Epagneul Breton

Καλησπέρα σας
Μιας και έφτασε στο τέλος το κυνήγι ενδημικού θηράματος στην Κύπρο ηπα να ασχοληθώ με την εκπαίδευση του σκύλου.(epagneul breton)
Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς αν μπορώ να βρω υλικό από το διαδίχτυο για εκπαίδευση και περισσότερο για εκπαίδευση πρακτικού κυνηγιού.
 
Καλησπέρα σας
Μιας και έφτασε στο τέλος το κυνήγι ενδημικού θηράματος στην Κύπρο ηπα να ασχοληθώ με την εκπαίδευση του σκύλου.(epagneul breton)
Θα ήθελα να ρωτήσω τους ειδικούς αν μπορώ να βρω υλικό από το διαδίχτυο για εκπαίδευση και περισσότερο για εκπαίδευση πρακτικού κυνηγιού.
Χάρη ειδικός όπως λες δεν είμαι αλλά αν μου επιτρέπεις να πω την γνώμη μου, μπορείς να βρεις πάρα πολλά βίντεο στο youtube με πολλές λεπτομέρειες. Το είχα χρησιμοποιήσει πριν λίγο καιρό που κοιτούσα για εκπαίδευση λαγόσκυλων. Αν γράψεις epagnuel breton training θα βρεις πολλά.
 
Καλησπερα Κυριοι,
Θα ηθελα την γνωμη σας μιας και δεν ξερω τιποτα απο σκυλια.
Μου χαριζουν ενα επανιελ 6 χρονων θυληκο το οποιο ειναι μαθημενο σε ορτυκι-μπεκατσα και ο κατοχος του δεν το θελει γιατι δεν παει πολυ μακρια(30 μετρα) και δεν μπαινει σε πολυ πυκνα αν δεν μπει και το αφεντικο του.

Εγω κυνηγω περπατητο τσιχλες-κοτσυφια. (Αν το παρω βεβαια θα πηγαινω και για ορτυκια,μπεκατσες λιγες φορες).

Δεν γνωριζω αν η σκυλα κανει απορτ τις τσιχλες.

Η ερωτηση μου ειναι: ακομα και αν δεν κανει απορτ τα τσιχλοκοτσιφα, θα μπορεσω να το μαθω να τα κανει απορτ σ αυτην την ηλικια??think
 
Καλησπερα Κυριοι,
Θα ηθελα την γνωμη σας μιας και δεν ξερω τιποτα απο σκυλια.
Μου χαριζουν ενα επανιελ 6 χρονων θυληκο το οποιο ειναι μαθημενο σε ορτυκι-μπεκατσα και ο κατοχος του δεν το θελει γιατι δεν παει πολυ μακρια(30 μετρα) και δεν μπαινει σε πολυ πυκνα αν δεν μπει και το αφεντικο του.

Εγω κυνηγω περπατητο τσιχλες-κοτσυφια. (Αν το παρω βεβαια θα πηγαινω και για ορτυκια,μπεκατσες λιγες φορες).

Δεν γνωριζω αν η σκυλα κανει απορτ τις τσιχλες.

Η ερωτηση μου ειναι: ακομα και αν δεν κανει απορτ τα τσιχλοκοτσιφα, θα μπορεσω να το μαθω να τα κανει απορτ σ αυτην την ηλικια??think
Πειτε ρε παιδια...
 
Πειτε ρε παιδια...
Κώστα καλησπέρα. Δεν υπάρχουν κανόνες και στάνταρ. Μπορεί να μάθει εύκολα μπορεί να μην μάθει ποτέ. Εξαρτάται από το ζώο. Η αλήθεια είναι όμως ότι τα έξι χρόνια είναι αρκετά. Όπως λέει και ο σοφός λαός " ότι μαθαίνεις μεγάλος , λάθος το μαθαίνεις..." Μακάρι η σκυλίτσα να είναι εξαίρεση.
 
Μόλις επέστρεψα απο ταξιδι αστραπή στη πρωτεύουσα για να βάλλω ''νέο αίμα'' στην ομάδα .RESPECT.
Καλησπερα Κυριοι,
Θα ηθελα την γνωμη σας μιας και δεν ξερω τιποτα απο σκυλια.
Μου χαριζουν ενα επανιελ 6 χρονων θυληκο το οποιο ειναι μαθημενο σε ορτυκι-μπεκατσα και ο κατοχος του δεν το θελει γιατι δεν παει πολυ μακρια(30 μετρα) και δεν μπαινει σε πολυ πυκνα αν δεν μπει και το αφεντικο του.

Εγω κυνηγω περπατητο τσιχλες-κοτσυφια. (Αν το παρω βεβαια θα πηγαινω και για ορτυκια,μπεκατσες λιγες φορες).

Δεν γνωριζω αν η σκυλα κανει απορτ τις τσιχλες.

Η ερωτηση μου ειναι: ακομα και αν δεν κανει απορτ τα τσιχλοκοτσιφα, θα μπορεσω να το μαθω να τα κανει απορτ σ αυτην την ηλικια??think
Θα πρέπει να ρωτήσεις τον τωρινό ιδιοκτήτη αν η σκυλίτσα κάνει απόρτ. Και να απαιτήσεις ξεκάθαρη απάντηση και οχι μισόλογα κλπ κλπ.Αν σου πει πως κανει απορτ τότε πάρτη θα σε βολέψει στα τσιχλοκότσυφα.Αν σου πει πως δεν κάνει απορτ,γνώμη μου είναι μη μπλέκεις,χαμένος κόπος και χρόνος,και θα ''φορτωθείς '' ενα σκύλο που θα πρεπει να φροντίζεις περιποιήσε και δεν θα χεις τι να τον κανεις .
 
Καλησπερα Κυριοι,
Θα ηθελα την γνωμη σας μιας και δεν ξερω τιποτα απο σκυλια.
Μου χαριζουν ενα επανιελ 6 χρονων θυληκο το οποιο ειναι μαθημενο σε ορτυκι-μπεκατσα και ο κατοχος του δεν το θελει γιατι δεν παει πολυ μακρια(30 μετρα) και δεν μπαινει σε πολυ πυκνα αν δεν μπει και το αφεντικο του.

Εγω κυνηγω περπατητο τσιχλες-κοτσυφια. (Αν το παρω βεβαια θα πηγαινω και για ορτυκια,μπεκατσες λιγες φορες).

Δεν γνωριζω αν η σκυλα κανει απορτ τις τσιχλες.

Η ερωτηση μου ειναι: ακομα και αν δεν κανει απορτ τα τσιχλοκοτσιφα, θα μπορεσω να το μαθω να τα κανει απορτ σ αυτην την ηλικια??think
Χαριζει;think
Μαθημενο 6 χρονων;:eek:
Δεν παει μακρια;
Φιλε,μην ασχοληθεις καν...
Στο λεω κατηγορηματικα..
Αν το παρεις και ασχοληθεις,οι πιθανοτητες για κατι καλο ειναι απειροελαχιστες..
 
Απο χθές ο νέος μικρούλης της οικογένειας ,ήρθε και μαζί του έφερε νέα όνειρα και προσδοκίες:):):).
002.jpg
001.jpg
 
Απο χθές ο νέος μικρούλης της οικογένειας ,ήρθε και μαζί του έφερε νέα όνειρα και προσδοκίες:):):).
002.jpg
001.jpg
Χαίρομαι Γιαννη ηδη για σας, και για οποιον τολμα να μπει σε αυτη την διαδικασία ....
Που αν και στην αρχη ειναι μια δυσκολη αποφαση... αλλα που μετα δεν την μετανιωνη ποτε . . . .
 
Απο χθές ο νέος μικρούλης της οικογένειας ,ήρθε και μαζί του έφερε νέα όνειρα και προσδοκίες:):):).
002.jpg
001.jpg
Πολυ γλυκια φάτσα, οπως τα περισσότερα μικρα αλλωστε.
Να τον χαιρεσαι και να σου χαρισει ωραιες στιγμες.
 
Να τον χαίρεσαι Γιάννη, γερός και τυχερός να είναι ο μικρούλης!:)
Καλοριζικος ο επανιελας Γιάννη .
Ωραίος ο μικρός Γιάννη. Να ζήσετε όμορφες στιγμές παρέα... Στο κάτω κάτω epagneul είναι...
Χαίρομαι Γιαννη ηδη για σας, και για οποιον τολμα να μπει σε αυτη την διαδικασία ....
Που αν και στην αρχη ειναι μια δυσκολη αποφαση... αλλα που μετα δεν την μετανιωνη ποτε . . . .
Πολυ γλυκια φάτσα, οπως τα περισσότερα μικρα αλλωστε.
Να τον χαιρεσαι και να σου χαρισει ωραιες στιγμες.
Ευχαριστω για τις ευχές παίδες !!!:)
 
Back
Top