανο με αυλό 18,2 και 3*&1*))
2. Πολύ κλώτσημα, τα προηγούμενα χρόνια άντε να εριχνα και 4 τουφεκιές την μέρα, και δεν φαινόταν το κλώτσημα, τον οκτώβρη του '14 στα περάσματα που έριξα αρκετές, δεν παλευόταν, και απο τότε που τελειωσανε δεν σκευτηκα να παρω ξαναπαρω condor...
απο αρχές νοέμβρη του '14 ειπα να δοκιμάσω τα Gorilla σε 34 γραμμαρια σε 6αρι και εμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, μετά που αρχίσανε τα κρύα πήγα σε gorilla 36, καθαρά επειδη ειχε περισσοτερη υγρασία και κρύο και ειπα να ανέβω ελαφρώς. μέχρι αρχές φλεβάρη με το δικανο δεν ειχα κανένα πρόβλημα, μετά για μιά βδομάδα τα έριξα και με το μονόκανο με 18,4 αυλό και 1* και πηρα πολύ περισσοτερες απ ότι περίμενα...
ερώτημα, αξίζει να πάω να παρω ποσότητα 10-15 κουτιών ή παιζει να κάνουν αλλαγες σε πυρίτιδες κλπ και να ειναι τελείως διαφορετικά με τα περσινά;
Για δίκανο με 70αρα θαλάμη τι άλλο θα μπορούσα να τσεκάρω μεχρι 34,το πολύ 36 γραμμαρια;
Βρήκα σε ενα κατάστημα τα εξής:
NSI SPEED 34gr στα 7 €
A1 SPECIALE 34gr στα 6.90€
B&P F2 34gr στα 6.90 €
Σαν τιμές μου φαίνονται παρα πολύ καλες, για τα speed και τα f2 εχω ακούσει καλά λόγια, τα έχει ρίξει κανείς με δίκανο; με τι καιρούς πάνε καλά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
είναι το πρώτο μου post στο forum, και διάβασα όλο το θέμα για το φυσίγγι της φάσσας,
Εγώ προσωπικά στην αρχή έριχνα condor 36gr σε 4αρι με το δίκανο, δυνατό φυσίγγι, τα πουλιά όλα ξερά, και σε μεγάλες αποστάσεις, δυστυχώς όμως
δεν το κυνηγούσα σε πολλές διαφορετικές συνθήκες για να εχω ολοκληρωμένη άποψη μιάς και απο το 2010 που άρχισα τις σπουδές
έφυγα απο τα Γρεβενά όπου μεγάλωσα και ερχόμουν μόνο για τις γιορτές, με αποτέλεσμα οι φορές που έβγαινα για κυνήγι να ειναι
μετρημένες στα δάχτυλα..
Πέρσι που τελειωσα τη σχολή και απο οκτώβρη άρχισα τις εξόδους με τις γαλάζιες...μετά απο λίγες τουφεκιές με Condor εβγαλα 2 συμπεράσματα,
1. δεν κανουν για αποστάσεις 25 και λιγότερων μέτρων(περισσοτερο πιστεύω πως έφταιγε το νουμερο των σκαγιών και το τσοκ του όπλου(δίκανο με αυλό 18,2 και 3*&1*))
2. Πολύ κλώτσημα, τα προηγούμενα χρόνια άντε να εριχνα και 4 τουφεκιές την μέρα, και δεν φαινόταν το κλώτσημα, τον οκτώβρη του '14 στα περάσματα που έριξα αρκετές, δεν παλευόταν, και απο τότε που τελειωσανε δεν σκευτηκα να παρω ξαναπαρω condor...
απο αρχές νοέμβρη του '14 ειπα να δοκιμάσω τα Gorilla σε 34 γραμμαρια σε 6αρι και εμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, μετά που αρχίσανε τα κρύα πήγα σε gorilla 36, καθαρά επειδη ειχε περισσοτερη υγρασία και κρύο και ειπα να ανέβω ελαφρώς. μέχρι αρχές φλεβάρη με το δικανο δεν ειχα κανένα πρόβλημα, μετά για μιά βδομάδα τα έριξα και με το μονόκανο με 18,4 αυλό και 1* και πηρα πολύ περισσοτερες απ ότι περίμενα...
ερώτημα, αξίζει να πάω να παρω ποσότητα 10-15 κουτιών ή παιζει να κάνουν αλλαγες σε πυρίτιδες κλπ και να ειναι τελείως διαφορετικά με τα περσινά;
Για δίκανο με 70αρα θαλάμη τι άλλο θα μπορούσα να τσεκάρω μεχρι 34,το πολύ 36 γραμμαρια;
Βρήκα σε ενα κατάστημα τα εξής:
NSI SPEED 34gr στα 7 €
A1 SPECIALE 34gr στα 6.90€
B&P F2 34gr στα 6.90 €
Σαν τιμές μου φαίνονται παρα πολύ καλες, για τα speed και τα f2 εχω ακούσει καλά λόγια, τα έχει ρίξει κανείς με δίκανο; με τι καιρούς πάνε καλά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Τα Β&P F2 ειναι φανταστικο φυσιγγι, το εχω ριξει σε παπια με λιγο αρνητικη θερμοκρασια και ειναι αρκετα καλο και ΜΑΛΑΚΟ , το NSI Speed 34, το εχω ριξει λιγοτερες φορες (2 κουτια συνολο), ειναι ποιο "σκληρο" , ποιο γρηγορο κ ποιο συγκεντρωτικο θα ελεγα.
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
είναι το πρώτο μου post στο forum, και διάβασα όλο το θέμα για το φυσίγγι της φάσσας,
Εγώ προσωπικά στην αρχή έριχνα condor 36gr σε 4αρι με το δίκανο, δυνατό φυσίγγι, τα πουλιά όλα ξερά, και σε μεγάλες αποστάσεις, δυστυχώς όμως
δεν το κυνηγούσα σε πολλές διαφορετικές συνθήκες για να εχω ολοκληρωμένη άποψη μιάς και απο το 2010 που άρχισα τις σπουδές
έφυγα απο τα Γρεβενά όπου μεγάλωσα και ερχόμουν μόνο για τις γιορτές, με αποτέλεσμα οι φορές που έβγαινα για κυνήγι να ειναι
μετρημένες στα δάχτυλα..
Πέρσι που τελειωσα τη σχολή και απο οκτώβρη άρχισα τις εξόδους με τις γαλάζιες...μετά απο λίγες τουφεκιές με Condor εβγαλα 2 συμπεράσματα,
1. δεν κανουν για αποστάσεις 25 και λιγότερων μέτρων(περισσοτερο πιστεύω πως έφταιγε το νουμερο των σκαγιών και το τσοκ του όπλου(δίκανο με αυλό 18,2 και 3*&1*))
2. Πολύ κλώτσημα, τα προηγούμενα χρόνια άντε να εριχνα και 4 τουφεκιές την μέρα, και δεν φαινόταν το κλώτσημα, τον οκτώβρη του '14 στα περάσματα που έριξα αρκετές, δεν παλευόταν, και απο τότε που τελειωσανε δεν σκευτηκα να παρω ξαναπαρω condor...
απο αρχές νοέμβρη του '14 ειπα να δοκιμάσω τα Gorilla σε 34 γραμμαρια σε 6αρι και εμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, μετά που αρχίσανε τα κρύα πήγα σε gorilla 36, καθαρά επειδη ειχε περισσοτερη υγρασία και κρύο και ειπα να ανέβω ελαφρώς. μέχρι αρχές φλεβάρη με το δικανο δεν ειχα κανένα πρόβλημα, μετά για μιά βδομάδα τα έριξα και με το μονόκανο με 18,4 αυλό και 1* και πηρα πολύ περισσοτερες απ ότι περίμενα...
ερώτημα, αξίζει να πάω να παρω ποσότητα 10-15 κουτιών ή παιζει να κάνουν αλλαγες σε πυρίτιδες κλπ και να ειναι τελείως διαφορετικά με τα περσινά;
Για δίκανο με 70αρα θαλάμη τι άλλο θα μπορούσα να τσεκάρω μεχρι 34,το πολύ 36 γραμμαρια;
Βρήκα σε ενα κατάστημα τα εξής:
NSI SPEED 34gr στα 7 €
A1 SPECIALE 34gr στα 6.90€
B&P F2 34gr στα 6.90 €
Σαν τιμές μου φαίνονται παρα πολύ καλες, για τα speed και τα f2 εχω ακούσει καλά λόγια, τα έχει ρίξει κανείς με δίκανο; με τι καιρούς πάνε καλά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ηλία τα F2 της B&P και τα ΝOBEL SPEED της NSI σε Νο 6 τα έχω ρίξει και γω στις φάσσες με δίκαννο και έχω γράψει και δω μέσα, αφού διάβασες το θέμα τα έχεις δει όποτε να μην τα επαναλαμβάνω και γίνομαι κουραστικός, για οποιαδήποτε διευκρίνηση η ασάφεια που έγραψα εννοείται ρώτα με οτι θες.
Τα Β&P F2 ειναι φανταστικο φυσιγγι, το εχω ριξει σε παπια με λιγο αρνητικη θερμοκρασια και ειναι αρκετα καλο και ΜΑΛΑΚΟ , το NSI Speed 34, το εχω ριξει λιγοτερες φορες (2 κουτια συνολο), ειναι ποιο "σκληρο" , ποιο γρηγορο κ ποιο συγκεντρωτικο θα ελεγα.
+1
Μέχρι και λίγο κάτω από 0 βαθμός Κελσίου που τα έριξα μια χαρά ήταν και τα δύο. Στην πολύ υγρασία βρήκα πιο σταθερό το F2.
Με ανοιχτά τσόκ 4* όντως το NSI Speed είναι ποιο συγκεντρωτικό, είναι σαν να ρίχνεις με 3*.
Με 2* όμως, το F2 υπερέχει ειδικά στην κατανομή, στις δοκιμές με το δικό μου όπλο πάντα.
Πάντως Ηλία, αφού σου άρεσαν τα GORILLA, αλλά φοβάσαι μήπως έχουν γίνει αλλαγές σε σχέση με πέρσι, πάρε ένα τηλέφωνο στον κατασκευαστή τους και ρώτα τον, εγώ που έχω μιλήσει μαζί του είναι ευγενικός και πρόθυμος να απαντήσει σε οτιδήποτε αφορά τα φυσίγγια του, ακόμα και τεχνικές λεπτομέρειες που άλλοι τα κρατάνε σαν ''επτασφράγιστο μυστικό''. Πάντως όσα φυσίγγια GORILLA έχω πάρει, είχαν ποιοτικές πρώτες ύλες και προσανατολισμένα στη φιλοσοφία ''απάτητοι συγκεντρωτήρες-ελαφρύ ρέλιασμα''.
Φέτος θα δοκιμάσω και γω το GORILLA 34 στη Φάσσα και αν βρω και τα RC1 33γρ και RC 34γρ.
 
Καλησπέρα σε όλη την παρέα,
είναι το πρώτο μου post στο forum, και διάβασα όλο το θέμα για το φυσίγγι της φάσσας,
Εγώ προσωπικά στην αρχή έριχνα condor 36gr σε 4αρι με το δίκανο, δυνατό φυσίγγι, τα πουλιά όλα ξερά, και σε μεγάλες αποστάσεις, δυστυχώς όμως
δεν το κυνηγούσα σε πολλές διαφορετικές συνθήκες για να εχω ολοκληρωμένη άποψη μιάς και απο το 2010 που άρχισα τις σπουδές
έφυγα απο τα Γρεβενά όπου μεγάλωσα και ερχόμουν μόνο για τις γιορτές, με αποτέλεσμα οι φορές που έβγαινα για κυνήγι να ειναι
μετρημένες στα δάχτυλα..
Πέρσι που τελειωσα τη σχολή και απο οκτώβρη άρχισα τις εξόδους με τις γαλάζιες...μετά απο λίγες τουφεκιές με Condor εβγαλα 2 συμπεράσματα,
1. δεν κανουν για αποστάσεις 25 και λιγότερων μέτρων(περισσοτερο πιστεύω πως έφταιγε το νουμερο των σκαγιών και το τσοκ του όπλου(δίκανο με αυλό 18,2 και 3*&1*))
2. Πολύ κλώτσημα, τα προηγούμενα χρόνια άντε να εριχνα και 4 τουφεκιές την μέρα, και δεν φαινόταν το κλώτσημα, τον οκτώβρη του '14 στα περάσματα που έριξα αρκετές, δεν παλευόταν, και απο τότε που τελειωσανε δεν σκευτηκα να παρω ξαναπαρω condor...
απο αρχές νοέμβρη του '14 ειπα να δοκιμάσω τα Gorilla σε 34 γραμμαρια σε 6αρι και εμεινα απόλυτα ευχαριστημένος, μετά που αρχίσανε τα κρύα πήγα σε gorilla 36, καθαρά επειδη ειχε περισσοτερη υγρασία και κρύο και ειπα να ανέβω ελαφρώς. μέχρι αρχές φλεβάρη με το δικανο δεν ειχα κανένα πρόβλημα, μετά για μιά βδομάδα τα έριξα και με το μονόκανο με 18,4 αυλό και 1* και πηρα πολύ περισσοτερες απ ότι περίμενα...
ερώτημα, αξίζει να πάω να παρω ποσότητα 10-15 κουτιών ή παιζει να κάνουν αλλαγες σε πυρίτιδες κλπ και να ειναι τελείως διαφορετικά με τα περσινά;
Για δίκανο με 70αρα θαλάμη τι άλλο θα μπορούσα να τσεκάρω μεχρι 34,το πολύ 36 γραμμαρια;
Βρήκα σε ενα κατάστημα τα εξής:
NSI SPEED 34gr στα 7 €
A1 SPECIALE 34gr στα 6.90€
B&P F2 34gr στα 6.90 €
Σαν τιμές μου φαίνονται παρα πολύ καλες, για τα speed και τα f2 εχω ακούσει καλά λόγια, τα έχει ρίξει κανείς με δίκανο; με τι καιρούς πάνε καλά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ηλία απο τα φασσογρεβενά καλημέρα. .sarcastic.
Αν νομίζεις οτι το φυσίγγι που αναφέρεις σου πήγαινε και είσαι ευχαριστημένος ,ξαναδοκίμασέτο φέτος απο καινούργια παρτίδα και αν νομίζεις ότι είναι όπως και πέρσι τότε ναι ,προχώρα σε παραγγελία ποσότητας.Είναι ο μόνος τρόπος για να διασφαλιστείς.
 
Last edited:
Στην πολύ υγρασία βρήκα πιο σταθερό το F2

Το απολυτο φυσιγγι υγρασιας για μενα. Αποδιδει πολυ καλα και στην απολυτη ομιχλη.

Φέτος θα δοκιμάσω και γω το GORILLA 34
Στα παπια ηταν παρα πολυ καλο. Νομιζω θα κανει δουλεια στη φασα. Γενικα τα GORILLA ειναι ποοτικα φυσιγγια, σε οσα εχω ριξει δεν εχω παρατηρησει σκαμπανευασματα στην αποδοση απο παρτιδα σε παρτιδα.
 
Αυτά φρόντισε να τα βρεις κ δεν θα χάσεις.Εχω καμιά 20αρια φυσίγγια απο πέρσι κ πήγα να πάρω αλλά το μαγαζί τα τελείωσε αλλά μου είπε ότι θα ξαναφέρει.Ελπιζω μόνο να μην τα χαλάσουν..Ευχομε αυτά που θα φέρει να έχουν τα ίδια υλικά με τα προηγούμενα.Ότι χτυπηθεί ούτε το όνομα του δεν λέει..Αιωνια η μνημη.sarcastic.
 
τι αποψη εχετε για τα φυσιγγια του κυργια super sidna 34 γρ??αλλα κ για τα λαμπρο τα εξπορτ 32,5γτ??
Τα πρώτα δεν τα έχω παίξει ποτέ, τα δεύτερα έχουν σταματήσει να βγαίνουν ακουστά φυσίγγια και καλά, αν βρεις κάνα κουτί σε κανένα μαγαζί ξεχασμένο μόνο...
 
τι αποψη εχετε για τα φυσιγγια του κυργια super sidna 34 γρ??αλλα κ για τα λαμπρο τα εξπορτ 32,5γτ??
Τα πρώτα τα είχα ρίξει κάποτε.Πολύ δυνατό φυσίγγι σαν να ρίχνεις δυναμίτη.Ξεχασέτα.Να φανταστείς μου έκοψαν την βίδα της πάπιας.
 
Την είχες μαζί σου; .xm.

.sarcastic.
Ηταν απο το super poze φιλαράκι και ΝΑΙ,τότε την είχα μαζί.Υπήρξε όμως φορά που ανέβηκα συην Ηπειρο και η πάπια εμεινε στην Αθήνα..hit..hit.
Την επόμενη πήγα για φάσσες με μονόκανο breda και τις επόμενες μέρες μέχρι να μου στείλουν την πάπια με δανεικιά καραμπίνα.....sarcastic.
 
Ηταν απο το super poze φιλαράκι και ΝΑΙ,τότε την είχα μαζί.Υπήρξε όμως φορά που ανέβηκα συην Ηπειρο και η πάπια εμεινε στην Αθήνα..hit..hit.
Την επόμενη πήγα για φάσσες με μονόκανο breda και τις επόμενες μέρες μέχρι να μου στείλουν την πάπια με δανεικιά καραμπίνα.....sarcastic.

Το πιστεύω!
.big smile..big smile..big smile.
 
Τα πρώτα τα είχα ρίξει κάποτε.Πολύ δυνατό φυσίγγι σαν να ρίχνεις δυναμίτη.Ξεχασέτα.Να φανταστείς μου έκοψαν την βίδα της πάπιας.
ωχ λες να παρω τη Μ2 μου αυριο στο χερι???.buy buy.μαλιστα..οσο για τα export να μν τα παρω δλδ??γτ 6Ε η΄ 6,5 δν θυμαμαι ακριβως νομιζω οτι αξιζει για λαμπρο φυσιγγακι
 
ωχ λες να παρω τη Μ2 μου αυριο στο χερι???.buy buy.μαλιστα..οσο για τα export να μν τα παρω δλδ??γτ 6Ε η΄ 6,5 δν θυμαμαι ακριβως νομιζω οτι αξιζει για λαμπρο φυσιγγακι
Τα εξπορτ πριν λίγα χρόνια τα έριχνα σε τρυγόνι κ ήταν απο τα καλύτερα.
Τωρα για φάσσα τι να σου πω..Αν τα βρίσκεις σε χοντρά νούμερα δοκιμασετα.Η τιμή ειναι καλη.
 
ωχ λες να παρω τη Μ2 μου αυριο στο χερι???.buy buy.μαλιστα..οσο για τα export να μν τα παρω δλδ??γτ 6Ε η΄ 6,5 δν θυμαμαι ακριβως νομιζω οτι αξιζει για λαμπρο φυσιγγακι

Οχι κι έτσι . Εγω μίλαγα για super poze
 
38gr champion no4 και αντε γεια!!!κοσκινο σαν του τσουκαλα οι φασσες!δεν θελω να αναφερω νουμερα σε κοπαδια οταν ριχνω γιατι θα γινω μισητος...καμπος χρυσουπολης νεστος
 
Back
Top