Αλεπού

εγώ παιδιά δεν μπορώ να σκοτώσω αλεπού. μπορεί να είναι στα επιβλαβή, αλλά στο μυαλό μου είναι ενα πανέμορφο ζωο που έχει την θέση του στην τροφική αλυσίδα. όποτε τις βλέπω κάθομαι και τις χαζεύω. θα φάνε και λαγουδάκια, αλλά θα φάνε και πολλά ποντίκια. πιο πολλά λαγουδάκια σκότωναν οι συντοπίτες μου στο χωριό ψεκάζοντας με ραουντάπ για τα χορτάρια στα χτήματα, τις δεκαετίες 70 και 80, απόσα έφαγαν όλες οι αλεπούδες της περιοχής.
και οι κίσσες είναι προστατευμένο είδος και δεν αφήνουν αυγό για αυγό στις φωλιές.
΄δεν λέω ότι κάνετε κακό που τις σκοτώνετε, είστε νόμιμοι.
Έχω περάσει κ εγώ από αυτό το στάδιο στα πρώτα μου κυνηγετικα βήματα κ σε καταλαβαίνω απόλυτα ... Ωστόσο στην πορεία , κάτι με το διάβασμα , κάτι με την αύξηση του πληθυσμού της κ τις συνέπειες του , άλλαξα γνώμη ....
Μπράβο πάντως , είναι καλό να κάνουμε πράγματα που μας κάνουν να αισθανόμαστε όμορφα ...
 
Εγώ πάντως όσες αλεπές βλέπω, δε μοιάζει καμία με αυτές τις πανέμορφες που βλέπω στα ντοκιμαντέρ. Είναι όλες σε άθλια κατάσταση, ψωριασμένες κτλ, έχω να δω φουντωτή ουρά χρόνια...
Απο νοέμβρη και μετά ειναι φουντοτές και καμαρωτες..απο 'κει και πρίν ειναι όλες σαν μαδημένες γάτες...


Ερχόταν στο σπίτι μου μία ολο το καλοκαίρι για τις κότες, αν την εβλεπες θα ελεγες οτι αν τη φυσίξεις θα πεσει κάτω...κ όμως εχουν και δύναμη, και αντοχή και πονηριά.
Στην περιοχή μου εχουν τρόμερό υπερπληθυσμό, απ το χωριό μου μέχρι το διπλανο, αν βγείς με το αυτοκίνητο μετα τις 10-11 δεν υπαρχει περίπτωση να δεις λιγότερες απο 4-5, το καλοκαίρι δε, ακόμα περισσότερες...
Προσωπικά παντως όπου τις δω δεν χαρίζω, παλιά τις εβλεπα και κοιταγα να αλλαξω φυσίγγια για να ριξω(για να βαλω χοντρα), πλέον ριχνω με ότι εχω μεσα, τις πιο πολλες που εχω τουφεκίσει, τις πήρα με 8ρια στα 10-15 μετρα.
 
Σήμερα το απόγευμα πριν να πάω για δουλειά έκανα μια στάση στα καλαμπόκια μη τυχόν πετάξει κανένα παπάκι, μετά από λίγο άκουσα μακρυά μια αλεπού να γαβγίζει και με τη φωτεινότητα λόγω συννεφιάς να μην βοηθάει την άκουγα να πλησιάζει και να συνεχίζει το γάβγισμα και μπόρεσα να την ξεχωρίσω σε διπλανό οικόπεδο με κιτρινισμένο τρυφύλλι να κινείται γρήγορα παράλληλα σχεδόν με εμένα αρκετά μακρυά και γυρνάω να τις ρίξω για την τρομάξω και με τον πυροβολισμό την χάνω. Πάω προς τα εκεί να τσεκάρω και την βλέπω ξάπλα. Γυρνώντας προς το αυτοκίνητο βλέπω την απόσταση μακρινή και έβγαλα την 50μ κορδέλα που έχω για την δουλεία μου και μέτρησα 46μ.
Όπλο Browning Maxus τσοκ carlson's ported 2.5* φυσίγγι gorilla 36gr No5 θερμοκρασία 3 βαθμοί και πολύ υγρασία γιατί όλη μέρα είχαμε ομίχλη.
Υ.Γ. Φέτος με το όπλο πήρα ωραία σκοτώματα σε καλές αποστάσεις αλλά αυτή η βολή με εξέπληξε γιατί είχε και δυσκολία στη σκόπευση λόγω ορατότητας.
IMG-20190121-181830.jpg
 
Σήμερα το απόγευμα πριν να πάω για δουλειά έκανα μια στάση στα καλαμπόκια μη τυχόν πετάξει κανένα παπάκι, μετά από λίγο άκουσα μακρυά μια αλεπού να γαβγίζει και με τη φωτεινότητα λόγω συννεφιάς να μην βοηθάει την άκουγα να πλησιάζει και να συνεχίζει το γάβγισμα και μπόρεσα να την ξεχωρίσω σε διπλανό οικόπεδο με κιτρινισμένο τρυφύλλι να κινείται γρήγορα παράλληλα σχεδόν με εμένα αρκετά μακρυά και γυρνάω να τις ρίξω για την τρομάξω και με τον πυροβολισμό την χάνω. Πάω προς τα εκεί να τσεκάρω και την βλέπω ξάπλα. Γυρνώντας προς το αυτοκίνητο βλέπω την απόσταση μακρινή και έβγαλα την 50μ κορδέλα που έχω για την δουλεία μου και μέτρησα 46μ.
Όπλο Browning Maxus τσοκ carlson's ported 2.5* φυσίγγι gorilla 36gr No5 θερμοκρασία 3 βαθμοί και πολύ υγρασία γιατί όλη μέρα είχαμε ομίχλη.
Υ.Γ. Φέτος με το όπλο πήρα ωραία σκοτώματα σε καλές αποστάσεις αλλά αυτή η βολή με εξέπληξε γιατί είχε και δυσκολία στη σκόπευση λόγω ορατότητας.
IMG-20190121-181830.jpg
Καλά την έκανες.
 
Σήμερα το απόγευμα πριν να πάω για δουλειά έκανα μια στάση στα καλαμπόκια μη τυχόν πετάξει κανένα παπάκι, μετά από λίγο άκουσα μακρυά μια αλεπού να γαβγίζει και με τη φωτεινότητα λόγω συννεφιάς να μην βοηθάει την άκουγα να πλησιάζει και να συνεχίζει το γάβγισμα και μπόρεσα να την ξεχωρίσω σε διπλανό οικόπεδο με κιτρινισμένο τρυφύλλι να κινείται γρήγορα παράλληλα σχεδόν με εμένα αρκετά μακρυά και γυρνάω να τις ρίξω για την τρομάξω και με τον πυροβολισμό την χάνω. Πάω προς τα εκεί να τσεκάρω και την βλέπω ξάπλα. Γυρνώντας προς το αυτοκίνητο βλέπω την απόσταση μακρινή και έβγαλα την 50μ κορδέλα που έχω για την δουλεία μου και μέτρησα 46μ.
Όπλο Browning Maxus τσοκ carlson's ported 2.5* φυσίγγι gorilla 36gr No5 θερμοκρασία 3 βαθμοί και πολύ υγρασία γιατί όλη μέρα είχαμε ομίχλη.
Υ.Γ. Φέτος με το όπλο πήρα ωραία σκοτώματα σε καλές αποστάσεις αλλά αυτή η βολή με εξέπληξε γιατί είχε και δυσκολία στη σκόπευση λόγω ορατότητας.
IMG-20190121-181830.jpg
Με το gorilla 36 ειχα ριξει κ εγω μια πριν 4-5 χρόνια και παρόλη την απόσταση κατέβασε ρολά!!
 
Με το gorilla 36 ειχα ριξει κ εγω μια πριν 4-5 χρόνια και παρόλη την απόσταση κατέβασε ρολά!!
Ηλία είναι μόλις το 2ο φυσίγγι που έριξα από το κουτί και δεν έχω άποψη μιας και το 34γρ του ιδίου με κάλυψε απόλυτα φέτος στη φάσσα και δεν χρησιμοποίησα 36αρια για πρώτη χρονιά στα κυνηγετικά μου χρόνια...7 κουτιά percorso τα έχω στην ντουλάπα να κλωσάνε :D
 
Μια πουτ@ν@ λιγότερη.......Πριν 4 χρόνια σκότωσα 4 αλεπούδες μέσα σε δύο εβδομάδες. Τις ευχαριστήθεικα....Ήταν κ οι 4 σε καρτέρι π ήμουν για τρυγώνια. Είχα παραξενευτή τότε γιατί βγαίνουν βόλτα ντάλα μεσημέρη....μετά από καιρό έμαθα πως ήταν ελευθερωμένες από Οικολόγους κ γι'αυτό ήταν κ απονήρευτες. Σε έβλεπαν κ τίποτα......Τις άφηνα να έρθουν εντός βελινεκούς 35m κ μετά καπούτ. Η 1η αλεπού πέθανε με φυσίγγι B&P F2 Classic 34gr No:7 κ οι άλλες τρεις από ΝΕΟ VELOX 33gr No:7.....terror..sarcastic.
 
Σήμερα το απόγευμα πριν να πάω για δουλειά έκανα μια στάση στα καλαμπόκια μη τυχόν πετάξει κανένα παπάκι, μετά από λίγο άκουσα μακρυά μια αλεπού να γαβγίζει και με τη φωτεινότητα λόγω συννεφιάς να μην βοηθάει την άκουγα να πλησιάζει και να συνεχίζει το γάβγισμα και μπόρεσα να την ξεχωρίσω σε διπλανό οικόπεδο με κιτρινισμένο τρυφύλλι να κινείται γρήγορα παράλληλα σχεδόν με εμένα αρκετά μακρυά και γυρνάω να τις ρίξω για την τρομάξω και με τον πυροβολισμό την χάνω. Πάω προς τα εκεί να τσεκάρω και την βλέπω ξάπλα. Γυρνώντας προς το αυτοκίνητο βλέπω την απόσταση μακρινή και έβγαλα την 50μ κορδέλα που έχω για την δουλεία μου και μέτρησα 46μ.
Όπλο Browning Maxus τσοκ carlson's ported 2.5* φυσίγγι gorilla 36gr No5 θερμοκρασία 3 βαθμοί και πολύ υγρασία γιατί όλη μέρα είχαμε ομίχλη.
Υ.Γ. Φέτος με το όπλο πήρα ωραία σκοτώματα σε καλές αποστάσεις αλλά αυτή η βολή με εξέπληξε γιατί είχε και δυσκολία στη σκόπευση λόγω ορατότητας.
IMG-20190121-181830.jpg
φτουυ φτουυυυ κουκλα ητανννν.sarcastic..sarcastic.
 
Είχα παραξενευτή τότε γιατί βγαίνουν βόλτα ντάλα μεσημέρη....μετά από καιρό έμαθα πως ήταν ελευθερωμένες από Οικολόγους κ γι'αυτό ήταν κ απονήρευτες.

Δε γίνεται στο ίδιο κράτος η αλεπού να είναι θηρεύσιμο είδος με το χαρακτήρα του επιβλαβούς και ταυτόχρονα κάποια οικολογική οργάνωση να παίρνει άδεια από το Δασαρχείο να απελευθερώσει αλεπούδες. Και χωρίς άδεια κανένας δεν μπορεί να απελευθερώσει τίποτα στη φύση, ιδίως μία ΜΚΟ που πρέπει να δικαιολογεί τα κονδύλια που παίρνει.
Επίσης δεν έχω ακούσει να υπάρχουν εκτροφεία αλεπούδων.
Είμαι σίγουρος ότι οι αλεπούδες που σκότωσες ήταν της άγριας φύσης και αποθρασημένες.
 
Δε γίνεται στο ίδιο κράτος η αλεπού να είναι θηρεύσιμο είδος με το χαρακτήρα του επιβλαβούς και ταυτόχρονα κάποια οικολογική οργάνωση να παίρνει άδεια από το Δασαρχείο να απελευθερώσει αλεπούδες. Και χωρίς άδεια κανένας δεν μπορεί να απελευθερώσει τίποτα στη φύση, ιδίως μία ΜΚΟ που πρέπει να δικαιολογεί τα κονδύλια που παίρνει.
Επίσης δεν έχω ακούσει να υπάρχουν εκτροφεία αλεπούδων.
Είμαι σίγουρος ότι οι αλεπούδες που σκότωσες ήταν της άγριας φύσης και αποθρασημένες.
Ρε φίλε δν διαφωνώ μαζί σου έτσι πάει. Κ εμένα τότε μου το είπαν δύο διαφορετικά άτομα κ γι'αυτό το λέω κι εγώ. Τώρα αν μου είπαν μπαρούφες σίγουρα μπαρούφες σας λέω κ εγώ.....Η λογική λέει πως ήταν άγριες διότι κ εγώ μένω επαρχιακά κ όχι μεσ'την πόλη κ προσπαθώ να προστατέψω αρχικά το κοτέτσι μου.......big smile.
 
Ένα τραγελαφικό σκηνικό σήμερα το απόγευμα που κατέβηκα για κανα δυο τουφεκιές στα κοράκια...
Ακούω ένα κύριο να φωνάζει καμια 200αρια μέτρα από μένα και σκυλιά να γαβγίζουν χαμός .... δεν έδωσα σημασία λέω θα τσακώνεται με τα ζωντανά του :D
Μετά από λίγο ακούω να πλησιάζει στο καρτέρι μου μια κότα φωνάζοντας τρομαγμένη συνεχόμενα....τι σκατά κάνει η κότα σκέφτηκα μέσα στα χορτάρια....ξαφνικά μου σκάει στα 15μ μια αλεπού με την κότα στο στόμα.....την πατάω μία με τα 8αρια σημαδεύοντας κοιλιά έκανε τις τούμπες της και σε κακή κατάσταση χώθηκε στα διπλανά βάτα.
Η κότα γλίτωσε και από την αλεπού και από την τουφεκιά και την επέστρεψα στον κύριό της ο οποίος ήθελε να με γεμίζει αυγά :D
Τυχερό κοτόπουλο .my man.
 
Ένα τραγελαφικό σκηνικό σήμερα το απόγευμα που κατέβηκα για κανα δυο τουφεκιές στα κοράκια...
Ακούω ένα κύριο να φωνάζει καμια 200αρια μέτρα από μένα και σκυλιά να γαβγίζουν χαμός .... δεν έδωσα σημασία λέω θα τσακώνεται με τα ζωντανά του :D
Μετά από λίγο ακούω να πλησιάζει στο καρτέρι μου μια κότα φωνάζοντας τρομαγμένη συνεχόμενα....τι σκατά κάνει η κότα σκέφτηκα μέσα στα χορτάρια....ξαφνικά μου σκάει στα 15μ μια αλεπού με την κότα στο στόμα.....την πατάω μία με τα 8αρια σημαδεύοντας κοιλιά έκανε τις τούμπες της και σε κακή κατάσταση χώθηκε στα διπλανά βάτα.
Η κότα γλίτωσε και από την αλεπού και από την τουφεκιά και την επέστρεψα στον κύριό της ο οποίος ήθελε να με γεμίζει αυγά :D
Τυχερό κοτόπουλο .my man.
Μάλλον η αλεπού ΔΕΝ θα το ξανακάνει....sarcastic.
 
Ένα τραγελαφικό σκηνικό σήμερα το απόγευμα που κατέβηκα για κανα δυο τουφεκιές στα κοράκια...
Ακούω ένα κύριο να φωνάζει καμια 200αρια μέτρα από μένα και σκυλιά να γαβγίζουν χαμός .... δεν έδωσα σημασία λέω θα τσακώνεται με τα ζωντανά του :D
Μετά από λίγο ακούω να πλησιάζει στο καρτέρι μου μια κότα φωνάζοντας τρομαγμένη συνεχόμενα....τι σκατά κάνει η κότα σκέφτηκα μέσα στα χορτάρια....ξαφνικά μου σκάει στα 15μ μια αλεπού με την κότα στο στόμα.....την πατάω μία με τα 8αρια σημαδεύοντας κοιλιά έκανε τις τούμπες της και σε κακή κατάσταση χώθηκε στα διπλανά βάτα.
Η κότα γλίτωσε και από την αλεπού και από την τουφεκιά και την επέστρεψα στον κύριό της ο οποίος ήθελε να με γεμίζει αυγά :D
Τυχερό κοτόπουλο .my man.
Η κότα από δω κ πέρα θα γεννάει αυγά για πάρτη σου!!.sarcastic.

Μιας κ αναφερθήκαμε:
Έμένα απόψε γυρνώντας από καρτέρι μ πετάχτηκε "Επι ασφάλτου κιόλας" μια μπροστά μου. Κ ευτυχώς δν έτρεχα γιατί θα φτιαριζόμουν διότι ήμουν με το μηχανάκι.
(Κώστας,μηχανάκι,καραμπίνα, & αλεπού) ΕΝΑ θα γινόμασταν....... .very funny.
 
Last edited:
κότα γλίτωσε και από την αλεπού και από την τουφεκιά και την επέστρεψα στον κύριό της ο οποίος ήθελε να με γεμίζει αυγά :D
Εγω θα τουφεκιζα κ την κοτα,θα εβαζα μπολικα πουπουλα στο στομα της αλεπους κ θα του ελεγα οτι την καταβροχθισε...αλλα μην φοβασε τωρα δεν προκειται να σου φαει αλλη...
Ετσι θα επερνα κ αυγα για το τηγανι μου,και την κοτα για την κατσαρολα μου...sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
 
Εγω θα τουφεκιζα κ την κοτα,θα εβαζα μπολικα πουπουλα στο στομα της αλεπους κ θα του ελεγα οτι την καταβροχθισε...αλλα μην φοβασε τωρα δεν προκειται να σου φαει αλλη...
Ετσι θα επερνα κ αυγα για το τηγανι μου,και την κοτα για την κατσαρολα μου...sarcastic..sarcastic..sarcastic..sarcastic.
Συμφέροντα!!! κότα κ αυγά ......Ρε κ την ουρά της αλεπούς για το δασαρχείο...!! Να πάρεις 10€ και να τσιμπήσεις μετά 2 κουτάκια Ρουμελιώτης 30gr για το Baikal σου. .sarcastic.
.yelling.
 
20190207-102950.jpg


Μου βγήκε, αρχές του μήνα, στα 20 μ. περίπου σ' ενα περπατητό για κιχλοκοτσυφα...
Την ντουφέκισα με 29γρ. Νο 8 και 3* και τίναξε λες και την χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα...2 τινάγματα τα πόδια και έμεινε στον τόπο...
Έφαγε όλη την ντουφεκιά στο λαιμό βέβαια...

Μεγάλο, δυνατό ζώο...
 
Back
Top