Benelli Team - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Kαλησπερα σε ολους μας !!!! θελω να ρωτησω αν καποιος φιλος ξερει , αν θα ανειξω στην κασα στο οπλο στο σημειο γεμισματος της αποθηκης φισιγιων , ωστε να βαζω πιο ευκολα στην αποθηκη τα φυσιγγια , θα εχω καποιο θεμα με την αντοχη του οπλου ?

Φιλε για εμένα δεν αξίζει αν θες να το κάνεις για το κυνήγι. Κυνήγα το όπλο όσο πιο πολυ μπορείς, η κατσε μια μερα στο καρτέρι σου και ξεκινα να γεμιζεις και να αδείαζεις την αποθήκη...θα δεις οτι θα βελτιωθείς στην ταχύτητα του γεμίσματος χωρις να το καταλαβεις..
Εγω τον πρώτο μήνα που ειχα τη supersport εαν με έβλεπες να τη γεμίζω θα γέλαγες, ειδικά στα τρυγόνια που προσπαθούσα να γεμίσω γρήγορα για να μην πεταχτει κανενα και δεν το προλάβω....τελικα μεσα σε αυτούς τους μήνες, και μερικές εκατοντάδες φυσίγγια (12 κουτιά ρουμελιώτη και 6-7 εμπορίου) το χέρι παει μόνο του και δεν καταλαβαίνω καθόλου χάσιμο χρόνου στο γέμισμα...
 
@BENELLI M2 SP ασφαλές είναι! απλά μπορεί να γίνει καμία βλακεία κατά την διαδικασία και να το βλέπεις μετά και να ξενερώνεις!
Θέμα συνήθειας πιστεύω ότι είναι...
Αρκεί να μάθεις την κίνηση και να εξοικειωθείς.
Άσε που μετά ίσως σου βγάζει και καμία εμπλοκή...
Πάντως αν είναι να το κάνεις κάνε το σε οπλουργό!
Σε ευχαριστω γιωργη εχεις δίκιο , θα το μαθω που θα παει . να εισαι καλα και πάλι πάντως .
 
Φιλε για εμένα δεν αξίζει αν θες να το κάνεις για το κυνήγι. Κυνήγα το όπλο όσο πιο πολυ μπορείς, η κατσε μια μερα στο καρτέρι σου και ξεκινα να γεμιζεις και να αδείαζεις την αποθήκη...θα δεις οτι θα βελτιωθείς στην ταχύτητα του γεμίσματος χωρις να το καταλαβεις..
Εγω τον πρώτο μήνα που ειχα τη supersport εαν με έβλεπες να τη γεμίζω θα γέλαγες, ειδικά στα τρυγόνια που προσπαθούσα να γεμίσω γρήγορα για να μην πεταχτει κανενα και δεν το προλάβω....τελικα μεσα σε αυτούς τους μήνες, και μερικές εκατοντάδες φυσίγγια (12 κουτιά ρουμελιώτη και 6-7 εμπορίου) το χέρι παει μόνο του και δεν καταλαβαίνω καθόλου χάσιμο χρόνου στο γέμισμα...
Αυτο θα κανω Ηλια , προπόνηση , σε ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως , να εισαι καλα .
 
Βρέθηκα στον Κώστα το Λιάκο στον Ασπρόπυργο να παραλάβω τη Breda και το ποζέ που είχα πάει για φτιάξιμο και μου είπε ότι έχουν περάσει από τα χέρια του 7-8 powerbore και ο κώνος μαμά είναι γύρω στα 2,5 cm όπως είχε γράψει κάποια στιγμή ο Ηλίας.
Επίσης τον ίδιο κώνο έχει και η νέα m2 που κατά γενική ομολογία βγάζει και αυτή καλύτερες ντουφεκες όπως και η powerbore σε σχέση και της παλαιάς γεννιας benelli!Τώρα πως ο κάθε "οπλουργος" βγάζει συμπερασμα πως το όπλο θέλει 9 πόντους κώνο και εμείς το ασπαζόμαστε είναι άλλο θέμα!
 
ο οπλουργός την δουλειά του κάνει Ηλία,,,ο άσχετος που έχει το όπλο και δεν ξέρει τί ζητάει και για ποιό λόγο κάνει κώνο φταίει,που όταν πάρει το όπλο και έχει σφίξει κατά 1+ τσοκ μετά αρχίζουν να του φταίνε φυσίγγια,όπλο,τα τσοκ για τις αποτυχίες και μπαίνει αγγελία

για εμένα θα φταίει ο οπλουργός αν πάει ο ανίδεος και δεν του εξηγήσει ότι κάνοντας την εργασία στην κάννη αλλάζει αυτό και αυτό και αυτό
 
Επίσης τον ίδιο κώνο έχει και η νέα m2 που κατά γενική ομολογία βγάζει και αυτή καλύτερες ντουφεκες όπως και η powerbore σε σχέση και της παλαιάς γεννιας benelli!Τώρα πως ο κάθε "οπλουργος" βγάζει συμπερασμα πως το όπλο θέλει 9 πόντους κώνο και εμείς το ασπαζόμαστε είναι άλλο θέμα!

ο οπλουργός την δουλειά του κάνει Ηλία,,,ο άσχετος που έχει το όπλο και δεν ξέρει τί ζητάει και για ποιό λόγο κάνει κώνο φταίει,που όταν πάρει το όπλο και έχει σφίξει κατά 1+ τσοκ μετά αρχίζουν να του φταίνε φυσίγγια,όπλο,τα τσοκ για τις αποτυχίες και μπαίνει αγγελία

για εμένα θα φταίει ο οπλουργός αν πάει ο ανίδεος και δεν του εξηγήσει ότι κάνοντας την εργασία στην κάννη αλλάζει αυτό και αυτό και αυτό

Σωστότατοι. Γι'αυτό θέλει και μεγάλη υπομονή και δοκιμές πρωτού κάνουμε μια τέτοια κίνηση. Δεν είναι βλάκες τα εργοστάσια που φτιάχνουν τα όπλα. Άμα πάω και ζητήσω κώνο 9 εκ. σε benelli με 18.3-18.4 αυλό το πιο πιθανό είναι να ρίχνω 1 στα 10 φυσίγγια o_O
 
οποιαδήποτε εργασία σε μια κάννη ρίσκο είναι όπως και το porting ας πούμε ,,,ή το ρισκάρεις ή όχι

αν ο οπλουργός έχει ξανακάνει εργασία σε ίδια κάννη και υπάρχει επιθυμητό αποτέλεσμα το ρισκάρεις,,,αν είναι μάγκας και μπορεί να μετράει και διαβάζει το σημείο και όχι να πάρει το εργαλείο και βουρ στο πατσά 6.5 εκ μου είπε ότι θέλει,κόψε ότι γίνει και όπου πάει,τότε το ρίσκο ολοένα και μικραίνει,,,αν πετύχει πάντως και ξέρεις τι ζητάς σε ανταμοίβει και με το παραπάνω

οι περισσότερες κάννες έχουν ανοχές πολύ μεγαλύτερες απ'ότι πιστεύουμε και σε μέταλλο και σε πιέσεις ,,,τώρα δεξιά και αριστερά που ακούμε έσκασε η κάννη επειδή έγινε επιμήκυνση κώνου τα θεωρώ κατινιές και λόγια καφενείου για πολλούς και διάφορους λόγους,,,κανέναν δεν είδα να βγει να πει ονομαστικά ότι έκανα κώνο στον τάδε μάστορα και μου άνοιξε η κάννη τυχαίο ;
 
Σωστότατοι. Γι'αυτό θέλει και μεγάλη υπομονή και δοκιμές πρωτού κάνουμε μια τέτοια κίνηση. Δεν είναι βλάκες τα εργοστάσια που φτιάχνουν τα όπλα. Άμα πάω και ζητήσω κώνο 9 εκ. σε benelli με 18.3-18.4 αυλό το πιο πιθανό είναι να ρίχνω 1 στα 10 φυσίγγια o_O
Καμία σχέση!
 
Ωρεο αυτο το σύστημα για τακτικαλ ή άμα είσαι μησθοφορος σε Ιράκ Αφγανιστάν κλπ. Τα πουλάκια δεν θα σου αντεπιτεθουν αν μηνεις από φυσηγγια. ΑΣε πέραση και μια τσίχλα .sarcastic..terror.
Δεν το κανω για να μην μου γλυτωνει τιποτα , πρως θεου , οπως ειπες , μαχη θα κανω με τα πουλια . .terror..very funny. .very funny.
 
Μην κάνετε μη αναστρεψιμες επεμβάσεις στα όπλα σας...Ένα όπλο που παράγεται από μια εταιρεία μεγαθήριο δεν είναι τυχαία ...Για να βγαίνει με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά από το εργοστάσιο υπάρχει λόγος...Δεν είναι πιο έξυπνος ο χ,Ψ,Ζ οπλουργος της γειτονιάς ...
 
Μην κάνετε μη αναστρεψιμες επεμβάσεις στα όπλα σας...Ένα όπλο που παράγεται από μια εταιρεία μεγαθήριο δεν είναι τυχαία ...Για να βγαίνει με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά από το εργοστάσιο υπάρχει λόγος...Δεν είναι πιο έξυπνος ο χ,Ψ,Ζ οπλουργος της γειτονιάς ...
Και ωμός κάποιες επεμβάσεις δίνουν αποδεδιγμενα ένα 15 %Καλητερη απόδοση στην καννη. Το θέμα είναι όχι αν το έκανα εγώ. Αν εσύ χριαζεσε κάτι τετιο.
 
Και ωμός κάποιες επεμβάσεις δίνουν αποδεδιγμενα ένα 15 %Καλητερη απόδοση στην καννη. Το θέμα είναι όχι αν το έκανα εγώ. Αν εσύ χριαζεσε κάτι τετιο.
Δίνει ο οπλουργος 5ετη εγγύηση σωστής λειτουργίας σε μεταλλικά που έχει επέμβει?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top