Flobert

https://www.protothema.gr/greece/ar...e-horis-sunepeies-ta-adilota-kunigetika-opla/
"- Οι κάτοχοι αδήλωτων κυνηγετικών όπλων, δεν θα έχουν καμία ποινική συνέπεια, εάν προσέλθουν με δική τους πρωτοβουλία στις αρμόδιες αστυνομικές υπηρεσίες και υποβάλλουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έκδοση των απαραίτητων αδειών κατοχής κυνηγετικών όπλων, καταβάλλοντας παράλληλα 30 ευρώ, αντί των 120 ευρώ που ίσχυε με τις προηγούμενες διατάξεις..."


Παντελή ρώτα και κανένα οπλουργό, μη βασίζεσαι μόνο στους αστυν. της ασφάλειας.
Κατά τη γνώμη μου όλα αυτά τα περίεργα που λένε σε διάφορα αστυν. τμήματα, είναι αφενός άγνοια νόμου, και αφετέρου πονηρή προσπάθεια απόσεισης ευθυνών ... Σου λέει, (όταν ειδικά πρόκειται για παλιό όπλο, άγνωστης μάρκας, με φθορές κλπ.) ... που να ψάχνουμε τώρα να βρούμε τα στοιχεία του, πάνω στις κάννες και τη βάση και σε βιβλία και ιντερνετ (όταν δεν υπάρχουν τα παλιά χαρτιά για να τα αντιγράψουν) ... φέρτο να το καταστρέψουμε να τελειώνουμε ... .yel. Ή ακόμη και για γνωστά όπλα και κάννες, αλλά σχετικά παλιά, φοβούνται μήπως σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος, τους ζητηθούν ευθύνες, πώς έδωσαν ΑΚΚΟ για όπλο μη ασφαλές και επικίνδυνο ...
Για αυτούς τους λόγους πιστεύω επινόησαν και τη βεβαίωση οπλουργού, που να βεβαιώνει τα στοιχεία του όπλου (ας ψάξει εκείνος να τα βρει ... :rolleyes:) και ότι είναι εύχρηστο (λειτουργικό και ασφαλές). Για να φορτωθεί ο οπλουργός τις ευθύνες που τυχόν προκύψουν ... ;)
Εξάλλου μου το άφησε να εννοηθεί ο υπεύθυνος, όταν πήγα να ανανεώσω κάποιες ληγμένες άδειες και μ' έστειλε σε οπλουργό: εμείς αστυνομικοί είμαστε, δεν είμαστε οπλουργοί !!!

Παύλο δεν ξέρω σίγουρα, αλλά πιστεύω (θεωρώ λογικό) ότι θα ισχύει η ίδια διαδικασία ...
Να πως είναι η βεβαίωση οπλουργού:
View attachment 2100
Πολυ σωστα ετσι ακριβως,δεν εχεις κυρωσης.
 
https://www.protothema.gr/greece/ar...e-horis-sunepeies-ta-adilota-kunigetika-opla/
"- Οι κάτοχοι αδήλωτων κυνηγετικών όπλων, δεν θα έχουν καμία ποινική συνέπεια, εάν προσέλθουν με δική τους πρωτοβουλία στις αρμόδιες αστυνομικές υπηρεσίες και υποβάλλουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την έκδοση των απαραίτητων αδειών κατοχής κυνηγετικών όπλων, καταβάλλοντας παράλληλα 30 ευρώ, αντί των 120 ευρώ που ίσχυε με τις προηγούμενες διατάξεις..."


Παντελή ρώτα και κανένα οπλουργό, μη βασίζεσαι μόνο στους αστυν. της ασφάλειας.
Κατά τη γνώμη μου όλα αυτά τα περίεργα που λένε σε διάφορα αστυν. τμήματα, είναι αφενός άγνοια νόμου, και αφετέρου πονηρή προσπάθεια απόσεισης ευθυνών ... Σου λέει, (όταν ειδικά πρόκειται για παλιό όπλο, άγνωστης μάρκας, με φθορές κλπ.) ... που να ψάχνουμε τώρα να βρούμε τα στοιχεία του, πάνω στις κάννες και τη βάση και σε βιβλία και ιντερνετ (όταν δεν υπάρχουν τα παλιά χαρτιά για να τα αντιγράψουν) ... φέρτο να το καταστρέψουμε να τελειώνουμε ... .yel. Ή ακόμη και για γνωστά όπλα και κάννες, αλλά σχετικά παλιά, φοβούνται μήπως σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος, τους ζητηθούν ευθύνες, πώς έδωσαν ΑΚΚΟ για όπλο μη ασφαλές και επικίνδυνο ...
Για αυτούς τους λόγους πιστεύω επινόησαν και τη βεβαίωση οπλουργού, που να βεβαιώνει τα στοιχεία του όπλου (ας ψάξει εκείνος να τα βρει ... :rolleyes:) και ότι είναι εύχρηστο (λειτουργικό και ασφαλές). Για να φορτωθεί ο οπλουργός τις ευθύνες που τυχόν προκύψουν ... ;)
Εξάλλου μου το άφησε να εννοηθεί ο υπεύθυνος, όταν πήγα να ανανεώσω κάποιες ληγμένες άδειες και μ' έστειλε σε οπλουργό: εμείς αστυνομικοί είμαστε, δεν είμαστε οπλουργοί !!!

Παύλο δεν ξέρω σίγουρα, αλλά πιστεύω (θεωρώ λογικό) ότι θα ισχύει η ίδια διαδικασία ...
Να πως είναι η βεβαίωση οπλουργού:
View attachment 2100
Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ κατατοπιστικός και πολύ χρήσιμη η βεβαίωση που ανέβασες , θα ζητήσω κι εγώ βεβαίωση και θα πάω με αυτή να δω τι θα μου πουν!
 
Στέλιο σε ευχαριστώ πολύ! Πολύ κατατοπιστικός και πολύ χρήσιμη η βεβαίωση που ανέβασες , θα ζητήσω κι εγώ βεβαίωση και θα πάω με αυτή να δω τι θα μου πουν!
Συμπλήρωσε, καλού-κακού, και μια υπεύθυνη δήλωση ... Ότι το όπλο είχε αγοραστεί από τον ... παππού σου (ή τον προπάππο σου - κάποιον που δεν βρίσκεται πια στη ζωή ;) ) πριν από ΧΧ χρόνια (ανάλογα το έτος κατασκευής που θα γράψει ο οπλουργός), ότι δεν έχει χρησιμοποιηθεί για πολλά χρόνια (π.χ. 3 δεκαετίες), δεν είχε δηλωθεί γιατί τότε δεν προέβλεπε ο νόμος κάτι τέτοιο για τα όπλα τύπου Flobert, και ότι το ανακάλυψες πρόσφατα.
Δική μου ιδέα είναι αυτό, αλλά πιστεύω δεν βλάπτει, έχε την μαζί σου ... δες τι θα σου πουν και πράττεις αναλόγως ... ;)
 
Καλή τύχη Παντελή, οπλίσου με υπομονή και πήγαινε με ψυχολογία ότι κατά 90% δεν θα κάνεις δουλειά. Αν τύχει και κάνεις, θα είναι μια ευχάριστη και καλοδεχούμενη, εξέλιξη.
Εγώ θα σου πρότεινα να έχεις τυπωμένο μαζί και τον νόμο, το κομμάτι που έβαλε ο Στέλιος το οποίο αναφέρει ότι μπορεί να εκδοθεί άδεια ακόμα και αν δεν υπάρχουν χαρτιά.
Τύπωσε το από το site της αστυνομίας και εμφάνισε το αν χρειαστεί, όχι με το σκεπτικό της ενημέρωσης εκείνων αλλά αναρωτούμενος για τον εαυτό σου, μήπως εσύ δεν κατάλαβες σωστά.
Παράδειγμα....δηλαδή πρέπει να πάει για καταστροφή ε; Τόσο λάθος έκανα διαβάζοντας τον νόμο; Το ξαναδιαβάζεις χαμηλόφωνα και τους ζητάς να σου εξηγήσουν που κάνεις το λάθος και δεν το καταλαβαίνεις.
Θα μπορούσα να γράψω ένα μικρό εγχειρίδιο με αυτά που έχω αντιμετοπίσει.
 
Καλησπέρα στην παρέα, βρέθηκε σε όχι καλή κατάσταση σε μια αποθήκη ένα φλομπεράκι του πατέρα μου δεκαετίας 70, δυστυχώς δεν υπάρχουν χαρτιά, τότε δεν τα δήλωναν, και θα ήθελα να το δηλώσω για να το κρατήσω. Δυστυχώς μου είπαν ότι χωρίς χαρτιά δεν γίνεται. Εχει κάποιος κάποια ιδέα αν υπάρχει κάποια διαδικασία και πως μπορεί να λυθεί το θέμα;View attachment 2099
πολυ ωραιο , και εχει και κλησιοσκοπιο , για να ρηχνης με ακρυβια τα μονοβολα
 
εσυ να κανεις αυτο που σου ειπαμε ειναι περουσια σου και δηλωνετε κανονικα επιμενω και ειμαι σιγουρος γι αυτο
που να καθοντε τωρα να ψαχνονται να βγαζουν χαρτια και χασομερια , οποτε η ευκολη λυση κατασχεση και καταστροφη , και αντε μετα να αποδηξης εσυ οτι εχεις δικιο και δεν θα επρεπε να γηνει ετσυ
 
πολυς κοπος για ενα παιδικο οπλο που δεν ειναι ικανο ουτε στα 10 μετρα να σκωτοση ενα σπουργητι , και με πανακρυβες σφαιρες αξιας 17 ευρω το κουτι των 50, και τα μονοβολα 35 ευρω τα 50 , και ειναι και φτηνα , γιατι αλλοι τα εχουν και 50 ευρω τα 50
 
Εγώ είμαι λίγο πιο αισιόδοξος από το Γιώργο. Ίσως επειδή σε εμάς εδώ πάντα ήταν πολύ απλά τα πράγματα, δεν έχουμε αντιμετωπίσει ποτέ δυσκολίες, αρνήσεις και καθυστερήσεις κλπ. που ακούω ότι γίνονται σε άλλα τμήματα.
Πιστεύω ότι το "πρόβλημά τους" είναι αυτό που έγραψα σε προηγούμενο ποστ (#100), δηλ. άγνοια νόμων και απόσειση ευθυνών.
Όταν τους πας όλα τα στοιχεία αναγνωρισιμότητας του όπλου (μάρκα - τύπος - διαμέτρημα - αριθμός - έτος κατασκευής κλπ), και ότι είναι "εύχρηστο", έτοιμα "στο πιάτο", με βεβαίωση πιστοποιημένου οπλουργού, που σημαίνει ότι η δουλειά, η τέχνη και οι γνωσεις του είναι αποδεκτές επισήμως από την αστυνομία, δεν βλέπω το λόγο να μην σου εκδώσουν ΑΚΚΟ !!!! Θα μου πεις, στην Ελλάδα ζούμε ... :confused:
.think.
 
Αγορασμενο φλομπερ πριν 20 χρονια απο Ροδο εκανα αμαν να το δηλωσω.
Αν δεν εχεις το χαρτι αγορας δεν γινεται τιποτα μου ειπαν.Τοτε ακομα αγοραζες
οπλο με υπευθυνη δηλωση.Ευτυχως δεν την ειχα πεταξει και το δηλωσα με
παραβολο 30+ ευρο.Οταν πηγα να παρω την αδεια βλεπω επανω να γραφει
διαμετρημα cal 9mm.......μιλαμε για μπιστολια οι τυποι ρε!!
 
οπλίσου με υπομονή και πήγαινε με ψυχολογία ότι κατά 90% δεν θα κάνεις δουλειά
Γιώργο αυτό σκέφτομαι, πήγα όμως σήμερα στον Λιάκο και μου έφτιαξε βεβαίωση σαν αυτή που μου έδειξε ο Στέλιος με τα στοιχεία του όπλου, μάλιστα το ήξερε το θέμα και είχε το έντυπο έτοιμο -παρεμπιπτόντως πολύ καλός επαγγελματίας, σε ότι έχω χρειαστεί! Θα πάω αύριο, αν προλάβω χρονικά, οπλισμένος με όλη τη χαρτούρα και...
δεν βλέπω το λόγο να μην σου εκδώσουν ΑΚΚΟ !!!! Θα μου πεις, στην Ελλάδα ζούμε ... :confused:
ακριβώς αυτό!!!

Σε κάθε περίπτωση θα σας ενημερώσω!

Υ.Γ. Δέχομαι στοιχήματα:cool:.sarcastic.
 
Υ.Γ. Δέχομαι στοιχήματα
θα σου πουν ξανα ελα οταν θα ειναι ο αρμοδιος εδω , η οτι εχει πολυ δουλεια και μπλα μπλα , μονο μην σου πουν φερτο και αφησε το και μετα βλεπουμε , τοτε μπωρει να το χασεις , και θα σου πουν οτι πηγε για παλιομεταλα
 
βγαλε το κηνητο ουραιο και παρεδωσετο τους και κρατα το οπλο για ενθυμιο του παππου , σαν μην ενεργο , ετσυ και αλλιος ειναι ενα οπλο μη χρειστηκο , αφου το βεληνεκες του ειναι μαχ 8 μετρα με 10 το πολυ , και με καλα φυσιγγια πανακριβα και ασημφορα , μονο για πολυ μικρα πουλια κανει , αλλα αυτα απαγορευοντε , μονο καποτε πιτσιρικας το επερνα κρυφα στους κεφαλαδες , που τους πλησιαζα στα 8 μετρα
 
βγαλε το κηνητο ουραιο και παρεδωσετο τους και κρατα το οπλο για ενθυμιο του παππου , σαν μην ενεργο , ετσυ και αλλιος ειναι ενα οπλο μη χρειστηκο , αφου το βεληνεκες του ειναι μαχ 8 μετρα με 10 το πολυ , και με καλα φυσιγγια πανακριβα και ασημφορα , μονο για πολυ μικρα πουλια κανει , αλλα αυτα απαγορευοντε , μονο καποτε πιτσιρικας το επερνα κρυφα στους κεφαλαδες , που τους πλησιαζα στα 8 μετρα
Για τα ποντίκια στο εξοχικό είναι ταμάμ! ;)
 
βγαλε το κηνητο ουραιο και παρεδωσετο τους και κρατα το οπλο για ενθυμιο του παππου , σαν μην ενεργο , ετσυ και αλλιος ειναι ενα οπλο μη χρειστηκο , αφου το βεληνεκες του ειναι μαχ 8 μετρα με 10 το πολυ , και με καλα φυσιγγια πανακριβα και ασημφορα , μονο για πολυ μικρα πουλια κανει , αλλα αυτα απαγορευοντε , μονο καποτε πιτσιρικας το επερνα κρυφα στους κεφαλαδες , που τους πλησιαζα στα 8 μετρα
Θα διαφωνησω κυριε Νικο..Οταν ημουν πιτσιρικας,τα πρωτα πουλια στο φτερο τα πηρα με το φλομπερ..Ο πατερας μου,με ενα παλιο του παππου μου,επαιρνε δεκαωχτουρες στον αερα..
 
Back
Top