Γνώμες Φυσιγγίων Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σε τι νούμερα τα χρησιμοποιείς?
Σε παπι και φασσα που τα ριχνω περνω 6αρι κ 7αρι! Τωρα ετυχε φιλος μου δουλεψε 8αριασε φασσα πρωινο στο περασμα και μεχρι χοντρικα τα 30 μετρα που εριχνε τις εκανε κοσκινο!!! Ειναι ποιο πολυ θεμα γουστου θα ελεγα..
 
Το μπλε Μαριε μαλλον ειναι για παρα πολυ χειμωνα...οχι για απλο χειμωνα, ενα κουτι ειχα δοκιμασει καποτε σε νο5 και δεν με ειχε ενθουσιασει, σε θερμοκρασιες νορμαλ βεβαια με τη χαμηλοτερη καπου 3 βαθμους
Σ αυτές τις συνθήκες αναφέρομαι. Βέβαια τέτοιες συνθηκες τα τελευταία 2 χρονια δεν υπάρχουν. Παρόλα αυτά το προτίμησα κάποιες ημέρες, δουλεύοντας ελάχιστα και το f2 ως φυσίγγι δύσκολων καιρινων συνθηκών.
Με το μπλε έχω πάρε πολύ μακρυνα πουλιά 6 και 5 νο και παλαιότερα με 18,3 αυλό και φουλ μαμά επάνω.
Ναι εκεί βγαζει δόντια. Δεν επιμένω για τίποτα άλλο αλλά δύναμη κρούσης, ακαριαία σκοτώματα ταχύτητα και συμπεριφορά, είναι μια σιγουριά που έχει μείνει γι αυτό και θα ειναι πάντα μέσα στις επιλογές για τέτοιες συνθήκες.
 
Και για το f2 επειδή έχουμε συζητήσει αρκετές φορές. Ναι υπέροχο σε χάλια καιρό, μαλακό γρήγορο και φωνικοτατο σε χάλια καιρό. Έχω ρηξει πάρα πολλά. Αν αναφερθούμε πάλι στα τελευταία δύο χρόνια ότι ερηξα ερηξα σε κοντινές αποστάσεις φασσες σε πυκνά αγριοπεριστερα, κόπρους κλπ. Οκ φυσίγγι είναι σκοτώνει. Φέτος από πισμα και θέληση για επιβεβαίωση το έριχνα σε περιστέρια οπότε δεν έβλεπα φασσες. Σύνολο πήρα 72+ και κάτι ακόμα. Λίγες φορές θυμάμαι ακαριαία σκοτώματα, πουλιά χωρίς αίματα με καλό καιρό. Το περίεργο ήταν πέρσι Γενάρη σε απογευματινό μέσα στη λίμνη από τις σχετικά καλές μέρες για Γενάρη, κιρκιρι καθιστο στα 25 το πολύ έφαγε f2 no7 anaconda short και φυσικά ήμουν επάνω. Πέταξε σαν δεμονας και θα γυρνούσε να με φάει. Δεν ξέρω τι έγινε... Παλιό φυσίγγι? Τεσπα. Ψάξε κανένα άλλο πιο σταθερό μαλακό γρήγορο συγκεντρωτικο που να ανταποκρίνεται καλύτερα σε όλες τις κλιματολογικες μεταπτώσεις και άστα για άλλη φορά. Όλα αυτά άμα δεν έχει καιρό.

Α και να μην ξεχάσω να σας τα πρήξω πάλι με το γνωστό βιντεακι το ακραίο. Σεπτ μήνα f2 no 6 anaconda αν θυμάμαι καλά Μιντ. Το πρώτο έπεσε χιλιόμετρα ματωμενο. Μετά ένα ντουμπλε καλό πιχτρα αίμα. Με το συγκεκριμένο οπλο και τσοκ καμπύλες στα σκοτώματα δεν έχω δει

https://streamable.com/exewa

Τεσπα αγαπημένο φυσίγγι. Εγώ παλιά τρελά σκοτώματα έκανα και με ένα 34gr long range το οποίο δεν έχω ξαναβρεί πουθενα
 
Έχει κανείς άποψη για τα αλεκτορις 28 light και τα 31 light έχει αλλάξει πυρίτιδα ;
Αργύρη τα έριξα πέρυσι στα τρυγώνια και στην τσιχλα τα 31γρ. Δεν ξερω τι αλλά κατι δεν μου αρεσε σε αυτο το φυσιγγι... τα μισά βαρούσαν και μαλιστα μακρυα και τα μισα σαν ασφαιρα....
Μπορει ακόμη το ότι ακομη μαθαινα το όπλο μου να έφταιγα και εγω...
 
Έχει κανείς άποψη για τα αλεκτορις 28 light και τα 31 light έχει αλλάξει πυρίτιδα ;

Αργύρη τα 31 γραμμάρια τα έριξα πριν δύο χρονιές και στο τρυγόνι και στην τσίχλα και μου άρεσε πολύ!
Αλλά είναι σχετικά ενισχυμένο φυσίγγι χωρίς όμως να είναι ενοχλητικό το καλοκαίρι.
 
Αργύρη τα 31 γραμμάρια τα έριξα πριν δύο χρονιές και στο τρυγόνι και στην τσίχλα και μου άρεσε πολύ!
Αλλά είναι σχετικά ενισχυμένο φυσίγγι χωρίς όμως να είναι ενοχλητικό το καλοκαίρι.
Αργυρη, δεν έχω δοκιμάσει φυσιγγι του συγκεκριμένου που να ήταν άσχημο.
Τελικά μάλλον εγώ έφταιγα .sarcastic..sarcastic.
 
Τελικά μάλλον εγώ έφταιγα .sarcastic..sarcastic.
Έλα Κώστα τώρα διάβασα το σχόλιο σου. Δεν έχω δοκιμάσει όλη του την γκάμα. Τα 28άρια έριχνα κάποτε αρκετά και τα duck shoot (νομίζω τα έλεγε ) τα οποία έκαναν μια χαρά την δουλειά τους. Προσωπικά διαφωνώ με την τιμολογιακή πολιτική του συγκεκριμένου, αλλιώς δεν θα είχα λόγο να μην ήμουν πελάτης. Οπότε μπορεί να έχεις και δίκιο, δεν έχω άποψη για τα 31.
 
Φέτος θα ρίξω τα alfa game πέρσι που τα δοκίμασα από φιλο μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις με ισπανική πυρίτιδα γεμισμένα κ Ισπανία , συγκεντρωτικό φυσιγγι . Θέλω να βρω και ένα 30αρι στην σκέψη μου είναι τα ιμπεριαλ ή τα φάντομ ( αν κ έχω μια επιφύλαξη γιατί έριχνα τα f32 πολύ καλό προπερσι , τα καινούργια τα άλλαξε λίγο φέτος κ δεν μου πολυαρεσαν ) ,του Ρουμελιώτη από την άλλη ήταν του ύψους κ του βάθους ,βέβαια τα είχα ρίξει σε συνθήκες με αρκετή υγρασία οπότε δεν θέλω να είμαι απόλυτος. Τα tordo 30 του λαμπρό ήταν το αγαπημένο μου το χάλασαν όμως. Ένα φυσιγγακι αξιοπρεπές παντός καιρού ψάχνω......ξέρω ξέρω θα μου πείτε μόνο ιδιογωμοση ...:)
Για τσίχλα υπάρχουν καλά φυσίγγια όπως το cheddite αλλά έχει 7,5 € , και από την άλλη θέλω να ρίχνω ελληνικό αν γίνεται !
 
Φέτος θα ρίξω τα alfa game πέρσι που τα δοκίμασα από φιλο μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις με ισπανική πυρίτιδα γεμισμένα κ Ισπανία , συγκεντρωτικό φυσιγγι . Θέλω να βρω και ένα 30αρι στην σκέψη μου είναι τα ιμπεριαλ ή τα φάντομ ( αν κ έχω μια επιφύλαξη γιατί έριχνα τα f32 πολύ καλό προπερσι , τα καινούργια τα άλλαξε λίγο φέτος κ δεν μου πολυαρεσαν ) ,του Ρουμελιώτη από την άλλη ήταν του ύψους κ του βάθους ,βέβαια τα είχα ρίξει σε συνθήκες με αρκετή υγρασία οπότε δεν θέλω να είμαι απόλυτος. Τα tordo 30 του λαμπρό ήταν το αγαπημένο μου το χάλασαν όμως. Ένα φυσιγγακι αξιοπρεπές παντός καιρού ψάχνω......ξέρω ξέρω θα μου πείτε μόνο ιδιογωμοση ...:)
Για τσίχλα υπάρχουν καλά φυσίγγια όπως το cheddite αλλά έχει 7,5 € , και από την άλλη θέλω να ρίχνω ελληνικό αν γίνεται !


Φιλε Αργυρη δυστυχως φυσσιγγακι παντως καιρου δεν προκειτε να βρεις γιατι απλα δεν υπαρχει...
και ειδικα εδω οι ελληνες ιδιογωμοτες που γεμιζουν ολοι με τις φθηνοτερες μπαρουτες για περισσοτερο κερδος
καταλαβαινεις ποσο πιο δυσκολο ειναι.
 
Φέτος θα ρίξω τα alfa game πέρσι που τα δοκίμασα από φιλο μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις με ισπανική πυρίτιδα γεμισμένα κ Ισπανία , συγκεντρωτικό φυσιγγι . Θέλω να βρω και ένα 30αρι στην σκέψη μου είναι τα ιμπεριαλ ή τα φάντομ ( αν κ έχω μια επιφύλαξη γιατί έριχνα τα f32 πολύ καλό προπερσι , τα καινούργια τα άλλαξε λίγο φέτος κ δεν μου πολυαρεσαν ) ,του Ρουμελιώτη από την άλλη ήταν του ύψους κ του βάθους ,βέβαια τα είχα ρίξει σε συνθήκες με αρκετή υγρασία οπότε δεν θέλω να είμαι απόλυτος. Τα tordo 30 του λαμπρό ήταν το αγαπημένο μου το χάλασαν όμως. Ένα φυσιγγακι αξιοπρεπές παντός καιρού ψάχνω......ξέρω ξέρω θα μου πείτε μόνο ιδιογωμοση ...:)
Για τσίχλα υπάρχουν καλά φυσίγγια όπως το cheddite αλλά έχει 7,5 € , και από την άλλη θέλω να ρίχνω ελληνικό αν γίνεται !
Παρε το ιμπεριαλ το ισπανικο και δεν θα ασχολησε αλλο με φυσιγγια.δωσε και μια ευκαιρια στο 30 αρι του Ρουμελιωτη.
 
Φέτος θα ρίξω τα alfa game πέρσι που τα δοκίμασα από φιλο μου άφησαν πολύ καλές εντυπώσεις με ισπανική πυρίτιδα γεμισμένα κ Ισπανία , συγκεντρωτικό φυσιγγι . Θέλω να βρω και ένα 30αρι στην σκέψη μου είναι τα ιμπεριαλ ή τα φάντομ ( αν κ έχω μια επιφύλαξη γιατί έριχνα τα f32 πολύ καλό προπερσι , τα καινούργια τα άλλαξε λίγο φέτος κ δεν μου πολυαρεσαν ) ,του Ρουμελιώτη από την άλλη ήταν του ύψους κ του βάθους ,βέβαια τα είχα ρίξει σε συνθήκες με αρκετή υγρασία οπότε δεν θέλω να είμαι απόλυτος. Τα tordo 30 του λαμπρό ήταν το αγαπημένο μου το χάλασαν όμως. Ένα φυσιγγακι αξιοπρεπές παντός καιρού ψάχνω......ξέρω ξέρω θα μου πείτε μόνο ιδιογωμοση ...:)
Για τσίχλα υπάρχουν καλά φυσίγγια όπως το cheddite αλλά έχει 7,5 € , και από την άλλη θέλω να ρίχνω ελληνικό αν γίνεται !
Τα 30αρια του ρουμελιωτη μαζί με τα express 32 για μένα είναι τα βασικά μου ελαφριά φυσιγγια παντός καιρού. Γρήγορα μαλακά συγκεντρωτικα και ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!! Δωστους μια ευκαιρία..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top