Όμορφες ορεινές διαδρομές

BIK

Banned
Να ανοίξω αυτό το θέμα μιας και μου αρέσει να οδηγώ με την μηχανή μου σε όμορφες ορεινές διαδρομές, την άλλη βδομάδα είναι να πάω Γιάννενα και επειδή την Εγνατία οδό εμείς με τις μηχανές δεν την πολυγουσταρουμε μιας και είναι βαρετή έχετε μετά την Θεσσαλονίκη να μου προτείνετε κάποιες εναλλακτικές όμορφες διαδρομές για να πάω Γιάννενα ; ευχαριστώ
 
Να ανοίξω αυτό το θέμα μιας και μου αρέσει να οδηγώ με την μηχανή μου σε όμορφες ορεινές διαδρομές, την άλλη βδομάδα είναι να πάω Γιάννενα και επειδή την Εγνατία οδό εμείς με τις μηχανές δεν την πολυγουσταρουμε μιας και είναι βαρετή έχετε μετά την Θεσσαλονίκη να μου προτείνετε κάποιες εναλλακτικές όμορφες διαδρομές για να πάω Γιάννενα ; ευχαριστώ
Πηγα Γιαννενα απο Λαρισα-Καλαμπακα-Μετεωρα-Μέτσοβο-Γιάννενα. Φανταστικη διαδρομη!
 
Last edited:
1 επιλογή να πάτε απο τον παλιό δρόμο. Δηλαδή μετα τη Βεροια παίρνεις τον δρομο της Καστανιάς και πας προς Κοζάνη ,Πενταλοφο ,Κονιτσα,Γιαννενα.
2 επιλογη απο Έδεσσα προς Αμύνταιο, Καστοριά Γιαννενα.
Αν εχετε χρονο η αν βρεθειτε πιο νοτια, τρομερή διαφρομή ειναι απο Τρικαλα,Πυλη,Ελάτη,Πύρα,Χαλικι και απο κει Μέτσοβο. Τρομερη και άγρια διαδρομή ανάμεσα απο Κόζιακα και Τζουμέρκα παράλληλα με τον Αχελώο στην αρχική διαδρομή του.Στα μισα της διαδρομής αυτης μπορεις να βγεις και απο Καλαμπάκα,Καστανιά...
 
1 επιλογή να πάτε απο τον παλιό δρόμο. Δηλαδή μετα τη Βεροια παίρνεις τον δρομο της Καστανιάς και πας προς Κοζάνη ,Πενταλοφο ,Κονιτσα,Γιαννενα.
2 επιλογη απο Έδεσσα προς Αμύνταιο, Καστοριά Γιαννενα.
Αν εχετε χρονο η αν βρεθειτε πιο νοτια, τρομερή διαφρομή ειναι απο Τρικαλα,Πυλη,Ελάτη,Πύρα,Χαλικι και απο κει Μέτσοβο. Τρομερη και άγρια διαδρομή ανάμεσα απο Κόζιακα και Τζουμέρκα παράλληλα με τον Αχελώο στην αρχική διαδρομή του.Στα μισα της διαδρομής αυτης μπορεις να βγεις και απο Καλαμπάκα,Καστανιά...
Και εγώ συμφωνώ με την εναλλακτική διαδρομή που είπε ο Δημήτρης.Την έχει κάνει πολλές φορές ένας γνωστός μου και είναι φοβερής φυσικής ομορφιάς. Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός,να την κάνω και εγώ κάποτε...
 
Να ανοίξω αυτό το θέμα μιας και μου αρέσει να οδηγώ με την μηχανή μου σε όμορφες ορεινές διαδρομές, την άλλη βδομάδα είναι να πάω Γιάννενα και επειδή την Εγνατία οδό εμείς με τις μηχανές δεν την πολυγουσταρουμε μιας και είναι βαρετή έχετε μετά την Θεσσαλονίκη να μου προτείνετε κάποιες εναλλακτικές όμορφες διαδρομές για να πάω Γιάννενα ; ευχαριστώ
ελα να με παρης και μενα παλιοπαιδωωω και θα σου δηξω διαδρομες.bike.yelling.
 
Από ελλασωνα δεσκατη τι λέτε;

Γι αυτή τη διαδρομή σου άφησα το ενδεχόμενο να βγεις εξω από Καλαμπάκα και απο κει να φύγεις προς Καστανια , ( Αμάραντο,Δολιανα πο θα δείτε την εκκλησία με τους 13 τρούλους ) που σου έγραψα χθες και να πέσεις στον δρόμο που πάει Χαλίκι,Μέτσοβο.
Αν μπορείτε κάντε τη διαδρομή και θα αποζημιωθείτε.
Γιάννενα θα διανυκτερευσετε ;
Σε ρωταω γιατι αν θελετε απ αυτη τη διαδρομή μπορειτε να μεινετε στους Καλαρρυτες το βραδυ και το πρωί να φύγετε για Γιάννενα απ αυτή τη διαδρομή ή και απο άλλη εξίσου ωραία .
 
από τις πιο ωραίες διαδρομές που έχω κάνει με σειρά εντυπώσεων είναι
1)περιοχή Γρεβενών Μαυραναίους Σμίξη Φιλιππαίους Βασιλίτσα Σαμαρίνα Ζούζουλη Βάλια Κάλντα κορφή Φούρκα με αξέχαστα τοπία την μαύρη πεύκη και τα ρόμπολα
2)σύνορα ορεινής Καρδίτσας με Ευρυτανία στα χωριά Τροβάτο Βραγκιανά Τρίδενδρο μέσω Τύμπανου Αργιθέας
πάντα για κυνήγι σε συνδυασμό με εκδρομή :)
Φούρκα κάποτε από τα καλύτερα και μεγαλύτερα περάσματα φάσσας:
fourka_2.jpg
 
Last edited:
από τις πιο ωραίες διαδρομές που έχω κάνει με σειρά εντυπώσεων είναι
1)περιοχή Γρεβενών Μαυραναίους Σμίξη Φιλιππαίους Βασιλίτσα Σαμαρίνα Ζούζουλη Βάλια Κάλντα κορφή Φούρκα με αξέχαστα τοπία την μαύρη πεύκη και τα ρόμπολα
2)σύνορα ορεινής Καρδίτσας με Ευρυτανία στα χωριά Τροβάτο Βραγκιανά Τρίδενδρο μέσω Τύμπανου Αργιθέας
πάντα για κυνήγι σε συνδυασμό με εκδρομή :)
Φούρκα κάποτε από τα καλύτερα και μεγαλύτερα περάσματα φάσσας:
fourka_2.jpg
Μάκη σε περιμένω να περπατήσουμε Ταυγετο να δεις ομορφιά και Πάρνωνα από την άλλη.....
 
από τις πιο ωραίες διαδρομές που έχω κάνει με σειρά εντυπώσεων είναι
1)περιοχή Γρεβενών Μαυραναίους Σμίξη Φιλιππαίους Βασιλίτσα Σαμαρίνα Ζούζουλη Βάλια Κάλντα κορφή Φούρκα με αξέχαστα τοπία την μαύρη πεύκη και τα ρόμπολα
2)σύνορα ορεινής Καρδίτσας με Ευρυτανία στα χωριά Τροβάτο Βραγκιανά Τρίδενδρο μέσω Τύμπανου Αργιθέας
πάντα για κυνήγι σε συνδυασμό με εκδρομή :)
Φούρκα κάποτε από τα καλύτερα και μεγαλύτερα περάσματα φάσσας:
fourka_2.jpg
Φουρκα γραμμου Μάκη?
 
Να ευχαριστήσω από εδώ τον θείο ζωλ για τις αξεχαστες όμορφες διαδρομές που μου πρωτεινε και έκανα με την μηχανή μου στο Ζαγόρι και την Θεσσαλία που θα μου μείνουν αξεχαστες συνολικά έκανα 1400 χιλιόμετρα τα 800 σε ορεινό επαρχιακό δρόμο
 
Back
Top