Προβλήματα και Αντιμετώπιση

οπως ξανα ειπα, "δεν λεω ονομα" γιατι δεν θελω να κανω δημοσια δυσφημιση και με το ονομα που ειπατε δεν θα συμφωνησω. Ευτυχως για εμενα Μακη ειναι οπως ακριβως τα λες, τυχη βουνο στην ατυχια!! Νομιζω οτι μονο αν γινω σοβαρος ιδιογωμοτης οπως λεει ο Andros hunter θα μπορεσω να εχω παλι εμπιστοσυνη πριν πατησω την σκανδαλη!! ο κατασκευαστης μου ειπε οτι αυτο που περιεγραψα δεν γινεται, η καυση διαρκει μονο για καποια κλασματα του δευτερολεπτου και δεν γινεται να το εριξα κανονικα να ξεκλειδωσε το κλειστρο και αυτο ακομα να καιγοταν. Το φυσιγγι εσκασε εκτος θαλαμης και για αυτο που εγινε φταιει το οπλο μου! το οπλο στο κλειστρο και την βελονα δεν παρουσιαζει κανενα προβλημα, ειναι σαν καινουριο και εαν δεν κλειδωσει το κλειστρο ΔΕΝ ΡΙΧΝΕΙ. εγω οσα ξερω τα ειπα απο εκει και περα οι εμπειροι επαγγελματιες του χωρου θα δωσουν την απαντηση τους
Αναψέ κανά κεράκι φίλε ...που δεν έπαθες τίποτα σοβαρό με την υγεία σου.
Ο κατασκευαστής τι περίμενες να σου πεί?
Οτι ήτανε μαλακία το φυσίγγι μου και έλα να σε αποζημειώσω?
Η οτί είχε την διπλή δόση σε πυρίτιδα κατά λάθος...
Απο το πλαστικό του κάλυκα ...εγώ βλέπω οτι το έκαψε η συνεχόμενη φλόγα και όχι η στιγμιαία πυροδότηση εχτός θαλάμης...
Αν έσκασε εχτός θαλάμης .... τα σκάγια που πήγαν?
Εμένα μου μοιάζει για διπλή δόση πυρίτιδας που καίηκε σε 2 χρόνους...και συνέχιζε να καίει ...όταν άνοιξε το κλείστρο.
Μην το αμελήσεις το θέμα σε παρακαλώ ...και πήγαινε σε εμπιρογνώμονες να βγάλεις ακρη ...και αν κάνουν έκθεση ότι έφταιγε το φυσίγγι... πήγαινε το δικαστικά.
Δεν πρέπει τέτοια περιστατικά να μένουν στην άκρη...για το καλό των υπολοίπων
 
Αναψέ κανά κεράκι φίλε ...που δεν έπαθες τίποτα σοβαρό με την υγεία σου.
Ο κατασκευαστής τι περίμενες να σου πεί?
Οτι ήτανε μαλακία το φυσίγγι μου και έλα να σε αποζημειώσω?
Η οτί είχε την διπλή δόση σε πυρίτιδα κατά λάθος...
Απο το πλαστικό του κάλυκα ...εγώ βλέπω οτι το έκαψε η συνεχόμενη φλόγα και όχι η στιγμιαία πυροδότηση εχτός θαλάμης...
Αν έσκασε εχτός θαλάμης .... τα σκάγια που πήγαν?
Εμένα μου μοιάζει για διπλή δόση πυρίτιδας που καίηκε σε 2 χρόνους...και συνέχιζε να καίει ...όταν άνοιξε το κλείστρο.
Μην το αμελήσεις το θέμα σε παρακαλώ ...και πήγαινε σε εμπιρογνώμονες να βγάλεις ακρη ...και αν κάνουν έκθεση ότι έφταιγε το φυσίγγι... πήγαινε το δικαστικά.
Δεν πρέπει τέτοια περιστατικά να μένουν στην άκρη...για το καλό των υπολοίπων
Διπλη δόση σκεφτόμουν και εγώ
 
Αναψέ κανά κεράκι φίλε ...που δεν έπαθες τίποτα σοβαρό με την υγεία σου.
Ο κατασκευαστής τι περίμενες να σου πεί?
Οτι ήτανε μαλακία το φυσίγγι μου και έλα να σε αποζημειώσω?
Η οτί είχε την διπλή δόση σε πυρίτιδα κατά λάθος...
Απο το πλαστικό του κάλυκα ...εγώ βλέπω οτι το έκαψε η συνεχόμενη φλόγα και όχι η στιγμιαία πυροδότηση εχτός θαλάμης...
Αν έσκασε εχτός θαλάμης .... τα σκάγια που πήγαν?
Εμένα μου μοιάζει για διπλή δόση πυρίτιδας που καίηκε σε 2 χρόνους...και συνέχιζε να καίει ...όταν άνοιξε το κλείστρο.
Μην το αμελήσεις το θέμα σε παρακαλώ ...και πήγαινε σε εμπιρογνώμονες να βγάλεις ακρη ...και αν κάνουν έκθεση ότι έφταιγε το φυσίγγι... πήγαινε το δικαστικά.
Δεν πρέπει τέτοια περιστατικά να μένουν στην άκρη...για το καλό των υπολοίπων
Κερακι θα αναψω οπωσδήποτε!! Σχεδον σιγουρα ελαττωματικο καψουλι εκανε μετακαυση λογο καποιου προβληματος του! δεν υπαρχει αλλη εξηγηση μετα τον ελεγχο του οπλου και εαν για καποιο απιθανο λογο η πυροδότηση ειχε γινει εξω απ την θαλαμη η βαση του οπλου θα ηταν διαλυμενη με οτι αυτο συνεπαγεται :/ Εγινε ακριβως αυτο που ειπες και δεν ειναι μονο δικο μου το συμπερασμα αλλα ενος πολυ εμπειρου οπλουργου. Ειναι ενα σπανιο φαινόμενο αλλα οχι αδυνατο... ΠΡΟΣΟΧΗ σας παρακαλω εσεις που βαζετε την καραμπινα αριστερα και εχετε το κλειστρο μπροστα σας !!!
 
ΠΡΟΣΟΧΗ σας παρακαλω εσεις που βαζετε την καραμπινα αριστερα και εχετε το κλειστρο μπροστα σας !!!
Αυτο ειναι τεραστια αληθεια κ το εχω σκεφτει πολλες φορες..κοντευουν 19 χρονια που κυνηγαω με δεξια καραμπινα οντας αριστροχειρας κ χωρις προστατευτικα γυαλια κ μαλλον ειμαι παρα παρα πολυ τυχερος.. Μετα απο αυτο ηρθε η ωρα να αγορασω ενα ζευγαρι καλα γυαλια κ ελπιζω να μπορεσω να τα συνηθισω..
Φυσικα αν αγοραζα τωρα οπλο δεν θα επερνα δεξι αλλα αριστερο..αλλα τοτε.....
Και απορω με οσους αριστεροχειρες αγοραζουν δεξιες καραμπινες λεγοντας μου οτι δεν τους βολευει το γεμισμα με το αριστερο χερι..χιλιες φορες ομως να υπαρχει καθυστερηση κ ας φυγει κ κανενα θηραμα παρα να κινδυνευσουμε..
Δεν θελω ουτε να σκεφτομαι τι θα γινοταν αν ημουν στην θεση σου....
 
Η αλήθεια είναι αυτή που ανέφερε ο Τάσος.....Όσοι αριστερόχειρες με δεξιές καραμπίνες...ΚΙΝΔΥΝΕΎΟΥΜΕ.
Κ εγώ αριστερόχειρας είμαι κ ντουφεκάω από τα 16 μου με δεξιές καραμπίνες κ ύστερα από αυτό το συμβάν με τν (Άρη MB28) έχει αρχίσει και περνά από το μυαλό μου το αριστερό όπλο.....Ειλικρινά.
 
Η αλήθεια είναι αυτή που ανέφερε ο Τάσος.....Όσοι αριστερόχειρες με δεξιές καραμπίνες...ΚΙΝΔΥΝΕΎΟΥΜΕ.
Κ εγώ αριστερόχειρας είμαι κ ντουφεκάω από τα 16 μου με δεξιές καραμπίνες κ ύστερα από αυτό το συμβάν με τν (Άρη MB28) έχει αρχίσει και περνά από το μυαλό μου το αριστερό όπλο.....Ειλικρινά.
Αυτο ειναι τεραστια αληθεια κ το εχω σκεφτει πολλες φορες..κοντευουν 19 χρονια που κυνηγαω με δεξια καραμπινα οντας αριστροχειρας κ χωρις προστατευτικα γυαλια κ μαλλον ειμαι παρα παρα πολυ τυχερος.. Μετα απο αυτο ηρθε η ωρα να αγορασω ενα ζευγαρι καλα γυαλια κ ελπιζω να μπορεσω να τα συνηθισω..
Φυσικα αν αγοραζα τωρα οπλο δεν θα επερνα δεξι αλλα αριστερο..αλλα τοτε.....
Και απορω με οσους αριστεροχειρες αγοραζουν δεξιες καραμπινες λεγοντας μου οτι δεν τους βολευει το γεμισμα με το αριστερο χερι..χιλιες φορες ομως να υπαρχει καθυστερηση κ ας φυγει κ κανενα θηραμα παρα να κινδυνευσουμε..
Δεν θελω ουτε να σκεφτομαι τι θα γινοταν αν ημουν στην θεση σου....
Προστατευτειτε με γυαλια!! Στο μελλον μια αριστερη καραμπινα ειναι οτι πρεπει, εκτος απο ασφαλεια θα ειναι και ανεση να μην εχεις τοσα αερια μπροστα σου και ειμαι σιγουρος οτι με λιγο συνηθειο θα γεμιζει και εκεινη γρηγορα. Εγω ισως και να παρω οριστικο διαζυγιο με τα αυτογεμη...
 
Φίλε να μου επιτρέψεις να σου πω ότι ένας σοβαρός ιδιογωμοτης δεν εχει τέτοια προβλήματα. Και μπορούν να στο βαιβαιοσουν όσοι γεμίζουν σοβαρά και με σωστά εργαλεία, και όχι με τα υλικά του πατέρα η του παπου και στο περίπου.
Ξαναδιαβασε λίγο φίλε μου τι γραφω. Μάθε να μην προσβάλεις τον συνομηλητη σου με αγενεστατους χαρακτηρισμους και τοποθετήσεις.Προπαντων όταν δεν τον ξέρεις. Ίσος φταίει ο γραπτος λόγος. Ίσος έχεις κάποια εμπαθεια και σου σκάει τώρα. Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει. Φιλε μου Δεν έχουμε κάνει παρέα και δεν μπορείς να ξέρεις τι κάνω εγώ ούτε εγώ ξέρω τι κάνεις εσύ. Λίγο ευγένεια στα πλεσια του διαλόγου δεν θα εβλαπτε.
 
Φίλε να μου επιτρέψεις να σου πω ότι ένας σοβαρός ιδιογωμοτης δεν εχει τέτοια προβλήματα. Και μπορούν να στο βαιβαιοσουν όσοι γεμίζουν σοβαρά και με σωστά εργαλεία, και όχι με τα υλικά του πατέρα η του παπου και στο περίπου.
ιδιογωμονεις χρόνια??
γιατί αν ναι κάτι κάνεις λάθος ή κάτι άλλο ήθελες να γράψεις ...
 
Εγω ισως και να παρω οριστικο διαζυγιο με τα αυτογεμη...
Τα εχεις παρει απο μεγαλο φοβο επειτα απο αυτο που επαθες κ λογικο ειναι..ομως ειναι λαθος σκεψη αν σου αρεσουν οι καραμπινες να πας με το ζορι στο δικαννο..Ηταν η κακια στιγμη κ αν ειναι να συμβει κατι θα συμβει κ στο καλυτερο δικαννο..
Αν ηταν ηταν καθε τρεις κ λιγο να συμβενει κατι με τα αυτογεμη τοτε δεν θα ηταν τα ν1 οπλα σε πωλησεις στην Ελλαδα κ γενικα δεν θα εκαναν πωλησεις..
Απλα θελει προσοχη στο τι επιλεγουμε να βαλουμε στο οπλο μας,χρηση γυαλιων κ ωτοασπιδας πρεπει να θεωρουνται δεδομενα..αλλα..
 
Φίλε να μου επιτρέψεις να σου πω ότι ένας σοβαρός ιδιογωμοτης δεν εχει τέτοια προβλήματα. Και μπορούν να στο βαιβαιοσουν όσοι γεμίζουν σοβαρά και με σωστά εργαλεία, και όχι με τα υλικά του πατέρα η του παπου και στο περίπου.
Εχεις λαθος δεν εχει να κανη με τα εργαλεια...τι σχεσει εχουν τα εργαλεια του παππου....αλλα με το καλυκα πχ fiem μου εχουν κανη και εμενα νουμερα δεν εσκασαν τα καψουλια
 
Προστατευτειτε με γυαλια!! Στο μελλον μια αριστερη καραμπινα ειναι οτι πρεπει, εκτος απο ασφαλεια θα ειναι και ανεση να μην εχεις τοσα αερια μπροστα σου και ειμαι σιγουρος οτι με λιγο συνηθειο θα γεμιζει και εκεινη γρηγορα. Εγω ισως και να παρω οριστικο διαζυγιο με τα αυτογεμη...
Εμ βέβαια.....Με το δικό σου ατυχές συμβάν με (ξύπνησες) για τη χρήση αριστερής καραμπίνας....Αν κ δν έχω θέμα με την SX3 κ ας είμαι αριστερόχειρας. Το (με ξύπνησες) το λέω για θέμα ασφαλείας. Πόσο μάλλον εσύ που είσαι (θύμα) τέτοιου θέματος λογικό το βλέπω να πέρνεις φόβο
Φτάνει που είσαι καλά Άρη......shake hands.
 
Εμ βέβαια.....Με το δικό σου ατυχές συμβάν με (ξύπνησες) για τη χρήση αριστερής καραμπίνας....Αν κ δν έχω θέμα με την SX3 κ ας είμαι αριστερόχειρας. Το (με ξύπνησες) το λέω για θέμα ασφαλείας. Πόσο μάλλον εσύ που είσαι (θύμα) τέτοιου θέματος λογικό το βλέπω να πέρνεις φόβο
Φτάνει που είσαι καλά Άρη......shake hands.

το έπαθε και φίλος με sx3 αριστερός ... με άριστον φυσίγγι πέρυσι
 
Μάθε να μην προσβάλεις τον συνομηλητη σου με αγενεστατους χαρακτηρισμους και τοποθετήσεις.
εγω παντος δεν ειδα καμια προσβολη προς εσενα , ουτε αγενεστατους χαρακτηρηζμους , ισα ισα απο εσενα ειδα να λες με τον τροπο σου, οτι η ιδιογωμοση ειναι επικυνδηνη, αφου λες οτι με την ιδιογωμοση ειναι πολυ πιθανον να συμβη , κατι τετοιο
 
πιστευω οτι και με τα εργαλεια , του πατερα , και του παππου , φτιαχνουμε καλα φυσιγγια , φτανει να ζυγηζοντε με ζυγαριες ακρυβιας , ενα , ενα και η πυρητηδα , και τα σκαγια . Ειμαι κατα των ογκομετρηκων , που τα θεωρω ασταθες και επικυνδηνα
 
εγω παντος δεν ειδα καμια προσβολη προς εσενα , ουτε αγενεστατους χαρακτηρηζμους , ισα ισα απο εσενα ειδα να λες με τον τροπο σου, οτι η ιδιογωμοση ειναι επικυνδηνη, αφου λες οτι με την ιδιογωμοση ειναι πολυ πιθανον να συμβη , κατι τετοιο
Το λάθος μπορεί να γίνει ανά πάσα στιγμή από τον καθένα. Άσχετα αν ιδιογομονει ή αγοράζει. Αστοχια υλικού λέγεται. Όσο για το άλλο Ασε φίλε μου να ξέρω εγώ. ...
 
Τα εχεις παρει απο μεγαλο φοβο επειτα απο αυτο που επαθες κ λογικο ειναι..ομως ειναι λαθος σκεψη αν σου αρεσουν οι καραμπινες να πας με το ζορι στο δικαννο..Ηταν η κακια στιγμη κ αν ειναι να συμβει κατι θα συμβει κ στο καλυτερο δικαννο..
Αν ηταν ηταν καθε τρεις κ λιγο να συμβενει κατι με τα αυτογεμη τοτε δεν θα ηταν τα ν1 οπλα σε πωλησεις στην Ελλαδα κ γενικα δεν θα εκαναν πωλησεις..
Απλα θελει προσοχη στο τι επιλεγουμε να βαλουμε στο οπλο μας,χρηση γυαλιων κ ωτοασπιδας πρεπει να θεωρουνται δεδομενα..αλλα..
ειναι ευκολο να πηγαινουμε χυμα αλλα ειναι λαθος και θελει πιο πολυ προσοχη!! θα προσπαθησω να το ξεπερασω, ειναι σωστο και λογικο αυτο που μου λες και οντως πρεπει να το δουλεψω στο μυαλο μου... τωρα θα μεινω με το baikal o/u και θα σκεφτω καλα τι θα κανω στο μελλον, η Franchi δεν εχει ανταλακτικα δυστηχως και μου αρεσε τοσο πολυ...
 
τωρα θα μεινω με το baikal o/u
Α μπραβο εισαι κ ο πρωτος..για να βλογαμε κ λιγο τα (μακρια) μας γενια...sarcastic.
η Franchi δεν εχει ανταλακτικα δυστηχως και μου αρεσε τοσο πολυ...
Εννοεις η ζημια που εγινε στην γλωσσα απο το φυσιγγι?
Για δες σε καποιο παλιο οπλουργειο σιγουρα κατι θα υπαρχει κ αν δεν υπαρχει εφοσον ειναι τσακαλος ο οπλουργος κ υπαρχει διαθεση τα παντα φτιαχνονται κ πατενταρονται..
 
Εμ βέβαια.....Με το δικό σου ατυχές συμβάν με (ξύπνησες) για τη χρήση αριστερής καραμπίνας....Αν κ δν έχω θέμα με την SX3 κ ας είμαι αριστερόχειρας. Το (με ξύπνησες) το λέω για θέμα ασφαλείας. Πόσο μάλλον εσύ που είσαι (θύμα) τέτοιου θέματος λογικό το βλέπω να πέρνεις φόβο
Φτάνει που είσαι καλά Άρη......shake hands.
Κατα 99999% δεν θα εχεις καποιο θεμα αλλα καλο ειναι να τα μελεταμε ολα τελικα!! Εχω μαθει αμετρητα πραγματα εδω μεσα οσα χρονια διαβαζω και εφτασε η ωρα που εβαλα και εγω το δικο μου συμβαν για να μαθουν οι αλλοι απο εμενα, κατι ειναι και αυτο :) Υγεια πανω απ ολα και συνεχιζουμε !!!
 
ειναι ευκολο να πηγαινουμε χυμα αλλα ειναι λαθος και θελει πιο πολυ προσοχη!! θα προσπαθησω να το ξεπερασω, ειναι σωστο και λογικο αυτο που μου λες και οντως πρεπει να το δουλεψω στο μυαλο μου... τωρα θα μεινω με το baikal o/u και θα σκεφτω καλα τι θα κανω στο μελλον, η Franchi δεν εχει ανταλακτικα δυστηχως και μου αρεσε τοσο πολυ...
Ποιά Franchi έχεις Άρη;
 
Back
Top