Προβλήματα και Αντιμετώπιση

Γιώργο , επειδή είμαι σε επαγγελματικό χώρο που έχει να κάνει με αντιπροσωπείες , δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που λες.
Ούτε για το εργοστάσιο , αλλά και ούτε για τον εισαγωγέα υπάρχει αξιόλογο κόστος σε επισκευές εντός εγγύησης , τέτοιο τουλάχιστον που να διακυνδινεύεις μία αρνητική διαφήμιση.
Αν ήταν έτσι δεν θα έστελναν το ανταλλακτικό από το εργοστάσιο χωρίς χρέωση.
Εμένα μου μοιάζει πιό πολύ ότι εδώ ο εισαγωγέας είναι απλός έμπορος και όχι αντιπρόσωπος.
Αλλά επειδή με ενοχλεί εξαιρετικά σαν καταναλωτή όλο αυτό το έργο , θα ψάξω και θα δούμε τι πραγματικά συμβαίνει.
 
Εμένα μου μοιάζει πιό πολύ ότι εδώ ο εισαγωγέας είναι απλός έμπορος και όχι αντιπρόσωπος.
Το θέμα είναι στην μετάφραση; Αν λέγεται έμπορος ή αντιπρόσωπος ;
Έχεις στείλει mail σε μαμά εργοστάσιο οπλοβιομηχανίας;
- Για σας, θέλω το τάδε ανταλλακτικό .
- Ευχαριστούμε που επικοινωνησατε ο αντιπρόσωπος μας στην Ελλάδα είναι ο τάδε.
- Το ξέρω αλλά θέλω να με βοηθήσετε γιατί ο αντιπρόσωπος σας είναι λαμόγιο και με κοροϊδεύει .
- Ευχαριστούμε που επικοινωνησατε ο αντιπρόσωπος μας στην Ελλάδα είναι ο τάδε .
- Ναι το ξέρω ,θέλω να το πάρω από εσάς γιατί δεν το φέρνει .
-Ευχαριστούμε που επικοινωνησατε ο αντιπρόσωπος μας στην Ελλάδα είναι ο τάδε .
 
Παιδιά καλησπέρα, σήμερα είχα προβλημα σε ποζέ emilio rizzini...Τρεις φορές μου έριξε ομοβροντία. Το περίεργο ειναι πως ειναι δισκάνδαλο. Ο μηχανισμος ειναι καθαρος και λαδωμενος, τον ανοιξα φυλλο και φτερό πριν κανένα μηνα και έγινε σένιος. Απο τοτε έίχε ρίξει καμια 100+ φυσίγγια χωρίς πρόβλημα. Σήμερα ρίχνοντας την μια σκανδάλη εριξε και τις δυό κάνες και μου κούλανε τον ώμο. Και οι τρεις ομοβροντίες έγιναν με ρουμελιώτη 30γρ. αν και νομιζω πως είναι άσχετο. Να σημειώσω πως ρίχνω και βαρύτερα χωρίς προβλήματα. Την τρίτη φορά που συνέβη σήμερα, είχα τον νού μου και ανακάλυψα οτι μου το έκανε με την πίσω σκανδάλη. Οι αλλες δυό δεν θυμάμαι. Μετά που έριξα αλλη μια φορά με την μπροστά σκανδάλη εριξε μόνο την μια κανη. Το όπλο το ελυσα και δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα. Ολα φαίνεται να λειτουργούν κανονικά. Τα δε ελατήρια είναι σκληρά σαν πέτρα και δεν ειναι σπασμένα. τα δοντάκια που οπλίζουν οι σφύρες δεν είναι φθαρμένα. Δεν εβγαλα άκρη. Τι λέτε ρε παιδιά;


Πρώτη κίνηση και για μένα είναι αυτό που λέει ο Τάσος. Σπρέι καθαρισμού φρενών ίσως να έχει συσσωρευτεί λίπος στα σημεία της αγκιστρώσεις.
Που είναι και το πιο πιθανό.
Το κακό σενάριο είναι να υπάρχει φθορά στο σημείο αγκιστρώσεις, αν και μου ακούγεται δύσκολο καθώς μιλάμε για τη Δεύτερη σκανδάλη που σημαίνει ότι έχει τουλάχιστον την μισή χρήση από την πρώτη!Μετά τον ψεκασμό με καθαριστικό φρένου θα σου πρότεινα για μία περίοδο να μη βάλεις καθόλου λάδι στο μηχανισμό, δοκίμασε το ναι έτσι, αν δεις ότι όλα είναι καλά τότε ψέκασε λίγο λάδι και φυσικά σκούπισμα!
 
Last edited:
Γιώργο , επειδή είμαι σε επαγγελματικό χώρο που έχει να κάνει με αντιπροσωπείες , δεν μπορώ να δεχτώ αυτό που λες.
Ούτε για το εργοστάσιο , αλλά και ούτε για τον εισαγωγέα υπάρχει αξιόλογο κόστος σε επισκευές εντός εγγύησης , τέτοιο τουλάχιστον που να διακυνδινεύεις μία αρνητική διαφήμιση.
Αν ήταν έτσι δεν θα έστελναν το ανταλλακτικό από το εργοστάσιο χωρίς χρέωση.
Εμένα μου μοιάζει πιό πολύ ότι εδώ ο εισαγωγέας είναι απλός έμπορος και όχι αντιπρόσωπος.
Αλλά επειδή με ενοχλεί εξαιρετικά σαν καταναλωτή όλο αυτό το έργο , θα ψάξω και θα δούμε τι πραγματικά συμβαίνει.
Εδώ είναι Βαλκάνια...:)
Η εταιρεία και η κάθε εταιρεία θέλουν πελάτες (χώρες), το τι θα επικαλεστεί ο κάθε αντιπρόσωπος στην πλέμπα, δεν την πολυνοιάζει. Σάμπως θα της χαλάσει την εικόνα ;
Από την άλλη ο αντιπρόσωπος θα κοιτάξει να γλυτώσει ότι μπορεί. Σιγά μην αρχίσει για τον καθένα να στέλνει όπλα στην Ιταλία . Βαφτίζει έναν σκιντζή "επίσημο οπλουργό" και βλέπουμε....:cool:
Δυστυχώς για όλους μας όσο αφορά τους αντιπροσώπους δε λέτε διαφορετικά πράγματα !!!
Καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι είναι έμποροι βέβαια που OK κάνουν την αρπαχτή τους αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η μαμά εταιρεία αντιμετωπίζει τους πελάτες της με τον τρόπο που περιγράφει ο Γιώργος. που πάνω κάτω είναι αυτός περιγράφει!
 
Last edited:
καλησπερα σε ολους!! θελω την βοηθεια σας για κατι πολυ ΣΟΒΑΡΟ που μου συνεβει σημερα, (δεν ξερω αν ειναι εδω το σωστο σημειο να το γραψω). κυνηγουσα τσιχλες με καραμπινα αεριων και εχω ριξει περιπου 20 φυσιγγια, ερχεται μια τσιχλα σηκωνω το οπλο παταω την σκανδαλη ριχνω ενα φυσσιγι παω να το κατεβασω και ερχεται αλλη μια, ριχνω παλι και ακουω ενα εκκωφαντικο θορυβο (ηταν πολυ τρελο μπαμ, διαρκειας και καπως σαν να ακουσα δυο μπαμ, ξεκινησε σαν κανονικο και ξαφνικα δυναμωσε απεριγραπτα σκοτεινιασαν τα παντα και ηρθε η αισθηση οτι κατι εσκασε πανω μου)! απ το στομιο της καννης δεν εφυγε τιποτα, το αριστερο μου χερι ηταν καταμαυρο, το δεξι μου αυτι για πολυ ωρα δεν ακουγε και ακομα βουιζει. η γομωση εφυγε μαζι με τον κομενο στα δυο καλυκα απο δεξια. ο καλυκας απο μπροστα που θα επρεπε να εχει ανοιξει ειναι σχεδον κλειστος και τσαλακωμενος... το σοκ ηταν τεραστιο, αμεσως γυρισα το οπλο στο πλαι να δω το κλειστρο, η γλωσσα επαθε ζημια και ειχε φρεναρει το επομενο φυσσιγι οταν ειχε μπει το μισο μεσα, απο κατω στην βαση της σκανδαλης εχει σπασει ενα μικρο κομματι και η γλωσσα ελευθερη τωρα παει πολυ εξω, το κλειστρο ειναι μια χαρα... το οπλο δεν ειναι πολυ δουλεμενο και δεν ειχε ποτε προβλημα, αμεσως εφυγα και προσπαθω να καταλαβω τι εγινε!! εχω βγαλει ενα συμπερασμα με την λογικη μου αλλα δεν ειμαι εμπειρος κυνηγος!! αν θελετε εχω και φωτογραφιες... πειτε μου τι πιστευετε οτι εγινε σας παρακαλω
 
καλησπερα σε ολους!! θελω την βοηθεια σας για κατι πολυ ΣΟΒΑΡΟ που μου συνεβει σημερα, (δεν ξερω αν ειναι εδω το σωστο σημειο να το γραψω). κυνηγουσα τσιχλες με καραμπινα αεριων και εχω ριξει περιπου 20 φυσιγγια, ερχεται μια τσιχλα σηκωνω το οπλο παταω την σκανδαλη ριχνω ενα φυσσιγι παω να το κατεβασω και ερχεται αλλη μια, ριχνω παλι και ακουω ενα εκκωφαντικο θορυβο (ηταν πολυ τρελο μπαμ, διαρκειας και καπως σαν να ακουσα δυο μπαμ, ξεκινησε σαν κανονικο και ξαφνικα δυναμωσε απεριγραπτα σκοτεινιασαν τα παντα και ηρθε η αισθηση οτι κατι εσκασε πανω μου)! απ το στομιο της καννης δεν εφυγε τιποτα, το αριστερο μου χερι ηταν καταμαυρο, το δεξι μου αυτι για πολυ ωρα δεν ακουγε και ακομα βουιζει. η γομωση εφυγε μαζι με τον κομενο στα δυο καλυκα απο δεξια. ο καλυκας απο μπροστα που θα επρεπε να εχει ανοιξει ειναι σχεδον κλειστος και τσαλακωμενος... το σοκ ηταν τεραστιο, αμεσως γυρισα το οπλο στο πλαι να δω το κλειστρο, η γλωσσα επαθε ζημια και ειχε φρεναρει το επομενο φυσσιγι οταν ειχε μπει το μισο μεσα, απο κατω στην βαση της σκανδαλης εχει σπασει ενα μικρο κομματι και η γλωσσα ελευθερη τωρα παει πολυ εξω, το κλειστρο ειναι μια χαρα... το οπλο δεν ειναι πολυ δουλεμενο και δεν ειχε ποτε προβλημα, αμεσως εφυγα και προσπαθω να καταλαβω τι εγινε!! εχω βγαλει ενα συμπερασμα με την λογικη μου αλλα δεν ειμαι εμπειρος κυνηγος!! αν θελετε εχω και φωτογραφιες... πειτε μου τι πιστευετε οτι εγινε σας παρακαλω
φυσίγγι μάρκα γραμμάρια μπαρούτι πόσο καιρό τα ρίχνεις;;;;;
όλα τα παραπάνω δείχνουν ελλατωματικό φυσίγγι
πήγαινε το όπλο σου σε οπλουργό μπορεί να έχει κάτι που δεν έχεις δεί π.χ. σπάσιμο στο κλείστρο....δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά ψάχτο να είσαι σίγουρος
 
φυσίγγι μάρκα γραμμάρια μπαρούτι πόσο καιρό τα ρίχνεις;;;;;
όλα τα παραπάνω δείχνουν ελλατωματικό φυσίγγι
πήγαινε το όπλο σου σε οπλουργό μπορεί να έχει κάτι που δεν έχεις δεί π.χ. σπάσιμο στο κλείστρο....δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά ψάχτο να είσαι σίγουρος
Βάλε και όσες φωτό έχεις μήπως βοηθηθούμε περισσότερο...
 
φυσίγγι μάρκα γραμμάρια μπαρούτι πόσο καιρό τα ρίχνεις;;;;;
όλα τα παραπάνω δείχνουν ελλατωματικό φυσίγγι
πήγαινε το όπλο σου σε οπλουργό μπορεί να έχει κάτι που δεν έχεις δεί π.χ. σπάσιμο στο κλείστρο....δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά ψάχτο να είσαι σίγουρος
με το οπλο δεν θα ξαναριξω αν δεν το δει ειδικος αλλα αυτο ειναι σε δευτερη μοιρα, αυτο που με νοιαζει ειναι να μαθω τι εγινε... ηταν 32γρ. ν9 και ριχνω τετοια φετος αλλα και περισυ τα επαιρνα, ξερω ατομα που τα χρησιμοποιουν και δεν τα βρισκεις σε σιγκεκριμενα σημεια της Ελλαδας, δεν ξερω αν πρεπει να πω δημοσια την μαρκα :/ να με φοβισεις δεν με φοβιζεις γιατι αλλο φοβο δεν παιρνω τωρα μετα απ οτι επαθα, θελω μονο να σιγουρεψω αν ηταν δυνατον να επαθε κατι το οπλο και να εγινε ολο αυτο ή αν φταιει μονο το φυσιγγι... ερωτηση: υπαρχει καραμπινα που να γινεται να ριξει χωρις κλειδωμενο κλειστρο;; θα ψαξω να βρω πως μπαινουν οι φωτογραφιες και θα ανεβασω!!
 
με το οπλο δεν θα ξαναριξω αν δεν το δει ειδικος αλλα αυτο ειναι σε δευτερη μοιρα, αυτο που με νοιαζει ειναι να μαθω τι εγινε... ηταν 32γρ. ν9 και ριχνω τετοια φετος αλλα και περισυ τα επαιρνα, ξερω ατομα που τα χρησιμοποιουν και δεν τα βρισκεις σε σιγκεκριμενα σημεια της Ελλαδας, δεν ξερω αν πρεπει να πω δημοσια την μαρκα :/ να με φοβισεις δεν με φοβιζεις γιατι αλλο φοβο δεν παιρνω τωρα μετα απ οτι επαθα, θελω μονο να σιγουρεψω αν ηταν δυνατον να επαθε κατι το οπλο και να εγινε ολο αυτο ή αν φταιει μονο το φυσιγγι... ερωτηση: υπαρχει καραμπινα που να γινεται να ριξει χωρις κλειδωμενο κλειστρο;; θα ψαξω να βρω πως μπαινουν οι φωτογραφιες και θα ανεβασω!!
καλό είναι να πείς την μάρκα αλλά αν πάλι δεν θέλεις δικαίωμα σου
πες τουλάχιστον από που είναι π.χ. Πύργος....λέω εγώ τώρα τυχαία και μη ;)
 
καλησπερα σε ολους!! θελω την βοηθεια σας για κατι πολυ ΣΟΒΑΡΟ που μου συνεβει σημερα, (δεν ξερω αν ειναι εδω το σωστο σημειο να το γραψω). κυνηγουσα τσιχλες με καραμπινα αεριων και εχω ριξει περιπου 20 φυσιγγια, ερχεται μια τσιχλα σηκωνω το οπλο παταω την σκανδαλη ριχνω ενα φυσσιγι παω να το κατεβασω και ερχεται αλλη μια, ριχνω παλι και ακουω ενα εκκωφαντικο θορυβο (ηταν πολυ τρελο μπαμ, διαρκειας και καπως σαν να ακουσα δυο μπαμ, ξεκινησε σαν κανονικο και ξαφνικα δυναμωσε απεριγραπτα σκοτεινιασαν τα παντα και ηρθε η αισθηση οτι κατι εσκασε πανω μου)! απ το στομιο της καννης δεν εφυγε τιποτα, το αριστερο μου χερι ηταν καταμαυρο, το δεξι μου αυτι για πολυ ωρα δεν ακουγε και ακομα βουιζει. η γομωση εφυγε μαζι με τον κομενο στα δυο καλυκα απο δεξια. ο καλυκας απο μπροστα που θα επρεπε να εχει ανοιξει ειναι σχεδον κλειστος και τσαλακωμενος... το σοκ ηταν τεραστιο, αμεσως γυρισα το οπλο στο πλαι να δω το κλειστρο, η γλωσσα επαθε ζημια και ειχε φρεναρει το επομενο φυσσιγι οταν ειχε μπει το μισο μεσα, απο κατω στην βαση της σκανδαλης εχει σπασει ενα μικρο κομματι και η γλωσσα ελευθερη τωρα παει πολυ εξω, το κλειστρο ειναι μια χαρα... το οπλο δεν ειναι πολυ δουλεμενο και δεν ειχε ποτε προβλημα, αμεσως εφυγα και προσπαθω να καταλαβω τι εγινε!! εχω βγαλει ενα συμπερασμα με την λογικη μου αλλα δεν ειμαι εμπειρος κυνηγος!! αν θελετε εχω και φωτογραφιες... πειτε μου τι πιστευετε οτι εγινε σας παρακαλω

Στη θέση σου θα είχα πάει το όπλο σε οπλουργό άμεσα γα να το ελέγξει, αφου του εξηγούσα τι ακριβώς συνέβη.
Παράλληλα θα ενημέρωνα τον κατασκευαστή για το περιστατικό και τις παραπέρα ενέργειες.
Μην αμελήσεις να κάνεις κι έναν έλεγχο και στο αυτί σου.
 
Last edited:






απο αυριο θα αρχισω να τα κανω ενα ενα τα βηματα και ευχαριστω για τις ως τωρα πληροφοριες, δεν ειναι απο Πελοπονησσο το φυσιγγι
Για να τν έχει αλλιώσει τόσο τν κάλυκα όσο και το κυάθιο π βλέπω.........πιστεύω μήπως είχε υπερβολική δόση πυρίτηδας......Ρε γνωστό μου φένεται......Σαν του (Καραμανίδη το Diva pro32gr).....my man.
 
καλό είναι να πείς την μάρκα αλλά αν πάλι δεν θέλεις δικαίωμα σου
πες τουλάχιστον από που είναι π.χ. Πύργος....λέω εγώ τώρα τυχαία και μη ;)
Οπως το κόβω είναι κάποιου που με άλλα φυσίγγια του , πρόπερσι κόντεψα να χάσω τα μάτια μου απ αυτά που έβγαιναν όταν άνοιγε το κλείστρο.
 






απο αυριο θα αρχισω να τα κανω ενα ενα τα βηματα και ευχαριστω για τις ως τωρα πληροφοριες, δεν ειναι απο Πελοπονησσο το φυσιγγι
Το φυσίγγι πυροδοτήθηκε πριν μπει στην θαλάμη, remighton 1100 παλιά έχεις; Ευτυχώς που κόπηκε στον πάφυλα και δεν άνοιξε.
 






απο αυριο θα αρχισω να τα κανω ενα ενα τα βηματα και ευχαριστω για τις ως τωρα πληροφοριες, δεν ειναι απο Πελοπονησσο το φυσιγγι
Εχω σοκαριστεί.εισαι πολύ τυχερός που δεν χτυπησες.ολα τα αλλα φτιάχνουν,η υγεία δύσκολα αποκαθίσταται.
 
γινεται να γινε αυτο;; franchi prestige ειναι το οπλο, για να ριξει πρεπει υποχρεωτικα να κλειδωσει το κλειστρο και για να κλειδωσει το κλειστρο πρεπει υποχρεωτικα να ειναι τερμα μπροστα!! το δοκιμασα πολλες φορες αυτο!! εμενα το συμπερασμα μου ειναι οτι το κλειστρο το ανοιξε κανονικα το πιστονι, η διαρκεια της εκρηξης ηταν πολυ μεγαλη :/
 
Για να τν έχει αλλιώσει τόσο τν κάλυκα όσο και το κυάθιο π βλέπω.........πιστεύω μήπως είχε υπερβολική δόση πυρίτηδας......Ρε γνωστό μου φένεται......Σαν του (Καραμανίδη το Diva pro32gr).....my man.
.shake hands. Αυτό είναι πιστευω και εγω..
 
Back
Top