Αλεπού

20190207-102950.jpg


Μου βγήκε, αρχές του μήνα, στα 20 μ. περίπου σ' ενα περπατητό για κιχλοκοτσυφα...
Την ντουφέκισα με 29γρ. Νο 8 και 3* και τίναξε λες και την χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα...2 τινάγματα τα πόδια και έμεινε στον τόπο...
Έφαγε όλη την ντουφεκιά στο λαιμό βέβαια...

Μεγάλο, δυνατό ζώο...

:eek: Την Ελενίτσα μου ρε φίλε ;

5JJBLXJ.jpg
 
Μάστιγα οι καριόλες φέτος... το βράδυ δεν πας διαδρομή σε διπλανό χωριό χωρις να βρεις 3-4 στο δρόμο...
Εγω βράδυ παρα βράδυ τις ακούω δίπλα στο σπίτι να σκούζουν(μένω σχεδόν μες το δασος).
Τις έχω και με επισκέπτονται αρκετά συχνά μιας και εχω μερικά κοτόπουλα και τα εχουν βάλει στο μάτι.
Φέτος δεν κατάφερα να χτυπήσω πολλές, αλλα αυτές οι λίγες που κατάφερα ηταν σαν φώκιες!!

Στη φώτο βλέπουμε μια συνεργασία του Cosmo με μια αλεπού που τον βοηθάει στην εκπαίδευση ωστε να κανει απόρτ σε βαρύ θήραμα.
Μόλις τέλειωσε η εκπαίδευση η αλεπού έφυγε και πήγε σπίτι της, μόνο λιγο στεναχωρημένη την είδα αλλά θα της περάσει...μάλλον.
 
Μάστιγα οι καριόλες φέτος... το βράδυ δεν πας διαδρομή σε διπλανό χωριό χωρις να βρεις 3-4 στο δρόμο...
Εγω βράδυ παρα βράδυ τις ακούω δίπλα στο σπίτι να σκούζουν(μένω σχεδόν μες το δασος).
Τις έχω και με επισκέπτονται αρκετά συχνά μιας και εχω μερικά κοτόπουλα και τα εχουν βάλει στο μάτι.
Φέτος δεν κατάφερα να χτυπήσω πολλές, αλλα αυτές οι λίγες που κατάφερα ηταν σαν φώκιες!!

Στη φώτο βλέπουμε μια συνεργασία του Cosmo με μια αλεπού που τον βοηθάει στην εκπαίδευση ωστε να κανει απόρτ σε βαρύ θήραμα.
Μόλις τέλειωσε η εκπαίδευση η αλεπού έφυγε και πήγε σπίτι της, μόνο λιγο στεναχωρημένη την είδα αλλά θα της περάσει...μάλλον.
Ο γερμανός δύναμη σηκώνει την αλεπού σαν ορτυκακι .
 
zougla.gr
Θρίλερ με φόλες στην Πετρούπολη


Πρώτη καταχώρηση: Κυριακή, 24 Μαρτίου 2019, 19:45


33


Ομάδα κυνηγών hippohippohippo κινείται στο όρος Ποικίλο Αττικής, πάνω από το νεκροταφείο Πετρούπολης και τον δρόμο προς τον Ασπρόπυργο και τοποθετεί εισπνεόμενες φόλες.

Όπως καταγγέλλουν στη zougla.gr περιπατητές,
άνδρες εξοπλισμένοι με συστήματα επικοινωνίας, εμφανίστηκαν να οριοθετούν την περιοχή.
Απαντώντας σε ερώτηση του καταγγέλλοντος, του συνέστησαν να απομακρύνει τον σκύλο του, γιατί πρόκειται να τοποθετήσουν δηλητηριώδεις μηχανισμούς με στόχο τις αλεπούδες που φωλιάζουν στην περιοχή.

Όπως οι ίδιοι παραδέχθηκαν, οι αλεπούδες έχουν ως θήραμα τις πέρδικες που επίσης φωλιάζουν στην ίδια περιοχή, τις οποίες εκτρέφουν για να εκπαιδεύουν τα κυνηγετικά σκυλιά τους.


Όμως εκτός από τις αλεπούδες, οι οποίες σημειωτέον είναι προστατευόμενο είδος, οι φόλες σκοτώνουν και τα σκυλιά της περιοχής. Πριν δύο χρόνια πάνω από 20-30 σκυλιά είχαν βρει τραγικό θάνατο από δηλητηριασμένα δολώματα.

Κάτοικοι των κοντινών περιοχών δηλώνουν ότι έχουν ήδη φωτογραφίσει άτομα που κινούνται ύποπτα, ενώ έχουν ειδοποιηθεί όλες οι αρμόδιες αρχές, οι οποίες είναι υποχρεωμένες να διεξάγουν έρευνα.

Υπενθυμίζεται ότι η κατάθεση μηνυτήριας αναφοράς για περιπτώσεις κακοποίησης ζώων γίνεται δωρεάν, χωρίς να χρειάζεται το παράβολο που απαιτείται για άλλες περιπτώσεις.



Τελευταία ενημέρωση: Κυριακή, 24 Μαρτίου 2019, 21:37

Aπαντηση ΚΣ ΑΙΓΑΛΕΩ

Κυνηγετικός Σύλλογος Αιγάλεω



Καλούμε οποιονδήποτε γνωρίζει να το καταγγείλει στο Σύλλογο μας ,ο οποίος θα κινηθεί νομικά .
Αρνούμαστε ότι πρόκειται για οργανωμένους κυνηγούς αλλά προβοκάτορες κατά δήλωση κυνηγούς.
Οι κυνηγοί σέβονται τους νόμους και τα ζώα.
Ο Σύλλογος θα καταθέσει μηνυτήρια αναφορά και επιφυλάσσεται για παράσταση πολιτικής αγωγής για βλάβη της πανίδας ή για συκοφαντική δυσφήμιση.
.shake hands..shake hands.
 
Oταν το ενστικτο της πεινας νικα αυτο του κινδυνου...




Σε λιγο θα γινουν κατοικιδια σαν τα γατια στα σπιτια..εχεις και τον κινδυνο για την λυσσα ωραια καλα παμε..αντε και φετος θα παρω μια αρκουδα να φερμαρει καμια μπεκατσα
 
Κουμπωσε τα ΒΒ και αραξε.
Δν θα το ξεχάσω ποτέ.....Ήταν έναρξη καλή ώρα και ήμουν καρτέρι...Γύρω γύρω έπεφταν κάποιες τουφεκιές...Ξαφνικά ξετρυπώνει από ένα όχθο ποταμού γύρω στα 50-55m μια αλεπού λες και πήγενε πασαρέλα....αλλάζω το 1ο φυσίγγι, με ένα φυσίγγι ιδιογώμοσεις που μου είχαν δώσει 35gr No2.......
.sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic. .very funny..very funny..very funny.έκανε ένα άλμα 1,5m με φωνή κιόλας.....δν ξέρω πόσα χιλιόμετρα παίζει να έπειασε.....γέλαγα σα μαλάκας μαζί με ένα άλλο τύπο από το δίπλα καρτέρι.......
 
Την καλυτερη δουλεια την εκανε ο παππους μου παλια οταν ηταν επικηρυγμενες..τα Χριστουγεννα οταν εσφαζαν τα γουρουνια επερνε το τομαρι και το εσερνε απο μια ρεματια μεχρι απεναντι απο το σπιτι που ειναι ενα χωραφι και το εδενε σε εναν πασαλο και αυτες ερχοταν το βραδυ να το φανε..γαβγιζαν τα σκυλια που τις εβλεπαν ξυπναγε ο παππους επιανε το δικαννο που το χε ετοιμο σε ενα τραπεζι πανω εβγενε και εκτελουσε..μου λεγε η μανα μου το πρωι οταν ξυπναγαν ειχε καθαρισει ο παππους καμια 10αρια
 
Την καλυτερη δουλεια την εκανε ο παππους μου παλια οταν ηταν επικηρυγμενες..τα Χριστουγεννα οταν εσφαζαν τα γουρουνια επερνε το τομαρι και το εσερνε απο μια ρεματια μεχρι απεναντι απο το σπιτι που ειναι ενα χωραφι και το εδενε σε εναν πασαλο και αυτες ερχοταν το βραδυ να το φανε..γαβγιζαν τα σκυλια που τις εβλεπαν ξυπναγε ο παππους επιανε το δικαννο που το χε ετοιμο σε ενα τραπεζι πανω εβγενε και εκτελουσε..μου λεγε η μανα μου το πρωι οταν ξυπναγαν ειχε καθαρισει ο παππους καμια 10αρια
Rambo ο παππούς! .sarcastic.
 
Rambo ο παππούς! .sarcastic.
Βασιλη αχαστος ηταν..αλεπουδες λυκους τα χε ξεπαστρεψει..του χαλαγε το λαγοκυνηγι..μονο μια φορα του ξεφυγε μια γιατι απο τη νυστα βγηκε να ριξει σε μια και αντι για την αλεπου την πληρωσε η κολωνα που στηριζε το μπαλκονι του πανω οροφου
 
Βασιλη αχαστος ηταν..αλεπουδες λυκους τα χε ξεπαστρεψει..του χαλαγε το λαγοκυνηγι..μονο μια φορα του ξεφυγε μια γιατι απο τη νυστα βγηκε να ριξει σε μια και αντι για την αλεπου την πληρωσε η κολωνα που στηριζε το μπαλκονι του πανω οροφου
.very funny. .very funny.
 
Back
Top