Παλιά κουτιά πυρίτιδας

Μήπως γιατί αντικαταστάθηκε με πιο βελτιωμένη έκδοση της; Δεν έχω ασχοληθεί, και δεν ξέρω πολλά, απλά έχω αυτό το κουτί, από τις αρχές της δεκαετίας του 70. Είναι ίδιο αλλά γράφει μόνο SPECIAL ... Και βλέπω και διαφορετικές δοσολογίες. Με αυτή γέμιζε ο πατέρας μου για το 16αρι. Αυτό ήταν το τελευταίο του κουτί που δεν πρόλαβε να το ξοδέψει, αφού έφυγε νέος το 1976 ...

Μπορεί θα ψάξω να δω έχω κάτι περιοδικά τής εποχής
 
να και ενας νεος απο εμενα
IMGP0218.jpg
 

Γραφόμενα κυνηγετικά νέα απαράμιλλη ποιότητα τής Societa Italiana Prodotti Esplodenti ( S.I.P.E ) ΑΠΟ ΤΟ 1931 ΣΤΗΝ ΕΛΛΆΔΑ
μου ειχε πει ενας παππους παλιος κυνηγος για την παλια σιπε αξεπεραστη πυριτιδα την χρησιμοποιουσε στο λαγο με το 16αρι του μου ειχε πει για τρομερα σκοτωματα
 
καλησπερα στην ομαδα παιδια κυνηγος και εγω απο μικρος εχω μανια με τα παλια υλικα κυνηγιου προσφατα εχω αποκτησει καποια συλεκτικα πραγματακια μαζι με περιοδικα κυνηγιου ευχομαι να ειστε ολοι καλα και να μεγαλωνετε τις συλλογες σας ειναι κριμα να χαθει ενα σοβαρο κοματι της ιστοριας
Φίλε Σπύρο καλώς ήλθες.
Καλύτερα να περνούσες εδώ να μας πεις περισσότερα λόγια για σ'ένα....Ευχαριστώ...:)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/unread
 
Back
Top